Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4431 1240

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Hana62
23.02.2024 5 z 5

Laskavý humor, hluboké myšlenky, neotřelé fráze, konec bez patosu. Moc se mi knížka líbila, vřele doporučuji.

ma_Run_ka
23.02.2024 5 z 5

Vtipně napsaný příběh o životě, lásce i stárnutí a v neposlední řadě o přátelství. Ukazuje čtenářům, že lidská vlastnost "zásadovost" nemusí být vždy negativní vlastnost pro člověka. Spousta myšlenek, nad kterými jsem se zasmála, ale i zamyslela. Na druhou stranu také smutek - z osamění, které může člověka ke konci života potkat.
Těším se na film s Tomem Hanksem v hlavní roli "Muž jménem Otto" (v kině jsem bohužel neviděla).

david6273
19.02.2024 5 z 5

Děkuji čtenářská výzvo! Příběh chlápka, který veme za srdce svou upřímností v mezilidských vztazích. Na první pohled zapšklý zásadový dědula, jehož pozoruhodný životní příběh stále není u konce. Prsty v tom mají nově přistěhovalí sousedé, kteří dají do pohybu nečekanou sérii událostí. Události, které změní osudy lidí, kteří v to už možná ani nedoufali.

dana_vrana
14.02.2024 5 z 5

Dojemné, vtipné, trochu nutící k zamyšlení se nad vlastním životem, nad vlastními hodnotami, věrnostní a vztahy. Krásná knížka, kde se v krátkých kapitolách střídají pohledy na to, kým Ove byl a proč se stal tím, kým se stal. Ale rozhodně se nestal špatným člověkem.

EvaHonsová
13.02.2024 5 z 5

Vtipně napsaná kniha o stárnoucím muži, který toho moc nenamluví, ale o to víc umí pracovat rukama a není pro něj žádná technická záležitost problém. Kniha se čte velmi dobře a vede člověka k přemýšlení, což mám moc ráda. Ove se stává pro řadu lidí nepostradatelným, i když si to vůbec neuvědomuje. Má nádherný ryzí vztah ke své ženě, za života i po něm, až to hřeje u srdce.

linda0534
12.02.2024 5 z 5

Je to skoro dva roky, kdy jsem naposled brecela, bylo to kdyz zacala valka na Ukrajine. Ne ze bych pak mnohokrat brecet nechtela, ale neslo to. Neco se ve mne vyplo a trvalo to presne do doby, nez jsem rozecetla Oveho. Behem cetby jsem pak brecela mnohokrat, nekdy z dojeti a nekdy strasne zoufale. Ove je jedna z nejlepsich knih, ktere jsem kdy cetla a pokud mu to dovolite, vytahne z vas to nejlepsi, co ve vas je. Uz nikdy se pak nejspis nepodivate na druheho cloveka bez toho, abyste si uvedomili, ze ma za sebou svuj osobni, jedinecny pribeh a ze nejspis stoji za to. Jo, a jestli tuhle recenzi ctete nekdo, kdo pracujete na LDN nebo v domove duchodcu, zkuste poprosit rodiny pacientu o jejich fotku za mlada a par informaci o tom, kdo ten ktery clovek doopravdy je. Tahle fotka nad posteli by mozna delala divy. Oveho dam klidne naroven Shakespearovi. Ove je kniha, ktera meni svet.

hanzmb
10.02.2024 5 z 5

Už dlouho jsem se chystal na nějakou autorovu knihu. A teď mám strach, že jsem hned na začátku narazil na to nejlepší a další knihy už této kvality nemohou dosáhnout. Ten příběh má neskutečnou sílu. Nevím, zda měl autor nějaký vzor (typuji, že ano, tohle se nedá jen tak nafabulovat), ale i přesto něco takového vytvořit ve 30 letech je něco neskutečného. Nejde o zápletku, ale především o sílu osobnosti hlavního hrdiny. Sám jsem v životě pár podobných bubáků se zlatým srdcem potkal a byly to osobnosti, na které se nedá zapomenout.

maryska09
08.02.2024 5 z 5

Tuhle skvělou knížku čtu poněkolikáté a pokaždé mě dostane. Je skvěle napsaná a plná citu. Doporučuju všem.

Dolik13
07.02.2024 4 z 5

Tento autor má rozhodně osobitý styl, který v obrovské konkurenci spisovatelů jen těžko někdo napodobí. To se týká i této knihy.

Sarkastický, ironický příběh, kdy na začátku dostanete protivnýho a arogantního dědka, který irituje snad každého, směřuje k tomu, že tak nějak tušíte, jak to nakonec dopadne, a to je důvod, proč ubírám hvězdičku.

knidopel
06.02.2024 5 z 5

Muž jménem Ove byla kniha, u které jsem se nahlas smála a zároveň mi u ní i ukápla slza. Tuto knihu jsem si poslechla načtenou Janem Vlasákem a poslech jsem si dost užila, hlas pana Vlasáka mi k Ovemu padl jako ulitý.

