Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4431 1240

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Jara.v
02.01.2024 5 z 5

Kniha mě pobavila, ale i rozbrečela. Dojemné čtení se zábavnými momenty. Ove je úžasný a zároveň velice zatvrzelý člověk, ale myslím, že ze správného důvodu. Kniha se četla velice dobře a mohu ji doporučit.

Andulino
27.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Fredrik Backman je jedním z mých nejoblíbenějších autorů a jeho knihy si šetřím, co to jenom jde. Miluju laskavý humor a to, že mě autor dokáže rozplakat lusknutím prstu. V případě této knihy tomu nebylo jinak. Ove je bručoun a zásadový člověk, což nejsou úplně lákavé a obecně ceněné vlastnosti. Jakmile ale pochopíme jeho životní cestu a to, proč je Ove takový, jaký je, nejde jinak než si ho zamilovat. Příběhy z aktuální dějové linky jsou proloženy vzpomínkami z dětství a mládí Oveho. A tady začíná to, čemu říkám postupné lámání mého srdce. Ove zažil tolik příkoří, nespravedlnosti, osudových ran a trápení. Ztráta nenarozeného dítěte a ženy samozřejmě patří k těm největším. Právě myšlenky ohledně toho, jak život bez milované ženy je jaksi o ničem, mě dojaly nejvíce. Přesto bylo povzbudivé vidět, že ač vdovec truchlící po své ženě, pokud se člověk obklopí lidmi, kterým na něm záleží, celý svět má najednou úplně jiné barvy. A to, že Ove po tom všem ještě v srdci našel tolik lásky a laskavosti, je neskutečně dojemné.

deathmen
26.12.2023 5 z 5

Kniha zaujimava obsahom ako aj formou pisania. Napadity pribeh neobycajne obycajneho cloveka ktory vas chyti za srdce, donuti k zamysleniu, miestami rozladi ale nakonci pohladi na dusi. Takymto kniham hovorim milosrdne a milujem ich. 10/10

Urabu
25.12.2023 5 z 5

Super čtení, doporučuji

verunb
07.12.2023 5 z 5

Když jsem četla, že kniha se bude líbit každému, kdo má rád Stoletého staříka, byla jsem zpočátku skeptická... Naštěstí k tomu nakonec nebyl vůbec důvod, příběh byl úplně jiný a četl se sám. Konec knihy mě dostal, po dlouhé době mi u knihy slzička ukápla:)

KačaCat
05.12.2023 5 z 5

Příběh o bručounovi s velkým srdcem.
Kniha mě dostala. Celou dobu jsem se smála a ke konci i plakala. Musím si přečíst i jiné autorovy knihy. Krása!

čtenářka76
04.12.2023 5 z 5

Krásná kniha - rozesmála, poučila i dojala. Dostala čestné místo v mé knihově. :-)

Michael23
29.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha, ve které zjistíte, že i takzvaný "mrzout" vám může být sympatický. Rychle přečteno, jsou tam pěkné momenty, které vám nasadí úsměv ve tváři, pro jiné momenty je pak dobré mít po ruce kapesníky..

malekeli
19.11.2023 5 z 5

Mohu jen doporučit strávit s Ovem pár večerů.

Aaloha
15.11.2023 4 z 5

Pěkné to bylo, hezky se to četlo. Nejdříve na mě Ove působil jako protiva a mrzout, ale později jsem si ho oblíbila. Kniha určitě stojí za přečtení, ukazuje lidské hodnoty života, které se dnes pomalu vytrácejí.

hlavajda93
14.11.2023 5 z 5

Prvně jsem viděla film, který se mi moc líbil a teď jsem se vrhla i na knihu, takže už jsem věděla do čeho jdu, ale i tak nelituji. Krásný příběh o bručounovi, který změní spoustě lidem kolem sebe život k lepšímu.

Irsaf
07.11.2023 5 z 5

Opět jsem si knížku užila a na konci slza ukápla

Airelle
06.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha byla naprosto skvěle napsaná, četla se sama a postavy mě bavily. V knize najdete velké množství zajímavých myšlenek a také citátů. Ano, má to i pár neduhů, jako jsou opakující se pasáže, které trochu zabředávají do stereotypů nebo postavy, které se někdy chovají velmi excentricky.

