Návrat domů

Návrat domů https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521276/bmid_navrat-domu-WLk-521276.jpg 4 132 49

Je Štědrý večer roku 1959. Na konci horkého dne se na pozemku jednoho velkolepého sídla najde mrtvola. Když je obyvateli přivolána policie, poklidné městečko Tambilla se stává dějištěm vyšetřování nejzáhadnější vraždy v dějinách jižní Austrálie. O mnoho let později v Londýně pátrá novinářka Jess po příběhu, který by vydal na reportáž. Potřebuje ho jako sůl – je nezaměstnaná a sotva vychází s penězi. Když ale dostane zprávu, že její milovaná babička Nora leží zraněná v nemocnici, odsune práci stranou a vrací se do Sydney. V Nořině domě objeví knihu o skutečných zločinech, jež popisuje dávno odložený případ: tragédii rodiny Turnerů z roku 1959. A jakmile se začte, zjistí, že mezi nechvalně proslulou vraždou a její rodinou je šokující spojitost…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Homecoming

galinek
26.01.2024 5 z 5

Skvělá kniha, autorku mám moc ráda, musím přiznat, že začátek pro mě byl trošku kostrbatější, ale pak příběh nabral obrátky a četba se stala drogou,..... jen se přiznám, že postavu Nory jsem asi od půlky knihy opravdu jen velmi těžce snášela..... Doporučuji!

Elapheg
25.01.2024 5 z 5

Kniha: Návrat domů od Kate Mortonové je opravdovým kandidátem na její nejlepší knihu. Návrat domů pojednává o Nořině vnučce Jess, která je novinářka, zrovna nemá práci, má málo peněz a dostane navíc ještě zprávu z nemocnice, že Nora její babička je v nemocnici s úrazem. Jess neváhá a jede babičku navštívit do Austrálie do nemocnice. V Nořině domě, kde Jess dočasně bydlí, najde knihu o skutečných zločinech, které popisují tragédii ze Štědrého dne 1959, kdy v městečku Tambilla v Austrálii dojde k podivuhodnému úmrtí. Jess kniha zaujme a zjišťuje, že popisovaná tragická údalost má souvislost se samotnou Norou a Nořinými blízkými a tak se Jess pustí se do vlastního vyšetřování o šedesát let později, co se tenkrát asi skutečně stalo. Na zadní straně knihy je napsáno: "Mnohovrstevný román, který překvapí i ostřílené detektivy", a je tomu skutečně tak. Kniha rozebírá tragédii ze Štědrého dne z roku 1959 z vícero pohledů. Nakonec ale autorka čtenáře vede ke konečnému rozuzlení toho, co se opravdu stalo a jak a kdo, spolu s mnoha dalšími dovysvětleními jiných osudů hlavních postav knihy. No jestli čekáte zamilovaný román, budete zklamáni. Toto je drama, kde je kniha spíše detektivkou, ani rodinné vztahy nejsou dokonalé, i když zde nechybí hluboká mateřská láska, dobré přátelství, ale hlavně víceronásobné tajemství všech protagonistů knihy. Není to moje první kniha Kate Mortonové, vím, že píše skvěle, ale dokázala mě na konci velice překvapit, i když už jsem si myslel, že všechny souvislosti mi již byly knihou předestřeny, mýlil jsem se. Některé tipy mi vyšly, ale wau efekt se nakonec přece jenom konal a to je dobře. Hodnotím jako zatím její nejlepší knihu, navíc s krásnou přebálkou, takže jestli máte knihu po ruce a nevíte, co vybrat za knihu, neváhejte a sáhněte po ní. Za mě jednoznačně pět hvězd a veliké doporučení. Paní autorce tleskám. :-)

kathla
19.01.2024 5 z 5

Tato autorka je sázka na jistotu. Opět propracovaný příběh s famózním rozuzlením.

Michaela999
19.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi velmi líbila, přečteno jedním dechem. Asi proto, že mám ráda detektivky a puzzle, tak se mi skládání příběhu ze střípků líbilo. Trochu mě mrzelo,že nebyl věnován čas současnému vztahu Polly a Jess. Měla jsem pocit, že za dost věcí může ve výsledku Nora. Ta mi k srdci moc nepřirostla. A i když bylo řečeno to důležité, stále mám pocit,že můžu nad některými věcmi ještě dumat.
Každopádně za mě krásný román. První kniha od Kate Mortonové a myslím,že nebude poslední. Můžu jen doporučit.

chrudas
15.01.2024 5 z 5

Velmi povedený příběh. Návrat domů je jedna z nejpovedenějších knih od Kate M., klobouk dolů. V příběhu jsem nenašla nic co by tam chybělo nebo bylo "zbytečně" navíc, všeho tak akorát. Postavy velmi sympatické a dobře představené nám čtenářům, jen nevím co si myslet o Noře, ale tak to má asi být. Moc mě kniha bavila.

