Liška

Liška https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434448/bmid_liska-9Jv-434448.jpg 4 198 198

Nejnovější hit od legendy špionážní prózy Fredericka Forsytha a důkaz, že ani po letech neztratil nic ze svého spisovatelského umu! Bývalého britského tajného agenta Adriana Westona vzbudí uprostřed noci telefonát ministerské předsedkyně. Její sdělení je šokující: do počítačových databází Pentagonu, americké Národní bezpečnostní agentury a CIA se dostal hacker. Zdánlivě neproniknutelné firewally překonal neznámý nepřítel nazvaný „Liška“. Ještě překvapivější je zjištění, že pachatelem je britský mladík Luke Jennings. Ten nic konkrétního nesleduje, nemá žádná tajemství, jen nesmírně brilantní mozek. Zdá se, že vydání do Spojených států ho nemine – dokud Weston nedostane jiný nápad: Jestliže Luke dokáže tohle udělat nám, co může udělat našim nepřátelům? Po poradě s americkým prezidentem a britskou premiérkou se Weston rozhodne využít „Lišku“ a jeho talent ve prospěch obou zemí. Tím ovšem chlapce vypouští na geopolitické minové pole. Adrian musí být stále o krok napřed před četnými neviditelnými nepřáteli, přičemž stále hledá způsob, jak tuto nejsilnější a nejméně předvídatelnou zbraň využít.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Fox , 2018

fejenor
01.10.2020 2 z 5

Určite to nie je kniha, ktorou by sa mal Frederick Forsyth pyšniť. Je nutné na začiatok povedať, že aj tu Forsyth jasne ukazuje kde patrí medzi najlepších. Rýchli spád, určitá chlapská romantika a hlavne zákulisie fungovania špionáže a svetovej politiky. Nie je to kniha, ktorú by ste jednoducho odložili. Na druhej strane z nej mám pocit, že skôr, ako o príbeh, alebo ukážku hry tieňov ide tento krát autorovi v prvom rade o vyslovenie názoru na aktuálny stav politiky vo svete. Z časti je to polemika o dôvodoch niektorých udalostí, ktoré sú reálne, z časti je to kritika politických rozhodnutí. Problémom je, že je otázne, či Forsyth pozná objektívnu pravdu, ktorú tu takto jasne prezentuje. Mal som až pocit, či nečítam konšpiračné teórie. Aj keď oveľa pravdepodobnejšie a ďaleko lepšie napísané.
Rovnako mi vadí, že sa veľká časť točí okolo informačných technológií a ich vplyvom nie len na osobný život, ale v prvom rade na národnú bezpečnosť. A tu vidím najväčší problém. V žiadnom prípade nie som na tieto veci expert, ale Forsythov prístup mi tu príde diletantský. Ako keby rezignoval na faktickú prípravu a postupoval podľa niekoľko základných informácií. Zvlášť vzhľadom na prepracovanosť zbytku to bije do očí.
Kniha je, ako celok príjemne čítavá. Osobne doporučujem popri čítaní viesť osobný dialóg o Forsythovích politických názoroch. Či už súhlasíte s autorom , alebo nie. Rozhodne stojí za prečítanie, ale je potreba brať v úvahu trochu politický manifest a zároveň sa zamyslieť nad úlohou informačnej bezpečnosti nie len na maličkostiach, ako slabé heslo na facebooku

game
29.09.2020 2 z 5

Ale nie. Ani len porovnať sa nedá s majstrovským kúskom Šakal. Zmiešané pocity je to najmenšie, v kútiku duše som dúfala, že ten striktný nezmysel "dobrí, pozitívni, svet zachraňujúci západní špióni a politici" vs " zlí zlí zlí zlí zlí východní" sa už zmierni, je to nesmierne otravné, pretože to takto nie je, ani len v knihách takého odborníka, ako je Forsyth.
Čas prešiel aj nad ním... a superhyper geniálny autista už bol spracovaný v x iných knihách a filmov, a oveľa lepšie. chcela by som mimochodom vidieť toho autistu, o ktorom tam odborník prehlási, že je ťažký autista, aby ho niekto vedel riadiť ako robota. Nedočítala som. Nestálo to za to. Je hodne lepších kníh, ktoré čakajú na prečítanie.

