Metoda 15/33

Metoda 15/33 https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328792/mid_metoda-15-33-OqX-328792.jpg 3 385 130

Představte si bezmocnou, šestnáctiletou, těhotnou dívku, kterou právě někdo unesl z domova a naložil do špinavého auta. Jenže: dívka je sociopatka, má IQ na hranici geniality a je to skvělá manipulátorka. Od první chvíle únosu touží po dvou věcech – ochránit své nenarozené dítě a nemilosrdně se únosci pomstít. Promyšleně a s klidnou hlavou kalkuluje a čeká na správný okamžik k útoku. Tento thriller je o tom, co se stane, když oběť je stejně bezcitná jako únosce. Příběh plný zvratů vede k zamyšlení, kdo je tu vlastně oběť a kdo agresor. Fascinující psychologický thriller mladé americké autorky vychází ve 20 zemích a získal několik ocenění, například National Indie Excellence Award (2015) nebo School Library Journal's nejlepší kniha pro dospívající mládež za rok 2015.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Omega

Method 15/33 , 2015

eva3695
07.06.2018 4 z 5

Tak tohle byla velmi zajímavá kniha. Četla se dobře, jen poslední dvě kapitoly se trochu táhli. Ale děj byl promyšlený. Líbilo se mi myšlení Lisy a celá pomsta byla velmi krutá. Po čtení ostatních recenzí jsem se trochu bála, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Za mě dobrá knížka, takže doporučuji všem, kteří mají rádi psychologické thrillery

Tyrkysová
19.05.2018 2 z 5

Na základě anotace jsem očekávala více, knížkou jsem se doslova musela prokousat, protože až na ojedinělé chvilky mne vlastně nebavila a připadala mi nereálná / předimenzovaná. Nijak tím nesnižuji velmi dobrý nápad i pointu, jež by si ale zasloužily lepší zpracování.

Ainslee
02.05.2018 3 z 5

Přišlo mi to takové dost nepravděpodobné. No ale příběh to byl zajímavý, napínavý, dobře se četl. Jen ten konec, poté co se vše vyřešilo byl celkem utahaný a tak nějak navíc.

Alexxxka
28.04.2018 2 z 5

Námět super. Ale to zpracování?!? Nebavilo mě, že když už to začalo být trošku akční tak to autorka zabila těma opisama... Přemáhala jsem se to dočíst. Zrovna tuto knížku bych nedoporučila.

Petra Ďat
23.04.2018 2 z 5

Kniha se mi četla velice dobře, a inteligence ani vztahy hlavní hrdinky mi nijak nepřekážely.Naopak se mi líbily její popisy (položky) a vysvětlení "spínačů" .Nevadilo mi ani vyprávění ze dvou pohledů, ale vsuvky jako vzpomínky a různé zážitky mohly být možná vloženy lépe.Trochu mě mátlo, že Lisa vykládala o něčem z minulosti a náhle si ve vypravění vzpoměla na něco ještě jiného. Konec mi přišel trošku zbytečný, myslím že rozsudky a osudy našich hrdinů se daly shrnout na méně stránek. Podle popisu jsem jak už bylo níže zmíněno taky čekla trošku více psychické manipulace ze strany Lisy a možná i mučivější pomustu, každopáně mi ale vlastně nakonec nevadí že tomu tak nebylo jelikož to alespon nebylo přehnané.

Skippi16
28.02.2018 3 z 5

Podle popisu jsem čekala asi větší řežbu... No, thriller dobrý, ale spíše taková jednohubka s dávkou odpočinku. Kniha má obrovský potenciál, asi by to chtělo, aby si to někdo vzal do parády a vykouzlil z toho literární skvost...

hanis2806
13.02.2018 3 z 5

Celou dobu co jsem knihu četla jsem měla pocit, že jí něco chybí. Je to jako když jíte nedochucené jídlo a celou dobu přemýšlíte co jste tam zapoměli dát. Možná kdyby nebyl děj vyprávěný zpětně měla by kniha větší šmrnc.

barbora0275
11.02.2018

Precteno behem dvou dni, tak to bylo dobre :) neotrele, napinave, krute, ale zaroven plne nadeje

Lucka_eS
05.02.2018 2 z 5

Musím říct, že kniha pro mě byla docela zklamáním. Ne že by tam nebyli dobré pasáže... jen to pro mě nebyla kniha, u který bych seděla jak zařezaná a musela ji přečíst “jedním dechem”, abych zjistila jak to celé dopadne. Občas jsem se i musela přemlouvat abych četla dál.. ale myslím, že knížka neurazí..

Peetullka
29.01.2018 1 z 5

Anotace skvělá, ale upřímně knihu jsem odložila, jak mě strašně moc nebavila, strašně moc opisů a přišlo mi to velmi tuctové - to spíše Polamáné panenky mi přišli zajímavé.
Tuto kniho nedoporučuji.

iveta3689
28.01.2018 2 z 5

Anotace se mi líbila, ale to je asi tak všechno zajímavé na celé knize. Námět se brzy ukáže jako dost tuctový, zpracování nutné. Puberťačka geniální jako MacGyver, ufňukaný detektiv, padouchové neslaní nemastní. Celou dobu jsem čekala na zlom nebo alespoň na akci, ale nekonalo se ani jedno.

Janeee
10.01.2018 4 z 5

Velmi povedená kniha!

