M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459918/bmid_m-b-m-masin-balaban-moravek-hik-459918.jpg 4 105 105

M+B+M. Josef Mašín, Josef Balabán, Václav Morávek. Tři králové z doby nacistické okupace. Nezpochybnitelní hrdinové, kteří neváhali riskovat a položit životy za osvobození Československa. A přesto to byli i normální lidé toužící po obyčejných věcech jako láska, rodina nebo klidný večer beze strachu, kdo zaklepe na dveře konspiračního bytu… Román Dalibora Váchy M+B+M vypráví o odbojové činnosti těchto tří velikých postav československé historie od roku 1939 až do jejich úplného konce. Barvitě popisuje všechny jejich dobrodružné a nebezpečné eskapády i postupně narůstající únavu ze života po konspiračních bytech, každodenně na hraně života a smrti, kdy nepřítel může stát za každým rohem a zrádcem bývá i blízký přítel. Vše pak dokresluje ponurá, klaustrofobní atmosféra okupované Prahy plná gestapáků a špiclů, vylidněné ulice a strach ležící na tomto krásném městě jako tlustá deka. Svět, kde jste nevěděli dne ani noci, kdy vás gestapo zatkne a postaví ke zdi…... celý text

Pan_Skala
30.12.2021 4 z 5

Ve výsledku velmi zajímavá a dobrá kniha. Měl jsem sice místy problém se do ní ponořit, ale v celkovém výsledku to dobře funguje jako román. A určitě je velmi dobrá na probuzení zájmu o tématiku našeho odboje a speciálně "Tří mušketýrů".

Melanka
23.12.2021 3 z 5

Pro mě byla kniha spíše zklamáním. Osudy Tří mušketýrů by stály za lepší zpracování a vykreslení hrdinů. Nicméně číst a učit se o takových odvážných lidech je potřeba!

Klára90
20.11.2021 5 z 5

Plně se ztotožňuji s komentářem od 0kozel, takže se nebudu nějak zbytečne opakovat. Snad jen, že je dobře a jsem ráda, že takové knihy vycházejí. Ve škole se toho člověk moc nedozvěděl, o takových vlastencích a národních hrdinech téměř nic. Naprosto chápu, že není v kapacitě vyučujících každého takového hrdinu zmínit…proto je skvělé, že se vše můžeme dozvědět z knih. Příběh jsem hltala, kolikrát s vyvalenými očima a otevřenou pusou. Možná bych v knize uvítala i nějakou fotografickou přílohu, ale tohle je maličkost, dohledávala jsem si na internetu. Díky knize jsem se dozvěděla nejen o 3 hlavních aktérech, ale také o hromadě dalších odvážných lidí, kteří působili v odboji.

0kozel
25.10.2021 5 z 5

Dávám plné hodnocení, i když objektivně je to na 4*. Ale podobných knih moc není a já jsem rád, že někdo do beletrického zpracování Tří králů (Tří mušketýrů) pustil. Zpočátku jsem měl trochu problém s přeskakováním děje (přestože jsem na to byl po přečtení předešlých autorových knih připravený). Některé vložené úseky dávaly smysl, jindy byl trochu skrytý (třeba když si šli odbojáři zastřílet v lese a kvůli špatně skladované munici některé výstřely selhaly, což začalo dávat smysl o pár kapitol dál, když v klíčovém okamžiku nedošlo k výstřelu) a u několika vsuvek mi smysl zůstal skrytý. Líbily se mi úryvky z dobového tisku. Ještě bych rád dodal, že kniha není jen o ústřední trojici, ale zachycuje i osudy dalších odbojářů a organizací. U každé postavy je doplněn skutečný osud, což mě donutilo si později vyhledávat další informace. Jediná chybka, které jsem si všiml bylo uvedení, že Jan Karel se dožil konce války, i když o několik stran později bylo správně zmíněno že byl popraven.

Kakho-Oto
01.09.2021 4 z 5

Za hlavní postavu slavného odbojového triumvirátu bývá většinou považován Balabán, proto se kniha měla spíše jmenovat B + M + M. Většina událostí románu se skutečně stala, v knize jsou zmíněny různé odbojové organizace a odbojáři - Obrana národa, Petiční výbor Věrni zůstaneme, Prstýnkáři, špionážní síť okolo sovětského konzulátu, Jan Smudek, odbojářsko-gansterská Pátá kolona, členové výsadků Silver A a Anthropoid... Autor popsal několik případů likvidace zrádců a konfidentů - v tomto případě nevíme, zda takové činy Tři králové a jejich pomocníci někdy vůbec provedli. Ale chápu, že zrovna tyto věci autor do románu zařadil. Škoda, že Mašína Němci převezli do Pankráce - případná snaha o jeho osvobození z lazaretu SS v Podolí by v případě realizace mohla být jedinečnou akcí našeho odboje. Nelíbí se mi časté zdůrazňování kolaborace a pasivity většiny lidí, jakoby mělo jít o české specifikum. To rozhodně nebylo - např. v Polsku byl odboj výraznější i kvůli tomu, že nacisté tam od začátku zavedli šílený a brutální režim. U nás byl teror, s výjimkou II. stanného práva a posledních týdnů války, zaměřen "jen" na rasově nevyhovující osoby a na odbojáře. Ani s českou kolaborací to není tak horké, např. ve Francii a Belgii bylo konfidentů a udavačů velké množství. Na druhé straně se odbojáři za války jistě cítili velmi ohrožení a mohli ostatní české obyvatele protektorátu vnímat velmi kriticky.

