Na co se ptají rodiče

Na co se ptají rodiče https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84451/na-co-se-ptaji-rodice-84451.jpg 3 3 1

Kniha poskytuje formou otázek a odpovědí informace o tělesných i duševních změnách dětí v pubertě a je určena rodičům dospívajících dětí.

Literatura naučná Rodina
Vydáno: , Pragma , Knižní klub

Das Eltern-Fragebuch: wenn Kinder erwachsen werden

Hebrey
10.10.2022 2 z 5

Kromě toho, že má kniha na obálce strom a tudíž se hodí do výzvy :D, mám doma také dva puberťáky, takže jsem ji otevřela i proto, abych se snad něco dověděla potřebného. Musím říci, že z počátku jsem měla z knihy celkem dobrý dojem. Na rozdíl od současných knih na toto téma, jsou rady z této poněkud věcnější, neovlivněné přílišným liberalizmem ale zase není tak strohá ani příliš vědecka, jako by mohla být kniha o dvacet let starší. Postupem mi ale přeci jen přišla trochu chaoticky uspořádaná. Autorka navíc až příliš mnoho věcí pojí se sexem a sexualitou, za kterou považuje prakticky vše. (Jistě, puberta je hlavně o sexualitě, sexuální zralosti, respektive "zrání", ale jsou věci, které s ní opravdu moc nesouvisí) Docela dobře hodnotím stať o drogách a závislostech. Je sice krátká, ale poměrně věcná, což může být rodičům celkem nápomocné. Trochu méně povedené jsou zdlouhavé úvahy o vztazích mezi matkou a dcerou, kde je se sice mluví o tom, že negativní vztah je vlastně normální, ale chybí jakékoliv východisko či řešení. Mrzí mě i nedotažená kapitola o sektách, kde autorka tyto skupiny osznačuje jako nebezpečné, ale nijak nedefinuje, co je (oparvdu nebezpečná) sekta a co je církev nebo jiné náboženské sposlečenství, co je přirozené hledání - řekněme - vlastní víry a názoru, a co už je myšlení ovlivněné manipulací.

Kniha Na co se ptají rodiče je v