Micha-Él
13.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Moje letošní první kniha a zrovna tak nádherná, poetická, přestože jde o beletrii! Už ze zkušenosti vím, že Kate Morton je úžasná vypravěčka, a v Návratu domů mi svoji genialitu pro psané slovo opět dokázala. Při četbě jejích románů mám pocit, jako bych všechny postavy osobně znala, prožívám s nimi každé trápení i radost. Nikoho nevykresluje černobíle, o každém se dozvídáme jak kladné, tak záporné věci. Miluju autorčin smysl pro detail při popisování, ne jen postav, ale i přírody, počasí, domů, pocitů, okamžiku... Prostě PÁNI! Pokud čtete tyhle romány, nečekejte rychlý spád, ale pomalé vyprávění, které nikam nespěchá a postupně se rozvíjí do košatého příběhu. Ano, některé situace se tu vyskytly vícekrát, pokaždé ovšem z jiného úhlu pohledu, což se mně osobně zdá sympatické. Na knize se mi moc líbily časté zmínky o spisovatelích, plus jsem ráda, jak přirozeně se současná linie doplňovala s minulostí. Hlavně, že se v současnosti autorka vyhnula běžnému nalézání partnerské lásky, ale vsadila na vztah mezi matkou a dcerou. Moc doporučuju, kouzelné to bylo!

Leena87
06.01.2024 3 z 5

Knihy od Kate Morton mám ráda. Všechny mě hodně bavily, až doteď.. Tahle kniha byla zdlouhavá, třičtvrtě příběhu se nic moc nedělo, dost věcí se v ní opakovalo a několikrát jsem četla o tom samém.. Dá se říct, že vše se odehrálo v poslední čtvrtině knihy. Kdyby byla kniha o polovinu kratší, nic by se nestalo.. Jinak rozuzlení příběhu mě překvapilo, nic takového jsem nečetla.

Květi62
06.01.2024 5 z 5

Kate Mortonová opět napsala román, od kterého jsem se nemohla odtrhnout.
Jess, která se vrací z Londýna do Sydnej, se snaží zjistit, co bylo příčinou zranění její babičky Nory. A tak se před námi otvírá smutný příběh jedné rodiny, kterou o vánocích roku 1959 postihlo velké neštěstí. Prolíná se minulost se současností a my pomalu spolu s Kate Mortonovou a s Jess rozplétáme dávné tajemství. Kate Mortonová umí, na její knihy si musíme udělat čas. Protože, to co si přečteme na začátku může být důležité na konci. Prostě jak už někdo přede mnou napsal je to takové puzzle. A my ho postupně skládáme, zase přehazujeme kostičky, zdá se nám, že je jich hodně, a nakonec vyjde nečekaný obraz. Určitě doporučuji k přečtení, krásný čtenářský zážitek.

astra3
01.01.2024 5 z 5

Na začátku dost komplikované, spousta informací. Postupem velmi zajímavý propletený příběh s mnoha otazníky. Poměrně smutný příběh. Nora mně k srdci nepřirostla.

Monika1528
31.12.2023 3 z 5

Námět je dobrý, ale strašně se ten příběh táhnul. Měla jsem pocit, že půl knížky čtu pořád dokola a nic nového se tam nedělo.

Nessie72
29.12.2023 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Jen se mi asi netrefila úplně do nálady. Místy jsem měla pocit, ze tohle už jsem v té knize četla třikrát, ze se točí v kruhu, stále stejná atmosféra, stále stejné tempo. Několikrát jsem ji odložila, přečetla si něco jiného a opět se vrátila.

mysterygirl
17.12.2023 5 z 5

Že začátku jsem byla zmatená , moc jsem nechápala souvislosti .
Kniha mi přišla trochu zdlouhavá , zbytečně natahována.
Ale mě se to vlastně líbilo.Melo to tak být .

zazvorka
15.12.2023 4 z 5

Tento román, jako i jiné knihy autorky, připomíná velké puzzle. Čtenář pomalu skládá jednotlivé dílky příběhu. A až v závěru, kdy se domnívá, že vidí celý obrázek, teprve získá důležitou část skládačky, která výsledek změní.
Zajímavá zápletka, temné rodinné tajemství, tedy román, jak se patří. Pro mne by mohl být méně rozvláčný v pasážích z minulosti - ve prospěch současného příběhu. Třeba by pak Jess měla více času a stíhala návštěvní hodiny u babičky. To mi tam příliš nesedělo, že věnuje více času pátrání, než babičce. Každopádně ale krásná čtyřka!

prochajda
12.12.2023 5 z 5

Docela obsáhlá kniha, má pomalejší rozjezd, ale po zatčení se nedá odložit. Ústředním motivem je dávná tragédie na sídle Halcyon v Jižní Austrálii rodiny Isabely Turnerové na Štědrý den roku 1959 na pikniku u tůně. Po rodinné historii pátrá Jess, vnučka Nory, která se se svou matkou Polly nestýká. Kniha je plná tajemství a hledání vlastní identity.

