Malý pan Friedemann

Malý pan Friedemann https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23223/bmid_maly-pan-friedemann-eVU-23223.jpg 4 48 48

Drobný literární skvost, pozoruhodná novela Thomase Manna, je studií o lidské samotě, touze a naději bez naplnění. Pan Friedemann žije spořádaným životem úctyhodného občana malého města, kde se dohromady nic neděje. Ale i pan Friedemann, malý vzrůstem, ale velký duchem, má své sny a tajná přání, jejichž středobodem se stává žena vysokého úředníka, který se do městečka přistěhoval. Z novely dýchá atmosféra dvacátého století a je důstojnou připomínkou tvorby velkého německého spisovatele.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Vyšehrad

Der kleine Herr Friedemann , 1897

leleia
06.08.2016 5 z 5

Příběh mi svou hloubkou vyrazil dech. Chvílemi jsem měla pocit, že jsem malým panem Friedemannem a prožívám jeho trápení.
Opravdu mě překvapilo nízké hodnocení. Méně než 85% si tato povídka nezaslouží.

kiris
05.03.2015 5 z 5

Poměrně nízké hodnocení mi vyráží dech; já jen doufám, že neodradilo příliš potenciálních čtenářů. Mann tak jak ho znám, při čtení jeho slov měknu. Literární skvost!

swamp
03.09.2012 4 z 5

Kratší povídka Thomase Manna, která ovšem dokáže zaujmout svou hloubkou.

Vera Silent
29.01.2012 4 z 5

Krátká novela ovšem s velice důmyslně promyšlenou symbolikou a hloubkou. Thomas Mann si vyhrál s vlastnosti postav, barvami i světovými stranami. Panu Friedemannovi se polovinu života dařilo životu se vyhýbat a ve chvíli, kdy je s ním konfrontován, to znamená jeho konec.

německá literatura

Část díla