Na západní frontě klid

Na západní frontě klid

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii gene... celý text

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250/na-zapadni-fronte-klid-bWv-250.jpg 4.54543
Originální název:

Im Westen nichts Neues (1928)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (395)

Přidat komentář
MartinkaSl
včera

Do knihy jsem se zpočátku nedokázala začíst, některé pasáže mi přišly nudné. Ale nakonec jsem se do knihy začtla, u některých pasáží dokonce pobavila. Ale nejvíce si z knihy nesu zátěž války, inspiraci sílou a výdrže Pavla a motivaci, abych byla lepším člověkem a snažila se být s každým v míru, i když to občas nejde.

Denika
včera

Jedna z mála hodnotných a opravdu vzdělávacích knih v seznamu povinné četby. Remarque hezky nenásilně ale přesto poutavě a nevybíravě přibližuje (především mladým lidem) atmosféru první světové války. Kniha je srozumitelně napsaná a každý si z ní odnese to své. :)

petaslol
16. května

Na téhle knize se mi nelíbila jen první scéna s tím kuchařem, ale jinak to je nejlepší kniha, co jsem četl. Sice je mi jen 14 let, ale dobrou knihu dokážu ocenit . U hodně scén jsem se málem rozbrečel . Pro mě je nejvíc zajímavá scéna byla jak z klidné jízdy se stalo peklo, .Rád bych jsem si přečetl Tři Kamarády a knihu bych doporučil všem lidem co by si chtěli přečíst nestárnoucí klasiku.

gonegirl
07. května

Asi skoro jako všichni tady jsem na knihu přišla díky povinné četbě. Nemůžu ani povědět, jak mě zasáhla. Jsem vděčná za to, jak bylo vše, co se na frontě odehrávalo, popsáno bez jakéhokoli přikrášlování. Že nám někdo konečně řekl, jak to doopravdy vypadalo. Je šílené, co jsou lidi schopni dělat, nejhorší je, že ti, kdo mají všechny ty hrůzy na svědomí, si zatím pohodlně seděli ve svých vůdcovských křeslech...

Pawlis
28. dubna

Remarquea jsem četl hodně na střední a kvůli tomu jsem si později myslel, že to vlastně asi zas tak dobrý nebylo. Na záp. frontě klid jsem si ale přečetl znovu a zjistil jsem, že minimálně tato kniha tak dobrá rozhodně byla.

ThrisaManx
19. dubna

Hodně silná a smutná kniha. Udivuje mě, že může být někdo, koho vůbec nebavila. V povinné četbě by měla být na prvním místě.

nikikostadinova
19. dubna

Sakra, vždyť to byly pomalu děti, stejně staré jako já. Právě na to jsem často během čtení zapomínala. Krásně ale i smutně se to čte. A konec ? Nádhera.

tygřík2
15. dubna

Jako skoro všechno od Remarqua - MAZEC!!! Četla jsem už dávno, ale pořád v paměti a svěží.

Aleh
08. dubna

Je to autorova románová prvotina. E. M. Remarque píše jak sám říká o tzn. ztracené generaci. Kluci, kterým nebylo ještě ani 20 let odchází přímo ze školních lavic do války. Kniha není dokumentováním jednotlivých válečných operací, ale především o nelidském a naprosto nesmyslném utrpení vojáků a o obrovských ztrátách na lidských životech Mladí lidé, kteří měli své velké plány a snili o svých velkých láskách, odcházeli na frontu a umírali ve válečné vřavě! Pavel Bäumer je jedním z nich a jeho ústy nám autor sugestivně přibližuje události z fronty. Pavel přichází o jednoho kamaráda za druhým. Po těžkých zraněních umírají v nesnesitelných bolestech jeden po druhém. A přitom si tolik přáli žít! A Pavel? V samotném závěru knihy pak autor přidává pro čtenáře i pár řádků o Pavlovi….Toho dne byl (podle zprávy vrchního velitelství) na západní frontě klid a nic mimořádného se nedělo.

domino1701
07. dubna

Začátek knihy mě zaujal, postupem času se mi ale děj začal zdát takový nemastný- neslaný, bez pointy. Navíc moc nemusím smutné knížky. Podle mě by měla každá knížka čtenáře potěšit, zlepšit náladu a motivovat k dalšímu čtení. U téhle to jde velmi těžko. Za mě maximálně 3 hvězdičky.

Jája92
07. dubna

Ke knize jsem se poprvé jako mnozí z nás dostala v rámci povinné četby. Byla jsem překvapena, jak rychle mě kniha vtáhla do děje a s rostoucím zoufalstvím jsem přihlížela, co udělala válka s generaci mladých kluků. Remarque mistrně popsal smutný úděl Pavla a jeho spolužáků, život na frontě i krátký návrat mezi své bližní, tu bezmocnost, beznaději a ztráty iluzí.
O několik let později se mi do rukou dostala znovu v podobě vydání od nakl. Lidové noviny a ihned se zařadila mezi mé poklady v knihovničce. Jen mě mrzí, že mám nejspíš špatné vydání, neboť zhruba od 50 str. do 70 str. se některé str. opakuji a nenavazují.