5tužka
25.08.2021 5 z 5

Knihu jsem hltala a držela pěsti hrdinům, ačkoliv jim to nepomohlo :) Krásně napsané, plné napětí a smutnýách osudů, o kterých by se měl každý dozvědět! Doporučuji! těším se i na audioverzi...

icewind
18.08.2021 4 z 5

Jak to jen správně pojmenovat...nejspíš nadšení s výhradami. Téma je podle mě natolik silné a pro naši historii naprosto zásadní, že považuji za výborný počin spojit osudy všech tří hlavních aktérů do románové formy ovšem místy pro mě z toho vyčuhuje až velká inspirace zejména popisnými fakty např. z Průvodce Tři králové od J. Padevěta. Těch doslovných odkazů někdy skoro až identicky podaných je tam prostě moc. Na druhou stranu forma toho jakým způsobem mezi sebou postavy mluví, popis jejich duševního i fyzického rozpoložení - někdy až beznaděje pod tíhou všech událostí a okolností, to se dle mého hodně povedlo. Stejně tak vykreslení ponuré atmosféry protektorátní Prahy kde si nikdo před nikým a ničím nemůže být jistý.....Z toho co jsem zatím od autora četl (Hranice, Cestou a trochu úlet Nikam) je tohle rozhodně nejlepší kousek. I přes zmíněné výhrady, velké díky za takové zpracování.

Akula
18.08.2021 5 z 5

Silný příběh. Raději mám sice faktografii, než romány, ale napsáno moc hezky. Jediné v čem jsem občas trochu plaval byla časová osa, kde se běhalo sem a tam a občas to na mne působilo trochu nepřehledně. Jinak nemám co vytknout. Zájemcům o toto téma lze jen doporučit.

tittanie
14.08.2021

U takových knížek málokdy vím, co napsat. Je to těžké vlastně i číst, protože čtenář ví, jak a hlavně kdy skončí život a boj... No takoví muži se už dnes nerodí. Škoda. Jinak bych mohla doporučit Muž proti okupaci - https://www.databazeknih.cz/knihy/muz-proti-okupaci-82702 a koho by zajímal osud synů Josefa Mašína, tak doporučuju - Zatím dobrý - https://www.databazeknih.cz/knihy/zatim-dobry-23623
Všechny knihy, tato i ty které doporučuji, jsou neuvěřitelné.

konicekbily
12.08.2021 2 z 5

Velice zajímavé téma autor uchopil tak, že vyhledá "zlatou střední cestu" mezi literaturou faktu a románem. "Nelze sedět na dvou židlích" - a vzhledem k tomu, že oznámil, že je to román očekával bych, že si udělá pořádek v přeskakování v čase a o osudu našich hrdinů nebude informovat vloženými kapitolami, ale spíše formou epilogu, závěru či doslovu, případně přílohou uvede jejich další osud. Téma vábivé - provedení průměrné! Nečetlo se to dobře, spíše mi to připomínalo souhrn faktů, které autor za svého života posbíral, než nějaké literární dílo.

soupik2012
30.07.2021 4 z 5

Kniha věrně kopíruje seriál Tři králové, který v roce 1998 natočil pan Karel Kachyňa a který se mi vryl hluboko do paměti. Každému, koho tento příběh zaujal, seriál vřele doporučuji. Protože tuto knihu krásně doplňuje. Řekla bych dokonce, že je o něco lepší, nežli tato kniha, která je ovšem neméně vydařená. Je napsána velice zajímavým a řekla bych, že pro tento druh literatury, také vhodným způsobem. Pro mě jsou všichni lidé, kteří se dokáží postavit jakémukoliv diktátu, hrdinové. Audioknihu načetl pan David Matásek. Pro literaturu faktu, bych jenom těžko hledala vhodnější hlas.

Crozz
23.07.2021 2 z 5

Nezáživný styl psaní, moc mě to nebavilo.

Lina
20.04.2021 4 z 5

Styl poněkud chaotický,ale zhltla jsem to i tak.

