Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy

Globální bestseller - vychází ve 34 zemích - dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky.

Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist hraje Daniel Craig) méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3658/muzi-kteri-nenavidi-zeny-3658.jpg 4.74137

Milénium (1.)

Män som hatar kvinnor

Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2005 ...více

mrkvivit
29. listopadu

Tak jsem se neudržel a taky si první Millenium přečetl. Musím hned přiznat, že jsem ke knize přistupoval s podezíravostí až despektem, ale nakonec jsem byl velmi spokojen (a i přes celkem sestupnou kvalitu přelouskal i další díly). Stieg Larsson napsal poutavý, napínavý příběh velice čtivým stylem. I přes značný počet stránek se čte kniha sama, tempo vyprávění je leckdy přímo vražedné. Zápletku se autorovi podařilo dobře vypointovat a samotný děj taky není úplná fantasmagorie. Zároveň se Larssonovi podařilo do díla šikovně zakomponovat dost švédských reálií a historických faktů. Rozhodně taky nezpaře svou dlouholetou novinářskou praxi. Co mi vadilo je značná schematičnost postav. Zejména mě irituje Lisbeth Salanderová - psychotická fenomenální hackerka s fotografickou pamětí, anorektická přebornice v kickboxu a špičková čmuchalka, která na co sáhne, to se jí daří (asi jsem muž, který nenávidí superženy).

kuchkuch
29. listopadu

Možná příliš velká očekávání dané povšechným vysokým hodnocením. Prvních 150 stran úvod, kdo je kdo, nikdo nic nedělá. Podobnou porci stran už někdo studuje materiály. Potom se chvíli něco děje a pak to zase dlouho končí do ztracena. Sám bych s takto přísným hodnocením asi doslova nesouhlasil, protože kniha je čtivá, včetně překvapivých zápletek, v zásadě ale tomu zpětný dojem odpovídá. 3 hvězdičky - dobrý, ale ne tolik.

helusa2
26. listopadu

Zápletka byla velmi zajímavá, napínavá a hodně drsná... Nejvíc se mi líbila postava Lisbeth (ovšem nepochopila jsem, proč jí na závěr začal Mikael zčistajasna říkat Sally...).
Musím ale říct, že jsem trošku zhýčkaná jinými autory... Styl psaní mě neoslovil. Občas jsem měla pocit, že čtu kroniku nebo různé příručky ;-) Mám radši barvitější popisy ;-) Další dílem asi zatím pokračovat nebudu...

Bilky
16. listopadu

Bolo to fajnové počítaníčko, lepšie povedané počúvaníčko a úplne presne spisovne povedané: bola to šmakynka na jeden záťah a láska na prvý odstavec!

Počúval som českú audioknihu - excelentného Martina Stránskeho, ktorý dabuje českú verziu Dr. Housa a moje zážitky som detailnejšie popísal v krátkom článku
http://www.databazeknih.cz/blog/lamento-desolato-alebo-larssona-uz-nieeee-6808 ,
takže nižšie je len moje obvyklé:

ODPORÚČANIE:
pre bulvárnych novinárov a rozvetvené milionárske rodiny ako MEMENTO, pre priaznivcov dobrých príbehov ako MONUMENTO, pre čitateľky Červenej knižnice ako MOMENTO, pre sériových vrahov ako DEMENTO, pre slniečkárov a jemné duše ako LAMENTO. A pre zbabelcov a poserov – toaleťák TENTO! 90%

SimírekGerchán
14. listopadu

Na čtení detektivek vůbec nejsem, ale po přečtení prvního dílu Milénia se pouštím do druhého. Po přečtení první kapitoly jsem myslela, že se do knihy nezačtu. Avšak v další kapitole se to zlomilo a knihu jsem během pár dní rychle dočetla.

gonegirl
13. listopadu

Zpočátku jsem se do knihy vůbec nemohla začíst a obávala jsem se, že celých 500 stran bude o nějakém bankovnictví. Ale jakmile se objevila naše oblíbená Lisbeth Salanderová, kniha rychle nabrala na obrátkách a celou jsem ji zhltla. Nemůžu se dočkat dalších pokračování a držím Lisbeth palce, aby se jí konečně taky v životě něco zadařilo...

