Vetřelec

Vetřelec https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491453/bmid_vetrelec-63b458ca880c2.jpg 4 741 211

V domě na okraji Holic jsou nalezena tři těla: mladí manželé a jejich tříletá dcerka. Byť nejdřív vše nasvědčuje tomu, že chladnokrevnou vraždu má na svědomí jedna z obětí, brzy se ukazuje, že místo činu bylo pouze narafičené. A že rodinu, která jako by vypadla z reklamy na štěstí, někdo dlouhé týdny, možná i měsíce, sledoval. Komisařka Laura Linhartová postupně odhaluje, že tahle rodinná idylka byla pouze zdánlivá, a na povrch vyplouvají přísně střežená tajemství, o kterých se neměl nikdy nikdo dozvědět. Jak vysokou daň si vyžádají? A kolik nevinných životů budou nakonec stát?... celý text

vivula
07.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Já trubka začala Vesnicí, protože jsem si nezjistila, že to není první díl. Byla tak dobře napsána, že mi to došlo až někde hooooodně za půlkou. No a pak jsem se pokoušela o Stvůru, ale ta zase byla na začátku tak drsná, že v mým tehdejším rozpoložení jsem ji prostě nezvládla. A tak co, dám teda trojku a k jedničce se vrátím pak, protože o nic nejde, ne? No a sakra! Zůstala jsem s otevřenou pusou, protože tenhle konec je prostě konec. A mě strašně mrzí, že jsem si trilogii neužila hezky postupně, i když to by byl ten konec snad ještě horší. Pokud vám při čtení přirůstají postavy k srdci, dáte mi za pravdu.

kristyna3919
06.10.2023 4 z 5

Naprosto souzním s recenzi Nuttelky... Je to sice "jen" kniha...ale v této době potřebuji happy end i u tohoto žánru.. jinak trilogie skvělá

ivoiro
05.10.2023 4 z 5

Zvládnuta celá trilogie, která byla zajímavá. Škoda, že další díl již nebude.

Nuttelka
05.10.2023 4 z 5

(SPOILER) (Audiokniha)
Na závěr této super trilogie jsem se těšila a jakože hodně.. kurňa, Kristýno, cos nám to udělala?! Ani nevím, jak své pocity popsat, ale asi nejvíc převládá smutek.. toto jsem fakt nečekala.. vůbec nepřemýšlím nad tím, zda je to celé uvěřitelné nebo ne, pořád je to "jen" kniha, v nich je dovoleno vše, ale já asi potřebuju trošku svého "happy endu".. musím se s tím nějak smířit :-)
Opravdu moc povedená série z pera české autorky..

myryjam
30.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Já tedy touto detektivkou nadšená nejsem. Tak jak tady kdosi psal, stejná jako televizní detektivky, které jdou na všech programech. Narozdíl od zdejších názorů, málo uvěřitelná. SPOILER
Opravdu u naší policie trojnásobnou vraždu mohou vyšetřovat 2 mladý holky? Mimochodem Laura by neprošla psychotesty.
Linka Laura - Adam - nepovedená červená knihovna.
Opravdu mají policisté služební auta, aby měli jak jezdit domů?
Dostaly mě i gastrokoutky - policistky, které se cpou fastfoody, kritizují jídelníček obtloustlé sousedky. Nabízené sladkosti jsou buď odporné nebo úžasné, podle toho, jestli to podává sympatická osoba.
No a v paměti mi uvízla jedna úžasná věta z knihy - měla na sobě slušivé béžové tepláky - to jsem se smála nahlas.
Takže suma sumárum, velmi průměrná detektivka psaná stylem slohovek střední školy.
Autorka asi nečetla Škvoreckého Hříchy pro pátera Knoxe.
Bohužel ve mě nevzbuzovala emoce, které vzbuzovat měla. Hvězdičky dávám, že jsem doposlouchala (audio) do konce.

wikca
29.09.2023 5 z 5

Dokonalá rodina je chiméra. Třetí kniha s hlavní detektivkou Laurou Linhartovou nás opět zavede do vesnice Holice, kde je nalezena mrtvá rodina, která na první pohled vypadá jako reklama na štěstí, ovšem dokonalost je jen zdánlivá a rozplétání jejich životů nás dovede až na konec, který rozhodně dokonalý není. V tomto díle autorka posunula zase laťku o kousek výš a napětí se dalo krájet. Myslela jsem si, že si knihu nechám na pár večerů, ale nemohla jsem se odtrhnout a musela jsem jí dočíst hned. Skvělá detektivka!

harena
25.09.2023 5 z 5

Poslední díl krimi série od naší mladé autorky a její psaní se mi líbí víc a víc. Má obrovskou slovní zásobu a dokáže perfektně popsat myšlenky, pocity a akci. Chtěla jsem si čtení nechat ještě na další den, ale kniha nešla odložit. Jsem ráda, že kniha nekončí jako většina detektivek, tím spíš si ji zapamatuji. Hlavní postava dělá chyby stejně, jako je dělají určitě vyšetřovatelé i ve skutečnosti a za ten konec palec nahoru - i když mi nakonec bylo všech líto. Za mě výborná česká detektivka.

