Mechanický pomaranč

Mechanický pomaranč

Mechanický pomaranč patrí medzi to najlepšie, čo moderná literatúra priniesla. Už pred viac ako tridsiatimi rokmi, keď po prvý raz vyšla, sa stala „klasikou“. Rovnomenný film, ktorý podľa nej nakrútil Stanley Kubrick, sa rýchlo stal kultovým. Príbeh sa odohráva v Londýne v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Hlavná postava Alex je vodcom... celý text

Mechanický pomaranč patrí medzi to najlepšie, čo moderná literatúra priniesla. Už pred viac ako tridsiatimi rokmi, keď po prvý raz vyšla, sa stala „klasikou“. Rovnomenný film, ktorý podľa nej nakrútil Stanley Kubrick, sa rýchlo stal kultovým. Príbeh sa odohráva v Londýne v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Hlavná postava Alex je vodcom štvorčlennej skupiny tínedžerov, ktorá pácha rozličné násilnosti. Medzi sebou rozprávajú zvláštnym slangom s implantovanými rusizmami. Alexa však chytia, dostane sa do väzenia, kde ho čaká hrozivý trest s nepredstaviteľnými následkami. Táto kniha je fascinujúcim jazykovým koncertom, brilantnou štúdiou násilia a zla v človeku i drsnou antiutópiou v Orwellovskom duchu. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30667/mechanicky-pomaranc-APn-30667.jpg 4.41215
Originální název:

A Clockwork Orange (1962)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (165)

Přidat komentář
MH.
30. dubna

Jinak dobrá kniha do čtenářské výzvy 2017, kniha, která začíná otázkou.
"Co teda jako bude, he?"
:)

Mejsha
29. dubna

Príma, prím.

MH.
29. dubna

Za mě jazyk super! Moc mě bavilo hledat si cestu zpět k původu toho a toho slova a přemýšlet na překladem apod... I když možná někde bylo toho opakování slov až dost.

Co se týče příběhu, je pravda že takový popis násilí už dneska nikoho nedojme, natož aby ho šokoval, ale.. dějová linka rozhodně není špatná, myšlenka vyhánění násilí násilím apod. to vše je podle mě skvělý spisovatelský kousek. Knížku jsem si užil.

A věřím, že před pár lety, ještě jako puberťák, bych se v ní i mockrát nacházel. :)
4*

Shannon
24. dubna

Ze začátku se mi vůbec nelíbilo, jakým jazykem je kniha psána. Dokonce jsem myslela, že ji ani nedočtu. Ale vytrvala jsem a po pár kapitolách mi to přestalo vadit, ba dokonce mi ten slang zalíbil.

Další část příspěvku obsahuje spoilery, pokud jste knihu nečetli nepokračujte.

Kniha je ze začátku plná násilí a jen čekáte jestli se tam vůbec bude dít ještě něco jiného. Bude! Musím říct, že při druhé polovině mě napadalo několik otázek na zamyšlení. Jaký trest je správný a opravdu pomůže k nápravě delikventa ? Jak zacházet s lidmi, kterým násilí dělá dobře, je vůbec možné je napravit ? Na kolik je správné si dobro vynutit trestem, který z člověka udělá trosku neschopnou vlastního rozhodování ? ...
A podle mě každá kniha, která člověka nutí k zamyšlení, je velkým přínosem. Takže ji hodnotím kladně.

Jenom mám výhrady ke konci. Nelíbilo se mi, že se Alex nakonec tak snadno změnil, v podstatě stačilo jen dospět. Zní to jako kdyby dělal nějaké neškodné puberťácké vylomeniny, ale on přece týral, znásilňoval a zabíjel lidi. To když dělá člověk v mladí, tak z toho prostě vyroste ? To se mi moc nezdá.

fnoudek
09. dubna

člověk se musí překlenout přes začátek, pak je to neskutečná jízda, prostě krása...amen

myelka
08. dubna

Obtížně najít správné přídavné jméno, kterým knihu popsat...je jedinečná svého druhu, zvláštní, drží vás podobný pocit jako při sledování Trainspottingu, ale skvělá. V první třetině je vám hrdina odporný, v druhé ho litujete, třetí je k zamyšlení. Plus nezaměnitelný jazyk.

medlovice
03. dubna

Jako velký fanoušek Simpsonových jsem po ní sáhla po velmi zdařilé odpovědi Simpsnů kde byl Homer dokonalý Tupoun .Ten jazyk mě velmi bavil je to jak ze současnosti. Všechno to násilí bylo úplně zbytečné...Když jsem knihu hledala v knihovně v Hradišti našla jsem jiný klenot Kocour Bob a ta mě vzala víc. Ale aspoň jsem se zasmála .