marci6977
05. listopadu

Skvělé čtení, mohu jen doporučit!

sagasir
02. listopadu

Zrozené fenoménu

Může se zdát, jakoby ani severská krimi literatura na českém knižním trhu nebyla, ale ona tu skutečně byla. Po vydání Milénia od Stiega Larrsona se z ní však stal fenomén. Čím to, že zrovna tato trilogie se stala tak úspěšnou a nastartovala tuto éru? Možnou odpověd skýtá už samotný první díl této skvělé trilogie.

Někoho zaujal třeba samotný obsah knihy. Tady tedy je. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii.

Musím také vyzdvihnout skvěle napsané postavy. Jak z Mikaela Blomkvista, tak i z Lisbeth Salanderové vyloženě sálá charisma a navzájem se skvěle doplňují. Vcelku brzo si zamilujete Lisbethinu drzost a její mnohdy nevšední metody a i když si hraje na drsňačku, vy zjistíte, že je to v podstatě hodná čistá duše. A samotný Mikael Blomkwist je jako Stieg Larsson, aneb člověk bojující za slušnost, rovnost a člověk bojující proti tyranii, rasismu, bezpráví atd.

V knize jistě oceníte také dobře stupňované napětí a najdete v ní také plno detailů. Zároveň máte po přečtení knihy pocit (nebo já ho aspoň měl), že nakonec ta Skandinávie přece jenom nebude, co se společnosti týče, bez chybičky a že i tady se najdou různé skupiny lidí, kteří zneužívají, týrají a záměrně likvidují druhé, či že i tady ve velkém bují obchod se ženami atd.

Sečteno podtrženo. V této knize se nachází kvalitní detektivní příběh, který má skvěle napsané postavy, děj vás nebude nudit, napětí je v něm tak akorát a jediné, co vás může odratit, je to, že kniha má 529 stran, ale za to potěšení z kvalitní literatury to rozhodně stojí.

Freedomova

Kniha na mne byla místy až moc drsná, ale příběh skvěle promyšlený a děj strhující. Lisbeth je perfektní mnohovrstevná hrdinka, která mi byla od počátku sympatická a fandila jsem jí. Je to ten typ knihy, u které v průběhu čtení sháníte další díl.

TipsyChipsy

Krásná kniha, líbilo se mi, jak je moderní v tom, že hlavní hrdinka využívá moderní technologie - hakerství, aby zvítězila nad zlem. Také je hezké, že hlavní hrdina, nejprve sražen do kolen pak očistí svoje jméno a zničí bohatého magnáta, navíc rozluští starou záhadu.. tím dobro zvítězí a to jsme chtěli. Obdivuji autora, že má takový přehled o záludnostech dnešní společnosti dokáže to přenést do tak zajímavého příběhu.

Scarlett80

Celá trilogie strhující. Zaujímá přední místo v mé knihovně.

Kordula 111

Jedním slovem "bomba".
Celou trilogii jsem přečetla za 14 dní. Nešlo se odtrhnout. Rozhodně doporučuji.

Prey

Nejsem typický fanoušek Milénia jako celku, druhý díl jsem místy četl s nechutí, třetí nedočetl, a rozhodně nebudu číst o Lisbeth z pera někoho jiného než Larssona, ale první kniha... Ach, boží! Jako by pejsek s kočičkou dělali dort, ale povedl se jim. Být to chytřejší, je to intelektuální nuda, být to hloupější, je to spotřební nuda. Ale ono je to trefené přesně na kvalitní bestseller. I věci takzvaně na efekt v tom fungují. Vrstevnatý, napínavý, atmosférický, gradující příběh. Nepostrádající dobře pojatý dojezd. Zapamatovatelné postavy. Jasných pět mrazivých hvězdiček. (Čteno v překladu Azity Haidarové.)

kofina

Nemám ráda ani označení "detektivka" ani "severské krimi", ale tohle mě naprosto pohltilo, po dlouhé době jsem zažila zas ten pocit nedočkavosti, abych už honem mohla číst dál. :)

Odehnalka

Tak tohle se dá těžko popsat. Neskutečný literární zážitek. V polovině knihy se to tedy trochu táhlo, ale začátek a konec se neskutečně rozjel a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Skvěle se to četlo, fakt skvělé. Těším se na druhý díl.

