Před bouří

Před bouří https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428805/bmid_pred-bouri-msg-428805.jpg 4 123 123

Krysy apokalypsy série

Každá apokalypsa potřebuje svoje krysy. Příběhy většinou nezačínají koncem světa. Jenže na Leru nastává konec světa každých sedm dní, když se jím proženou magické bouře, které srovnají se zemí vše, co se nachází mimo ochranné bariéry. Když totiž srazíte z nebes bohy, musíte počítat s následky. Bohové padli před osmdesáti lety. A jejich pád zanechal Ler zjizvený a z větší části neobyvatelný. Magií kontaminovaná půda, mutace nebo absence povrchové vody nejsou ničím neobvyklým. Mimo města může i jeden špatně nabitý bateriový článek znamenat předěl mezi životem a smrtí. Ne všichni se s tím ale dokázali smířit, a tak hledají způsoby, jak přelstít přírodní i lidské zákony — jako krysy si hledají skulinky, ve kterých můžou přežívat. Jenže co když si někteří lidé začnou uvědomovat, že mezi přežíváním a žitím je propastný rozdíl? A co teprve když si to uvědomí i sami bohové…... celý text

Roscata
13.12.2021 5 z 5

Naprostá pecka! Od začátku do konce jsem si čtení užívala. Všechno, od světa, přes magii až po jednotlivé postavy, do sebe krásně zapadalo a neskutečně mě bavilo.
Byla jsem docela překvapená množstvím postav, ale každá měla osobitý charakter a tak jsem neměla problém s jejich zapamatováním a rozlišováním. A ty jejich příběhy. Každý by vydal za vlastní knihu. Navíc nikdo není jen dobrý nebo zlý, takže mi přišli mnohem uvěřitelnější. Do toho přidejte fascinují magii, bohy a osud, a můžete počítat s neskutečnou jízdou.
Rozhodně to ale není kniha pro každého. Ler je krutý a nevyzpytatelný svět a stejní jsou i někteří jeho obyvatelé. Nevyhnete se tu smrti, krvi, mučení ani násilí (i sexuálního) na ženách. Takže opravdu zvažte zda je to kniha pro vás. A přesto, že to rozhodně není něco o čem by se mi dobře četlo, musím ocenit jak dobře jsou tyto části zvládnuty.
Já doufám že si kniha najde víc čtenářů, protože za to stojí. Nedokážu si ani představit co můžu čekat od druhého dílu, ale těším se až se do něj pustím.

IG: zrzi_cte

zuzak82
26.10.2021 5 z 5

Originální svět, který spisovatelka vytvořila, mi v prvních stránkách dával zabrat. Bylo to především kvůli poměrně velkému počtu postav, několika místům, kde se děj odehrává, a navíc každá postava měla v daném světě jiné postavení. Od začátku mi však sedl styl psaní autorky, který je velmi čtivý a brzy vás pohltí.
Postavy jsou asi to nejlepší na této knize, některé jsou kladné, jiné velmi rozporuplné a u jiných je brzy jasné, že budou přinášet smrt, zradu a věci horší než smrt. Překvapilo mě, že vzhledem k velkému počtu postav, jsem k mnoha z nich vybudovala rychle vztah. Cítila jsem jejich bolest, zuřivost, pochyby, odhodlání i naději, že by mohli něco změnit. A to nejen u kladných postav, ale i záporných. Asi proto je tato kniha tak skvělá.
Hlavní přednosti této knihy jsou fungující svět, atmosféra a vztahy mezi postavami. Už se těším, jak se to bude vyvíjet dál.

alibaba72
04.09.2021 5 z 5

Tak to byla naprosto skvělá jízda :-) já si užil každou stránku a rychle se půjdu vrhnout na další díl.