Brunnetka
17. března

Bez motivace odmaturovat bych to asi nečetla. Knížku jsem přelouskala, ale v rámci možností mě bavil až konec. Za mě nic moc...
I když téma určitě k zamyšlení je, nevím jak popsat své pocity po přečtení knihy....Možná vztek? Zoufalství? Bezmoc? Nevím, pere se to ve mně stále, ale děsné je, že tohle někdo opravdu prožíval (i když třeba trošku jinak, pořád je to to samé)

Terezz123
16. března

Velice silná kniha, je úžasné jak Remarque dokázal i na tak málo stránkách popsat děsy a hrůzy války, a přitom zanechat cit a něhu. Pro mě jedna z nejlepsích knih vůbec, kdo ji nečetl jako by nebyl.

StihOMam
13. března

Co rici, kdyz autor vsechno rekl? Fascinuje me, jak jednoduse a zdanlive lehce shrnul Remarque celou vojnu; realne, kriticky, vtipne, dojimave, objektivne?, smutne, plne. Trochu me desil blizici se konec. Co s takovym vojakem? A dekuji autorovi za proste reseni. Vsechno ostatni by bylo jako skutecnost samotna - nerealne.

frkotik
10. března

Asi bych opakoval to, co už zde napsali mnozí přede mnou... Válka je strašná věc a mělo by se vždy udělat vše, aby k ní nedošlo...

deshalb
07. března

Túto knihu som si vždy chcela prečítať a nakoniec sa mi to podarilo. Veľmi smutná, dojímavá kniha, ktorá vykresľuje hrôzy vojny do detailov. Po jej prečitaní si každý uvedomí ako je nám v súčastnej spoločnosti dobre aj, keď nie je ideálna a akí sme bohati, a čo všetko máme kým nezúri vojna.

Richelle
05. března

Přečtena jedním dechem. Bohužel je smutný symbolický konec, bez kterého bych se obešla. Popisy do nejmenších detailů. Je to jedna z povinných knih k maturitě, která se čte perfektně.

imy.angel
02. března

Krásná kniha! A pak že je povinná četba nudná!

Nigol
01. března

Jeden z mála německých dodnes sledovaných pohledů na Velkou válku, dalším motivem je, tak jako v dalších dílech Remarqua, přátelství, které pojí bratry v boji. Dobře ukazuje ideje o válce a rychlé vystřízlivění těch, kdo ji na vlastní oči viděli a na vlastní těla zažili. Závěr je myslím klasický, co se týče německých příběhů z období 1918-45, musím přiznat, že mě taková díla osobně berou.

Makoves
28. února

Skvělé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

elfinkaa97
27. února

Smutné ale čtivé vyprávění o válce z pohledu dospívajícího vojáka,neváhala bych po knize sáhnout znovu. Popisuje tam úžasnou nesmyslnost války, především to, jak vlastně nevinní bojují proti nevinným jen proto, že někdo tam nahoře zavelel Výborně Remarqu!

bakjo95
20. února

E. Ramrque zpracoval nejlepší možné psané vyjádření toho, jak může být válka agresivní, krutá a hlavně naprosto NESMYSLNÁ v příběhu obyčejného nicnetušícího dospívajícího chlapce, který se snaží (pře)žít a neklást si při tom složitém, vykonstruovaném mechanismu, kterému se říká válka, mravní otázky. Doporučuji - 110%

milan.krimsky
20. února

Pamatuji si, že jsem kdysi asi před 5 lety tuto knihu četl a doopravdy se mi líbila, Přečetl jí na jeden zátah

intelektuálka
19. února

Nemám ráda války, boje o moc a území. Lidský život pak neznamená nic...

SelenaDemi428
18. února

Povinnou četbu musím většinou protrpět, ale tahle knížka do této kategorie rozhodně nepatří a jsem ráda, že jsem si ji vybrala. Do příběhů Pavla na frontě jsem se snadno začetla a prožívala s nimi jejich příběhy. Rozhodně doporučuji.

slezakova.nika
17. února

Několik měsíců jsem tuto knihu měla v knihovně a obcházela ji... dokopala jsem se ji otevřít a pak jsem silně litovala, že jsem ji neotevřela dříve. Je to úžasné. Strašně poutavé vyprávění, gradace na místech, kde je ho opravdu třeba a zvolnění tam, kde se nejvíce hodí. S Pavlem jsem prožívala všechny zážitky opravdu silně. :)

robin9739
17. února

Temný a Pravdivý Roman " Bičuje nás útok za útokem,krupobití střepin rve ze šedé a žluté změti pronikavý dětský křik raněných a za noci se roztříštěný lidský život mučivě prosténává k mlčení.

Naše ruce jsou země, naše těla bláto a oči dešťové kalužiny.
Nevíme, zda ještě žijeme...
5 Hvězd...

Evik84
06. února

Knížku jsem četla ve škole jako povinnou četbu a musím říct, že mě zaujala a dobře se četla.

Luineth
04. února

Plakala jsem hořce.

luckomar
02. února

Jo, tak vzhledem k tomu, že to bylo čtené jako povinná četba dobrý ... Byla to jedna z knížek, kterou jsem si chtěla u maturity vytáhnout, protože ten příběh mě zaujal.


Kniha v žebříčku

84. nejlépe hodnocená kniha

Štítky

německá literatura zfilmováno 1. světová válka

Autor a jeho další knihy

Erich Maria Remarque

Erich Maria Remarque
německá, 1898 - 1970

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených8190x
v Právě čtených58x
v Knihotéce1112x
v Doporučených587x
v Chystám se číst691x
v Chci si koupit113x