Adiee19

Mam rada detektivky a knihy kde je dobra zapletka takze tato kniha splnila moje ocakavanie. Bolo par detailov ktore by som mohla vytknut ale na celkovom dojme knihy to nic nemeni. Kniha sa citala dobre a precitala som ju za vikend na chate :)

ferenc_had

Skvělá kniha, přečetl jsem ji skoro jedním dechem. Nevím co někomu vadilo na prvních cca 150 stranách, já se dost často i bavil:
( „Pravděpodobně ne, ale bezpečnostní postupy v tomhle podniku mají určité mezery. Podle vašich pravidel by si to měl okopčit sám, ale včera tu zprávu hodil mně a šel někam do hospody. Ostatně, jeho další zprávy jsem našla před pár týdny v jídelně.“
„Cože jste?“ vyrazil ze sebe Armanskij v šoku.
„Uklidněte se. Dala jsem mu je do sejfu.“
„On vám dal kombinaci své tajné schránky na dokumenty?“ zasupěl Armanskij.
„Ne, ne tak docela. Ale napsal si ji na lísteček na podložku na pracovním stole, spolu s heslem do počítače. Ale hlavní je, že ten váš rádoby soukromý detektiv udělal naprosto bezcenné osobní prověření. Zapomněl dodat, že ten kluk je až po uši zadlužený z hazardu, šňupe koks jako vysavač, a navíc má holku, která poté, co z ní nevyrazil ani floka, vyhledala pomoc v krizovém centru.“ )
Hurá na další díl.

locin

Musím říct že docela dlouho mi trvalo než jsem se do knihy začetla.
Několikrát jsem jí popravdě i odložila a zase se k ní vrátila. Když jsem se přehoupla přes prvních cca 150stran, konečně jsem se do příběhu začetla a musím říct, že to byla napínavá detektivka. Škoda toho pro mě nezáživného začátku..

edith79

Zajímavá kniha, ale že by mě naprosto nadchla to nemohu říci. Nechala jsem se dost navnadit hodnocením zde na Databázi a proto jsem byla trochu zklamaná. Taková klasická severská krimi, kterých je nyní k mání nespočet. Do dalších dílů zatím nejdu, snad někdy v budoucnu.

hanka0645

Pokud jste neviděli film, tak jste největší šťastlivci. Mě kniha naprosto pohltila a po jejím přečtení jsem trpěla pěknou knižní kocovinou! Jo a .. Každý má svá tajemství, jde jen o to je objevit.. :)

26Mirka

Souhlasím s komentářem Kachora90 ,já tedy viděla kdysi film jako první :-) tak jsem měla představu a bohužel jsem si i hodně pamatovala, ale jinak skvělá zápletka, čtivé, napínavé :-). Už mám doma druhý díl tak se těším jaký bude. Za mě 5 hvězdiček.

Kachora90

Jsem nadšená, moje první detektivka... A myslím, že jsem sáhla správně. Prvních 100 stran jsem se nemohla začít a posledních 100 stran bylo celkem zdlouhavých. Ale stálo to za to. Někdy mi přišlo zbytečné číst o tom, že si vaří kávu nebo že se svlékl a osprchoval, ale k tomu to patří a dílo jako celek je bomba. Vyšetřování zmizení Hariet bylo napínavé a dost čtivé. Teď se kouknu na film, abych to měla i s obrazem... :-) Těším se na další díly ;-)

