Mistr mystifikace

Mistr mystifikace https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391283/bmid_mistr-mystifikace-3i0-391283.jpg 4 106 24

Meč a Koruna série

Začátek nevšední středověké trilogie MEČ A KORUNA dějově volně předchází pentalogii o Porodní bábě. Mistr mystifikace je úvod epické ságy, v níž nás autorka zavádí do pohnutých časů 12. století. Po smrti císaře Lothara v roce 1137 bojují Štaufové a Welfové o trůn, zatímco Askánci, Wettinové a jiné vlivné šlechtické rody se snaží udržet a rozšířit svá mocenská postavení. Nikdo z nich se neštítí jakéhokoli prostředku k dosažení svého cíle: intrik, zrady, vynucených manželských svazků ani otevřené války. Vazalové se musí rozhodnout, na kterou stranu se postaví, mladičké dívky jsou zavlečeny jako záruka věrnosti, některé ženy mají strach, jiné naopak v sobě najdou sílu se prosadit. Sledujeme vzestup Fridricha Barbarossy v nejmocnějšího panovníka středověku i pohnutý osud mladičké Kunigundy z Plötzkau, která musí překonat sama sebe. Milovníci historické ságy Sabine Ebertové o Porodní bábě se v této nové trilogii setkají s řadou tehdejších protagonistů v době jejich mládí, zejména s mladým Christianem.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Schwert und Krone 1: Meister der Täuschung , 2017

Ulala
včera 5 z 5

Historie Německa ve 12. století mi doposud nic neříkala. Proto jsem si s chutí přečetla tenhle román a trochu se zorientovala jak to vlastně bylo. A bylo to docela drsné. Neustálé války, boje o trůn, tituly a území, vše doprovázející smrt a mezitím ženy, jejichž postavení bylo neutěšené. Asi tak středověk vypadal (nechtěla bych v něm žít). Kdo má rád historii a chce se o tomto období něco dozvědět, vřele doporučují - vše dle autorky je založeno na faktech.

marlowe
24.03.2024 3 z 5

Ano, autorka měla určitě hodně nastudováno – ale z mého pohledu jde jen a jen o zbeletrizovaný dějepis bez nějaké nadstavby, která by „prostému popisu historie“ (ten udělal to a ten zas tohle) vdechla ono kouzelné „něco navíc“, ten šém, co z Historického románu dělá Dobrý historický román. Při čtení Mistra mystifikace se určitě něco dozvíte – ale já, mám-li být opravdu spokojen, potřebuju k rovině didaktické taky (přinejmenším) rovinu emocionální, a to nemluvím o rovinách filozofických, psychologických atd. – a ty všechny mi tu zoufale chyběly.
Do dalších dílů už nejdu.

Atlantis
26.09.2022 2 z 5

Asi jsem knihu nepochopil, protože se v žádném případě nemůžu připojit k nadšeným reakcím. Za mě byl Mistr mystifikace neskutečně nudná záležitost, kterou ubíjí extrémní počet postav a (pro mě) neznámé prostředí, ke kterému jsem si nedokázal najít vztah. Další díly mi nesmí do domu a na sérii o porodní bábě se nejspíš taky nevrhnu.

čef
25.08.2022 5 z 5

Kniha jako od trochu důkladnějšího Aloise Jiráska z německých dějin 12. století. Probírá se boj o trůn německého krále po úmrtí jednoho z rodiny Welfů. Pijí se kukle jen to sviští, mezitím nejedna romantická zápletka dokumentující hlavně postavení žen v tehdejším světě. Výborné čtení pro zájemce o historii.

hanzmb
16.06.2022 5 z 5

Trochu náročnější na čtení, protože si člověk musí hlídat obrovské množství postav, které mají prakticky rovnocenný podíl v příběhu. Jsem zvědav, zda autorka dokáže tuto pestrost udržet i v dalších dílech nebo se soustředí jen na několik. Nejsem zatížený četbou Porodní báby, takže bude pro mě vše nové. Předpokládám další střety mezi Germány a Slovany. Stejně jako v Hlavě světa R. Gable. Ta je však ještě o spár stupňů v mém hodnocení výše než tato kniha.

