Mischling

Mischling https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306021/bmid_mischling-26V-306021.jpg 4 361 103

Staša a Perla jsou sestry, dvojčata. Společně s matkou a dědečkem se v transportu dostanou do Osvětimi a dívky, které jsou si fyzicky k nerozeznání podobné, zaujmou nechvalně proslulého doktora Mengeleho, anděla smrti, který si v táboře vybudoval lidské zoo… Román je napsaný s nezvyklou lyrickou a psychologickou intenzitou, zajímavý je nejen tím, že o tomto tématu existuje téměř výlučně jen literatura faktu, ale hlavně tím, že příběh je vyprávěn očima mladých dívek. Bezpochyby patří k tomu nejsilnějšímu, co jsme dosud ve světové literatuře mohli k tomuto tématu číst.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Mischling , 2016

bookcase
21.11.2017 5 z 5

Neuvěřitelně silná kniha, téměř poetický příběh o těžké a nelehké době.

cace
26.10.2017 4 z 5

Válečné téma zajímavě zpracované. Občas to pěkně ulítává do pocitů a fantazií a člověk se musí soustředit. Zajímavý jazyk knihy se mi líbil. Velmi jsem uvítala zakončení příběhu-mám to takhle ráda.

Arella
18.10.2017 4 z 5

Bylo to tak srdcervoucí, že se mi někdy ani nechtěla kniha otvírat. Všechno to zlo zprostředkované skrz slova a myšlenky na mě nesmírně působilo a já si pořád říkám, jak je možné, že se tohle všechno mohlo dít a že je třeba psát a číst tyhle knihy a snad se jednou přestanou dít všechny ty hrůzostrašné věci, které se stále dějou....

dearkiki
18.09.2017 5 z 5

Zvláštně pojaté, ale po pravdě - četlo se mi to lépe, než autentická zpověď Děti, které přežily Mengeleho. Působivé a silné. Je neuvěřitelné, čemu všemu se říkalo vědecký experiment. Tolik zbytečného utrpení a zmařených životů...

Disease
13.09.2017 5 z 5

Vynikající forma, která formou dětského pohledu přece jen trochu otupí hrůznost popisovaných zážitků. Ale i tak velmi silné.

BeyondHorizon
02.09.2017 4 z 5

Knihu mi doporučila a půjčila profesorka ZSV, nevěděla jsem co čekat. Nečekala jsem ale tak dojemný příběh. Dokázal mě rozplakat a to jsem četla i smutnější knihy.

lenkaabooks
14.08.2017 4 z 5

Ač fiktivní, velmi silný příběh. Židovská dvojčata Staša a Perla se ocitnou v osvětimské zoo - v rukách Mengeleho. Proslulého svými pokusy především na vícerčatech. Spíše než o fakta jde o pocity, myšlenky, psychiku. Je zlé něco takového číst a co je horší - opravdu to tak bylo.

Melaanie
07.08.2017

Knihu mám rozečtenou od března a do dneška jsem nenašla odvahu ji dočíst, ne z důvodu, že by se mi nelíbila, ale z důvodu, že prostě dál nedokážu číst příběh dvojčat, která popisují svůj osud z koncentračního tábora. Je to opravdu silná kniha a já doufám, že jí někdy v budoucnu dočtu. Proto zatím nehodnotím hvězdičkami.

LadyKet
05.08.2017 4 z 5

Silný a dojemný příběh. Je pravda, že ze začátku jsem moc necítila tu tíseň a beznaděj koncentračního tábora... Zřejmě proto, že autorka se hodně zaměřila na vnitřní svět a myšlenky dvojčat a tak se hrůzy odehrávají spíše na pozadí děje a jsou to jen jakési střípky, které hlavní hrdinky postřehnou.
Jinak má autorka velmi pěkný styl psaní.

asam
31.07.2017 5 z 5

Tak na tento příběh určitě dlouho nezapomenu. Pohybujete se mezi realitou a iluzí dvou mladých dívek. Citlivě, někdy jen v náznacích jste svědky hrůzy, která se odehrává v Osvětimi. Nádherný román o strašných věcech.
A vlčí máky už vnímám úplně jinak.

boza7
17.07.2017 5 z 5

Skvělé čtení na jedno z nejohavnějších témat!

