Nějaké ženy a jacísi muži

Nějaké ženy a jacísi muži https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521435/bmid_nejake-zeny-a-jacisi-muzi-aj0-521435.jpeg 3 5 2

Ženy i muži v této knize stojí na rozhraní svých životů. Dosavadní jejich část, prožitá v nadějích, usilování a touze po uplatnění, se završila. Ta, která leží před nimi, bude mnohem těžší. Bude třeba ji skutečně prožít, už se nebude možné schovat za péči o děti, za studium, za milníky na cestě za úspěchem, to všechno už je jenom třeba udržovat v pořádku. To ženy umějí, v uspořádávání jsou vycvičené. Příběhy žen jsou vyprávěními o hledání rovnováhy mezi životní praxí a rozkymácenými touhami a city. O potlačeném rozletu srdce, o pádu do role pomocnic za minimální odměnu. Někdy je posledním pevným bodem v každodenním chaosu kočka, někdy dávná sportovní zdatnost, někdy přívěsek, kterému žena připisuje tajemnou moc, někdy rodinný archiv. V povídkách o ženách se samozřejmě vyskytují muži. V povídkách o mužích jdou jejich protagonisté za štěstím druhé poloviny života, jako by se v ní chtěli obejít bez lásky. Jako by hledali místo, které bude nade vším a odkud uvidí svět přehledně jako z věže meteorologické stanice nebo od režijního pultu v divadle či z tajného stanoviště za komínem. V povídkách o mužích se samozřejmě vyskytují ženy. Příběhy o „nějakých ženách a jakýchsi mužích“ jsou proloženy kratšími situacemi, zastaveními v čase, kdy si člověk něco naléhavě uvědomí, ale v kolotoči každodenního provozu myšlenku zaplaší a zůstane stát, kde je. Někdy to je to nejlepší, co může udělat, a někdy to nejhorší.... celý text

petrarka72
26.10.2023 5 z 5

Alena Zemančíková je vypravěčka par excellence. Příběhy a situace podává věcně a ve zdánlivě nekomplikovaném toku vět, s lehkým nadhledem a humorem - a těch metafor... A přitom mnohá povídka s sebou nese "aha efekt", když už ne pointou, tak nezvyklým postřehem, nečekanou souvislostí, banalitou povýšenou na symbol... Zvláštní dík za Dvojí autorství a Utekáč. A za Kantora, pochopitelně.

gbrgbr
22.10.2023 2 z 5

Redaktor, který měl vydání této knihy na starosti, by se měl stydět. Tolik chyb a překlepů jsem v knize dlouho nezažila. Naposledy u nějakého "díla", které bylo vydáno samonákladem. Jenom ve druhé povídce toho bylo tolik, že jsem po nějaké chvíli se zděšením zjistila, že se víc soustředím na hledání chyb než na příběh. Je to škoda, protože anotace byla opravdu lákavá a téma je skutečně zajímavé.