Mischling

Mischling https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306021/bmid_mischling-26V-306021.jpg 4 361 103

Staša a Perla jsou sestry, dvojčata. Společně s matkou a dědečkem se v transportu dostanou do Osvětimi a dívky, které jsou si fyzicky k nerozeznání podobné, zaujmou nechvalně proslulého doktora Mengeleho, anděla smrti, který si v táboře vybudoval lidské zoo… Román je napsaný s nezvyklou lyrickou a psychologickou intenzitou, zajímavý je nejen tím, že o tomto tématu existuje téměř výlučně jen literatura faktu, ale hlavně tím, že příběh je vyprávěn očima mladých dívek. Bezpochyby patří k tomu nejsilnějšímu, co jsme dosud ve světové literatuře mohli k tomuto tématu číst.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Mischling , 2016

sirojezkin
31.12.2018 5 z 5

Nádherná a smutná kniha. Přiznám se, že slzička ukápla. Prosím čtěte ! Všichni bychom měli znát tuto minulost a nikdy na ni nesmíme zapomenout ! Věřím, že po přečtení této knihy dlouho nezapomenete. Toto se už nikdy nesmí stát !

pixiepickpocket
13.11.2018 4 z 5

Bezprostředně po dočtení jsem chtěla hodnotit třemi hvězdami. Musela jsem se ale nad sebou zamyslet. Popřemýšlet nad tím, co v knihách hledám, co od nich očekávám a porovnat tato moje očekávání s tímto románem. Přehodnotila jsem svůj původní záměr a hodnotím lépe, než jsem původně zamýšlela a to z toho důvodu, že téma Osvětimi by mělo zůstat nesmrtelným a mělo by nám být opakovaně předkládáno, ať již formou knižní, či filmovou.

V románu Mischling sledujeme cestu dvojčat Zamorski, Staši a Perly, do koncentračního tábora v Osvětimi. Hlavní část příběhu se zaměřuje na jejich strádání v rámci "výzkumu" vedeném Josefem Mengelem, jenž si za objekt svého "lékařského" zájmu vybíral dvojčata, liliputány, albíny nebo např. osoby s heterochromií. Nakonec jsme svědky toho, jak dvojčata koncentrační tábor opouštějí.

Netrvá nám dlouho, abychom pochopili, že Stašina touha po pomstě, její honba za jejím mučitelem, je jen její dětské (chtělo by se místy říct až dětinské) přání. Musíme ale vnímat to, že je to motor, který ji žene vpřed. Staša nutně potřebuje uzavřít nedokončenou kapitolu Osvětim-Mengele.

Děsivé byly okrajové vstupy z pohledu dospělých vězňů - doktorky Miri a "Otce dvojčat", kteří participovali na chodu dětské části koncentračního tábora a měli tak šanci pomáhat dětem přežít. Nesou si v sobě ale výčitky za všechny ty, které se jim nepodařilo zachránit a tíží je, co museli v táboře na úkor přežití sebe nebo někoho jiného, vykonat.

"Z jeho mlčení zaznívala ztráta, přesvícená a bez hranic, ztráta, která věděla: hodina toho, kdo přežil, je jiná než všechny ostatní, v každé její minutě rezonuje historie, která se nedá změnit, napravit ani přetvořit ve snesitelnější."

xklárax
01.10.2018 1 z 5

Kniha mi vůbec kvůli stylu autorky nesedla..Neustále jsem se musela nutit číst dál,až jsem to nakonec vzdala a knihu odložila..

ElizabethK
03.09.2018 4 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšila a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Přiznávám, že mě na první pohled zaujala obálkou a až po přečtení anotace jsem pochopila, že si ji musím přečíst.

Kniha se četla velmi dobře, téma bylo zajímavé a podle mě dobře zpracované. Jedinou výtku bych měla k poslední třetině knihy, občas se až příliš táhla - možná by tam mohly být o kousek kratší kapitoly o Staše a naopak o Perle by toho mohlo být více.

