Kyselé třešně

Kyselé třešně
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449536/bmid_kysele-tresne-pd1-449536.jpg 5 590 590

Kyselé třešně série

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů.... celý text

FoxFox
24.05.2022 4 z 5

Kniha Kyselé třešně se odehrává během posledního roku Druhé světové války v okolí Přerova. Zachycuje každodenní život obyčejných lidí a jejich mnohdy těžké osudy. Hlavní hrdiny jsem si rychle oblíbila a přála jim šťastný konec. Bohužel do jejich životů zasáhne událost, o které jsem neměla ani ponětí, a změní životy všech. Kniha je psána podle skutečných historických skutečností a o to více šokující. Trošku mi nesednul „kronikářský“ styl psaní, ale určitě chci vyzkoušet i další díla této autorky.

Kenan
17.05.2022 5 z 5

Tahle kniha byla úžasná. Pokud se ale dá takto popsat velice smutný, tragický, syrový příběh. Sledujeme osudy obyčejných rodin žijících ve vesničce Lověšice, blízko města Přerova v období let 1944-45. Hlavní postavy, učitele Petra, vdovu Lotu s její dcerkou Helenkou, jsem si hned oblíbila. Kniha je inspirována skutečnými událostmi, které se zde staly, i když postavy jsou smyšlené. Prakticky těsně po ukončení války se odehrál zločin, která je naprosto nepochopitelný, nepředstavitelný, a nejspíš ani nebyl potrestaný. Nikdy dřív jsem o této události neslyšela, takže jsem ráda, že autorka svou knihou šíří povědomí o těchto pozapomenutých událostech.

zuzi.kovar
05.05.2022 5 z 5

Doufám, že tak příšerně smutnou knihu jako tato zas dlouho číst nebudu.

cori
26.04.2022 4 z 5

Osudy rodiny Skálových a Kiliánových v posledním roce války na moravské vesnici se zajímavě proplétají a malá Helenka se těší na nového tatínka. Konec války přináší masakr na Švédských šancích, který všechny sny o novém šťastném životě rozmetá. Proč se kniha jmenuje Kyselé třešně se čtenář dozví na posledních stránkách románu a to odhalení nás dojme k pláči.

Dadula118
24.04.2022 5 z 5

Skvělé napsané. Výborná kniha, která chytí a nepustí, dokud nedočtete. DOPORUČUJI

prochajda
23.04.2022 5 z 5

Naprosto špičková kniha, která mě zasáhla, stejně jako Hana nebo Šikmý kostel. Nádherně a poutavě napsaný příběh z konce druhé světové války podložený skutečnými událostmi. Historii Švédských šancí u Přerova jsem opravdu neznala, děkuji paní autorce za přínosné a strhující čtení. Rozhodně si přečtu i další její knihy.

Vlak7
30.03.2022 5 z 5

Krásný, velmi čtivý a byť smutný příběh.

Marčullkas
17.03.2022 5 z 5

Doporučuji přečíst si ! Je skvělá , je pravdivá je unášející.

Josh
27.02.2022 5 z 5

Další česká autorka, která umí pohladit srdce i duši. Sice je to příběh odpovídající názvu, má však nejen strastiplnou, ale také laskavou stránku. Určitě je tady krásný oboustranný vztah učitele a dětí. Každá postava měla své místo, včetně těch, jež se daly hned zařadit do nesympatických…. Poohlédnu se po dalších knihách autorky, jen chci doufat, že nebudou mít tak nečekaný a šokující závěr jako tato. I když realita, zvláště válečná, jde za hranu našich představ.

Iva-JU-KA
11.02.2022 3 z 5

Souhlasím s tím, že je příběh velmi poutavý, citově laděný, historicky doložitelný ... Styl psaní je pro mě však jak ve škole při slohovém cvičení.

malkina11
31.01.2022 5 z 5

Tahle kniha mi pomohla překonat období čtenářské krize. Je to mimořádně zdařilá záležitost zachycující nešťastnou dějinnou událost naší země, o které jsem se do chvíle, než jsem přečetla tento příběh, nikdy předtím neslyšela. Jsem přesvědčená o tom, že tomuto příběhu by moc slušelo filmové plátno. Děkuji Lence Chalupové za skvostný čtenářský zážitek a těším se na její další knihu.

kiki11
21.01.2022 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Autorka píše neskutečně poutavě, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Poslední strany jsem probrečela, hrozná to představa, že je kniha napsaná podle skutečnosti - což pro mě bylo překvapení, o masakru na Švédských šancích jsem neměla ponětí. Každopádně i přes závažnost tématu mě čtení moc bavilo a byl to velice příjemně strávený čas. Určitě doporučuji.

Helena568
13.01.2022 5 z 5

Krásná a poučná kniha.Bohužel podobná zvěrstva se stala i jinde. Válka je prostě svině.

Allla9
08.01.2022 5 z 5

Děj knihy se odehrává od 21. června 1944 do 21. června 1945. Osmiletá Helenka Kiliánová žije na vesnici u Přerova, kde zažívá šťastné dny, ale i krutosti konce II. světové války. Tento strhující příběh vychází ze skutečných událostí.

Michaela91
06.01.2022 5 z 5

bydlím kousek od Přerova. V Horní Moštěnice jsme měli dokonce žít. A proto mě tento příběh zasáhl asi ještě víc. Neměla jsem načtené co přesně se tam stalo a proto byl pro mě konec šokující. A přes obsah se kniha dobře četla.

Myš007
29.12.2021 5 z 5

Jedna z NEJ knih, co jsem poslední dobou četla, nemohla jsem se od ní odtrhnout, několikrát jsme přišla do práce s kruhy pod očima. Krásný a poutavý příběh, který Vás vyloženě "vcucne" a nepustí. Bohužel konec byl velmi smutný a při představě, že se jedná o knihu napsanou podle skutečných událostí mě až mrazí. Rozhodně doporučuji všem.

martisko3
16.12.2021 5 z 5

Vývoj při četbě - 3*, pak začalo přituhovat 4*, konec a zjištění, že je kniha založena na skutečných událostech 5*. Doporučuji k přečtení, pro mě neznámá historie, místa z knihy se chystám navštívit.

vikaa
13.12.2021 5 z 5

Silný příběh z nepříliš známé historie, na kterou by mnozí rádi zapomněli. Já v Přerově vyrůstala, ale o tom, co se dělo na Švédských šancích jsem se dozvěděla teprve nedávno. Za komunistů se o tom nemluvilo, ani moji rodiče mi o tomto hrůzném činu, který zůstal v podstatě nepotrestán, neřekli. Kniha je napsána čtivě, jak jsme u Lenky Chalupové zvyklí a já se chvílemi nemohla od příběhu Helenky, Petra a Loty odtrhnout. Tak ráda bych jim všem přála pěknou budoucnost....

Ivča.K.
17.11.2021 5 z 5

Moc hezká, čtivá kniha z období druhé světové války, knihu jsem kupovala aniž bych věděla že spadá do tohoto období, o to víc mile mě to překvapilo.
Kniha je inspirovaná skutečnými osudy a o to víc je silná, moc se mi líbila!

Mišák240
08.11.2021 4 z 5

Moc hezký, ale smutný příběh z konce 2. sv. války psaný dle skutečných událostí. Hezky vyprávěný příběh lidí z Lověšič, bohužel se smutným koncem.