M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459918/bmid_m-b-m-masin-balaban-moravek-hik-459918.jpg 4 105 105

M+B+M. Josef Mašín, Josef Balabán, Václav Morávek. Tři králové z doby nacistické okupace. Nezpochybnitelní hrdinové, kteří neváhali riskovat a položit životy za osvobození Československa. A přesto to byli i normální lidé toužící po obyčejných věcech jako láska, rodina nebo klidný večer beze strachu, kdo zaklepe na dveře konspiračního bytu… Román Dalibora Váchy M+B+M vypráví o odbojové činnosti těchto tří velikých postav československé historie od roku 1939 až do jejich úplného konce. Barvitě popisuje všechny jejich dobrodružné a nebezpečné eskapády i postupně narůstající únavu ze života po konspiračních bytech, každodenně na hraně života a smrti, kdy nepřítel může stát za každým rohem a zrádcem bývá i blízký přítel. Vše pak dokresluje ponurá, klaustrofobní atmosféra okupované Prahy plná gestapáků a špiclů, vylidněné ulice a strach ležící na tomto krásném městě jako tlustá deka. Svět, kde jste nevěděli dne ani noci, kdy vás gestapo zatkne a postaví ke zdi…... celý text

Felidae
09.02.2021 5 z 5

Knížka by měla být povinnou četbou - myslím, že málo známe své hrdiny a tito muži jsou hrdiny s velkým H. Autor jejich osudy popisuje velice čtivě, proniká do jejich mysli. Doporučuji.

jprst
08.02.2021 4 z 5

Žádný velký trhák, dobré a zajímavé téma, které autor dost odbyl (nebo zazdil?).

Petra21
23.01.2021 4 z 5

Síla příběhu znamená více než polovinu čtenářského úspěchu, což Dalibor Vácha jistě dobře věděl. Čtení o našich hrdinech by se mělo ukládat jako povinné, ať už ve škole, nebo ještě lépe: od uvědomělých rodičů. Vzhledem k současné frustraci z nedostatku velkých person se skutečně morálními hodnotami je třeba vzpomenout na celou řádku těch, kteří neváhali za svůj postoj (v lepším případě "jen") zemřít. Přesto, anebo právě proto, není snadné sepsat beletristicky kvalitní, historicky přesnou a zároveň poutavou knihu, aniž by jakýkoliv z těchto tří atributů výrazně vyčníval. Z toho důvodu jsem první stránky obracela opatrně, až bázlivě, s reálnými obavami z hrozného zklamání. Ale ono to bylo dobré! Přeskakování mezi různými časovými liniemi, místy i osobami mě drželo v neustálé bdělé pozornosti a medailonky o dalších osudech některých vedlejších postav jsem ocenila především z hlediska piety a tiché vzpomínky i nad těmi méně viditelnými hrdiny českého domácího odboje. Hvězdu ubírám kvůli ne úplně dokonalé literární stránce, na jakou jsme zvyklí u knih rovněž z válečného období, například u fenomenální Radky Denemarkové.

Killingjoke
13.01.2021 4 z 5

Téma zabývající se činností odbojové skupiny Tří králů je pro mě už dlouhá léta jedním z nejoblíbenějších. Josef Mašín, Josef Balabán a Václav Morávek dokázali spolu se svými spolupracovníky zatápět nacistickým okupantům a mezi lety 1939 až 1942 podnikli spousty sabotážních akcí. Stali se skutečnými legendami Československého protinacistického odboje… Knížku o Třech králích před léty připravoval můj oblíbený autor Jiří Šulc, který se však ještě před jejím dokončením literárně odmlčel (velká škoda). Téma tak uchopil až teď Dalibor Vácha, vystudovaný historik, což je na knize hned patrné. Na jednu stranu je to dobře, na stranu druhou bohužel ne. Ne úplně mi totiž sedl styl vyprávění a autorův literární jazyk. Na můj vkus se hodně skáče v čase a beletristické pasáže jsou doplněny jakýmisi historickými polopoznámkami, které až velmi často předjímají události, které se odehraje i o několik let později. Chápu, že autor zřejmě počítá se čtenářským povědomím o historických faktech, přesto to podle mého ubírá na plynulosti románové narace a jakémsi momentu překvapení. To vše mělo být prostě vyprávěno beletristickými prostředky a s lepší návazností děje. Co se týče jazyka, tady mám taky jisté výhrady. Všechny ty výrazy a větná spojení mi k postavám a dané době tak úplně nepasovaly. I samotné věty mi občas přišly dosti krkolomné. Škoda, v rukou literárně schopnějšího spisovatele to mohl být opravdu špičkový román. Každopádně jsem rád, že jsem si zas o Třech králích mohl přečíst něco nového.