Knižní střípky
09.12.2023 4 z 5

4,5*

Všechna tajemství, která jsou skrytá v tomto příběhu, lidské osudy, povahy a charaktery, navíc do jisté míry i detektivní linka – to vše dohromady byl tak nádherný koktejl všeho toho, co já v knihách ráda.

Pokud jste fanoušky KATE MORTON, nemusíte se vůbec bát, dostanete přesně tu KATE, na jakou jste zvyklí.

Celá recenze v záložkách recenzí od KNIŽNÍCH STŘÍPKŮ.

intelektuálka
08.12.2023 5 z 5

.... Když se ho na to později vyptávali, Percy Summers popravdě odpovídal, že si myslel že všichni usnuli ....

To je začátek knihy Kate Morton - o složitosti lidského života, o neovlivnitelnosti svého osudu a o skrytých tajemstvích, které tu zůstávají přes generace ....

Kniha z půvabných Adelaide Hills - z starého sídla Halcyon - zobrazující složitý příběh jedné rozsáhlé rodiny, kde do popředí vystupuje síla mateřské lásky ...

Babička Nora - dcera Polly a vnučka Jess - a také záhadné úmrtí, které je v závěru objasneno ....

Otázka návratů a síla domova ....
.... je to nehybný bod, jež se točí ...

Tento mnohovstvý román s krimi zápletkou je lahůdkou pro oblíbence této autorky ... a já ho doporučím.

hoku
07.12.2023 5 z 5

Smutný příběh o rodině Turnerových z Austrálie sužované požáry a popínavými rostlinami

stesti.s.knihou
05.12.2023 4 z 5

Návrat domů - kniha s tak krásnou obálkou, že si ji podle mě musíte chtít přečíst už jen kvůli ní (stejně jako já :D). A víte co? Obsah za obálkou rozhodně nezaostává!
V knize sledujeme dvě časové linky: rok 1959 a záhadnou smrt rodiny Turnerů žijící v krásném velkém domě v Austrálii, a současnost, v níž je hlavní hrdinka Jess povolána z Londýna zpět do Austrálie kvůli babičce, která upadla a je ve špatném stavu v nemocnici.
Jess při svém pobytu v babiččině domě nachází knihu popisující tragickou událost, která nebyla nikdy vysvětlena, a sice úmrtí matky a jejích dětí během pikniku na Štědrý den. Rodina byla nalezena venku na dece bez zjevných známek poranění, scenérie na první pohled působila, jako by si během pikniku zdřímli. Jess během čtení zjišťuje, že je tento příběh velmi úzce spjat s její babičkou, která leží v bezvědomí v nemocnici, a Jess tak musí na vlastní pěst vypátrat, co se vlastně v minulosti stalo a jakou souvislost to má s babiččiným náhlým pádem. Tyto dvě dějové linky se prolínají a já vám garantuji, že vás nenechají spát!
Kniha je skvělá: sympatické hlavní postavy, napínavá zápletka, do posledního momentu dle mého názoru nemůžete tušit, co se v minulosti odehrálo, vaše podezření se bude postupně přesouvat z jedné postavy na druhou. Zažijete několik šokujících zlomových momentů; co kvituji nejvíc je absence romantické linky, která v obdobných příbězích obvykle bývá. Tady ne, tady je pozornost upřena pouze a jenom na tragickou událost v historii a její dozvuky v současnosti.
Skvělé to bylo, dávám 4,5/5 (do 5 tomu pro mě chyběl trochu rychlejší rozjezd) a rozhodně doporučuji!

Kenan
02.12.2023 5 z 5

Příběh plyne pomalu, ale mně to vůbec nevadilo. Celou knihou se vine zápletka vyšetřování úmrtí ženy a tří dětí na Šťědrý den roku 1959. Jde o záhadná úmrtí a nelze odhalit zda jde o vraždu nebo sebevraždu. V r. 2018 má Jess, která nyní žije v Londýně, problém s prací a navíc se dovídá, že její babička Nora, leží v nemocnici, a tak se vydává zpět na panství, kde ji Nora vychovala. Až teď se dozvídá o minulosti své rodiny. Při čtení knihy "Jakoby spali" se snaží vypátrat nejen to, co se stalo, ale chce také pochopit proč ji opustila její matka. Krásná kniha.

Szilvia1
21.11.2023 5 z 5

Dlouho očekáváná knížka od oblíbené autorky má trošku pomalejší rozjezd až skoro do konce ale pak je to opravdu pěkný a smutný.Je to ale pěkná knížka,jsem ráda že jsem ji koupila.