Nefertiti, královna tajemné krásy

Nefertiti, královna tajemné krásy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38889/bmid_nefertiti-kralovna-tajemne-krasy-OUT-38889.jpg 4 94 15

Nefertiti - Kráska, která přichází. Sami staří Egypťané tak pojmenovali tajemnou a neobyčejně půvabnou královnu. Bohatý obraz osudů této podivuhodné ženy rozvíjí ve svém díle německý autor blízký našim čtenářům již svou předchozí výpravou za dobrodružstvím archeologie. Historik umění a germanista P. Vandenberg nazval svou knihu o dosud málo známé královně ,,archeologickou biografií"; poutavě a zevrubně tu na základě vědeckých výzkumů a poznatků rekonstruuje životopis jedné z nejzáhadnějších postav starověkého Egypta - dcery mittanského krále a manželky faraóna Achnatona, která měla silný osobní vliv ve státním a náboženském životě armanského období. Pozadí příběhu Nefertiti pak otevírá prostot pro vykreslení krátkého, leč oslnivého rozkvětu Achetatonu, města vybudovaného na počest boha Slunce Atona, a pro přiblížení způsobu života, obyčejů, politických událostí i celkového dění za Nové říše, odborně i čtenářsky nejpřitažlivějšího úseku staroegyptských dějin. Knihu doprovází bohatá fotografická příloha.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

Nofretete. Eine archäologische Biographie. , 1975

madem
12.11.2022 4 z 5

Po několika knihách autora se mi podařilo sehnat jednu historickou a jsem ráda. Umí je líp.

Elea
20.04.2021 4 z 5

Zajímavá kniha o Nefertiti, krásně se čte - vlastně jako všechny autorovy knihy.

Artep071
10.08.2020 4 z 5

Velmi hezké zpracování tak nesmrtelné Nefertiti, za mě doporučuji, jelikož se mi četlo tohle zpracování opravdu lehce a jedním dechem .

666Jitka
29.04.2020 5 z 5

Mám ráda knihy P.Vanderberga - dokáže i naučnou knihu napsat tak, že jí člověk doslova hltá.Kniha Nefertiti se mi moc líbila a beru na vědomí, že je napsána z pohledu a názoru autora. Nebráním se přečíst si i knihy od jiných autorů na obdobné téma...

chatusil
31.12.2017

Kniha je to velice zajímavá, ale je třeba si uvědomit, že jde o 1 pohled. Těch teorií je samozřejmě více.
Pokud je mi známo, tak 100% původ Nefertiti ještě nebyl prokázán. Někdo se klaní k teorii o Mitannské princezně, jiní si zase myslí, že byla dcerou Ajeho a jeho 1. ženy. Nefertitina mladší sestra - Mutnedžemet si později vzala Haremheba (aby mohl dosednout na trůn a stvrdit svou legitimitu), zemřela při porodu a byla pohřbena v Harem. hrobce v Sakkáře.
V roce 2012 byla na lokalitě v Deir Abú Hinnis nalezena kartuše ze 16. roku Achnat. vlády, dokazující, že Nef. tou dobou ještě žila a byla královnou - měla vliv. Dále testy DNA dokázaly, že mumie z hrobky KV 55 je otcem Tutanchamona, matkou je tzv. mladší dáma nalezena v KV 35 (hrobka Amenhotepa II.). A dále, že rodiče Tuta byli bratr a sestra. Také bylo dokázáno, že šlo o muže, staršího 30ti let a ne kolem 20 let jak se uvedeno v knize (jistě, jde o nové poznatky, které autor tou dobou ještě nemohl znát) Tudíž šlo o mumii Achnatona (další testy DNA potvrdily, že byl synem Amenhotepa III. a Teje). Doporučuji ještě knihy: Nefertiti a Achnaton od CH.Jacqa a Achnaton od C. N Reevese a dokumenty: Achnaton a Nefertiti, Egypt – Vzkříšení Nefertiti, Nefertiti – Egyptská královna, Nefertiti – Záhada královniny mumie, Objevování pravdy – Nefertiti, Příběh královny Nefertiti, Rozluštěné poklady – Busta královny Nefertiti, Tajemství Nefertiti, Vzkříšená Nefertiti, Ztracené město faraona – Amarna

