Mateřídouška vlasti naší milé

Mateřídouška vlasti naší milé https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11686/materidouska-vlasti-nasi-mile-11686.jpg 5 29 8

Kniha českých lidových písní, říkadel, hádanek a pranostik ze sběratelského díla Karla Jaromíra Erbena.

Pro děti a mládež Pohádky Pro nejmenší
Vydáno: , Svojtka & Co

Mateřidouška vlasti naší milé , 1882

Vendula897
21.04.2023 5 z 5

Kniha, která mě provázela dětstvím. Milé a velice srozumetelné rýmování pak provázelo dětstvím i mé syny a moc se těším, až vnouček povyroste a bude usínat u této knihy.Ilustrace dopravázející tuto kniho jsou bonusem, který dotváří dětskou fantazii. Za mě velké doporučení pro maminky, co se chystaní číst pohádky dětem před spaním. Já jako dospěla jsem se ke knize vrátila dnes, téměř po 50 letech, kdy jsem knihu prvně otevřela a neustále se obdivuji kráse české řeči, určité jemností a lahodnosti rýmů, určených nejen pro ouška dětí.
Jsem ráda, že jsme objevili na Olšanech hrob pana Erbena a občas mu tam svíčku s díky zapálíme.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Nádherná sbírka, která se právem řadí mezi klenoty českého písemnictví.

jirka9453
17.05.2020 5 z 5

Nádherný soubor klenotů české slovesnosti a literatury.

KURACHJO2018
14.08.2018 5 z 5

Veškeré dílo pana Erbena mi připadá takové "lidštější , srozumitelnější a hlavně jemnější" než třeba pohádky p. Němcové. Protože to byl první spisovatel, který se mi dostal v dětství pod ruku, je -alespoň pro mě - prostě nedostižitelný a tato kniha má - a bude mít- v naší nové, právě zakládané knihovně, vždycky místo.

LuckaH2
27.04.2017 5 z 5

Za par korun jsem tuhle krasnou knihu nasla v antikvariatu. Krasne ilistrace, mila rikadla... Prala bych si, moci tuto knihu cist a prohlizet si ji jednou svym ditetem...

Damato
23.04.2017 5 z 5

Přivezla jsem si knížku od rodičů, kde jsem ji vytáhla ze stoleté knihovny na půdě, kam naši odkládají knihy, které již nečtou. Odkládal je tam i babička, takže se víceméně jedná o rodinný poklad. Tuhle knížku jsem jako dítě milovala, dostala jsem ji za vysvědčení od babičky a její věnování jsem si pamatovala a pamatuji do dnes.... Mateřídouško vlasti naší milé, vy prosté naše pověsti.... A co mě při čtení po 40 letech dostalo nejvíc? Když jsem začala vnučkám číst první říkadla a pohádky, v jednom předjarním, trochu ještě zachumeleném nedělním odpoledni, přisedl nám i i děda , který poslouchal našemu čtení a dokonce začal holky okřikovat, když se chtěly na něco zeptat , aby nepřerušovaly. Tak tohle se Vám pane Erbene povedlo.

Jitka_Roškotová
04.02.2017 4 z 5

Mateřídouška Karla Jaromíra Erbena obsahuje české písně, říkadla, rozpočítadla, pranostiky, hádanky a překvapivě i návody k několika dnes již zapomenutým dětským hrám. Tahle část nás s dcerkou moc nebavila. Ale druhá polovina, která obsahuje české a slovanské pohádky, je vážně výborná. České pohádky jsou notoricky známé a znaly jsme je již z jiných pohádkových knížek. Slovanské pohádky pro nás byly naprostou novinkou a moc se nám líbily. Příběhy jsou psány srozumitelně (nějaké to nářeční slovíčko se občas objeví, ale na konci knihy je praktický slovníček) a jsou doplněny krásnými ilustracemi. K těmto pohádkám se budeme při večerním předčítání určitě vracet...

WEIL
26.08.2011

Jako dítě si pamatuji, že tio byl oblíbený časopis se stejným názvem pro děti, co odrůstaly časopis Sluníčko. když jsem odrůstal časopisu sluníčko, tak jsem si prošel Mateřídouškou a pak šel na Sedmičku pionýrů, časopisu, který z nás dětí měl udělat poctivé a slušné občany socialistické společnosti.
Jak se to povedlo, to ukázal rok 1989. Většina mužů ihned zapomenula na slib socialistické vlasti a že položí za socialismus život a šla na druhou, opačnou stranu.

Karel Jaromír Erben
česká, 1811 - 1870
2009  86%Kytice
2012  86%Máj / Kytice
2008  93%Pohádky
1974  93%Zlatovláska (a jiné české pohádky)
2016  91%Komiksová Kytice

Kniha Mateřídouška vlasti naší milé je v