Kyselé třešně

Kyselé třešně
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449536/bmid_kysele-tresne-pd1-449536.jpg 5 590 590

Kyselé třešně série

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů.... celý text

Gabriela5685
09.07.2021 5 z 5

Strhující příběh jedné malé vesničky a jejich obyvatel odehrávající se koncem války. Nelehké osudy venkovských lidí, jejich touha po obyčejném, svobodném životě.....Kniha je poutavá a napínavá až do konce. Doporučuji!!!

hanzmb
08.07.2021 5 z 5

Nevím čím to je, ale klasická románová tvorba v české literatuře posledních 10 let je zcela feminizována. Máme sice Vondrušku v oblasti historie a pár dobrých sci/fantasy/detektivních autorů, ale jinak mě napadá jen Vaněčkův Mlýn. To je proti těm Mornštajnovým, Hanišovým, Dvořákovým apod. sakramentsky málo. A teď jsem si k nim přidal i Chalupovou. Nádherně napsáno, nevím co chválit víc. Snad jen decentní popis událostí, které bývají často zpolitizovány až k omluvám. A pak perfektní gradování k překvapivému finále. To moc i slavnějších autorů neumí.

Kerberos
06.07.2021 5 z 5

Historicke drama odehrávající se koncem druhé světové války okolo Přerova.Kniha se dobře četla,pro mě přibližovala kraj mého dětství,mrzí mě,že už se nemůžu zeptat prarodičů , protože už nejsou naživu.

Doubravka1975
02.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Nějak mi došla slova.....už ten název kyselé ! , tak jsem trochu tušila......, ale, že to bude takový masakr ......
Hodně silný příběh založený na skutečných událostech na konci války, který se stal v nedalekých Lověšicích u Přerova.
Doporučuji

SilviiM
14.06.2021 4 z 5

Nádherná a čtivá kniha. Příběh rychle utíkal, až najednou jste na konci a jen nechápete, co se to mohlo stát. V hlavě Vám zní celý příběh a snad každý Lotce, po těžkém životě, přeje ať jim to s Petrem klapne a jsou rodina. A najednou je všechno jinak... Silný příběh se špatným koncem.. Bohužel to je život.

Sarah01
02.06.2021 5 z 5

Knížku jsem si tak nějak úplně náhodou vybrala do ČV. Tragický milostný příběh na pozadí historických událostí na konci 2. světové války, v závěru se dočteme o jedné z mnoha odplat na civilním obyvatelstvu a jaké měla následky i pro hlavního hrdinu a jeho blízké.
Díky tomuto příběhu jsem se dostala k paní autorce, kterou jsem vůbec neznala, určitě plánuju přečíst další její knihy.

i.stefany
18.05.2021 5 z 5

Knihu jsem si vybrala spíše ze zvědavosti kvůli názvu. O čem by mohly být Kyselé třešně a ještě tak vysoko hodnocené?... Ještě teď hledám slova. Je to krásný, hluboce dojemný a přesto nesmírně krutý příběh, odehrávající se v době druhé světové války. Je plný milých venkovských lidí, vztahů, lásky, naděje, víry v krásnou budoucnost, ale jen do závěrečných kapitol. Na ty jsem nebyla připravená a nejraději bych je vymazala z povrchu zemského. Postavy tohoto románu jsem si moc oblíbila a vy si je určitě oblíbíte také. Doporučuji.