mkarajda
21.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Spoiler!!!
Závěrečnou třetinu knihy jsem dočítala včera do noci a ještě teď nad tím přemýšlím. Lehčí rozjezd vynahradil velice svižný, napínavý a hlavně prekvapivy závěr.
Některé věci se ve mě dost perou. Prošla jsme tu i všechny komentáře a nikdo nezmiňuje to, co se mi honilo hlavou během čtení knížky i teď. Když byl mezi vraždou Tomáše a Táni patnactiminutovy rozestup, už to samo o sobě říkalo,že v tom musí být něco u Táni. Co by s vrahem řešili takovou dobu,kdyby si nepřišel něco vyřídit hlavně s ní?! Pořád jsem čekala,kdy to vyšetřovatele napadne, nebo je to postrčí, ale nic, přitom mě to přišlo do očí bijící.
Lauřina sólová akce a chování při ní byla naprosto nepromyšlená, nelogická, ... začátečnická chyba, to mi úplně nesedlo.
Ale jinak moc moc chválím, od prvního dílu se autorka zlepšuje, knížky jsou čtivější, děj je propracovanější. Těším se na další díla.

knihomolka27
20.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Pokud mám celou trilogii hodnotit od nejlepšího po nejhorší díl, tak by to vypadalo takhle:
1.VESNICE
2VETŘELEC
3.STVŮRA

Vetřelec celkem solidně a v mnoha ohledech i překvapivě uzavřel sérii o Lauře a jejím partákovi. Příběh třetího díl byl klasický, ale jeho zpracování se přeci jen trochu lišilo. Autorka píše hodně popisnou metodou a v jejím podání je vyšetřování opravdu velká mravenční práce, která se postupně skládá kousek po kousku až ke svému finále. Tenhle styl mi celkem vyhovuje a nemám s tím problém, ale s čím trochu problém mám je autorčino psaní ve třetí osobě, které občas připomíná vypravěče z nějaké telenovely, nebo tak to na mě aspon trochu působilo.

Byla jsem ráda, že tu byl upozaděný osobní život kriminalistů a to jako hodně. Věřím, že zatvrzelé fanynky této dvojice byly při čtení asi krapet naštvané. Jak říkám mně to nevadilo, jelikož jsem ten jejich vztah stejně nikdy nebaštila, a obzvlášt co se týká Adama a jeho chování s tím jsem kolikrát měla problém a hrozně mě iritovalo.
Laura mě sice tolik neštvala, ale otravná mi kolikrát taky přišla...spíš to jak si hraje na velkou policistku a přitom mi nepřišlo, že by byla lepší než ostatní. A tím se dostávám k tomu, že tahle kniha podle mě měla daleko víc dějových chyb a zkratů než ty knihy předešlé. Vyšetřování se místy skutečně zbytečně ploužilo. Kolikrát mi přišlo, že kriminalisté úplně neví jak dělat svou práci, nebo že jí dělají špatně. Štvaly mě vedlejší postavy, které pořád jen mlžily a pak nakonec knihy to ze sebe najednou všichni vyklopily...a výsledný vrah byl opět vrahem co se doslova objevil asi tak v předposlední kapitole. A hádejte co...Zase to bylo zlé dvojče. Ach jo... nepřišlo mi, že by se jakkoli na existenci vraha nějak avizovalo dostatečně dopředu...takhle to působí pak hrozně zrychleně a uhozeně.
Co se týče Adama - zbytečnější smrt jsem v knížkách snad ještě nečetla. Nad Lauřinými pochody mi zůstával rozum stát. Nejenom, že se ti tupci rozdělili, ale neměli s sebou ani zbran, nic...a pak tam borec pokřikuje přes celej barák, i když ví, že tam může bejt vrah. Fakt tupci. A to, že pak Lauru všichni šetří a nikdo jí neseřve, že se chovala jako totální nána, to mi taky nejde dohlavy. A takhle se chová vedoucí kriminalistka - to určitě. Následné Lauřino zhroucení bylo jako z nějaké španělské telenovely, a absolutně se mi to do toho žánru nehodilo. On celkově ten jejich vztah byl vystřižený jak z nějaké harlekýnky, patos z toho doslova ukapával a mě to nechávalo úplně chladnou. Ten konec byl překvapující a chvíli jsem si říkala, že bych si další díl s Laurou asi klidně přečetla, když to začalo být vlastně zajímavé...ale asi se toho nedočkáme. Jinak ocenuju autorku, že se nebojí v knize skutečně vyjádřit, třeba i vlastní názor na téma spravedlnosti, která je teda hodně radikální...ale smysl dává. To at si pak každej po dočtení přebere jak chce.

grimik
19.09.2023 5 z 5

Velmi povedená celá série, kde si všechny díly drží vyváženou kvalitu. Třetí díl se mi možná líbil o malinko méně než druhý, byly zde, přeci jen, tři nebo čtyři úplně nelogické/nepravděpodobné situace, které nebudu zmiňovat, jelikož nechci spoilovat, ale jak už tu někdo jiný také píše, tak např. Škodovka), pak ale i zásadně nemožné věci ohledně střelby nebo....ale kuš, nebudu... :))
Z čeho jsem byl naopak nadšený, v co kniha Vetřelec přerostla v poslední třetině. Doslova temná, psychologická noir krimi. Nádhera. Škoda, že série končí, ale nejde to jinak. Budu se holt těšit na nové postavy, v nové sérii autorky.