Báboš
31. března

Musím říci, že je to síla. Je škoda těch, kteří tuto knihu nedočetli do konce. Ona totiž druhá polovina je dosti velká zátěž na hlavu, kdy jsem se sám zasekával a říkal si: "Sakra! Proč mi je ho líto?!" A právě v této druhé polovině čtenář opravdu v hlavě bojuje s hlavní myšlenkou této knihy. Tímto chci oslovit ty, kteří to s knihou vzdali nebo chtějí vzdát. Vím, že je sloh dosti náročný, a že to ze začátku vypadá, že to bude jen o chlubení se násilnostmi, ale věřte mi, bratři moji, pokud to dočtete až do konce, budete se na tuto knihu dívat úplně jinak. Za mě 5*.

xelzax
29. března

Je radost číst knihu, jejímuž psaní dal autor něco víc. Krása, když to není jen o nějakém bezduchém příběhu lovu na vraha nebo třpytivých upírech. Chorošná buč

coquus
24. března

Po několika stránkách jsem si sice zvykl na podivný jazyk, v němž je příběh napsaný, ale vůbec mně to nezaujalo. Knížka má dost předvídatelný děj se slabým koncem, takže celkově mně po přečtení připadala taková nic neříkající, povrchní a prázdná.

alcerka
20. března

Mechanický pomeranč byl svého času můj hodně oblíbený film, a tak jsem měla z knihy obavy. Buď, že mě nebude bavit a nebo že přijdu o své dojmy z filmu. Ukázalo se, že mé obavy byly zcela zbytečné. Obě díla se výborně doplňují. Bez zaváhání dávám plný počet hvězdiček.

estasy
16. března

Kniha je psána z pohledu antihrdiny, teenagera Alexe, kterého nelze jinak než nenávidět, litovat, pak zase nenávidět a na konci mu buď můžete přát štěstí, nebo se mu vysmát. Autor zde vykresluje společnost, ve které je násilí módním trendem, či dokonce doplňkem náctiletých. Alexův pohled na svět je nezaměnitelný, jeho teorie dobra a zla bizarní a až do morku prolezlá jeho sobeckostí. Ale co taky čekat od kluka jeho věku, že? Představme si hlasitou partičku teenagerů v tramvaji, která naprosto nebere ohledy na okolí. Zpytují svědomí? Dochází jim to? Ne. Jakmile se všichni rozejdou a zůstane poslední člen, usazuje se se sluchátky v uších a už je opět „normálním“ cestujícím. Můžeme jim to zazlívat? Vždyť jsme kdysi taky byli takoví. Aneb ve skupině je síla. To platí i pro Alexe, který se stále musí před někým realizovat, ať už jsou to členové jeho bandy, znepřátelený gang nebo týrané osoby.
Nejvíce na knize oceňuji její závěrečnou pointu, která mě hodně pobavila. A samozřejmě slang, který se mě držel ještě týden po přečtení, což ovšem mělo poměrně neblahý vliv při konverzaci s lidmi vyskytujícími se v mém okolí :)

viva71
01. březnaodpad!

Tak tady jsem sáhla úplně vedle. Na 6. stránce jsem knížku zavřela a jdu vrátit do knihovny. Jazyku naprosto nerozumím, popis násilí a vulgarismy do dnešní doby snad už nejdou vecpat, protože je toho plno v reálném světě. Nikomu neberu, že se mu líbí, ale pro mě je tohle nečitelné.

Phoenix16.cz
11. února

Film jsem viděla kdysi a líbil se mi. Na knihu jsem se odhodlávala od té doby. Mám ji pouze v angličtině, takže i to mě asi trochu brzdilo, ale nakonec nebylo zas takový problém se tím prokousat ani v originále. Český čtenář má výhodu, že se spousta vymyšlených slov dá odhadnout, i když mají základ v ruštině. Co se týče příběhu a událostí v něm líčených, pokládám tuto knihu přesně za ten typ, kdy vás buď pohltí, i když v ní nic moc hezkého není, nebo se vám svou surovostí zhnusí. Kam kdo patří je patrné z hodnocení a komentářů.

dadako
08. února

Úžasně vymyšlená a hlavně napsaná kniha. I když mi zpočátku dělalo problém porozumět použitému jazyku (nakonec to není tak hrozné pokud umíte základy angličtiny a ruštiny), začetl jsem se okamžitě a s každou přibývající přečtenou stranou chuť číst rostla.

laepus
06. února

Jazyková masturbace, svědek své doby, dnes nečitelné. To by byly asi tak tři hlavní poznatky. Dnes má někoho šokovat knížka plná násilí a vulgarit? (sice specificky napsaných, ale přesto vulgarit) V dnešním světě je to něco kontroverzního? Vždyť je to všude okolo nás. Ještěže to vydání mělo alespoň dvě předmluvy, aby byl čtenář "správně" naveden, co se mu na tom má líbit. Doufám, že ta ironie byla cítit... Chápu, že asi před padesáti lety si z toho každý pubescent musel ustříknout do textilu, ale já tu knihu hodnotím dnes, v únoru 2017, a nemohu výš než za tři a to je tam ta třetí jen za to, že jsem si při mnoha scénách představoval Malcolma McDowella z Kubrickova filmu a bavil se vzpomínkami na film.