Han-nah
16.05.2021 5 z 5

Autorka této knihy mě zaujala, jak nádherně a nenásilně popsala životy lidí z vesnice Lověšice blízko Přerova z období posledního roku 2. sv. války . Umocnění je, že děj knihy čerpá ze skutečných událostí . Kniha je psána formou úvodu kapitol dle datumu a místa začíná ve středu 21.června 1944 na kopci Švédské šance u Přerova. Nový učitel Petr zde dětem ukazuje okolí a malé Helence pomůže natrhat sladké zralé třešně. Proč tedy ten název "Kyselé třešně"? Než se to dovím, tak poznám obyvatele této vesnice, jejich rodiny, radosti, starosti, útrapy, jak lidské, tak i ty spojené s válkou. Jsou zde popsány city, křivdy, provinění, zrada, bolest i ztráta blízkého. Až se mi postavy dostanou tzv. pod kůži, najednou je tu vysvětlení, proč takový název knihy. Pro někoho sladké - kyselé, je jenom jeden ze smyslů člověka. Tady má však velmi hluboký význam.
Konec oslavované války má pro část obyvatel Lověšic trpkou chuť - nelidskost. Na válku by se nemělo nikdy zapomenout. Kniha by mohla být i zfilmovaná.

Aaloha
05.05.2021 5 z 5

Moc hezký příběh, ani jsem netušila, že se něco takového po válce stalo. Příběh hezky plynul, ale ten konec, to tedy bylo hodně smutné. I slzy mi ukáply. Líbila se mi ta poslední kapitola ze současnosti. O knize budu ještě dlouho přemýšlet. Nelenila jsem a vše jsem si ze zvědavosti našla na mapě. Jediné co mi při čtení trochu vadilo jsou nahuštěná písmena - dlouhé odstavce.

raty
03.05.2021 5 z 5

Tak nějak nemám slov. Příběh z konce druhé světové války mě zůstane v hlavě ještě hodně dlouho. Nevím, jak to autorka udělala, ale psychologie postav na mě opravdu fungovala. Názvy kapitol nahrazené datem a místem mě připadaly jako patníky u cesty spějící k tragickému konci. Ale na konec, který přišel, jsem tedy připravená nebyla. Co všechno si lidé dokáží vzájemně provádět? A nemusí jít vždy jen o nepřátele ve válce.

Květi62
11.04.2021 5 z 5

Spisovatelka Lenka Chalupová umí. Její knížky mě vždy překvapí. Kyselé třešně jsou toho důkazem.
Život v Lověšicích, kam přichází v roce 1944 učitel Petr Skála, plyne poklidně. Lidé zde prožívají svá štěstí, radost, lásku. Tu zde nachází i Petr Skála. Je ale válka. Ta zrůdná a zlá, která přináší bolest, ztrátu, bezmocnost. S koncem války přichází úleva, radost, víra v nové začátky.
Události, které se v červnu 1945 stanou v Lověšicích, však poznamenají všechny. A ty, kteří jsou jako Petr, příliš hodní a lidští, kteří se nehodí do světa plného surovostí, zničí.
Zlo plodí zlo, ale trpí ti nevinní.

Šánka
10.04.2021 4 z 5

Já mám asi nějakou čtecí krizi, mě ta kniha nedokázala hned vtáhnout. Nevím, jestli je to silou toho příběhu, že jsem ji četla docela dlouho a s přestávkami, nebo za to mohl autorčin styl psaní, asi od každého trochu. Dlouhé odstavce, někdy téměř přes celou stránku, minimum přímé řeči, drobná písmenka, tohle nemám ráda. Ale nedejte se odradit, zdejší hodnocení mluví jinak.
Nicméně je to silný příběh, odehrávající se během posleního roku války a těsně po ní. Je postavený na skutečných událostech s velmi pestře vykreslenou škálou charakterů jednotlivých postav. Závěrečná část je hodně emotivní.

knihomolka1197
03.04.2021 5 z 5

Co k tomu dodat... masakry, které se děly za války na civilistech a nevinných jsou vždy strašné. Celou válku si začali Němci, byli to zrůdy v lidské podobě. Považovali Čechy za lůzu, póvl a český ksindl, který je třeba zlikvidovat. Proto, i když trpěli i němečtí obyvatelé chápu tu frustraci, zoufalství i pocit bezmocnosti, když někomu nacisti vyvraždili rodinu, že se chce pomstít. Masakry na nevinných ale pochopitelně odsuzuji.

vysokaa
01.04.2021 5 z 5

Autorka zvolila správný styl psaní, člověk se najednou ocitne ve 40. letech, kousek od Přerova a ani neví jak. V této knize najdete všechno od lásky až po smrt, občas uroníte trochu (moc) slz, ale přečtení vás mrzet rozhodně nebude.