MatBla
19.09.2023 5 z 5

Uf, dočteno. Celá trilogie je moc povedená, smekám před autorkou.
Jen ten konec, ještě ho rozdýchávám...doufala jsem v něco jiného.
Těším se na další knihy nebo série Kristýny Trpkové.

tittanie
17.09.2023

První dva díly se mi moc líbily. Takže jsem se pustila i do čtení tohoto dílu, bohužel jsem si procházela na facebooku nějakou čtenářskou skupinu, ve které nějaká koza prozradila něco důležitého, což mi trochu vzalo chuť.
Kniha se četla velice dobře a docela rychle. Je pravda, že konec mi přišel trochu nedůvěryhodný, ale i tak se mi kniha líbila a těším se na další knihy od této autorky.

Ada0004
10.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Knihy od autorky mám ráda, pěkné, čtivé detektivky, ale konec se mi absolutně nelíbil! To by profesionál nikdy neudělal! No zakončení trilogie mne nepotěšilo! Tak uvidíme, co nového vzejde z pera K.T.

Neo1tex
09.09.2023 3 z 5

Velmi průměrná detektivka, plná všech klasických klišé, které si jen umíte představit. Nečte se to špatně, je to jak dívat se na jednu z těch tuctových detektivek v televizi, které jsou jedna jako druhá. Kniha ničím nepřekvapí a už vůbec nenadchne.

katka.oo
09.09.2023 5 z 5

Skvělé čtení, povedený díl, napínavé, dobrá detektivní zápletka a závěr trilogie Laura a Adam, konec překvapivý, asi bych si ho představovala jinak, ale musím se s tím smířit, když tak autorka zamýšlela... doporučuji celou sérii a už teď se těším a jsem zvědavá na další autorčiny knížky.

Knižní střípky
06.09.2023 4 z 5

Všechny tři díly jsou čtivé, bez dlouhých okecávaček jdeme rychle na věc, mělo to hlavu a patu. Rozuzlení třetího dílu bylo možná již trošku překombinované, ale ještě to bylo v únosné míře a finální završení vynahradilo všechny případné výtky. sem ráda, že jsem se k tvorbě paní Trpkové konečně dostala.

Laura nebyla moje krevní skupina, Adam to naštěstí všechno vyvažoval.

A ve finále oceňuji, že autorka ukončila sérii tak, jak ji ukončila. Nebývá to běžné, o to více mě to potěšilo. Samozřejmě jsem neměla radost z toho, co se tam stalo, aby bylo jasno.

Šárka88
03.09.2023 5 z 5

Dočten poslední díl této trilogie, musím říct, že tento příběh na mě moc zdlouhavý , ze začátku dobrý a pak dlouhé nic a najednou konec. Přesto zdlouhavé nic, slušná detektivka s překvapivým koncem vás donutí číst a hltat stránky dále kupředu. Vesnice byla o malinko lepší a opět zde zemřelo dítě, proč? Co ty spisovatele k tomu vede. Dávám proto čtyři hvězdy a tu pátou dávám Adamovi..

BaPe895
02.09.2023 4 z 5

Všechny detektivky této mladé tuzemské autorky mají nadstandardní úroveň. Přesto mi trochu vadí autorčin styl,a proto ubírám jednu hvězdu. Ale jinak fajn detektivky.

VeronikaAug
30.08.2023 5 z 5

Po skvělé Vesnici jsem se pustila do Vetřelce. Styl psaní mi tentokrát trošku vadil, ale tam moje kritika končí a už musím jen chválit. Případ opravdu výborný, od začátku mě to bavilo. Podle komentářů jsem se trošku bála konce, ale toto? Konec stejně jako u Vesnice třešnička na dortu, vše tam sedí, nic není přitažené za vlasy, samozřejmě je to smutné a šokující. Vypíchla bych odhalení pravdy o malé oběti, to mě dostalo. Úrovní (ne stylem, ten má každá jiný) se Kristýna velice blíží mé letité oblíbenkyni Michaele Klevisové, za mě jsou tyto dvě výborné autorky českých detektivek a v mojí knihovničce nesmí chybět. Doporučuji!

kolacky
29.08.2023 4 z 5

Nečekaný konec trilogie.
Ale koneckonců... pokud to tak Lauře vyhovuje, proč ne.

detektivní a krimi romány česká literatura Holice

Kristýna Trpková
česká, 1996