kristyna6626

Bomba. Nevím co mě překvapilo víc, jestli "vrah" a nebo úplný konec knihy. Začátek se mi sice pročítal trošku hůř, ale tak to bývá u dobrých knih. Tohle byla moje druhá detektivka, a jsem spokojena. Líbilo se mi jak se postupně vyvíjely a měnily postavy. Lisbeth, Mikael.... Ach ten románek..... :333 Už se nemůžu dočkat dalšího dílu, a jak to s nimi bude pokračovat. :D

katerina9848

Pro milovníka detektivek, kterým bezesporu jsem, byla tato kniha perfektním obohacením mnou doposud čtených anglických detektivek. Musím říct, že po lehce zdlouhavém začátku knihy se to pak rozjelo v plné síle a já jsem knihu přečetla jedním dechem. Stieg Larsson bude navždy patřit mezi mé oblíbence, škoda, že toho nestihl napsat víc, ale i tak, klobouk dolů pane Larssone, vzhlížím k vám jako k velkému spisovateli, kterým jste bezesporu byl a v našich duších, zůstanete navždy...:)
PS: Po přečtení této knihy pokračuji na dalších dílech Milénia a nejspíše na nějakou dobu u severských detektivek spočinu...:D Tímto se omlouvám Aghatě a dalším, ke kterým se jistě v budoucnu ráda vrátím...:D

arket

Na můj vkus příliš rozvláčné a musela jsem se hodně přemáhat, abych knihu vůbec dočetla. Zaujal mne pouze příběh Lisbeth Salanderové a díky němu si přečtu i druhý díl. Za mne jsou daleko lepší detektivky, ale je to věc názoru.

ankaras

Muži, kteří nenávidí ženy - mé první sáhnutí po detektivce a hned vyšlo tak parádně! Tato kniha a i následující dvě, které přišly později, jsou pro mě tím nejlepším, co jsem kdy četla a asi i číst budu. Je to už trochu "těžší čtení" a na začátku si opravdu vynutí soustředěnost čtenáře. Pokud se nebudete moci začíst, nevzdávejte to! Tato trilogie za to prostě stojí.

Lucie51

Stieg Larsson stvořil excelentní dílo, kniha se mi strašně moc líbila již od prvních sránek. Hned na začátku je zmíněna nevšední a zajímavá situace, kdy jeden z hlavních hrdinů, starý pan Vanger, dostává každý rok stejný dárek (vylisovanou květinku v rámečku). Velmi sympatický mi byl hlavní hrdina, novinář Mikael Blomkvist, a taktéž hlavní ženská postava, hackerka Lisbeth Salander, která s Michaelem řeší záhadu zmizení vnučky pana Vangera, Harriet. Úžasné rozuzlení, perfektní je také filmové zpracování, ve kterém si roli Mikaela zahrál Daniel Craig. Jediná snad co bych vytkla, je překlad názvu originálního díla do českého jazyka. V originále se kniha jmenuje "Girl with a the Dragon Tattoo" (čili Dívka s dračím tetováním), v překladu byl název změněn na "Muži, kteří nenávidí ženy", což mi s dějem knihy moc nekoresponduje. Dívkou s dračím tetováním byla jasně míněna Lisbeth, hlavní ženská hrdinka. Hodnotím 5/5 :-) ★★★★★

3nitka

Nemala som potuchy, do čoho idem, knihu mi požičala kamarátka. Zo začiatku taký pomalý rozbeh. Ale potom bomba. Nedá sa odložiť, každú stránku priam hltáte. A postavy vymyslené dokonale. Chcem ďalšiu.

Briv

Dlouho jsem ji odolávala, ale tentokrát nebyl důvod se u ní bát slova bestseller, protože tahle kniha fakt je bestsellerem. Začátek byl sice rozvláčný, ale dostalo mě to do příběhu. Pak už to byl masakr. Pro mě knížka obsahuje vše co má. A nej je Lisbeth. Fakt drsná holka. Jdu se pustit do druhého dílu. Nerušit, už zase čtu:).

desert.fox

Solidní detektivka! Miluji sériová vrahy s temnou rodinnou minulostí! Příběh ale musí být zajímavě zpracovaný, což se tady povedlo.