DavidKeller
14.04.2021 5 z 5

Jo pravda začátek je pro trpělivé, ale ke konci od druhé poloviny se toho děje spousta a baví to . Dobré čtení , je potřeba vědět že jsme měli hrdiny ale že máme i zrádce...:/

lassse
31.03.2021 5 z 5

Z počátku jsem měl celkem problém se stylem jak je kniha napsána, ale s postupem přečtených stránek to bylo lepší a lepší a musím přiznat, že styl byl nakonec, dle mě, vybrán dobře. Dobře tak korespondoval se samotným životem M+B+M. Příběh mě naprosto pohltil a také donutil si vyhledat něco navíc. A je dobře, že vznikají příběhy z tragických let na našem území. Člověk se tak seznámí se zvěrstvy co byla páchána na českém obyvatelstvu. Mohu jen doporučit a jen tak dál.

ondrej.b
25.03.2021 5 z 5

Tak tahle kniha mě opravdu nadchla. Osudy hlavní trojice jsou samozřejmě známé (alespoň tedy těm, kteří to chtějí znát), ale takhle skvěle zpracovaný románový příběh jsem hltal, jako bych to neznal. Nemám knize co vytknout, precizně sestavený děj, postavené osudy hlavní trojice, ale i dalších postav v ději. Drobné vracečky v ději mi nevadily vůbec, navíc jsem se z nich dověděl další zajímavé věci a osudy jiných postav. A to, jak další postavy dopadly, jestli přežili atd. bylo naopak výhodou. Jak tu někdo může napsat, že autor téma zazdil? Nedovedu si představit lepší zpracování. Žádný jednotvárný děj, napínavé až do konce. Autorovi tleskám a těším se na další knihy s podobnou tématikou. Skvělá práce a pro mě zatím románová kniha roku!

Dant76
22.03.2021 5 z 5

Román o třech vlastencích, tedy nejen o nich, kteří položili život v boji proti nacistickému Německu, příběh se rozjížděl pomaleji, ale myslím si, že stojí za to ho přečíst.
Balabán, Mašín a Morávek, tři králové. Tyto tři osobnosti druhoválečného oboje by měl znát každý Čech... domnívám se, že to tak bohužel není a je to smutné. Špatně s národem, který si nepamatuje své hrdiny...

petrarka72
20.03.2021 3 z 5

Mezi terorem a vlastenectvím, mezi dobrodružstvím a beznadějí. Mašín, Balabán, Morávek a zástup dalších 1939-1942. Věcně, chladně, s množstvím informací o způsobech ilegální činnosti ve světě, kde je třeba jen zjištění a předání pravdivých informací problém. Čtení trochu jednotvárné, ale potřebné.

kure91
21.02.2021 5 z 5

Od autora jsem dosud četl pouze nějaké povídky a Šedou, takže historická kniha byla novinkou a byl jsem zvědavý, jak se s tématem a žánrem popasuje, zda to nezklouzne do nějakého patetického vlastenectví nebo podobně. A po dočtení musím říct, že jsem více než spokojen, knížku jsem si, jak jen to v intencích tématu lze říct, užil. Obrovskou předností knihy je téma a postavy (u některých skutků by si člověk ve fikci říkal, že to už autor snad až přehání), autor píše hodně záživně a čtivě, po dlouhé době se mi zase u knížky stalo, že jsem kvůli ní málem přejel zastávku. V příběhu sledujeme linku Tří mušketýrů (v knize vysvětleno, proč mušketýři a ne králové) a všech dalších odbojářů, které většinou nestihne pěkný osud a děj se zabývá dobou od začátku války až po konec posledního z ústřední trojice. Vzhledem k množství postav a dobových reálií je vhodné, když čtenář alespoň trochu tuší, kdo byl kdo a proč, jelikož jinak může být děj lehce nepřehledný. Tomu nenapomáhá členění kapitol, kdy se pohybujeme v čase a jednou sledujeme rok 1939 a následně 1941. Ale za mě se jedná o drobné vady na kráse velmi dobře napsané knihy a lze jen doporučit všem. A i když člověk věděl, jak to dopadne, nešlo se neubránit tomu, aby podvědomě postavám držel palce.
I když je to v únoru dosti odvážné tvrzení, pro mě zatím jeden z kandidátů na nejsilnější knížku roku.

Ramiel
20.02.2021 2 z 5

Bohužel autor prostě není dobrým spisovatelem. Jako by se nemohl rozhodnout, zda psát román, nebo literaturu faktu. Psát už od začátku knihy na koncích kapitol, jak skutečně dopadly vyobrazené postavy, s mnohými z nichž se setkáváme i v následujících kapitolách, je dle mého pro román neodpustitelné. Životní osudy případně mohl shrnout v doslovu ke knize. Přeskakování v časových liniích je v poslední době velice módní. Zde ovšem zcela zbytečné skákání v čase v řádech měsíců kazí dojem ze čtení. Škoda, že se tématu nechopil třeba Jiří Šulc.