Stříbrný měsíc

Stříbrný měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500466/bmid_stribrny-mesic-69w-500466.jpg 4 26 7

Mojmír Mráz ze Žezlic série

< 3. díl

FALEŠNÉ MINCE NEPŘINÁŠEJÍ BOHATSTVÍ, NÝBRŽ SMRT… Matyáš Korvín, král uherský a český, je na pokraji smrti a české království se má brzy znovu sjednotit pod jedním vladařem. V téže době se v Brně objeví padělatel, který dokáže vytvářet falešné stříbrné mince nebývalé kvality – ty však nepřinášejí bohatství, nýbrž smrt. Alespoň tak to tvrdí vyděšený purkmistr Oldřich Polzmacher, jenž si dá povolat rytíře Mojmíra Mráze ze Žezlic, zmocněnce Moravského zemského soudu. Příští události mu záhy dají zapravdu: každá další mince, která je nalezena, ukazuje na novou vraždu. Mojmír Mráz se svými pomocníky postupně zjišťuje, že celý případ bude daleko spletitější, než se zprvu zdálo. Vrah, který se považuje za ztělesnění slunce, za sebou nechává náznaky a stopy, jako by chtěl své pronásledovatele přivést k odhalení jiného, mnohem děsivějšího zločinu…... celý text

Přidat komentář

Ayla767
29.09.2023 5 z 5

Jak výstižně napsala " 666Jitka " příběh samotný je velmi spletitý :-) .
Rytíř Mojmír Mráz ze Žezlic, tentokrát s všetečnou pannou Miladou ve třetím napínavém pátrání. Tři záhadné mince, Slunce a stříbrný Měsíc....
Tak je to správně, každý máme svůj osud a čas.

21olaf
20.08.2023 4 z 5

Jako v předchozím příběhu super procházka po ulicích Brna.


Galadwen
04.07.2023 3 z 5

Větší potenciál než výsledek. Třetí díl série pokračuje v duchu předchozích a autor zase, jak mám dojem, trochu ubírá na věrohodnosti. Je tu stejný motiv jako ve Sběrateli kostí (vrah nechává detektivovi indicie, kde najít a případně zachránit další oběť, a já úplně nechápu, proč to dělá). Motivace postav jsou tak spletité a proměnlivé, že jsem se v tom ztrácela (uznávám, četla jsem v zájezdovém autobusu, čili ne moc pozorně) a nastražené pasti, zvlášť výbušné systémy nebo ledové bludiště, natolik složité, že by něco takového dokázal dát ve vrcholném středověku dohromady málokdo, spíš nikdo. A na konci, jak je u Mojmíra Mráze zvykem, opět přemet a všechno je jinak. Nejvíc mě bavila prostřední část knihy. Začátek je trochu utahaný, konec šíleně překombinovaný.

pollyanna
20.06.2023 3 z 5

Co na knize oceňuji, je zařazení jako česká historická detektivka, navíc odehrávající se v nynější moravské metropoli. To je opravdu něco :-). Čekala jsem ale víc. Dost mě zklamalo rozuzlení, ale platí to celkově. Román je na můj vkus poněkud zmatený, překombinovaný, plný mrtvol a možná na svou dobu až příliš rafinovaný. Slušelo by mu víc tajemna a méně krve. Protože má autor moc pěkné popisy a styl psaní, věřím, že by to šlo. Takto ale nemůžu hodnotit víc.

666Jitka
10.05.2023 5 z 5

Třetí případ Mojmíra Mráze ze Žezlic je opět velice napínavý od samotného začátku. Řekla bych, že v tomto dílu je vykresleno také trochu více historických fakt a to mě těší. Příběh samotný je velmi spletitý, tak jak je u autora zvykem. Překvapivé události a s nimi spojené zločiny zdánlivě vedou jedním směrem, ale nebyl by to Ondřej Nečas, aby nebyly věci úplně jinak, než na začátku působily. Čtenář je svědkem několika drsných zločinů, může si užívat důmyslně promyšlené pasti, nenadálé propletence vztahů a samozřejmě nečekaná odhalení, což vše dohromady utvoří dynamickou, zajímavou a čtivou historickou detektivku.

kolacky
13.04.2023 5 z 5

Pěkně popsané středověké Brno. Líbí se mi plánek města na deskách.
Jinak - v Brně muselo tenkrát být cvoků... Ve druhém díle i v tomhle.

trudoš
12.02.2023 4 z 5

Historická detektivka začínající masakrem katovských pohůnků na popravišti? Takový prolog zaujme… Rytíř Mojmír Mráze ze Žezlic je tentokrát na stopě zdánlivému šílenci, který vyhlásil krvavou vendetu bohatému brněnskému rodu. To, co zpočátku působí pouze jako nesmyslné výhružky, se brzy promění ve skutky a mrtvých rychle přibývá. Pečlivé vyšetřování přitom odhaluje souvislosti, jež původní zločin – padělání stříbrných mincí – staví do úplně nového světla.
Ondřej S. Nečas znovu rozehrává důmyslný příběh plný lží a intrik, zasazený do časů, kdy hodnota lidského života byla přímo úměrná společenskému postavení. Mojmír Mráz, zmocněnec moravského zemského soudu, se potýká nejen s obyčejnou lidskou zlobou, ale především s přetvářkou mocných, kteří navzdory morálce jdou bezohledně za svými cíli, bez toho že by počítali s možnými důsledky. V románu ožívá konec 15. století v celé své kráse i bídě, aniž by autor sklouzával k nesmyslnému násilí či naivním představám o poměrech dávno minulých.