magickajana
29. ledna

Boží knížka, kterou právém zařazuji mezi své nejoblíbenější klasiky. Je to jedna z těch dobrých (=kvalitních) knížek, které pojednávají o zlých věcech (řekněme si upřímně - mnohem častěji o zlých lidech). Ve škole jsme to prolétli tak rychle, že jsem ani nepotřehla, že má autor používat "vymyšlený" jazyk, byla jsem tedy na začátku překvapená, ale člověk si po pár stránkách zvyknete, zejména pokud nemáte problémy s angličtinou. Antihrdina Alex je úžasně slizký a protivný hajzl. Eskapády (=zločiny) jeho grupy byly náročné na čtení, ne ani tak kvůli násilí jako spíše kvůli tomu, jak si naši "hrdinové" v násilí libovali. Četla jsem verzi s doslovem, v němž byla vysvětlena existence dvou verzí konce. Doporučuji pozjišťovat, je to celkem zajímavé. Rozhodně kniha, která ve mě vyvolala spoustu emocí (hlavně druhá část).

gladya
24. ledna

V téhle rozsahem nevelké knížce jsem našla hned několik otázek k zamyšlení.

Je to knížka o dospívání. Pravda, Alex a jeho frendící neprovádějí jen bitkový buče, nad kterými ouldaná ptica jako já mávne rukou se slovy: ať se mládí vydovádí. Je to dotaženo mnohem dál, jsou to prestupniky . Zajímavé by bylo hlouběji proniknout do příčin proč jsou takoví. No, nejsou to hrdinové, které si oblíbíte.

Je to knížka o "zločinu a trestu". Jak má společnost zacházet s delikventy a napravovat je? Zvlášť s těmi mladými. A jak bojovat se zločinem? Násilím proti násilí? Kolikrát už lidé slyšeli, že někdo "jednoduše nastolí pořádek a sníží kriminalitu".

A je to knížka o společnosti, dobru a zlu a také svobodě. No, toho opravdového dobra je tam pomálu. Alex je "upraven" tak, že si musíme položit otázku, zda je vůbec správné, aby dobro a správné chování bylo jen důsledkem strachu z trestu. Můžeme spoléhat na něco jako dobro v uvnitř nás? Je dobro, které konáme, tím správným dobrem, když neplyne z naší svobodné vůle?

AlenaZelova
21. ledna

Kdysi jsme se o této knize učili ve škole, dlouho jsem se ji chystala přečíst. Konečně jsem se k tomu dostala. Když jsem knížku otevřela a zjistila, že je psána slangově, tak jsem se dost zarazila, protože knížky psané tímto stylem moc ráda nemám. Avšak Mechanický pomeranč je výjimka! Knížce jsem dala šanci a nelituji!

NiNo
19. ledna

Tak tohle byla jedna z nejdivnějších knih, které jsem kdy četla. Je poměrně jasné, co jejím obsahem autor chtěl vyjádřit - spousta brutalit, vulgarit, sebestřednosti, populismu a prapodivného a nepravděpodobného sociálního života. Odškrtávám si knihu jako jednu z položek "povinné literatury", kterou jsem k maturitě nepřečetla, ale vždycky se budu divit, kde se vzalo to označení "klasika" a "jeden z nejlepších románů, které kdy byly napsány". Dávám jednu hvězdu za originalitu jazyka. Film vidět nechci.

MDFMK
19. ledna

Hned po precitani knihy som si pozrel film a prisiel som na jedno. Anthony Burgess napisal SKVELY pribeh. Pre filmove platno.
Myslim, ze sa to da povazovat za jednu z najlepsie sfilmovanych knih ake som kedy cital/videl. Pribeh je brutalny, ale na mna posobil silnejsie prostrednictvom filmu. Mozno to bolo aj tym dost nestastnym slovenskym prekladom, ktory mne nesedel a tazko som si zvykal na niektore preklady. Je totizto rozdiel ked v anglictine v ramci slangu pouzivaju slovenske/ceske/ruske (tie som zachytil najviac aspon vo filme) ako ked v slovencine pouzivaju angilcke slova. Ale to je je len moj subjektivny pocit, knihu si v buducnosti precitam uz po anglicky.

Zaver je, ze film a kniha tu idu ruka v ruke a myslim si, ze najsilnejsi zazitok je precitat knihu a potom si pozriet film co najskor.

veron_nika
02. ledna

Táto kniha je bomba. Zimomriavky, kniha na zamyslenie, ktorá vo Vás zostane ešte veľmi dlho po prečítaní. Povinné čítanie pre každého.

natkaf
01. ledna

Kniha se mic líbila. Originální námět, poutavý děj a velmi překvapivé zvraty. Ale měla jsem velkej problém s autorovým stylem psaní.

