Na paměť mým smutným courám

Na paměť mým smutným courám https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2111/bmid_na-pamet-mym-smutnym-couram-Uf1-2111.jpg 4 353 44

Příběh novely, umístěné do kolumbijského města na karibském pobřeží, vypráví či spíše sepisuje jako "paměť" v poněkud starobylém smyslu slova její protagonista: starý mládenec, celoživotní hudební kritik a nedělní fejetonista místních novin, "učenec", jak je místními lidmi nazýván, který celý život pěstoval pouze účelové erotické vztahy. Ke svým devadesátinám se rozhodne dát si zvláštní dárek: strávit noc s pannou. Nezletilou pannu, přišívačku knoflíků, mu obstará majitelka místního nevěstince, protagonistova rovněž celoživotní známá. K očekávanému vývoji však nedojde: učený muž za objednanou dívkou do nevěstince dochází takřka každou noc, avšak dívka se nikdy neprobouzí ze skutečného nebo předstíraného spánku... Jde o autorovo nové prozaické dílo po deseti letech.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Memoria de mis putas tristes , 2004

Pavlína79
09.05.2019 3 z 5

Láska, přenáší nejenom hory, ale i několik generací .... a nikdy není pozdě být připraven zemřít na šťastnou lásku.

knih.sasa
01.01.2019 3 z 5

Za mě jedna z těch slabších knih od autora. Možná i proto, že jsou to novely a fejetony. Jiné knihy od něj se čtou opravdu samy. Pokud jste začali touto knihou, rozhodně zkuste jinou a nebudete si myslím litovat.

indyka
12.12.2018 3 z 5

Moje první setkání s panem Marquezem a je to takové rozpačité, asi mu dám ještě šanci, ale láska na první pohled to tedy rozhodně není.

Když se nad tím zamýšlím zpětně, námět zaplacení si prostitutky a každou noc vedle ní spát, aniž by se ona kdy vzbudila, je vlastně dost zajímavý. Během čtení mi to ovšem tak nepřišlo, protože okolo je spousta omáčky a příběh často nedokázal udržet mou pozornost.

Tudíž se ani nepřipojím k těm čtenářům, co v tom vidí to tryskající filosofično a hloubku - ke mně to tolik nepromluvilo a ani mě kniha nezaujala natolik, abych to v ní hledala.

anna2328
28.11.2018 5 z 5

García Marquéz opět nezklamal, svěží novela se čte sama. Okouzlující epizoda ze života devadesátiléto starce, který se před koncem života zamiluje do své představy o mladické ženě, nabízí oddechové čtení s hlubokým podtextem moudrosti života. Vřele doporučuji.

lenka7348
21.11.2018 3 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity, proto ty 3 hvězdičky. Na jednu stranu mi děj přišel zmatený a občas i nezáživný, na druhou stranu mě něco nutilo číst pořád dál.
Pravděpodobně bude lepší, když si knihu přečtu ještě jednou, až se budu blížit k věku hlavního hrdiny. Pokud si tedy vzpomenu na název, nebo alespoň na autora...

Marryzlis
30.10.2018 5 z 5

To jsem teda nečekala, že se u čtení této knížečky tak pobavím! :-)

snimcibdim
04.10.2018 4 z 5

Krátká novela, která obsahuje mnoho ingrediencí z autorových rozsáhlejších vrcholných děl.
Příběh hledání lásky na sklonku života vyprávěný se šťavnatostí autorovi vlastní.
Uvědomila jsem si, že GGM má něco společného s naším Hrabalem - oba umí psát o pochybných existencích jako by to byly "perly" - o courách jako o bohyních, o chlípnících neschopných mít normální vztah jako o básnících života, o bolesti nešťastné lásky jako o něčem krásném.

los
14.06.2018 3 z 5

čím jsme starší, tím obtížnější je najít nějaké poprvé...

momo01
15.04.2018 4 z 5

"I morálka je věc času."

Vincenzoci
01.04.2018 3 z 5

Asi to nedokážu docenit, ale devadesátník, kterému se zachtělo opravdu hodně mladého masíčka a nakonec se zamiluje... Nejspíš se tím chtělo říci, že láska může být v každém věku. Ale zase místy jsem se slušně pobavil.