V průběhu celého příběhu jsem se střídavě smála a brečela. Ke konci jsem byla natolik dojatá, že jsem skoro neviděla na písmenka. Muž jménem Ove mě doslova vzal za srdce a já věřím, že se ke knize ještě někdy vrátím, což mi připomíná, že si jí musím koupit do své knihovny, protože jsem jí četla v rámci štafety u @terr_books.

Chystám se podívat i na zfilmovanou verzi s Tomem Hanksem, jsem zvědavá, jak moc se scénáristi drželi knižní předlohy.

lea25
29.10.2023 5 z 5

Takový prudič,kterého máte nakonec rádi ...Zatím se mi líbily všechny knihy od Backmana

Kája_14
28.10.2023 4 z 5

Co na tuto knihu říct. Příběh o zahořklém a protivném starém muži, a není divu že takový je, ze začátku nechápete proč se tak chová a kapitoly jsou zdlouhavé. Po pár kapitolách z jeho minulosti vám dojde proč takový je a začnete s ním soucítit. Dojemný, zčásti vtipný příběh vás dožene k slzám a dobrému pocitu, že jste jí vůbec začali číst. Moc tuto knihu doporučuji.

VěraČamková
28.10.2023 5 z 5

Knihu jsem si díky čtenářské výzvě znovu přečetla a prostě úžasná. Pro mě je to klenot, který je potřeba si hýčkat. Humorná i plačtivá zároveň, nesmírně laskavá a lidská, pro mě srdeční záležitost.

castiglione
27.10.2023 5 z 5

Tak tahle kniha mě opravdu hodně zaskočila.
Přes 4 000 hodnocení, 92%, dvě filmová zpracování...no nejděte do toho, že...
A nelituji. Nelituji ani jedné jediné vteřiny, kterou jsem se sveřepým stárnoucím Ovem strávila. S ním, s jeho Sonjou, i s tou ztřeštěnou neodbytnou Parvaneh, která vždycky dosáhne svého, s jejím neschopným Mameluken, který má sice hlavu ajťáka, ale ručičky "vobě volšový". S obtloustlým Jimmym a i tím samolibým oškubaným kocourem. Jednoduše řečeno - nádherná kniha. Někdy jsem se v duchu usmívala, jindy se mračila a kroutila hlavou, a když jsem se jednou začala smát i nahlas, uvědomila jsem si, že tak trochu "děsně zásadový Ove, který chce mít všechno tak, jak správně má být, a je s tím vždycky problém" leží vedle mně a ptá se, čemu se řehtám. Čemu? Té prosté pravdě života, která je v knize tak věrně popsaná. Ale copak mu to můžu říct :) ?
A konec? Ten jsem probrečela. Nekecám.

Janule809
15.10.2023 5 z 5

Nádherná kniha u které se pobavíte ,ale i pobrečíte

marketa1860
13.10.2023 5 z 5

Nádherná kniha!!!
Zpočátku jsem se nemohla začíst, Ove mi nepřišel bůhvíjak zajímavý a kapitoly se mi táhly...
Ale postupně, naprosto nenásilně i díky vzpomínkám z minulosti jsem ho začala poznávat a změnila názor. A protože mě bombardují všude kolem reklamy na film, viděla jsem v duchu Toma Hankse jako Oveho a mělo to své kouzlo:-)
Backman píše neskutečně, lehce, něžně, vtipně.
Opravdu krásná kniha, snad zkouknu i film.

PremekZizin
02.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Neskutečná knížka, smutná a vtipná zároveň!!
Do vyprávění jsem se úplně ponořil a každou novou kapitolou jsem měl Oveho více a více rád. O to víc, že jsem se s ním a jeho situací dokázal ztotožnit. Zní to divně, ale nakonec jsem mu přál, aby ve svém snažení uspěl.

"Proto lidé říkali, ze Ove vidí svět černobíle. Zato ona hrála barvami. Všemi jeho barvami.
Oveho se nikdo nezeptal, jak žil, než ji potkal. Ale kdyby tuhle otázku dostal, odpověděl by, že nežil vůbec.
Kdyby se ho někdo zeptal, řekl by, že dokud nepotkal Sonju, nežil. A poté, co odešla, taky ne."

"Smrt. Lidé se jí děsí, ale největší hrůzu mají převážně z toho, že si vezme někoho jiného než je samotné. Na smrti je nejstrašnější, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé."