Labyrint

Labyrint https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51369/bmid_labyrint-6E4-51369.png 4 109 25

Rita se probudila ve tmě. Řetězy se jí zařezávají do rukou, tvrdá židle tlačí do zad. Netuší, jak se sem dostala. Možná ji unesli? Jak se vzápětí ukáže, stejně jsou na tom i čtyři další lidé. Student, stařičký důchodce, modelka a uprchlý vězeň. Někdo je uvěznil pod zemí. Proč? A co mají společného? Aby to zjistili, budou muset utéci ze smrtícího labyrintu pražské kanalizace, která skrývá mnohem víc, než kdo tuší. Pod víky kanálů začíná boj o život. Na zoufalé hrdiny čeká tlupa bezdomovců, která už ztratila pojem o tom, co je lidství. Bláznivý rytíř-knihovník, prchající před svou minulostí. Lidožroutská mafie Hluchých a mnohem víc... Hraje se podle drsných pravidel. Kdo se zastaví, zemře. Pouze zapomenutá válečná tajemství mohou přinést vysvětlení. To ale počká... hlavní je teď přežít.... celý text

Ronin Roujin
30.04.2014 4 z 5

Sice jde o takový moderní „rodokaps‟ jako třeba knihy o Agentovi JFK ale řemeslně jsou Renčínovy knihy asi lepší. Jinak jako oddych mezi dvěmi vážnějšími knihami se to čte svižně. Nevěděl jsem do čeho jdu a nakonec šlo o příjemné překvapení. nyní už čtu Zlatý kříž.

Vikina333
22.02.2014 4 z 5

Začátek mě nadchl, prostředek byl trochu slabší a závěr pěkný. Úsměvný a dějově nabitý sci-fi příběh.

tsal
25.12.2013 3 z 5

Hodnocení Labyrintu je docela oříšek. Pokud na něj budu nahlížet jako na ojedinělý internetový projekt, v němž se hranice mezi spisovatelem a čtenářem stírají, pak nemá chybu. Komentáře, které se objevily pod každou internetovou kapitolou, skvěle simulují způsob vzniku celého díla i pro ty, kteří neměli to štěstí a nebyli u projektu od začátku. Rovněž pomáhají dotvářet svět, posuzovat, kde ležel záměr autora a kde záměr čtenářů, které nápady jsou čí a jak moc je celý příběh dílem jeho čtenářů. Zasmějete, i zamyslíte, jak byste se nad kapitolami sami nezamysleli. Projekt jako takový je tedy na pět hvězd.

Labyrint jako kniha je na tom ovšem hůř. Mezi kapitolami jsem neměla dlouhé časové prodlevy a celý příběh se přede mnou rozevíral od svého začátku až po svůj konec. Vynikl tak posun ve stylu (stylech) psaní, žánrové brouzdání přes původní krimi, přes survival, po městské fantasy, až k akční řezačce. Při čtení je hodně cítit, že děj nebyl promyšlen dopředu, že se zvraty a nové informace uměle šroubují na sebe a až dodatečně se domýšlí, jak věci alespoň trochu solidně vysvětlit. Labyrint jako kniha je na tři hvězdy.

Chcete-li si tedy čtení užít, neberte ho do rukou jako souvislou a běžnou knihu. Přistupujte k němu jako ke zvláštnosti, po každé kapitole si čtěte komentáře a nad souvislostmi se příliš nezastavujte. Pak si ho naprosto užijete.

Sirius
02.01.2011 3 z 5

Začátek Labyrintu původně publikovaného na pokračování na autorově webu a v časopise Pevnost, připomíná filmovou sérii Saw, ačkoliv po několika epizodách se z jejího stínu vymaní. Na druhé straně se ale autor nevyhne srovnáním s celou řadou dalších děl, jejichž ozvěna je v románu patrná, ač se toho dopustil nevědomky a zcela neplánovaně.
Předně je to Abramsův seriál Ztraceni. Skupina na první pohled obyčejných lidí se ocitá na tajemném místě (místo ostrova zde máme podzemí), aby zjistili, že všechno je zcela jinak, než jak se na první pohled zdálo. A zákonitě pak musíme zmínit modlu městské fantasy Nikdykde britského mága Neila Gaimana (motiv druhého světa pod Londýnem). Ostatně k této knize byl přirovnáván i Renčínův Zlatý kříž. Stylizace záporáků (střelné zbraně, katany) a akce (dávkována rozumně) pak zase vyvolá vzpomínky na krváky Jiřího Kulhánka.
Až na tuhle viditelnou inspiraci obsahuje kniha všechno, co máme na Renčínových knihách rádi. Především dobře vystavěnou zápletku, která si čtenáře obmotá kolem prstu hned první stránkou a nutí k neustálému čtení. Když mluvíme o zápletce, musíme zmínit omračující pointu, či spíš rozuzlení, na němž je celý příběh vystavěn. Budete při něm kroutit hlavami a říkat si, že to snad není možné. Ovšem tak efektivně bude působit jen na ty, kteří jsou ještě nepolíbení jeho trilogii Městské války, navazující na Labyrint a neví, jak bude příběh pokračovat.V kontextu Renčínovy tvorby tak působí Labyrint jako nejslabší dílo (přeci jen, pořádně se rozjel až ve své trilogii), ale za přečtení stojí. Na druhé straně se po všech těch ovacích jedná o menší zklamání a k Labyrintu se už asi nejspíš vracet nebudu

eseona
31.12.2010 4 z 5

Četla jsem to opravdu ráda, i když jsem se nemohla dočkat konce - strašně jsem chtěla vědět jak to dopadne a kdo kým ve skutečnosti je :)
Zprvu se mi kniha moc nelíbila, začla jsme si na ní lepit imaginární štítek nejhorší Renčínovy knihy. Ten jí sice zůstal, ale v té konkurenci... Renčínovy knihy mám hodně ráda a tuhle taky, i přesto, že je poněkud slabší je pořád dobrá. Myslím, že s přihlédnutím k tomu, v jakých podmínkách (online román na pokračování) ji autor psal, je to obdivuhodný výkon.
Navíc skvěle funguje jako intro k Městským válkám.
Zkrátka jsem v rámci možností nadšena (čekala jsem, ve srovnání s jinými autorovými kusy, slabší knihu a má očekávání i trochu předčila. Zvlášť pozitivně oceňuji, že je v knižním vydání i část toho online mumraje, který ho doprovázel - výběr komentářů, výsledky anket, komix. A povídka Král olší se mi k tomu taky líbí). Takže odřené čtyři hvězdy (pokud bych neznala zbytek autorových románů, byly by ty čtyři hvězdy zářily :)