Serja
10.12.2016

Až na ten happyend...

versusKnihy
21.10.2016

Mechanický pomeranč, dnes již kultovní dílo od Anthonyho Burgesse, které se stalo podkladem pro možná ještě kultovnější film od Stanleyho Kubricka.

Knihu i stejnojmenný film jsem měl ve svém seznamu přání hodně dlouho, a vždy jsem se snažil ignorovat každou informaci o ději, abych si nezkazil zážitek. Musím říci, že první kapitola pro mě byla naprostý šok, o většině slov, které zde jsou, jsem neměl ani ponětí, že existují. Naštěstí mě napadlo se podívat na konec knihy, kde je celkem užitečný slovník.

A věřte, že slovník budete potřebovat, Anthony Burgess vymyslel pro tuto knihu přibližně 50 nových slov, vycházejících z ruštiny. V českém překladu tyto slova byla nahrazena za směs anglicismů, rusismů a germanismů. Což někdy působí jako když si dvě 13ti leté holky píší přes facebook. Jsou zde výrazy jako drím (sen), fejs (obličej) nebo kečnout (chytit).

Díky tomu, že jsem tyto nové slova hledal ve slovníku, mě trvalo přečíst první dvě stránky 20 minut. Naštěstí když přežijete začátek a máte alespoň nějakou znalost Angličtiny, nebudete muset tak často pátrat nad významem slov, a budete si moci užívat tuto vynikající knihu.

Moje vydání z roku 2016 má zhruba 245 stran, přitom hlavní příběh zabírá jen zhruba 2/3. Zbytek knihy patří různým lidem, kteří se nám snaží toto dílo vysvětlit. Píší zde například co dané slovo a věta měla znamenat a na co autor narážel. Pro někoho možná zajímavé čtení, pro mě jenom nudná vata, kterou zde vydavatelé dali, aby si mohli odůvodnit cenu knihy.

Teď k příběhu. Alex je teenager a k jeho láskám patří mlácení lidí, vážná hudba, poflakování se s přáteli a už jsem zmínil mlácení lidí? Čteme zde o útrapách party, v jejímž je čele. K jejich hlavní náplni patří užívání drog (hlavně mléka) a přepadávání náhodných a zcela nevinných osob.

Příběh za těch necelých 200 stránek nemá šanci být zbytečně komplikovaný. Což je dobře, krásně odsýpá a nemusíme se prokousávat zbytečnými informacemi.
Anthony Burgess se rozhodně při popisování násilí nedržel zkrátka a vše je zde detailně vylíčeno. Opět jako v knize Útěk zde hraje velkou roli hudba, tentokrát především Ludwig van Beethoven a Wolfgang Amadeus Mozart.

Prvních pár stran byl pro mě opravdu boj, ale po nějaké době jsem si knihu začal užívat. Pokud nemáte rádi příběhy o morálních bohatýrech, tuto knihu si pravděpodobně zamilujete. Alex je antihrdina a za svoje činy se rozhodně nestydí.

Mechanický pomeranč 85%

„Vím co je správné, a souhlasím s tím, ale dělám to, co je špatné“

Další recenze na www.mojeknizky.estranky.cz

Walkyrka
15.10.2016

Ajrad1981 tuto knihu pochopila velice dobře. Není to dílo, kde byste milovali hlavního hrdinu. V lepším případě jej nechápete, v tom horším nenávidíte a máte občas chuť mu nakopat zadek. Takhle ale má ta knížka působit. Proto je tak jedinečná, nevšední a originální. Plus poskytuje ohromné místo k zamyšlení nad vývojem naší společnosti a dětí především.

Padla Hvezda
06.10.2016

Libovka. Tohle je velice zvláštní kniha, na kterou si člověk musí udělat čas a hlavně na ni musí mít chuť. Ale stojí za to, stejně jako film.

Zorka
02.10.2016

Kdybych patřila k "týnům", možná bych hvězdičkami nešetřila. Jenže v mém věku už mi toto dílko zas tak "chorošný" nepřipadalo. Celou dobu jsem myslela hlavně na překladatele, jaký oříšek mu autor připravil, než jsem se dočetla, že si překladatel upravil původní text k obrazu svému. Takže pocity smíšené.

HollyGolightly
27.09.2016

Unešena nejsem, každopádně námět k zamyšlení výborný. Nicméně k mým oblíbeným nezařazuji.

Živa23
23.09.2016

Na knihu jsem se těšila, ale zklamala mě. Rozhodně to není lehké čtení! Nemám, co dodat. Ajrad1981 to napsal dost jasně.