Mlýn

Mlýn
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/bmid_mlyn-5BW-391225.jpg 5 965 965

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…... celý text

michalsch
17.01.2019 5 z 5

oceňuji jednoduchou dějovou linii, čtivost, ukázky z dobového tisku, dávku humoru i tvrdé reality
akorát by mě zajímalo, co si tam pan kníže v mlýně nechal schovat za materiály, to autor zapomněl v závěru objasnit

Sorrow
15.01.2019 5 z 5

Mlýn vypráví příběh dvou bratrů, kteří dali slib svému umírajícímu otci. Slíbili, že nikdy neopustí rodinný mlýn, a tak také učinili. Kniha mapuje více než sto let československé (české) historie a ve čtenáři rozdmýchá celou škálu emocí od nechuti, sentimentu až po neutuchající stesk, který vrcholí v poslední části. Dlouho se mi nestalo, že bych u knihy tolik přemýšlela a na konci jsem si řádně pobrečela... Vůle, píle a pracovitost našich předků mě dojímá a zároveň inspiruje. Ač žiji ve svobodné době, stydím se. Ne snad za demokracii, ke které vedla trnitá cesta, ale za nás. Za lidi. Za to, že jsme nepoučitelní, za to, že rychle zapomínáme a za to, že morální hodnoty už dnes nemají téměř pro nikoho význam. Díky, Hadrbolcovi, že jste mi připomněli, jak vypadá charakterní člověk a díky pane Vaněčku, že jste sepsal dílo, na které nikdy nezapomenu. Pokud si chcete dát lekci dějepisu se silným životním příběhem dvou báječných mužů, čtěte Mlýn.

LadyCotton
13.01.2019 5 z 5

Po velmi, velmi dlouhé době je toto kniha českého autora, kterou jsem doslova hltala a to nejen díky velmi čtivému stylu psaní autora.
Tuto knihu bych doporučovala jako povinnou četbu - nejen dětem v hodinách dějepisu. Měl by si jí přečíst každý občan naší republiky. Aby se nezapomnělo.
Knih o komunistické době moc není. Autorů jako je třeba pan Stránský také ne - je to prosté. Nikdo si nechce připomínat onu dobu. Jedni kvůli tomu, že v ní zažili hrůzy (jako farář Hřib či bratři Hadrbolcovi z této knihy) a ti druzí kvůli tomu, že by si mohl někdo vzpomenout jak se v minulém režimu měli dobře a proč.
Panu Vaněčkovi se podařilo sepsat poutavé dílo, které mapuje československý (potažmo český) lid během více než jednoho století. Češi mají spousty negativních vlastností na které nemohou být hrdí. Po přečtení knihy je vám jasné, že ani 30 let "svobody a demokracie" je máme pořád a nejen je.

hs777
12.01.2019 5 z 5

Jedno století a dva bratři, kteří věděli, co je v životě důležité a žádný režim je nezlomil. Přesně takové ságy táhnoucí se celým životem a dobou mám moc ráda, i když z této kostky naší historie šel na mne smutek.
„Teď říkáš, že nám to všechno vrátíte. Ale víte, co nám nikdy nevrátíte? .... Čas. Vzali jste nám čas. Čas svobody. Je mi dvaasedmdesát. Co si počnu s polema, s lesem? Nemůžou nám vrátit nic. “

KLHannah
08.01.2019 5 z 5

Kniha, která vás určitě donutí přemýšlet o dopadech doby. Její síla je i v tom, že je založena na skutečných událostech a postavách. Nevím, jestli bychom dokázali my, být v dnešní době tak silní, jako lidé ve válce, mezi nimi i před revolucí.

Renatecka
07.01.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla. Vřele doporučuji. Paradoxně mě zaujal nejvíce až konec knihy - počátky 90. let - člověk si řekne, o kolik si společnost polepšila... ?

4xbabča
06.01.2019 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla a co k tomu dodat. Silný příběh dvou bratrů, kteří dodrží slib, který dali svému otci a přes veškerá příkoří režimu totality obstojí. Krásné dílo, není co k tomu ještě říci, ale určitě dát doporučení si knihu přečíst.

Foks
03.01.2019 5 z 5

Gratuluji autorovi k tomuto dílu. Podařilo se mu famózně popsat všechny druhy lidských především záporných vlastností. Dokázal si přitom udržet laskavě humorný nadhled, díky kterému je kniha velmi čtivá. A také dává člověku otázky, jak by se zachoval, být na místě bratrů Hadrbolcových. Přímo děsivé je, jak je jejich statečnost pomíjivá v kontextu sta let. Jak lidé rychle zapomínají a nakonec jsou pro ně jen "ti dva magoři z mlýna"... Možná by pomohlo, kdyby knih na toto téma bylo více, ale kdo by je četl? Koho to dnes zajímá? Nikdy jsem si v knihách nic nezaškrtával, ale zde jsem neodolal a červeně si vybravil tuto větu: "...tady nešlo nikdy o žádnou ideologii, ale o to, aby se uspokojily požadavky těch, co nic neměli nebo měli málo, vůči těm, kterým záviděli."

Demi
01.01.2019 4 z 5

První třetina knihy mě naprosto nezaujala a myslela jsem, že ji odložím na někdy poté. Ale vydržela jsem a udělala jsem dobře. Osud dvou bratrů, kteří dodrží slib daný otci a uchrání mlýn a majetek ve válce, v totalitním režimu a zachovají jeho původní tvář, i když je to stojí téměř život. Velmi umně popsány praktiky totalitního systému. Někdy mě až mrazilo.
Děkuji za toto téma, obohatilo mi pohled do této doby. Určitě doporučuji jako četbu i mladší generaci.

