Léto

Léto https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78811/bmid_leto-Sqc-78811.jpg 4 31 4

Soubor esejů Léto vznikalo v letech 1939 až 1953, v černých letech Camusova života, kdy se ve vzpomínkách vrací do rodného Alžírska a ačkoliv jsou jednotlivé eseje plné spalující ironie a teorie absurdna, avšak rovněž i lásky a nádherných básnických obrazů.

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)

ĽÉté , 1954

Mimir
06.10.2022 5 z 5

"Viete nad čím najviac žasnem?" hovorí Napoleón Fontanesovi. "Nad schopnosťou sily niečo vybudovať. Na svete sú len dve mocnosti: šabľa a duch. Šabľa časom vždy duchu podľahne."

Ako vidno, dobyvatelia občas podľahnú trudnomyseľnosti. Za toľko domýšľavej slávy je treba občas niečo zaplatiť. Lenže čo pred sto rokmi platilo o šabli, už dnes tak úplne neplatí o tanku. Dobyvatelia bodovali a po rozorvanej Európe sa na celé roky rozhostilo chmúrne ticho bezduchých miest. V dobách ohyzdných vojen o flandri snáď holandský maliari mohli maľovať kohúty u nich na dvore. Podobne sa zabudlo na storočnú vojnu, avšak v hoc ktorom srdci ešte žije orácia sliezskych mystikov. Ale dnes je všetko inak, maliar aj mních musia narukovať: cítia so svetom spolupatričnosť. Duch stratil svoju bohorovnú sebaistotu, ktorú mu priznal aj dobyvateľ."

Abroš
02.04.2020 5 z 5

Kniha esejů bilancování života autora.Psané složitější formou.Člověk nemůže knihou proplouvat,musí ji velmi dobře sledovat,jinak neví co čte.Zajímavé

sola_lupa
19.02.2018 4 z 5

Úvahy o životě, člověku, absurditě a protikladech, to vše zakomponované do Camusovi domoviny, ale s ohlédnutím i na jiné kraje a doby. Nějak nevím, co dodat.
Jedná se o trošku složitější čtení. Místy jsem se vracela pro lepší porozumění i připomenutí zajímavých myšlenek a postojů. Bylo hezké dozvědět se více o postavě tohoto známého autora z jeho vlastních řádků.

Mackenzie214
02.05.2017 4 z 5

"Toho dne jsem nahlédl skutečnou tvář světa, rozhodl jsem se přijmout, že dobro je v něm zároveň škodlivé a zločiny blahodárné. Toho dne jsem pochopil, že jsou dvě pravdy a jedna z nich nesmí být nikdy vyslovena." Slova génia s duší básníka. Nejde nemilovat.

eseje francouzská literatura

Albert Camus