Kyselé třešně

Kyselé třešně
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449536/bmid_kysele-tresne-pd1-449536.jpg 5 590 590

Kyselé třešně série

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů.... celý text

S.H.
21.02.2021 5 z 5

Jak jsem se tak do poloviny knihy dost nudila,tak druhá půlka byla jako smršť, úplně mě dostala a všechno z té první půlky mělo dozvuk,smysl a význam. Hrdinové se často neděli na černé a bílé,ale někdy i na takové ty běžně lidské,takových co jich je v normálním životě spoustu. Myslím,že je kniha trochu neprávem opomíjená,ale já ji mohu jen doporučit.

cérka
04.02.2021 4 z 5

Zřejmě je potřeba takovýchto svědectví, jen já už na ně nemám sílu a ani vnitřní potřebu drásat své nitro.

V duši mi zůstal jen smutek, zmar a beznaděj. Život je dar a nikdo nemá právo jej brát, sobě a ani druhým.

Silný příběh, který jsem dokázala číst jen s přestávkami a po kouskách.

douchova11
03.02.2021 5 z 5

Velice silný příběh - knihu jsem mohla číst jen po kouskách, abych ty smutné události "zpracovala". Bohužel ani konec není žádný happy end....

Ronny
31.01.2021 5 z 5

Velmi čtivě napsaný silný příběh. Doporučuji!!!

Janča089
24.01.2021 5 z 5

Silné lidské příběhy a tragické osudy zasazené do nelehké válečné doby. Neveselá kniha mé oblíbené autorky, která vás hned od první strany vtáhne do děje a krásně se čte.
Tato kniha mi hodně připomínala knihy Aleny Mornštajnové.

skalek
22.01.2021 5 z 5

Krásně napsaná....Smutná ,pravdivá kniha....Jak lidé žili a co všechno museli "zkousnout " aby přežili....

LuccyS
18.01.2021 5 z 5

Velmi čtivá kniha, člověk si uvědomí že konec války neznamenal v té době konec zvěrstev a následky na nevinných. Díky knize jsem trochu nahlédla do současných historických informací a jelikož přes Přerov jezdíme pravidelně do vesničky a na blízký kopec se určitě zajedeme podívat. Děkuji autorce

hs777
16.01.2021 5 z 5

Krásná kniha. Pro mne neznámá krutá událost z konce války v malé vesničce u Přerova zásadně ovlivní další život a osud malé Helenky. Celé vyprávění se sice neslo ve smutném duchu, ale takový konec jsem teda nečekala.

Beruska18
12.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha! Smutný příběh o konci druhé světové války a o osudech lidí v Lověšicích u Přerova nenechá nikoho chladným.

Dela111
10.01.2021 5 z 5

Tato kniha předčila má očekávání ve všech směrech. Kyselé třešně přináší vynikající zpracování skutečné události, která se odehrála krátce po skončení druhé světové války poblíž vesničky Lověšice, do románové podoby.
Děj je zasazen do posledního roku války a prvních dnů po jejím skončení. Postavy tohoto románu tvoří velmi pestrou mozaiku, jsou zde zastoupeni lidé s charakterově ryzí povahou i ti duševně zmrzačení. Popis jejich každodenních starostí a malých i velkých životních dramat pomáhá dotvářet atmosféru té doby.
Celý příběh je neobyčejně živě napsaný, osudy postav čtenáře skutečně zasáhnou. Jde o velmi povedené románové zpracování historické události, které si nepochybně zaslouží 5*.

PájaHája
07.01.2021 5 z 5

Kniha popisuje události, které se odehrávají na konci 2. světové války a těsně po ní. Nejen samotná válka, ale i poválečné období zamotalo osudy všech přeživších v malé vesničce na Moravě. Smutný příběh, na který budu dlouho vzpomínat.

ErikaJ
28.12.2020 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla a na niž dlouho nezapomenu. Výborně napsaný příběh o konci druhé sv. války a o osudech lidí v Lověšicích u Přerova.