Luccinda
09.01.2018 4 z 5

Já si nemůžu pomoct, mě se knížka líbila. Ještě teď jsem naprosto fascinována myšlením hlavní hrdinky, místy jsem ji dokonce obdivovala za její schopnost zachovat si chladnou hlavu i v těch nejhrůzyplnějších situacích.

Příběhově nám Metoda 15/33 sice nepřináší nic nového, ale vzhledem k žánru zde jde především o psychologii postav, a tu autorka vykreslila naprosto dokonale.

Celkově hodnotím knížku velmi kladně, byla napínavá od začátku až do konce a vzhledem k její tloušťce jsem ji měla přečtenou hodně rychle. Nevadily mi ani časté skoky z přítomnosti do minulosti a odbíhání od tématu, stejně jako filosofické úvahy, které k psychologickým thrillerům zkrátka patří.

saez
02.01.2018 4 z 5

Zajímavá kniha, čtení bylo místy....jak to říct...zvláštní. K některým pasážím jsem se vracela, abych je správně pochopila. Trochu mi vadil konec.

BarboraMichlová
30.12.2017 4 z 5

Do knihy jsem se ze začátku nemohla začíst. Postupem času jsem si zvykla na styl vyprávění a byla jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat. Několikrát jsem byla opravdu překvapená a zmatená zvraty, které přišly. (nevím, jestli to byl záměr nebo má nepozornost)
Líbilo se mi střídání kapitol Lisa/agent FBI Roger Liu. Některé kapitoly, které vyprávěla Lisa se mi vlekly, některé byly naopak velmi napínavé a svižné. Celkově mě překvapilo přemýšlení hlavní hrdinky ( i když to bylo zřejmě hlavní podstatou knihy :D)
Nevím, zda se mnou bude někdo souhlasit, ale přišlo mi to jako trochu náročnější čtení. Často se zde objevovaly filozofické úvahy a zamyšlení. Vypravěči se ve vzpomínkách vraceli do minulosti a v myšlenkách odbíhali jinam, čtenář tak musí být na pozoru. Dle mého názoru autorka také dobře vykreslila psychologii postav.
Poslední dvě kapitoly se mi velmi vlekly.
Ač jdu proti většině, kniha se mi ve výsledku líbila a hodnotím ji 4 *. :)

petra5588
30.12.2017 3 z 5

Styl vyprávění je sice originální (vzpomínky aktérů po 17 letech), ale zároveň mi na tom celkem vadila ta absence prvku překvapení. Už od začátku víte, jak to celé dopadne, což snižuje napětí na minimum. Knížka je napsaná dobře, dobře se i čte, ale nějak jsem se do děje prostě nedokázala "zažrat".

trudoš
27.12.2017 2 z 5

Thrillerová verze Sám doma, kdyby Macaulay Culkin byl víc jako Sheldon Cooper a Dexter Morgan dohromady. Naneštěstí, jak zní námět zajímavě, provedení žádnou spanilou jízdu nepředvede. Hlavní problém u mě byl, že hrdinka románu i přes všechnu svou inteligenci není vlastně ničím zajímavá. Jasně, je chytrá až na půdu, ale to přijde ke slovu až v druhé půlce, kdy konečně aplikuje svůj do detailů promyšlený plán. Jenže ani tady neokouzlí nápaditostí MacGyvera - prostě využije co je a sejme pachatele, stejně suše jako máma mele maso. Není v tom žádná nadsázka ani punc originality. Jednotvárnost příběhu pak podtrhuje tupost únosců, kteří se neumějí starat o svůj prodejní artikl. A jak si Shannon Kirková nedokáže poradit se dvěma stranami konfliktu, zapojuje do příběhu ještě agenty FBI, kteří však nemají jinou úlohu, než přijít s křížkem po funuse. Je tu pár dobrých momentů a fajn se to čte, ovšem jinak mi to přišlo jako tuctovka prvotřídního charakteru, s korbou plnou ledabylé absurdnosti.

Šmoulinka1980
18.12.2017 4 z 5

Já za sebe mohu knihu doporučit. Námět příběhu je opravdu originální. Na začátku mi sice chvíli trvalo než jsem se do knihy začetla, zvykla si asi na styl vyprávění, ale později už jsem byla zvědavá jak to celé dopadne a co všechno hlavni hrdinka Lisa vymyslí. Líbilo se mi i střídání vyprávění v rámci kapitol.Vypráví buď Lisa nebo agent FBI Roger Liu. Kdo má rád hlavně psychologické thrillery, toho tato kniha zaujme a nezklame.

blackvanilla
17.12.2017 2 z 5

Musím se přiznat že mě kniha nenadchla. Přišla mi o ničem, ani jsem se nedokopala jí dočíst jelikož mi to přišlo zcela nemožné. Jednu stranu jsem četla několikrát, snažila jsem se v knize najít zalíbení, snažila jsem se v ní najít jakousi čtivost, bohužel se mi to nepovedlo. Miluji psychologii a zdarné případy chladné sociopatie, ale musí to být alespoň čtivé. Ne nudné, což je přesně to čím pro mě kniha byla. Bohužel.

JessyPitt
13.12.2017 3 z 5

Knihu jsem si přečetla kvůli zajímavému námětu. Chytla me však tak 1/3 knihy. Posledních 40 stran o ničem. Ale ten střed byl vcelku dobrý. Psané skoro jako deník dívky kterou unesli a správa pomstu na svého únosce.