LenkaDv
20.04.2022 4 z 5

Líbil se mi styl vyprávění a tempo, kterým se děj posunoval. Dávám však o hvězdičku méně, protože jsem se ztrácela v množství postav. Na začátku knihy je sice popis jednotlivých postav, ale je na několik stran a to mě nebavilo si v tom vyhledávat.

hankapimi
17.03.2022 5 z 5

Celá Porodní bába od autorky byla velmi čtivá, Meč a Koruna je také poutavá historická sága z období středověku. Jen se nemůže četba tak hltat, jelikož množství důležitých postav, králů, markrabat, šlechticů a jejich potomků, bojujících za své zájmy je velké. Neustálý boj mezi Welfy a Štaufy v německé marce kolem 12. století jsou vlastně historická fakta, spojená příběhy. Kdežto u Porodní báby tomu bylo naopak. Nicméně četbu si užívám, poklona paní Ebert a netradičně plný počet...

Kerberos
03.03.2022 5 z 5

Už delší dobu jsem se chystala, že se do této ságy pustím. Předchází porodní bábě, kterou jsem celou četla a velmi se mi líbila. Měla jsem obavu, že nebude tak dobrá, zbytečně. Je psaná stejným stylem. Čtu ji v elektronické podobě což má pozitiva, nedržím tak těžkou knihu, ale nemůžu neustále nahlížet do rodokmenů, asi si je ofotím. Tak hurá na další díl.

Bedřich63
04.01.2022 5 z 5

Po přečtení všech dílů Tajemství porodní báby jsem se pustil do další série této autorky. Opět se potkávám s velmi čtivým stylem psaní, spoustou historických postav a událostí, no a samozřejmě pěkně propracovanými příběhy historických i fiktivních postav. Kniha velmi dobře přibližuje životní podmínky ve 12 století ve vévodstvích a markách na území dnešního Německa a neustálý boj vévodů a markrabat. Životní podmínky té doby pro člověka žijícího v Evropě dnes jsou nepředstavitelné.
Rád se pustím do dalších dílů, tento typ literatury mám rád.

eva-lupen
01.10.2021 4 z 5

Překvapivě čtivé a zajímavé. Porodní bábu jsem ještě nečetla, ale nejspíš na ni časem také dojde. Jdu na další díl.

Shardlake
06.06.2021 4 z 5

Čtivý středověký příběh z období německých dějin z 12. století, kdy Štaufové a Welfové mezi sebou usilují o trůn. Ztrácela jsem se ve jménech postav a v jednotlivých rodech, proto dávám o hvězdičku méně.

tinka1974
28.03.2021 4 z 5

Před několika lety jsem četla všechny díly Porodní báby a pak i následující samostatný díl Krev a stříbro a byla nadšená. Čekala jsem proto víc, něco jiného. Toto čtení je více historicky zaměřené. Přijde mi spíš jako rekonstrukce toho, jak to ve skutečnosti mohlo být a sem tam nějaká fikce. Porodní bába byl spíš příběh doplněný historickými fakty. I tak je to zajímavé, i když na čtení podstatně náročnější. Je pro mě náročné orientovat se ve všech jménech, rodových posloupnostech. Soustavně listuji na konci knihy a hledám v rodokmenech. A nejenom to, i na internetu. V každém případě jsem si v pátek vyzvedla z knihovny další díl

nero 13
09.01.2021 4 z 5

Styl této knihy je trochu podobný Přemyslovské Epopeji od Vlastimila Vondrušky a vlastně dějově této Epopeji předchází. Celá série má být hlavně o Fridrichu Barbarossovy, ale zde v prvním díle se moc nevyskytoval, hlavní náplní knihy je střet mezi Štaufy a Welfy, který byl hlavním hybatelem Německých dějin druhé poloviny 12. a první poloviny 13. století. Na tomto střetu vydělaly Čechy a díky politice lavírování mezi Štaufy a Welfy, Přemysla Otakara I. povýšily Čechy z Vévodství na dědičné Království.
Sabine Ebert je druhá německá autorka píšící o německých dějinách kterou jsem v poslední době četl, první je Rebecca Gablé a ta je v tomto srovnání o něco lepší, nebojí se třeba popisu vojenských střetů, to mi u Sabine Ebert docela chybělo.

