Mladé ženy / Staré ženy

Mladé ženy / Staré ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221796/mlade-zeny-stare-zeny-221796.jpg 4 21 1

Dvě rozsáhlé básně Františka Halase svým tématem i shodným členěním básně přímo vybízejí k společnému vydání. Skladba Mladé ženy reprezentuje v Halasově tvorbě poezii, která se nezaměnitelným stylem snaží nově vyjádřit erotické motivy. Staré ženy však do této kategorie zařadit nemůžeme. V tomto případě jde totiž o pětidílnou litanickou skladbu, v níž je základním tématem motiv smrti a soucítění se stářím, z něhož vykoupení přináší pouze smrt. V době svého vzniku (1935) byla tato báseň označena F.X. Šaldou jako malé veledílo a toto tvrzení platí nepochybně i dnes. Publikace je doplněna působivým výtvarným doprovodem Oty Janečka.... celý text

Afilada
22.11.2021 5 z 5

Za Mladé ženy dávám všechny hvězdičky, je to fakt mladé a něžně úchvatné čtení, skvělé pro náctileté, ale nejen pro ně, lze s potěšením číst v každém věku.
Staré ženy, na to musí mít člověk černou náladu, v podstatě nedoporučuji, kdo má depku, tak četba Starých žen mu ji spolehlivě prohloubí.

František Halas
česká, 1901 - 1949
2001  85%Já se tam vrátím...
1958  76%Torso naděje
1948  76%Kohout plaší smrt