Ale jinak byla kniha skvělá, líčila niterný svět dvojčat, zvěrstva páchané v Osvětimi a navíc také problémy spojené s nově nabytou svobodou. Velmi silné pro mě byly vzpomínky doktorky Miri a Otce dvojčat, které ukazovaly nelehký psychický boj těch, kteří pomáhali, ale měli pocit, že mohli pomoct víc.

Kamaela
14.08.2018 4 z 5

Zajímavá kniha o naprostých šílenostech, které se děly v zájmu "vědy". To celé pohledem dítěte.

lenkycka
06.08.2018 5 z 5

Romanove zpracovani pribehu dvojcat, ktera prosla osvetimskou Megeleho "zoo".

Jeden z nejlepsich romanu o holokaustu, ktery jsem mela moznost cist.

S pouzitim nejen skutecneho pribehu dvojcat, ale napriklad i zidovske lekarky v "zoo", napsala autorka nalehavy mnohovrstevnaty roman, ve kterem se nesnazi prvoplanove sokovat ctenare pouhym vyctem Mengelem pachanych zverstev.

Pribeh vypraveny dvojhlasem sester Perly a Stasi se dotyka kazdodenniho zivota, lasky, strachu, pratelstvi, mnoha druhu bolesti, vzajemneho pripoutani i odtrzeni, svedomi...

Ocenuji vzevzrubny vycet zdroju faktickych i inspiracnich, ktere ke vzniku knihy prispely.

bosorka
05.08.2018 5 z 5

Při čtení této knihy na mě padal nezměrný smutek, takový ten, který svírá hrdlo, ten, díky němuž je občas těžké se i nadechnout. Všudypřítomný smutek knížku Mischling charakterizuje. Je mořem bolesti, oceánem utrpení, do kterého občas spadne kapka naděje. Přitom je příběh napsán neuvěřitelně poetickým jazykem, je tak jiný než všechny faktické knihy o holokaustu, které jsem četla. O to víc občas bolí, můžu se utěšovat, že je to jen fikce, jenže těch reálných výjevů je tam ažaž.
Je to knížka, kterou bych doporučila, i když její čtení bude bolet a bude z něj úzko.

orinka3
17.07.2018 2 z 5

Je obtížné hodnotit knihu, která nás zavádí do epicentra hrůz. Nikdo si neumí představit peklo, ve kterém se octla naše dvojčata. Kniha způsobuje až nevolnost. Protože nejde o nějaké vymyšlené sci fi. Lékař Mengele skutečně existoval. Lékař hanby, jak ho později historie nazvala. Přesto si myslím, že knize trochu uškodil styl autorky. Situace popisuje zvláštním způsobem, na jedné straně hrůza, na straně druhé divná snadnost. Nevím, jak to vyjádřit. Něco mi prostě na té knize nesedí.

Ksandyzlaty
25.06.2018 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Poeticky a detskyma očima popsané předsálí pekla, či peklo samotné. Nešlo to číst naráz, bylo to velmi silné, protože mám navíc doma stejně stará dvojčata, také dívky. Přečetla jsem celého Lustiga, takže jsem byla svým způsobem připravena, ale vstoupila jsem do úplně jiného světa.

LadyAnn
23.06.2018 2 z 5

Zklamání, dočteno letmo... knížka mě vůbec nezasáhla... autorka příliš tlačí na pilu, bez atmosféry.

Adriana.82
28.05.2018 5 z 5

Kristova noho ........uff ..........

Tyrkysová
19.05.2018 5 z 5

Perlu a Stašu uvidíte vyrůstat, dospívat, ale i zatvrzovat se vůči okolnímu světu. Uvidíte je trpět, vzpomínat, ale i vychutnávat si přítomnost. Budete rozpačití, budete je chtít ochránit a nebudete chápat, jak se tohle všechno vlastně mohlo stát. Budete nevěřícně kroutit hlavou nad hrdinstvím Miri nebo Zsiho a plakat nad osudem dalších. Po dočtení si půjdete najít spoustu dalších informací, které vám příběh dokreslí a zapíšete si do seznamu k přečtení další knihy, které najdete v závěru. A hlavně, budete doufat, že už se tohle nikdy znovu nebude opakovat.