vincek1
08.02.2020 4 z 5

Knihu jsem začal číst a po určité době jsem ji odložil. Přece jen se mi zdálo příliš jmen a rodů, které se časem spojovaly a zase rozcházely. Takže, zřejmě kvůli mému slušnému věku, jsem v příběhu měl trochu "guláš". Po zmíněném odložení jsem se začetl do knihy, která popisuje boje našich rodů o moc a to ve stejné době jako tato kniha. A ejhle, vrátil jsem se k Meči a koruně a zdárně dočetl. Je pravda, že chvílemi jsem se vyloženě "prokousával" dějem, ale vytrval jsem a ledacos se z té doby dozvěděl. Dost mi pomohla mapka tehdejšího rozložení jednotlivých rodů a na konci knihy propracované rodokmeny. K těm jsem se občas, když jsem byl v úzkých, obrátil, ale zase jsem se dost lopotně orientoval.
Vše je za mnou a jsem rád, že jsem knihu dočetl. Ještě poznámka v knihovně jsem byl pokárán za pozdní odevzdání knihy, co by ale čtenář neudělal pro pěknou knihu.

Ludus75
27.12.2019 5 z 5

Myslím si, že je na místě upozornit všechny čtenáře, kteří knihu ještě nečetli, že se nejedná o klasický román s hlavním hrdinou a jeho příběhem, ale jde spíš o převyprávěnou kroniku, o zachycení jednoho z významných období německých dějin, a sice mocenského boje mezi Welfy a Štaufy o trůn. Hlavním hrdinou jsou "historické události", které ožívají v podání mnoha šlechticů, šlechtičen, duchovních hodnostářů, úředníků ale i obyčejných nevolníků a jejich osudů. Dějových linek, které spolu zdánlivě nesouvisejí, a nebo se hned od počátku viditelně vzájemně proplétají, je tu opravdu požehnaně a při čtení se musí čtenář na knihu dobře „naladit a soustředit“, protože nejde o odpočinkové čtení.
Mně osobně se styl autorky líbí a oceňuji, jak bravurně dokáže zakomponovat historická fakta a skutečně žijící osoby do svého psaní a propojit je s literární fikcí. Těm z vás, kterým u jejích knih (1813 Válečný požár a 1815 Krvavý mír) vadilo, že je v nich příliš faktů/politiky a málo příběhu, tuto ságu spíše nedoporučuji. Ostatním, kteří se chtějí především něco zajímavého dozvědět o mezilidských vztazích ve středověku a nelpí na ústředním hlavním hrdinovi, ráda doporučuji – neváhejte a jděte do toho.

kaninaj
08.10.2019 5 z 5

Mám přečtené všechny Porodní báby od autorky a tak mě zajímala i tato kniha. Je to první díl trilogie, tak jsem zvědavá.
12. století, začátek trošku zdlouhavý, než jsem byla uvedena do děje a knížka mě chytla (pro porovnání Porodní bába mě chytla hned). Líbí se mi propojení se skutečnými postavami z tohoto období, působí to jako kniha faktu (historii má v malíčku, včetně poradců a načtených faktů). 12. století - intriky, dlouhé prsty duchovních, plánování a sňatky mladých děvčat (ještě dětí).... už se těším na další díl

ritz
31.07.2019 4 z 5

Hodně "politiky", hodně jmen a historických událostí, ale příjemně čtivě napsaná se zajímavým příběhem.

alabra
27.06.2019 4 z 5

Kniha zpracovává pro mě zajímavé historické období, o kterém jsem toho příliš neznala, takže mě potěšila. Na druhé straně se děj posunoval jen zvolna a mezi početnými hrdiny jsem se chvilkami ztrácela. Hodlám číst sérii o porodní bábě, takže jsem to pojala jako takový úvod.

AlčaVaca
06.06.2019 5 z 5

První seznámení s autorkou, v podstatě omylem, ale velmi mile mě překvapila. Čtivé, svižné. Druhý díl určitě nebude ve sbírce chybět.

ferda16
12.04.2019 5 z 5

Mám moc ráda sérii porodní báby, takže když vyšla tato knížka, nemohla jsem odolat. Ve škole mě tato doba Welfové x Štaufové nikdy nebavila, ale v podání paní Ebertové se od knížek nemohu odpoutat. Těším se na další díly, kde poznám mladé hrdiny, které už znám z porodní báby. Opravdu doporučuji.