PetraJacinova
30.12.2018 5 z 5

Ted jsem knihu docetla a nemam slov..
Pribeh me tak zaujal,ze jsem knihu cetla necele dva dny.
Silny pribeh a vsichni co se v te dobe takhle zachovali velmi obdivuji.
Dekuji Pane Vanecku za to,jak jste to napsal.
Mam z toho sice smisene pocity,ale stalo to za to

hzd
29.12.2018 5 z 5

Nádherně napsaná knížka. Doporučila mi jí kamarádka. Pana spisovatele jsem vůbec neznala. Určitě se poohlédnu v knihovně po jeho dalších knížkách. Jeho styl psaní mi seděl. Prošli jsme s hlavními hrdinami neuvěřitelných 80 let. Přitom bych četla dál a dál. Zajímavý příběh nelehká doba a přesto všechno dokázali svůj slib dodržet. Klobouk dolů. Určitě nominuji na knihu roku a budu doporučovat dále.

snimcibdim
23.12.2018 4 z 5

V jednoduchosti je síla.
Kronika 20.století podaná stylem trochu pohádkovým (což mě napadlo dřív než jsem zjistila, že autor píše také pohádky) - tj. hodně jednoduchý sloh, jasně diferenciované dobro a zlo, dialogy jen nejnutnější, žádná velká psychologie, autor jde striktně po příběhu a sděluje jen dějová fakta.
Díky té stručnosti a přímočarosti - a díky tomu, že autor si našel příběh silný, výjimečný a opírající se o skutečné události - se kniha moc dobře čte. I přes hrůzy, jaké popisuje, je místy dokonce i docela vtipná, takovým tím typicky českým ironickým způsobem.
Za každou knihu, která umí účinně reflektovat to, co se u nás v minulém století dělo a čeho jsme chca-nechca dědici, jsem moc ráda. Nějak se s tím vypořádat musíme, i když leckdy neochotně nebo neradi.
Mlýn lze doporučit i mladým čtenářům (podle mně ideální kandidát na školní povinnou četbu) nebo těm, pro koho jsou podobná témata obvykle příliš náročná, pochmurná, sebemrskačská nebo citově vyděračská. Ani jedno z toho totiž Mlýn není, a to je jeho deviza.

betys6914
23.12.2018 4 z 5

Silný příběh, který je potřeba si připomínat. Příběh o víře ve svobodu, příběh o vytrvalosti a především o nezlomné lidské vůli. Hodně cením výstřižky z rudého práva, to bylo neuvěřitelné, co se lidem cpalo.
Jediné co mi neuvěřitelně vadilo, byly názvy kapitol které už dopředu vše prozrazovaly.

holkamodrookata
22.12.2018 2 z 5

Kdy knihu Mlýn rozhodně číst
- máte rádi příběhy podle skutečných událostí
- zajímá vás historie totalitního režimu v Československu
- dáváte přednost stručnosti

Kdy knihu Mlýn rozhodně nečíst
- potrpíte si na souvětí
- dva svobodní mužští žijící spolu, vám přijdou divní
- historie Československa vás nezajímá

V28
13.12.2018 5 z 5

Budu se opakovat, ale miluju příběhy, které čtenáře protáhnou celým životem hlavních hrdinů, v případě bratří Harantů to platí doslovně. Jejich neuvěřitelný příběh, dokonce ani historicky velmi cenný mlýn jsem do přečtení knihy vůbec neznal. Děkuji autorovi za tak krásné i čtivé vyprávění a tip na letní cyklovýlet. Rád si mlýn osobně prohlédnu a letní návštěvou si stránky knihy i osud obou bratrů připomenu. Samozřejmě doporučuji každému a Vaněčka sledovat (knižně).

kneslova
08.12.2018 4 z 5

Toto je má první čtená kniha od pana Vaněčka a nutno dodat, že psát umí. Rodinné ságy nejsou můj šálek kávy, ale toto je povedená kniha. A nad charakterem hlavních postav se člověk musí s úctou sklonit.

P.ary
07.12.2018 5 z 5

Do této chvíle jsem znala pouze dětské knihy pana Vaněčka, které máme s dětmi velmi rádi. Jsem velmi ráda, že jsem měla možnost si přečíst i knihu Mlýn. Nádherný příběh, který určitě doporučím dál.

rodak
25.11.2018 5 z 5

Opět výborná česká kniha.Ten život tak utíká... Krásný příběh dvou bratrů a naší stoleté republiky.O válce, totalitě, svobodě.O násilí,práskačství a hlavně silné vůli a neuhnutí.Krásný a emotivní román.

sioux
19.11.2018 5 z 5

Vynikající sága rodiny Hadrbolců, která zachycuje skoro celé minulé století na jihočeské vesnici. Vaněčkovi se povedlo zdařile zachytit běh života se všemi krásami a hrůzami, chytrost i nebetyčnou hloupost, čecháčství, zrůdnost komunistické moci. Kniha je silná záležitost, která mě nenechala klidným po mnoho dní a dlouho na ni nezapomenu. Howgh!

Bobina74
03.11.2018 5 z 5

Mlýn se pro mě stal knihou tohoto roku. Neuvěřitelně silný, lidský příběh. Tragický příběh je odlehčen humorem a mě prostě tato kniha nejenom bavila, ale doslova uchvátila do svých pařátů a už nepustila.
P.s. : kde se mi pan Vaněček skrýval, že uniknul mé pozornosti?... ale od teď už si na něj dám pozor ;-)