Chytuš
26.03.2021 5 z 5

"Ale co, nic je nehonilo, staré vzpomínky jim neutečou a spisovatelka, která Helenu požádala o povídání, na ně beztak musí počkat. Stejně si dnes všechno neřeknou, začnou jen obrysy, načrtne jí tu dobu... a pak budou mít celé léto, aby povídání malé Helenky Kiliánové dostaly do jedné knihy - už prý pro ni má i název Kyselé třešně... a to může ona potvrdit, od konce války na Švédských šancích rostly vždycky už jen kyselé třešně, nad kterými se lidem křivily obličeje." str. 253
Určitě každý potvrdí, že kyselé třešně má rád málokdo, Kyselé třešně od Lenky Chalupové jsou ale dokonalou knižní lahůdkou. Ze začátku jsem si sice říkala, že knížka je psaná stylem Večerů pod lampou, ale velice záhy jsem pochopila autorčin skvělý záměr - použitý styl totiž naprosto skvěle přibližuje dobu, za chvíli si připadáte, že jak postavy, tak místo děje důvěrně znáte... Autorka vytáhla na světlo dokonce několik tabuizovaných či zajímavých témat - nejen události, které se odehrály na Švédských šancích nad Přerovem, které jsou pomyslnou kyselou třešní..., ale i třeba téma vztahu starší ženy s mladším mužem, vztahů na vesnici, bombardování okolí Přerova koncem války...
Za mě veliké doporučení - dojemný a krásný příběh.

petula22
12.03.2021 5 z 5

Moje první a určitě ne poslední kniha od autorky. Velmi čtivě popsané události posledního roku druhé světové války. Krásný, dojemný i smutný příběh. Vřele doporučuji!!

7Clary7
11.03.2021 5 z 5

Autorku mám moc ráda. Tato knížka pro mě byla strhující. Nebála bych se srovnání s Šikmým kostelem.

patron
09.03.2021 5 z 5

Velmi poutavě napsáno. Bydlím kousek od popisovaných míst a snad i proto byl zážitek z knihy velmi intenzivní. Autorka čerpá z reálných historických událostí posledního válečného roku na Přerovsku. Knihu každému vřele doporučuji, ale musíš být zrovna v pohodě, protože na pozitivní náladě ti rozhodně nepřidá. Takže opatrně.

jankor
25.02.2021 5 z 5

Prostě skvělé.....od první strany čtivé, nabité dějově a pěkné spojování kapitol. Krásně zpracované postavy. Ke konci jsem začala mít pocit, že happyend nebude, ale vydržela jsem se nepodívat na konec. Nebyl, a je to silný příběh a vůbec bych se nedivila, kdyby ho někdo zfilmoval. Kniha Vás pohltí a nepustí, prostě zážitek. Rozhodně doporučuji!

Knižní střípky
21.02.2021 5 z 5

Děj této knihy se začíná odehrávat v roce 1944 v malé vesničce Lověšice poblíž Přerova a v Přerově samotném a provází nás až do válečných dní, kdy se zde stane jedna obrovská tragédie. V podstatě od prvních stránek jsem byla vtažena do příběhu učitele Petra, vdovy Loty a její malé dcerky Helenky a spousty dalších obyvatel Lověšic. V knize se promítají příběhy obyčejných lidí v kruté a nelehké době, někteří ale i přes letité válečné útrapy zůstali ve svém srdci ryzí, některé tato doba pokřivila. Celý tento román je velmi smutný a jeho finále mě dostalo do kolen. Autorka čerpala ze skutečných událostí, o to více mě kniha zasáhla. Přerovsko znám velice dobře, ale vůbec jsem netušila, co se tam tehdy odehrálo. Knihu doporučuji všemi deseti, obzvláště čtenářům, kteří mají rádi knihy paní Mornštajnové, Körnerové, Lednické, Závodné.