Léčba smyslem

Léčba smyslem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463230/bmid_lecba-smyslem-UVd-463230.jpg 5 14 4

Základy a aplikace logoterapie. Tato kniha je výsledkem série přednášek, kterou měl autor v letním semestru roku 1966 na Jižní metodistické univerzitě v texaském Dallasu. Ústředním pojmem přednášek je logoterapie – psychoterapie zaměřená na hledání smyslu lidského života. Frankl zde zdůrazňuje systematickou povahu logoterapie, která předpokládá svobodu vůle, vůli ke smyslu a smysl života. Zaměřuje se na konkrétní logoterapeutické techniky a také na aplikační oblasti logoterapie, jež léčí různé typy neuróz. Logoterapie je kladena do kontextu jiných psychoterapeutických škol a závěrečná kapitola knihy se věnuje i jejímu vztahu k teologii.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál

The Will to Meaning

Starmoon
25.09.2023 5 z 5

Zhodou náhod tento komentár píšem v deň, keď som sa dozvedela, že istej známej zomrel 6-ročný syn....

Asi všetci máme v živote situácie, a vôbec nemusia byť také vyhrotené, kedy sa človek pýta prečo. Aj mne sa v poslednom období tých prečo nakopilo toľko, až ma Boh (osud, náhoda... dosaďte si to svoje) nasmeroval k tejto knižke. Tá je síce útla, no aká obsažná!

Kvantum myšlienok, mnoho aha momentov, veľká nádej a inšpirácia; jednoducho adept na jednu z najlepších kníh, aké sa mi tento rok dostali do rúk (a do hlavy i srdca; už len aplikovať prečítané aj do života).

Možno to znie až neuveriteľne, ale v tejto krátkej knižke som našla odpovede skoro na všetky otázky, ktoré som si v poslednom období kládla. A možno najlepšie na nej je, že ju možno odporúčať veriacim rovnako ako ateistom i agnostikom.

Skrátka, kniha, ktorú raz darujem mojim deťom až dospejú, a to s vierou, že im pomôže preklenúť tie najťažšie obdobia aj najstereotypnejšiu každodennosť (lebo veď viete, tisíc nič zničí aj slona...). A myslím, že to je pre tento titul najlepšia možná vizitka.

R.E.M.
08.04.2022 5 z 5

Zajímavá kniha, která stojí za přečtení.

"V minulosti není nic nenávratně ztraceno, ale vše je nezrušitelně uloženo.
Lidé vidí jen strniště dočasnosti, ale přehlížejí plné obilnice minulosti, kde uskladnili a uchovali svou úrodu."

Shindo
20.08.2021 5 z 5

Logoterapia v kocke. V podstate sa jedná o "staronovú" knihu vydanú pod iným názvom, to však na jej prínose nič nemení. Franklove knihy sú navyše podľa mňa jedny z tých, ktoré človek chápe opakovaným čítaním a dozrieva spolu s nimi.

Samotná kniha je súborom prednášok doplnených niekoľkými prípadmi z praxe. Potešilo konfrontovanie psychoanalýzy, ktorá v 60. rokoch vyzerala svojimi teóriami zjavne totálne odtrhnutá od reality a pritiahnutá za vlasy (ako je to teraz si tvrdiť netrúfam).
Autor taktiež síce v textoch spomína náboženstvo a boha, vyslovene však tvrdí, že logoterapia v žiadnom prípade nie je "náboženská psychoterapia"; ak má však jedinec nejaký náboženský svetonázor, nevidí to ako negatívum.

ismael
19.02.2021 5 z 5

Globálně má člověk pocit, že se informace ve Franklových knihách opakují, ale při bližším pohledu mě oslovovaly různé příběhy a kazuistiky, které působí na mou duši.

DOPLNĚNÍ: POZOR, NEJEDNÁ SE O KNIHU VŮLE KE SMYSLU, VYDANOU POD JINÝM NÁZVEM. JSOU TO JINÉ KNIHY.