Je pravda, že ze začátku jsem se poslechem musela trochu prokousat, protože mi Ove lezl neskutečně na nervy. :D Ovšem později jsem si jeho zásadovou a svéráznou povahu oblíbila.

Po poslechu knihy jsem si pustila i film, kde Oveho (Otta) hraje Tom Hanks a film můžu rozhodně také doporučit, ačkoliv je pravda, že mi místy scházely vnitřní prupovídky, které měl v knize Ove neustále ke všem a ke všemu.

Atara16
04.02.2024 5 z 5

Krásná kniha, co pohladí po duši, rozesměje.

Ísačop
02.02.2024 5 z 5

Kniha co pohladí na duši, rozesměje i rozpláče zároveň..

Víc slov není potřeba!

Mruskulka
30.01.2024 5 z 5

Moc krásný příběh muže, kterému zemřela žena. Jediná osoba, kterou v životě miloval a které se nemůže vzdát. Oveho srdce ale sms každou stránkou taje. Mě se to moc líbilo. Pohodové čtení.

mirek7450
29.01.2024 5 z 5

Úžasný příběh vzácného muže, kterému jsem ve svém věku moc rozuměl...

LenkaMacak
28.01.2024 4 z 5

Skvělý příběh. Začátek byl pro mě pomalejší, trvalo, než jsem se začetla, ale o to víc se mi kniha pak líbilo. Ove je správný svéráz, někdy mě rozesmál, někdy naopak rozesmutnil. 4/5*

Pišta33
26.01.2024 odpad!

Nechal jsem se nachytat vysokým hodnocením které nechápu. Děkuji pár jedincům hodnotícím knihu podobně jako já: Jedna nekončící nuda. Po jedenácti kapitolách knihu odkládám.

Lejčís
24.01.2024 5 z 5

Do ironizujícího vyprávění Fredrika Backmana jsem se zamilovala na první dobrou, takže ani tato, pro mě v pořadí již třetí jeho kniha, určitě nebude mou poslední. Je jen málo příběhů napsaných tak dobře, že z nich na jedné straně umíráte smíchy a na druhé slzíte dojetím. Autorův neskutečný talent vykreslit i nesympatickou postavu tak, že ji milujete, chápete a souzníte s ní, je zkrátka geniální.
Muž jménem Ove je jednou z těch knih, které Vás přinutí k zamyšlení nad vlastním životem, uvažováním, chováním či manželstvím, případně mezilidskými vztahy. A právě příběhy s takovým přesahem jsou hlavním posláním literatury, pokud u čtení nechcete pouze odpočívat nebo se vzdělávat.
Lehce napsaný, vtipný, přesto hluboký a důležitý příběh zahřeje u srdce každého, kdo ví, jak těžký umí život někdy být..

Lenka541
23.01.2024 5 z 5

Moc hezký a dojemný příběh. Z počátku jsem se nemohla do knížky začíst, ale s každou další stránkou mi byl Ove čím dál víc milejší a zábavnější. Určitě stojí za to si knížku přečíst.

katma
23.01.2024 5 z 5

Jak už zde bylo několikrát zmíněno, kniha je napsaná, tak že v jeden moment člověk sedí a směje se a za chvilku má slzy na krajíčku. Kniha je skvěle a čtivě napsaná. Kdy nelze říct nic jiného, než že doporučuji si jí přečíst.

Mojepočteníčko
10.01.2024 5 z 5

Tys nečetla nic od Backmana? To ale musíš! (Musím jenom umřít, říkala jsem si v duchu a navenek jen mechanicky přikyvovala hlavou). No a když už mě to přestalo bavit poslouchat, poprosila jsem svoji kamarádku, aby mi teda jednoho půjčila

Nebudeme kamarádi, říkala jsem si zhruba po dvaceti stránkách. Ano, vynášela jsem soudy, i když jsem prakticky ještě nic nepřečetla. Jenže pak Ovemu vstoupil do života Mameluk se svou rodinou, seznámila jsem se s Parvaneh a začalo se rodit něco jako tenké, křehké čtenářské pouto.

Zkrátím to. Oveho jsem si zamilovala a do knihovny si určitě pořídím vlastní výtisk. Bylo mi smutno, smála jsem se nahlas a o trochu víc mě bavily kapitoly, ve kterých Backman popisoval dětství, mládí a první velkou lásku hlavního hrdiny.

Pokud jste nabyli dojmu, že od tohoto autora teď začnu louskat jednu knížku za druhou, jste na omylu. Zařekla jsem se, že nic dalšího už číst nebudu. Asi v sobě potřebuju uchovat všechno to hezký, co ve mně příběh vyvolal a nenahrazovat ho čímkoli jiným.