Anna 13
08.07.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih z druhé světové války pojednávající o zvěrstvech Osvětimi. Nezapomínejme na tyhle příběhy, na tyto lidi, životy. I když je příběh fikcí, je pravdivější než cokoli jiného.
A autorka je nepřekonatelnou spisovatelskou hvězdou. Píše o tom všem, jako by to prožila na vlastní kůži. Její talent mne až děsí. Prozaická básnířka... Lyrická bytost.

Knihu doporučuji celým svým já.
Nezapomenu na ni...

Natyna3
06.07.2017 5 z 5

Kniha, která si zasluhuje pozornost. Zasluhuje si být čtená, protože knihy, jako je tahle, nás nutí nezapomenout. A to je to nejmenší, co můžeme pro ty lidi, kteří prožili všechny hrůzy války, udělat.
Bylo by krásné žít ve společnosti, která se ponaučila ze všech zvěrstev, které prožila. Přála bych si, aby taková naše společnost byla.

morava
16.06.2017 4 z 5

Silna kniha. kniha plna bolesti, ale i nadeje.Pribeh, ktery sledujeme ocima dvou divek, dvou sester, ktere jsou do puntiku stejne a presto je kazda jina.Pribeh, ve kterem jsou popsany otresne praktiky Mengeleho, a zaroven nadhernym jazykem vystizeny pocity , sesterska laska a silne pouto mezi Perlou a Stasou.

kasia_weg
16.06.2017 5 z 5

kniha vas vtahne a nepusti, pak se z jeste dlouho vzpamatovavate, ale stoji za precteni.

Princezna22
15.06.2017 5 z 5

Při této knize budete mít důvod číst stále a stále až dojdete ke konci. A přitom vás čtení bude tak strašně bolet,ano přečtení této knihy bolí. Kdo četl chápe. Kniha je to čtivé a příběh mrazivý až člověk nedokáže pochopit proč se tohle dělo. Co vedlo toho krutého chlapa "strýčka" k tomu tohle provádět obzvlášť na dětech a vyjít s toho prakticky bez potrestání. Příběh je to nejen o koncentračním táboře,pokusech na dvojčátech, "anděla smrti",ale i o příběhu dvou sester dvojčat jejíž příběh vas chytne za srdce....Smutné a bolestivé. Doporučuji, kniha je to opravdu dech beroucí a bolestivá....

Marčullkas
09.06.2017 3 z 5

Dvě sestry se kterými si osud nemile pohrával. Příběh je to těžký a smutný, bezmocnost a zoufalství se Vás bude držet jako klíště po celou dobu čtení.

DasaN
03.06.2017 4 z 5

Další příběh z Osvětimi, ze kterého mrazí a tentokrát o Mengeleho dvojčatech. Perla a Staša jsou na jednu stranu, tak rozdílné, ale na druhou stranu jsou k sobě tak citově poutané, že jedna bez druhé není úplná, což prostě nelze neprožívat s nimi. A to Mengeleho řádění je tak děsivé....tenhle člověk nemohl být lékařem (lékař by toho totiž nebyl schopen dělat), ale vyšinutým psychopatem.

Petra17
01.06.2017 5 z 5

Čtivě napsaný příběh hrůz z 2.světové války které musely čelit i nevinné oběti jako například děti. Litovat zde nestačí. Vše s dvojčaty prožijete a trpíte s nimi.

-markéta-
20.05.2017 5 z 5

Kniha byla perfektní! Bohužel jsem ji četla poměrně dlouho, protože jsem toho měla hodně ve škole, ale je to kniha na přečtení jedním dechem! Děj je velmi napínavý, bolestivý a skvěle procítěný!
Nemám ráda knihy s tématikou 2. světové války, ale tohle byla bomba! Vážně mě kniha nadchla a určitě to není naposledy, co jsem ji četla!
Děj jsem prožívala velmi, protože jsem sama Osvětim navštívila!
Kniha rozhodně není ztrátou času a měl by si jí každý přečíst.