Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek

Psychopatický vrah Dr. Lecter pomáhá agentům FBI při pátrání po sadistovi vraždícím mladé ženy, aby se nakonec sám ve svých představách stal ženou. Mladá agentka Clarice Starlingová je jediná, se kterou Dr. Lecter hodlá spolupracovat, ale žádnou informaci jí nedá lehce.

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/2177/mlceni-jehnatek-2177.jpg 4.61119

Hannibal Lecter (2.)

Silence of the Lambs (1988)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Alpress

hs777
včera

Nechala jsem se zlákat komentářem uživatele šipek k přečtení, přestože kultovní film s Anthony Hopkinsem a Jodie Foster jsem viděla několikrát. Vůbec to nevadilo a i když jsem věděla, jak celé dopadne, charisma Hannibala Lectera a mrazivé napětí jsem intenzivně cítila po celou dobu čtení - excelentně napsáno.

šipek

Tak nevím jak mi tato kniha mohla tak dlouho unikat. Film jsem zhlédl již před roky a ke knize jsem se dostal až nyní. Za mě parádní čtení, dokonce i postava Hannibala mi přišla sympatická, ale je to zrůda. Opravdu doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi tento žánr, hlavně mým oblíbeným uživatelům, protože koukám moc jich tuto knihu nečetlo :-) .

atletico

Klasika. Vzácná shoda, kdy jsou jak kniha tak film skvělý. Každý svým způsobem.

danny_21

Dovolím si tvrdit, že filmové zpracování předčí knižní předlohu a je to u mě především hereckými výkony a charismatem obou hlavních protagonistů - Anthonyho a Jodie. I když kdo ví, jestli by to nebylo jinak, nebýt toho, že se ke mně dostala Harrisova novela daleko později po shlédnutí Demmeho legendárního kusu, kterému se prostě po všech stránkách povedlo vylepšit a do dokonalosti dovést autorovy stránky. Samozřejmě jde o velmi kvalitní thriller, který funguje hlavně do doby, než Hannibal prchne, poté už to tolik netáhlo, nicméně pasáže s dr. Lecterem jsou lahůdkou - 80 %

taikatalvi

Pre mňa top kniha, tak ako aj film s úžasným Anthonym Hopkinsom. Kniha je fakt prepracovaná, tie myšlienky, rozbory. Odporúčam.

SeverusSnape

Miluju a milovat budu.Úžasná knížka od úžasného autora.Film není špatný,ale z knihou se nedá srovnat.Kniha je až neuvěřitelně propracovaná a skvěle se čte.

Rade

Když knihu srovnám s různými pozdějšími thrillery na podobné téma, tak se mi zdá prostě lepší: mrazivé, děj bez nadbytečných odboček, napínavé, srozumitelné a logické, uvěřitelné, s psychologickým přesahem, na svou dobu originální, nepřekombinované (řekla bych, že překombinovanost je nejhorším nešvarem současných thrillerů a detektivek). Takže nakonec za pět, i přes ten divný překlad.
Část jsem četla ve večerním vlaku, sama v kupé, zešeřelá chodbička, za okny tma, vhodnější knihu jsem si nemohla vybrat…

Susan94

Dokonalá kniha, dokonalý film. Pokud si myslíte, že tento příběh znáte dokonale díky filmu, přečtěte si knihu. Najdete tam nový rozměr, nový pohled,.... Díky knížce více všemu porozumíte a osobně já si o postavě doktoraLecterai i agentce Starlingové udělala nový obrázek.

Dee.Grusova

Nikdy jsem nečetla nic podobného a myslím, že ani nebudu číst! Naprosto brilantní propracovanost postav, děje.. Napínavé do poslední chvíle, čtivé, geniální.

Manyna

Předem podotýkám, že film jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat. Ale! Já jsem asi čekala něco víc, byla jsem knihou lehce zklamána. Doktor Lecker a rozhovory s ním bylo to nejlepší, co kniha přinesla, zbytek už tak dobrý nebyl.

Metroušek

Velice se přimlouvám, aby nějaký český vydavatel nechal znovu a adekvátně přeložit tak vynikající literární díla, jakými jsou zejména tři knihy s dospělým Hannibalem. V originále je vidět, že Harris promyslel mnohokrát doslova každou větu, a pak ji vytesal jako do mramorového náhrobku. O tuto psychologickou sílu český čtenář do značné míry přichází. Přitom jde o jednu ze zásadních sérií thrillerů a hororů všech dob.

dreamhex

Tuto knížku jsem objevil doma náhodou. Nakonec je to jedno z příjemných překvapení, napínavý čtivý příběh, určitě stojí za přečtení.

Kaemni

Kniha patří mezi mé oblíbené. Příběh je napínavý a čtenáře baví. Když jsem knihu četla, spojovala jsem si jednotlivé postavy s herci z filmové verze. O výkonu A. Hopkinse ve fimovém zpracování nemá cenu polemizovat. Ráda se ke knížce i filmu vracím.

gonegirl

Po této knize jsem sáhla hned po shlédnutí filmu, který se stal také rázem jedním z mých nejoblíbenějších. Neuvěřitelný talent Anthony Hopkinse v roli šíleného psychiatra Hannibala Lectera se zkrátka nezapře.
Ačkoli jsem knihu četla až po shlédnutí filmu, velmi se mi líbila. Přečetla jsem si ji, abych zjistila, jestli kniha nebyla ve filmu o nějaké pasáže ochuzena a také abych trochu nahlédla do autorovy poněkud zvrácené mysli. Jsem ráda, že jsem tak udělala a už se těším na přečtení Hannibala.

edith79

K této knížce není co dodat. Právem je považována za bestseller podle kterého vznikl kultovní film, který si plným právem odnesl pět Oscarů.