biki
20.09.2020 4 z 5

Mám smíšené pocity. Na jedné straně sice již mnohokrát použité, ale stále atraktivní a žhavé téma kybernetického boje, který neustále skrytě probíhá mezi nepřátelskými (a obávám se, že i spřátelenými) uskupeními, množství reálných faktů a událostí, zákulisní pikle, dějové zvraty ..., tohle všechno autor umí opravdu dobře. Jenže onen popisný způsob vyprávění mi stejně jako většině komentujících moc nesedl. Kniha však rozhodně stojí za přečtení, i když nemohu dát úplně nejvyšší hodnocení.
Poznámka k závěru: domnívám se, že situaci s Lukem autor vyřešil tím nejlepším způsobem. Obávala jsem se totiž řešení reálnějšího, podstatně krutějšího, ale F.F. nás čtenáře v tomto případě naštěstí šetřil.

heavy66
19.09.2020 4 z 5

FF aplikoval pro svůj nový román tradiční šablonu. Dosadil hlavního hrdinu, západní tým klaďasů, východní tým padouchů, přidal lokace po celém obvodu zeměkoule a román je na světě. Liška má jednoduchý příběh, úsporný děj, tentokrát až příliš jednoduchý a úsporný, a řadu detailů použil někdy dříve.
To ale není všechno! Liška řeší jednu z největších záhad české politiky posledních let! V patnácté kapitole objeví pozorný čtenář větu "Hitler je čestný gentleman."
Nikoliv Ferdinand Peroutka, ale Frederik Forsyth je autorem tohoto výroku! Na vyplacení odměny vypsané zemanem Milošem z Nového Veselí netrvám, rád jsem pomohl.

1amu
14.09.2020 3 z 5

Bohužel, bohužel. Při čtení této knihy jsem si uvědomil, že autor již nemá onen typický "tah na branku", kterým nás vždy udivoval od své první knihy The day of the Jackal (1971). U nás vyšla poprvé jako Den pro Šakala až v r.1975.
Liška začíná tak, jak jsme si u F.F. zvykli. Tématem této knihy je opět svět tajných služeb, především těch z Velké Británie. Očekávaný konflikt není daleko, svět a zejména USA jsou ohrožení . Jakýsi hacker se prolomil do jejich národního bezpečnostního systému .
Až potud je to starý dobrý F.F.
Při pokračování příběhu jsem si uvědomil, že autor dělá vše proto, aby nás přesvědčil, že vše co budu následovat, včetně neuvěřitelného hrdiny, je cosi jako novodobé mesiášství. A ten vyvolený svými postupnými kroky likviduje severokorejské mezikontinentální rakety či ruský plynovod. Tento hacker svými kousky samozřejmě naštve cara (zde vystupuje jako vožď) a zvolený závěr knihy se jeví jako velmi jednoduchý, pro normálního čtenáře nepochopitelný.
Protože je autor jedním z mých oblíbených, knihu jsem si koupil. Bude zastrčena hluboko vzadu.

Kyri
01.07.2020 2 z 5

Pro mě už to není ten Forsyht, od kterého jsem přečetla skoro všechno. Začala to být spíš literatura faktu, která je zároveň fiktivní. Postrádám důvod, proč to číst. Chybí postava, se kterou člověk může prožívat. Navíc hrdina s aspergerovým syndromem? Už trochu obehrané. Nedočtu to, takže asi nejsem úplně objektivní :(

Marek.Sc
06.03.2020

Frederick Forsyth siahol po trochu inej téme a vstúpil do sveta núl a jednotiek. V modernej dobe môže byť najnebezpečnejšia zbraň priemerný počítač, ovládaný geniálnym tínedžerským mozgom. Tento špionážny thriller je odrazom posledných udalostí tejto dekády. Hoci je príbeh vymyslený, paralely so skutočnými informáciami sú namieste. Motív návratu studenej vojny sa stáva čoraz viac využívaný a v dnešnej dobe je prítomný čoraz častejšie. Stuxnet, krádeže virtuálnych peňazí, manipulácia internetu vecí a sabotáže na diaľku sa dejú už dnes. Otázkou je do akej miery sa dokáže čitateľ stotožniť so zápletkou od spisovateľa, akým je F. Forsyth. Dej knihy je od začiatku do konca viac opisný, ako plný dialógov. A aj keď sa dá predpovedať, o príjemné zvraty tu nie je núdza. Kniha je dobrá oddychovka.

Ladiva
30.12.2019 4 z 5

Forsyth je vynikajúci rozprávač a to sa potvrdilo aj v tejto knihe. Námet s geniálnym hackerom nie je nový, ale číta sa dobre. Autor do knihy zahrnul najznámejšie udalosti svetovej politickej scény a prepojil ich so špionážnym dejom knihy. Výsledok je zaujímavý a napínavý, hoci (pre mňa) nie veľmi realistický. V závere som mala pocit, že autor už nevedel čo ďalej s dejovou líniou, tak to celé rázne ukončil.