loudomar
16.03.2018 3 z 5

Nakonec pro mě tedy zklamání. Nevím, jak je to možné, ale prostě mi celkově nesedl styl vyprávění. Kniha mě vůbec nevtáhla do děje a musela jsem se do čtení vyloženě nutit. Ano je to román z Osvětimi, ale i přesto jsem čekala o něco víc faktických údajů. Velmi mě od příběhu odpoutávaly myšlenky, vzpomínky a a všelijaké výmysly Perly a hlavně Staši. Zatím opravdu asi nejslabší válečné dílo, které se mi dostalo do rukou. Tři hvězdy a to ještě přimhuřuji oko.

intelektuálka
28.02.2018 5 z 5

Na tuto knihu jsem chvíli čekala - a přišel její čas...

Příběh dvojčat Perly a Staši začíná už před narozením:
"Osm měsíců jsme se vznášely v amniotické chumelenici, dva růžové palčáky uložené v matčině výstelce..."

Válka jejich rodinu přivádí do koncentračního tábora Osvětim, kde se stávají pokusnými králíky Mengeleho. Děvčátka se snaží odhmotnit do vzpomínek na vlčí máky - malovala je jejich máma...
A dokonce se jim podaří prožít vztah s chlapcem:

"Noc tehdy zapomněla, že v Osvětimi by neměla být krásná..."

Podaří se jim přežít, ale ta rána je hluboká...

"musely jsme se znovu naučit milovat svět"...

Toffee
20.02.2018 5 z 5

Tahle knížka mi rvala srdce. Pořád musím myslet na Perlu, která dokázala odpustit, na doktorku Miri a Otce dvojčat... a taky na tu klávesu.

"... hodina toho, kdo přežil, je jiná než všechny ostatní, v každé její minutě rezonuje historie, která se nedá změnit, napravit ani přetvořit ve snesitelnější."

Sotek18
04.02.2018 5 z 5

Moc krásně napsaná kniha o nepředstavitelně strašné době, na kterou nesmíme zapomenout!!!

medvidek
06.01.2018 5 z 5

Je to kniha, kterou jsem cetla rok a probrecela u ni tuny kapesniku. Neni to nic pro slabe povahy a i ja, ktera bezne cetla Arnosta Lustiga a jine knihy z obdobi holocaustu jsem proste nemohla. Ta kniha musi dostat bud 1 hvezdicku nebo 5. Je pro "hnusna" kniha protoze z cloveka vyrve srdce a poslape ho. Jen si preji, aby bylo v te dobe vic "Otcu dvojcat" a mene "Strycku".

wiix
02.01.2018 3 z 5

Rozumiem, že téma druhej svetovej vojny a koncentračných táborov je náročná na spracovanie a dojemná, no tento príbeh sa mi nepáčil v takej miere, ako by sa očakávalo. Vetná skladba ma rozčuľovala a celkom som nechápala to naťahované mystérium medzi sestrami. Každopádne sa to čítať dalo a kniha mala aj svetlé stránky.

evickakyticka
25.12.2017 3 z 5

Kniha byla celkem silný kafe. Mengele byl šílenec, ale z podání dvanáctileté holky to znělo ještě víc. Zajímavé bylo pozorovat vztah dvojčat i jiných dětí a postav příběhu. Co se mi ale nelíbilo, byl konec (i když jsem jim to samozřejmě přála). Mně to vyznělo moc uměle.

knihomolka_eli
02.12.2017 3 z 5

Mischling patrí k veľkému množstvu silných kníh s témou 2. svetovej vojny, holocaustu, ktorých podľa mňa stále nie je dosť a treba si pripomínať a uvedomovať čo ako bolo, a že to tak už nikdy nesmie byť. Zas som sa dozvedela viac o niektorých zverstvách...bolo to strašné. Ale neprišla som nejako na chuť štýlu písania autorky, záver bol príliš natiahnutý, bolo tam veľa opisov, ktoré by som radšej sem tam vypustila, ale patrilo to k autorkinmu štýlu.