Renatecka
21.12.2020 5 z 5

Dávám deset hvězdiček z pěti. Toto byla pecka, knížka přesně podle mého gusta, i když velmi smutná. Řadím si ji mezi své nejoblíbenější.

Ivana11
06.12.2020 5 z 5

Knihou jsem naprosto uchvácená. O událostech, popsaných v knize, jsem vůbec nevěděla, přestože bydlím nedaleko. Výborně popsané, čtivé, moc zajímavé. Byla to moje první kniha autorky a určitě ne poslední.

alnahu
05.12.2020 5 z 5

Velmi čtivý psychologický román zasazený do konce II.světové války do železničářské vesnice Lověšice u Přerova.V knize se seznámíme s hlavními osobami Petrem Skálou-místním učitelem , vdovou Lotou Kiliánovou a její osmiletou dcerkou Helenkou.I další obyvatelé tohoto příběhu musí čelit své nelehké situaci a podle toho se odvíjeli i jejich osudy,Opět skvělá kniha i když s velmi smutným koncem.

qwerb
23.11.2020 5 z 5

Působivá a skvěle napsaná kniha, o to zajímavější, že popsaná historie v příběhu je pravdivá. Příběh Loty, Helenky a Petra mne dojmul, kniha patří k těm, na které se nezapomíná. Tohle by chtělo filmové zpracování. Události z konce války na Přerovsku nejsou až tak známé, takže by si našly (myslím si) nejen čtenáře, ale i diváky. Konec knihy je šokující, ale nechci spoilerovat.

Kakho-Oto
19.11.2020 4 z 5

Šestá kniha od Chalupové, kterou jsem četl. Zatím se jedná o nejlepší dílo, což je dáno také historickým pozadím románu. O dějinách Přerova v letech 1939-1945 něco vím a oceňuji spolupráci autorky s několika regionálními historiky. Našel jsem jen velmi málo nesrovnalostí (nyní si vybavuji jen tyto: v internačním/koncentračním táboře v Kojetíně byly vězněny různé osoby - nejen vyloženě nebezpečné "případy", fronta byla 1. 5. 1945 vzdálena od Přerova 20 km, nikoliv 80 - avšak tento údaj autorka vložila do úst postavám knihy). Samotný děj knihy končí smutně, ale to je u románů Chalupové běžné a čtenář s tím musí počítat. Oceňuji, že autorka na rozdíl od jednoho regionálního historika prezentuje účast mužů z Lověšic na masakru Němců dne 19. 6. 1945 tím způsobem, že je bere za další oběť zvěrstva, provedeného slovenskými příslušníky čs. východní armády. Pouze jeden muž z Lověšic se podílel na střílení Němců a takto je to správně prezentováno rovněž v ději románu.

L.Helena
17.11.2020 5 z 5

Od autorky jsem kromě dvou prvních knih četla všechny, moc se mi líbily, ale tahle je jednoznačně nejlepší. Začetla jsem se téměř okamžitě, moc mě bavilo sledovat osudy těch lidiček z Lověšic, kteří si žili své neobyčejně obyčejné životy navzdory probíhající válce. Ovšem konec mě naprosto odvařil. Nechci spoilerovat, jen dodám, že jsem neměla vůbec ponětí..., donutilo mě to však dohledat si k tomu spoustu dalších informací.
Na tuto knihu určitě nezapomenu.

bookcase
11.11.2020 5 z 5

Od Lenky Chalupové jsem už pár knih četla a musím říct, že se mi její tvorba hodně, hodně zamlouvá. Kyselé třešně mě hodně překvapily, určitě by si je neměli nechat utéct fanoušci příběhů v hlavní roli s obyčejnými lidmi prožívajícími neobyčejné životy.

JakubiRa
06.11.2020 5 z 5

Další ze skvělé řady knih Lenky Chalupové. Román se odehrává ve skutečných kulisách II. světové války, ale zaměřen je na osudy obyčejných lidí.