ArwenAragorn

Kniha se mně moc líbila, ráda se k ní vracím. Řekla bych, že nebýt skvělého obsazení filmu (moji oblíbení herci opět ukázali, že jsou ve skvělé formě), jednoznačně bych řekla, že kniha byla lepší.

Akemi4

Nesmírně čtivá kniha, užívala jsem si ji ještě víc jak (dost podařený) film.

FifrQzypf
21.12.2016

Již jsem četl vícero knih, od kterých jsem viděl i zfilmovanou verzi, ale tato je jediná, kde film byl lepší a to mnohem lepší. Autorův um ani zdaleka nepodnítil mou fantazii k něčemu, co by se aspoň blížilo skvělým hereckým výkonům a atmosféře filmu. Kniha je dosti průměrná, snadno zapadne mezi stovky jiných.

Kardoš
19.10.2016

kniha lepší než film

Fondis
07.10.2016

Moc sem se bavil. Vůbec nevím, proc sem čekal tak dlouho... nebudu tady vypisovat. Tohle je prostě kult.

Brace
13.09.2016

V době vydání jistě nemalý zázrak, v roce 2016 pouze dobrá kniha. Gumb byl vyšinutý šílenec, ale čtenáři moc strachu nenahání. Doktor Lecter je samozřejmě borec, ale příliš si jej zde neužijete. Za posledních 15 - 20 let se s podobnou tématikou pracovalo již tolikrát (J. Deaver, Ch. Carter, K. Slaughter), že Mlčení jehňátek ztratilo svůj punc geniality. Ovšem primát panu Harrisovi upřít nemůžeme.

Insignitka
05.09.2016

Jedna z mála knih, u které bych řekla, že film je lepší než kniha

AlexisG
01.09.2016

Po Červeném drakovy další skvělé dílo. Z nějakého důvodu mě ale Červený drak bavil víc.

Dinosaur
02.08.2016

(10/10, přidávám do doporučených) Film znám už hodně dlouho (a vždycky tato filmová série patřila k mým oblíbeným), ale dlouho jsem nevěděl, že to byla původně kniha, která tohle všechno začala. A i když jsem film viděl už kolikrát, stejně mě kniha hrozně bavila a doslova jsem ji zhltl. Dokonce mě navnadila natolik, že jsem znovu zhlédl filmy i seriál a díky začerstva přečteným knihám teď mohu sledovat, kde se seriál inspiroval dialogy a třeba i událostmi, které byly ve filmech vynechány.

DickBach
18.07.2016

Tady prostě není co dodat. Luxusní, strhující, mrazivé a... nebojím se říci ďábelské. Děkuji a velmi vřele doporučuji k bezesným a strašidelným nočním.

_INCOGNITO_
08.06.2016

Kniha prisla na stesti mnohem drive nez shlednuti filmu!
Je to do podrobna popsany film a cloveku beha az mraz po zadech v jistych sekvencich, kdy 'vidi vykreslenou scenu s oblicejem policisty', nebo kdyz zazvoni domovni zvonek a pote vzletne nocni mura na zupanu.. Doporucuju.

Jostein
03.06.2016

Na 5 hvězdiček to prostě není, ale ty 4 si zaslouží! Je to hlavně mou láskou k Hannibalovi!
A dobře se to čte! :)

alka14
07.05.2016

Kniha se velmi dobře čte.Doporučuji.

Rawen616
29.03.2016

Film je opravdu věrnou adaptací knihy. Ta je ale samozřejmě jako vždy lepší. I tak mě to ale nijak zvlášť nestrhlo. Ta znalost filmu byla asi na škodu. Postava Hannibala Lectera je ovšem perfektní. Ať člověk chce nebo ne, bude mu fandit i kdyby vám rozřezal a sežral babičku.
Zážitek z knihy mi možná taky trochu pokazil docela tragický překlad.

Kamil2
25.03.2016

Geniální postava Hannibala Lectera do jehož zvrácené mysli mi dovolil autor nahlédnout a ze které mě mrazí, je neskutečně fascinující. A to tak, že ho svým způsobem "obdivuji". Na rozdíl od většiny knižních sériových vrahů tenhle nezabíjel z pomsty, ani nějaké frustrace, ale protože má prostě rád neobvyklé delikatesy, které si běžně v obchodě nekoupíte. Lecter v jiné lidské bytosti nevidí člověka, ale možnou pochoutku. Stejně tak člověk vidí zvířata, která loví pro svoji potravu. Buffalo Bill má naproti tomu zcela jiné touhy - touží se proměnit a svoji touhu proměnil v činy. Harris geniálně odkrývá mysl jak Lectera, tak i Buffalo Billa. Žádný pocit viny, člověka vnímají jen jako prostředek k uspokojení sebe samého a svých potřeb. Ještě že to jsou pouhé knižní postavy - a tak Mlčení jehňátek hodnotím, jako skvělou knihu a neméně skvělý film. Anthony Hopkins u mne navždy zůstane zapsán jako Hannibal Lecter a Jodi Fosterová jako agentka Starlingová.

Kniha v žebříčku

83. nejlépe hodnocená kniha

detektivky sérioví vrazi thrillery zfilmováno

Thomas Harris

Thomas Harris