Mischling

Mischling https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306021/bmid_mischling-26V-306021.jpg 4 361 103

Staša a Perla jsou sestry, dvojčata. Společně s matkou a dědečkem se v transportu dostanou do Osvětimi a dívky, které jsou si fyzicky k nerozeznání podobné, zaujmou nechvalně proslulého doktora Mengeleho, anděla smrti, který si v táboře vybudoval lidské zoo… Román je napsaný s nezvyklou lyrickou a psychologickou intenzitou, zajímavý je nejen tím, že o tomto tématu existuje téměř výlučně jen literatura faktu, ale hlavně tím, že příběh je vyprávěn očima mladých dívek. Bezpochyby patří k tomu nejsilnějšímu, co jsme dosud ve světové literatuře mohli k tomuto tématu číst.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Mischling , 2016

prestiggio
13.04.2020 2 z 5

Pribeh dvojčiat o sile ich vzťahu je určite niečo zázračné. Prostredie a veci ktoré prežívali, pre nás, ktorí sme rozmaznaní modernou dobou a prístupom k životu "všetko chcem hneď" nepredstaviteľné. Môžeme prečítať stovky kníh a stále si nebudeme vedieť predstaviť co zažili. Važiť si co mame. No napriek umeleckosti a stylu akým je pribeh napisany, alebo možno práve preto, sa mi kniha nepáčila.

netopýr088
12.04.2020 4 z 5

zaujímavé rozprávanie o sile imaginácie, ktorá nám môže pomôcť prežiť aj také hrôzy ako koncentračný tábor a Mengeleho pokusy. Aspoň tak to chápem ja. A že sa vo vojnou rozvrátenom Poľsku, stretne otec a dve dcéry, všetci navzájom odlúčení, bol zázrak, ktorý ma dohnal takmer k slzám, magickým vyústením a podobenstvom o nádeji, ktorá neumiera ani posledná. Veľmi dobrá práca.

SweetCake
09.04.2020 5 z 5

Syrový příběh ze druhé světové války plný emocí a silného pouta mezi dvojčaty, které překoná všechny strasti a bolesti zvrácených pokusů i odloučení.

jiri77
27.03.2020 3 z 5

Velmi dobrý námět knihy ,který nám pomocí příběhu dvojčat ,vypráví nelehký život za druhé světové války a hlavně v koncentračním táboře Osvětim. Kniha se zaměřila i na Josefa Mengeleho a jeho pokusy na dvojčatech a lidech s různými ''zvláštnostmi''. Kniha není jen o hrůzách ,ale i o lásce a duševním propojení dvojčat a naději.
Co mě hodně vadilo ,je styl jakým byla kniha napsaná.Co mi nakonec pokazilo celkový dojem z knihy.

Yorika
02.03.2020 5 z 5

Příběh mě zasáhl. Prožívala jsem s dvojčaty jejich utrpení, cítila tu bolest a bezmoc....Knih o 2. světové válce jsem přečetla již mnoho. Přesto mě však stále znovu šokuje ta bestiální zrůdnost, jaké byli Nacisté schopni. Doktor Smrt byl jedním z nejhorších.
I když obě dívky nakonec přežijí, ponesou si psychické i fyzické následky ,,her" doktora Mengeleho do konce svých životů.

Josh
22.01.2020 4 z 5

Mischling, už ten titul knihy má v sobě něco, podivného…. Co teprve, když obálka říká, co má čtenář čekat - Osvětim, Mengele, dvojčata….

Nevadil mi jazyk umělecký nebo lyrický jak tomu říkat, ani syrovost, ale jakoby se někdy mluvilo o něčem mimo děj, co mi nedocházelo. Občas mi tak koncentrace na obsah co vlastně čtu dala zabrat více než psychologické nebo zrůdné situace. Přišlo mi to líto, ale určitě mne nenapadlo knihu nedočíst. Závěr mi přišel paradoxní, až neuvěřitelně idylický, i když doufáte v zázraky, zvláště ti, kteří tohle vše prožili…. Nemám tušení jak to vůbec přežili, natož děti:o( a přežili!! Co se mne pak o to hlouběji dotklo byly ty „náhodné“ smrti, když se lidé dostali z pekla Osvětimi a pak něco, někdo smazal všechen ten předchozí boj o přežití během vteřin….

Určitě autorka popsala vztah i rozdělení dvojčat Stašy a Perly do všech detailů, dostala se k podstatě toho, co bohužel chtěl někdo zkoumat, zkoumat za každou (nelidskou) cenu.

Události z 2SV mohou být, jsou děsivé, některé jsou viděny očima dětí, jako např. také Chlapec na dřevěné bedně od Leoyna Leysona, ale asi v případě této knihy je to znásobeno, a nejen díky dvojčatům….