Jessybelle
08.12.2017 5 z 5

Asi jako mnoho z těch, kteří tuto knihu četli, jsem prahla po informacích "relativně pravdivých" o této ženě. I ja četla Egypťana Sinuheta, posléze Nefertity, dcera věčnosti, jenže obě knihy jsou "jen" historickými romány a navíc jsou v nich velké odlišnosti... Tahle kniha mi to pomohla trochu srovnat...ale půjdu určitě dál... Egypt mě fascinuje...
Knihu určitě doporučuji všem lačným po informacích...je psána poutavě, doplněná o fotografie a skici...

Ivanule
08.03.2017 5 z 5

Knížka se mi líbila,byla čtivá a zase jsem se více dozvěděla :)

lepoo
12.07.2016 5 z 5

Tak toto nemá chybu. Silná invázia do duchovno - politického sveta starého Egypta, kde naozaj do dnes nevieme, kto panoval svetu. Ja to vidím na sily nie z tohoto časopriestoru. Dúfam, že som nikoho nepobúril, ale je to tak..................

Plútarchos
18.01.2016 3 z 5

Populárně naučná rekonstrukce života Nefertiti, Amenhotepa IV. (Achnatona) a života v Egyptě té doby. Mám rád literaturu faktu - takové tajemné pátrání, skládání teorií z dochovaných střípků skutečnosti, nahlížení na známá fakta z jiných úhlů, boření zažitých mýtů a tak podobně. Navíc mě velmi potěšilo, že jsem se již s Achnatonem, Nefertiti a jediným bohem Atonem setkal! Stejný příběh je totiž popsán v knize http://www.databazeknih.cz/knihy/achnaton-ve-znameni-slunce-1374 jako historický román. Takže jsem mohl porovnávat románový příběh s ověřenými historickými fakty. Kniha Nefertiti je plná dat a jmen, fotografií muzejních artefaktů, textů stél a nástěných reliéfů. Nejsem zapřisáhlým egyptologem či milovníkem historických dat, takže pro mne kniha nebyla až tak přitažlivá, že bych se od ní nedokázal odtrhnout, ale pokud dáváte přednost historickým faktům před uměleckým epickým vyprávěním a máte rádi Egypt, faraóny a Nefertiti, tak s klidným srdcem doporučuji - určitě není na škodu si zvýšit povědomí o životě ve starobylém Egyptu. A propos - věděli jste, že Mojžíš, který vyvedl izraelity z Egypta, pravděpodobně znal Nefertiti a kult jediného boha Atona? Já tedy ne!

BUBINA1971
03.01.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Po přečtení Egypťana Sinuheta jsem tak nějak prahla po dalších informacích ze starověkého Egypta. A myslím, že Nefertiti to neskončilo.

zuzana4291
23.09.2014 5 z 5

Další z knih, kdy autor nezklamal. Pro milovníky i nemilovníky starého Egypta velmi poutavá a poučná kniha. Velmi netradičně psaný životopis, ale opravdu se čtenář doví spoustu zajímavých věcí. A za sebe mohou říci, že i když jsem přečetla o starém Egyptě hodně knih, zase jsem našla věci, které byly pro mne nové.

Nehanka
28.10.2013 5 z 5

Čtivá, doporučuji

kuky921
05.05.2013 5 z 5

Moje první setkání s Vandenbergem a k této knížce se hrozně ráda vracím.

kacimilek
20.09.2012 4 z 5

Pan Vandenberg je výborný autor. Líbíla se mi i jeho kniha Zapomenutý faraon, která popisuje vše okolo faraona Tutanchamona. Podobně je tomu v knížce Nefertiti, jejíž manželem byl Achnaton, jeden z nejvýznamnějších faraonů. Je zde poodhaleno mnoho záhad o královně Nefertiti a také o jejím muži a dětěch.

oolinkaa
11.08.2012 5 z 5

Životopis tajemné Nefertiti a její nejbližších. Krásně napsaná kniha, opět doporučuji.