Dagros
08.03.2018 3 z 5

Zajímavá knížka, ale asi jsem jí četla moc mladá. Nechci říct, že by se mi nelíbila, ale zřejmě jsem si z ní nevzala tolik, kolik bych si vzít mohla. Nejspíš se k ní někdy vrátím.

parxel
06.03.2018 3 z 5

Tahle knížka je dobrý výkřik. Sice celkem o ničem, ale občas se člověk zasměje. A mít v devadesáti tolik elánu, jako hlavní hrdina, tak bych byl vysmátej, jak štěně dobrmana.

hellena1523
29.01.2017 3 z 5

Při čtení mám pocit, jako by svět okolo mě nějakým zázrakem zpomalil, ve vzduchu cítím kouř z doutníků, tequilu a na kůži paprsky slunce v pozdním odpoledni. Skvělá atmosféra!

tlllk
08.10.2015 3 z 5

trochu rozpačitý pocit, boli tam veľmi pekné časti, ale zbytok ocením asi až za 52 rokov....

poiu
17.09.2015 5 z 5

Příběh devadesátilétého novináře, který si ke svým 90. narozeninám nadělí vskutku netradiční dárek - noc s mladou a nevinnou pannou... Každou noc k ní příchází a dívka, kterou si pojmenoval Delgadina podle nějaké písničky, kterou jí zpíval, vždycky spí....

Celý příběh je o svým způsobem čisté a nezištné lásce k Delgadině..... Stařík jí čte Malého prince, nechává vzkazy na zrcadle, koupí kolo..... Všechno je ale takové čisté a nevinné, protože "Sex slouží člověku pro útěchu, když v sobě nemá dost lásky." :-)

A kdyby nic jiného, člověk si aspoň poslechne 6 svit Johanna Sebastiana Bacha pro sólové čelo v podání Pabla Cabarcase. :-)

....."Když jsem cítil, že jsme se dotkli dna, zhasl jsem světlo, objal ji a spal až do kuropění. Ze samého štěstí jsem ji zlehýnka líbal na víčka a jedné noci se to zčistajasna stalo, jako by svitlo na nebi: poprvé se usmála."

Norea
23.03.2015 5 z 5

Popravde :D ako som to začala čítať a hl. hrdina tajomne hovoril o svojom veku, nemyslela som si, že môže mať až toľko...rokov. Kniha sa mi páčila, dobre sa mi za skorého rána čítala a zobúdzala do roboty, kde som nad ňou premýšľala. Najprv ma prekvapila, skoro ma chytila panika, keď som si predstavila tu scénu ležiacej krásnej, mladej panny, kde sa jej asi každou hodinou plnu prsia a muž sa jej jemne dotýkal. No čítala som ďalej a precitla v dedkovej koži, kde duševná hodnota má viac ako tá peňažná či činná, sexuálna. Niekedy pohľad vystačí na niekoľko krásnych spomienok, kde sa srdce zahrieva na vysokú teplotu a cítite všade svrbiace vzrušenie. :) Začala som sa tešiť na starobu.

knihamouder
27.02.2015 2 z 5

Téma mě nijak neuchvátilo, hlavní postavou je devadesátník, co si myslí, že poznal konečně lásku, kterou našel opravdu zvláštním způsobem...obsahově nic moc, přesto se titul čte velmi dobře.

Skip
11.12.2014 5 z 5

Poslední Márquezův román o devadesátiletém novináři, který až v takto pozdním věku poznává, co je to láska. Často slýchávám, že Márquez už nebyl moc ve formě, když toto psal, a je to považováno za nejslabší knihu v jeho bibliografii. V žádném případě nesdílím tento názor, protože jde opět o vypravěčskou lahůdku, vzhledem k rozsahu vlastně o takovou jednohubku, která ale moc dobře chutná.

Elisa.Day
04.06.2014 4 z 5

Proč jen čtyři hvězdičky? Márquezovy romány mám prostě radši než takovéhle útlé novely. Trochu mi vadila absence přímé řeči, ale jinak fajn počtení na jeden večer ;-)
"Zjistil jsem, že má kázeň není ctností, nýbrž reakcí na vlastní lajdáckost; že se chovám štědře, abych zamaskoval své skrblictví, že ze sebe dělám rozvážného, když jsem podezřívavý, že smířlivě vystupuji, abych nevybuchl vztekem, který v sobě tutlám, a na dochvilnost si potrpím jen proto, aby se neprovalilo, jak pramálo mi sejde na cizím čase. Zjistil jsem prostě, že láska není stav duše, nýbrž znamení zvěrokruhu."

eviku19
06.01.2014 5 z 5

Moja obľubená od neho:)množstvo pôvabných myšlienok...niekomu sa môže zdať smutná, ale mne sa zdala krásna:)