Listy

Listy https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72051/mid_listy-165-72051.png 4 3 1

Výběr korespondence Zoly a Cézanna sestavený Binderem. Listy podávají obraz o jednotlivých fázích myšlenkového a uměleckého vývoje i životních osudů obou přátel. K dopisům jsou připojeny poznámky, zaznamenávající nejdůležitější události ze života i prostředí obou slavných umělců.

Hanka_Bohmova
30.06.2019 3 z 5

Časově se dochované úseky Zolovy a Cézannovy korespondence nepřekrývají a mně jako čtenářce citelně chyběly reakce adresátů na jednotlivé listy. Ocenila bych možnost porovnat, jakým způsobem se vyjadřují k jedné situaci, jednomu tématu. Takhle zůstal k vnímání jen tón dopisů a ohniska zájmu. Zolovy listy jsou, s přihlédnutím k obvyklým myšlenkovým nedokonalostem adolescence, příjemně vážné a jako celek drží pohromadě, líbily se mi, dovedu si představit, že s takovým člověkem bych si jako mládě možná uměla popovídat (nebo spíš pokorespondovat). S Cézannem je to horší, do jeho nálad (ve své soukromé terminologii to nazývám rozvrkočeností) se mi vciťuje obtížněji a v pozdních dopisech zas jako by už osobnost nebyla přítomna, připomnělo mi to omezení se na provozní komunikaci, které nastává v rozpadajících se nebo okolnostmi přetížených rodinách.
Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, asi nakonec ty tři.

korespondence

Autoři knihy