Acamar
03.10.2019 5 z 5

Lyricky emotivní příběh o nepředstavitelném propojení jedné duše v dvou tělech, narozených jako dvojčata (aspoň pro tu většinu, kteří z dvojčat nejsou) a o zvrácených experimentech jejich tělesného i psychického mrzačení a oddělování, kterých se na nich dopouštěl nacismus rukou Mengeleho.
Ačkoli putování Staši po opuštění Osvětimi se mi ke konci docela táhlo a byla místa, která mi přišla těžko uvěřitelná (stejně jako některé úvahy, které autorka vložila 13letým dětem) či poetičnost místy moc chtěná... tak síla příběhu a osobitá obraznost nemohly nevytvořit hluboký prožitek.

crazyslunicko
29.09.2019 5 z 5

Kniha mě velice zaujala svou anotací na příběh dvojčat - sester Stáši a Perly, které se dostali k doktoru Mengelovi. Druhá světová válka byla velice krutá a Josef Mengele bezcitný sadista, který prováděl pokusy na lidech. Nejenže dvojčata vystavoval různým infekcím a nákazám, trápil hladem, ale také jim fyzicky ubližoval. Příběh Stáši a Perly ukazuje na sesterskou lásku a na to, jak obě dvě mají stejné myšlenky a cítí bolest té druhé. Stáša je velmi chytrá a hudebně nadaná, ale také zasněná dívka s velkou fantazií, která má svůj plán. Naproti tomu Perla je realističtější a najde si v Mengeloho ZOO přítele. Má taneční nadání a proto ve volných chvílích tančí. Bohužel Mengele je opravdu krutý a jejich sny a naděje na budoucnost svými pokusy zničí. Obě dvě si ponesou doživotní následky nejen psychické, ale i fyzické. Je na denní pořádku, že dětem lije horkou vodu do uší, lije jim chemikálie do očí, aby jim zmodraly, láme jim nohy, ruce a zavírá je do klecí. Šije dvojčata k sobě, vyoperovává dělohy ženám, vraždí miminka a spoustu dalších ohavností. Ač je kniha velmi barvitě napsaná a popisuje opravdu hodně, už nikdy se k ní nevrátím...

kytarka
14.09.2019 5 z 5

Uf.... tak tohle byla síla. Knih s tématem koncentračních táborů či druhé světové války mám načteno celkem dost. Tohle bylo však hodně syrové... Příběh o jednovaječných dvojčatech Staši a Perly. V knize najdete kromě hrůz, které prováděl Mengele v Osvětimi, také příběh o napojení dvojčat, jak se vzájemně cítí, vnímají a co s němu udělá odloučení.

PapayaD
16.07.2019 5 z 5

Mengele snad nejde nazývat ani doktorem, ten člověk byl ďábel. Sešití dvojčat dohromady? Nechutné. Nejhorší na tom je, že autorka si ty hrůzy nevymyslela, ale opravdu se děly. Příběh Staši a Perly je silný, dojemný, zajímavý a působivě napsaný (občas je i potřeba se více zamyslet), jen místy byl trošku nudný a možná by se kniha dala o pár stránek zkrátit. Taky mě trošku rušily změny pohledů, ale to byl nejspíš jen můj zmatek. Líbilo se mi ale, že dost věcí skončilo jinak, než jsem předpokládala. Stašin plán a touha po zničení Mengeleho taky paráda. Knihu doporučuji a hodnotím 4,5* z 5.

Hana208954
27.04.2019 5 z 5

Četla jsem v českém vydání a moc dobra kniha doporucuji.

Susan94
23.04.2019 4 z 5

Velmi těžké čtení, to je vždy takové ohledně obětí druhé světové války. Zajímavý styl vyprávění velkého příběhu Perly a Stašy.

Marekh
12.03.2019 5 z 5

O této knize jsem už v minulosti slyšel, ale jak plynul čas, tak jsem na knihu pozapomněl. Když jsem se zúčastnil Knižního festivalu v Ostravě 2019, tak mne na tuto knihu upozornila Irenka, která natáčí knižní videa. Kniha byla ve slevě a já jsem se rozhodl, že si knihu koupím..

Kniha vypráví příběh o dvojici dvanáctiletých židovských dívek - Staše a Perle, která jsou dvojčata, která skončí v koncentračním táboře Osvětim. Kniha má 2 části. Kapitoly se střídají z pohledu Staši a Perly. Sester se ujme Dr. Josef Mengele, přezdívaný "anděl smrti", který na nich provádí pokusy a na dalších dětech, která jsou dvojčata, poněvadž tyto děti pro něj mají největší význam při jeho zvrácených pokusech!! Staša a Perla jsou k sobě připoutány pupeční šňůrou, když jedna z nich cítí bolest, aniž by cokoliv řekla té druhé, okamžitě to cítí také ta druhá. Staša a Perla se seznamují s dalšími dětmi v "Mengeleho ZOO" včetně personálu.

Myslím si, že kniha je svým zpracováním vhodná také pro dospívající čtenáře, ale je třeba mít na paměti, že kniha vyšla v nakladatelství Odeon, což klade na čtenáře vyšší nároky na četbu. V některých okamžicích jsem se musel více zamyslet. Jazyk je poetický. V určitých situacích jsem přemýšlel nad tím, jestli by mohly všechny situace nastat ve skutečnosti tak, jak je autorka popsala. Přihlížím k tomu, že hlavními hrdinkami jsou 12-leté děti, takže nad některými událostmi přivírám oči. Autorka se inspirovala řadou knih s námětem tzv. "osvětimských dvojčat", takže výpovědi hrůz, o kterých se dočteme, jsou založeny na skutečných událostech (trápení dívek, brutální sešití sourozeneckého páru dohromady, preparování očních bulv..). Další události si přikrášlila k docílení větší čtivosti.

Knihu hodnotím na 5 hvězdiček, tj. 100 %. Kniha mne oslovila, dokázal jsem se vžít do hlavních postav, prožíval jsem s nimi utrpení, kterým musely společně čelit. Knih z 2. světové války včetně tématiky holokaustu jsem už přečetl hodně, často jsem se v knihách setkal s dvojčaty a přečetl jsem si o pokusech, které prováděl Dr. Josef Mengele, ale bylo to většinou jen okrajově. Tato kniha nabízí čtenářům ucelený příběh dvojčat, která se dostanou do spárů Mengeleho, dozvíme se o jejich rodině, budeme prožívat jejich příběh a se zatajeným dechem sledovat, jak se vše bude vyvíjet. O tom, jestli přežijí peklo, ve kterém se ocitly, se dočtete v této knize.

Kniha má pěkný přebal. Na přebalu je zobrazen mák a v knize se dočteme, v čem je tato rostlina významná pro Stašu a Perlu.

petrarka72
08.03.2019 5 z 5

Vynikající kniha. Styl postavený na neobyčejně kruté dětské věcnosti; také na zdánlivém odstupu obou dvojčat, neboť Staša a Perla jsou si vědomy nedostatečnosti svého vnímání bez podílu té druhé. Styl lehce klouzající mezi naturalismem a poetičností, zachycující často působivé vizuální, sluchové i čichové vjemy, v mnoha případech dnes zdánlivě nereprodukovatelné a zcela jistě nepřístupné. Výborná práce s klišé - všechno o Mengeleho zoo přece víme - ovšem pravda, nikoliv z pohledu jeho obětí. A příběh dává naději, i když ne lacino...

Janunet
19.02.2019 4 z 5

Poutavě napsaný silný příběh z koncentračního tábora

monci6485
14.02.2019 2 z 5

Příběh moc pěkný, ale nudný. Vůbec mě to nebavilo, ale dočetla jsem..

AjkaHynkova
31.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Doporučuji.

kakaba4818
21.01.2019 2 z 5

Upřímně jsem od knížky čekala mnohem víc. Příběh dvojčat mi přijde zbytečně dlouhý, neustále se tam opakují podobné situace. Přijde mi také, že je vše hodně přibarveno. Autorka se snaží zapůsobit na city, ale je to strašně uměle podané. Vůbec mi nesedl styl psaní a písma. Bohužel jsem tedy knihu nedočetla. Respektive přečetla jsem asi posledních 5 stránek od konce a žádný velký ,,bum" se nekonal.

Ivka14
18.01.2019 3 z 5

Knížka byla dobrá, ale nesedl mi styl psaní autorky, protože jsme se ztrácela o kom je ta kapitola a ještě mi nesedl font písma. Jinak téma bylo vybrané dobře. Neměli by jsme zapomínat na to co se stalo v Osvětimi.

slaska77
08.01.2019 5 z 5

... Noc tehdy zapomněla, že v Osvětimi by neměla být krásná.... Tato věta asi nejlépe charakterizuje atmosféru knihy. Opět jsem koukala, co ještě všechno nové je možné říci o osudu věznů (protože pracovníky bych je nenazývala a v případě dětí už vůbec ne), hezky zpracované téma dvojčat, lékařských experimentů, ale i vzájemného hledání rodin a jejich příslušníků na a po konci války. Mohu jen doporučit. (leden: 560 str.)