zinon
08.08.2021 5 z 5

Nedávno mě zaujala tato kniha a nemohla jsem jinak, než si ji koupit a dát šanci další české autorce. Jelikož se jedná o naši autorku dávám 5 hvězd, jinak bych hodnotila asi o jednu hvězdičku méně. Co mi na knize trochu vadilo, byl zmatený začátek, kdy bylo těžké se zorientovat. Další pak, že autorka má snahu všechny postavy spárovat. Asi toho bylo už moc (i když jsem ženská a na druhou stranu fakt dobrý :)) Našla jsem si tam svoje oblíbence a moc se mi líbil, jak vymyšlený svět, tak charakteristiky jednotlivých postav. Prostě každá ta linka měla svoje kouzlo. Vztahy, které v knize jsou se všemi emocemi jsou skvělé. Jako žena to dokáži velmi ocenit. Děkuji autorce za úžasný zážitek a jdu si objednat další díl :)

roni24
17.05.2021 5 z 5

U tohoto neuvěřitelně propracovaného příběhu se pěti hvězd opravdu nebojím. Nedávám je často, ale Před bouří si to zaslouží. Skvěle napsané postavy, scény - i ty drastické. Pecka. Moc doporučuji přečíst.

Mikus
15.05.2021 5 z 5

Před bouří jsem si ohromně užil. Od začátku až do konce. Tahle fantasy vás vezme na kontinent zvaný Ler, kde po svržení bohů magie zešílela a přichází každých sedm dní v podobě ničivých bouří. A právě tento apokalyptický svět se mi neuvěřitelně zalíbil. Bavilo mě zjišťovat, jak se lidé bouřím přizpůsobili a jak taková nová společnost funguje. V tomto ohledu mi překvapivě sedlo i zkombinování magických prvků a techniky, což je aspekt, který se mi obvykle příliš nezamlouvá. Vymyslet to tak, aby se technika s magií netloukly může být problém, ale to není případ této knihy. Technika je tu skvěle využita k fungování světa - třeba v podobě bleskosvodů, kterými lidé zachycují magickou energii z bouří.

Svět jako takový je hodně surový. Časté je tu násilí i sex (pozor, nevyhýbá se to ani sexuálnímu násilí). Autorce to nevytýkám, protože to k tomu zkrátka patřilo. Navíc byly tyhle pasáže z mého pohledu hodně dobře zvládnuty. Nicméně je dobré mít to na paměti, jestli se do knihy budete chtít pustit.

Pilování postav se Před bouří věnuje soustavně a se vší péčí. Vzhledem k tomu, s kolika postavami příběh pracuje je to velmi příjemný aspekt. To, že se postavy ve vyprávění někdy střídají až moc rychle, může mnoho lidí vnímat jako negativum. Ano, kapitoly skutečně obvykle končí právě ve chvíli, kdy se do dané dějové linky pořádně začtete. Osobně jsem s tím problém neměl, udržuje vás to v napětí a kniha je tak hodně dynamická. Žádný protagonista není černobílý a vy máte dokonce možnost nahlédnout do jejich minulosti skrze řadu flashbacků. Vztah si k nim však musíte hledat postupně.
Spíše než rychlé přeskoky mezi postavami mě rušila jiná věc, a to když se na jednom místě nacházely postavy, které měly do té doby své vlastní dějové linky. Vypravěč v takových situacích odhaloval vnitřní pochody obou postav, což mě mátlo. Jsem zvyklý na to, že je určitá část vyprávěna vždy z pohledu jen jedné postavy, která nevidí ostatním do hlavy, tudíž ani my ne.

Určitě počítejte s tím, že Před bouří je úvodní díl trilogie - připravuje si půdu a nechává vás zvyknout si. Já si v podstatě nejsem vědom nějaké výrazné gradace děje. Tím nechci říct, že se tam nic neděje, to by ode mě nebylo fér. Děje se tam toho dost. Přesto mám dojem, že spoustu věcí bude mít významné vyústění až v dalších dílech.

Je velká škoda, že tahle knížka tak zapadla. Tohle je vážně dobrá věc, věřte mi! Skoro jsem se od toho nemohl odtrhnout.
A víte vy co? Já se těch pěti hvězdiček nebojím. Myslím, že si je ode mě zaslouží. A jestli tím někoho z vás dokopu, abyste si Před bouří přečetli, tím líp!

luculi
04.04.2021 4 z 5

Z počátku to trošku kulhalo v množství nových informací a přehlednosti démonů/bohů, modikerů a dalších. Časté střídání pohledů mi to taky moc neusnadňovalo. Ale nakonec jsem se začetla, snad i pochopila vše jak mělo být a konec už zvládla na jeden zátah. Kniha má něco do sebe a rozhodně padla do mého fantasy stylu... :-)

Kasana
01.02.2021 5 z 5

No, možná bych tomu mohla ubrat jednu hvězdu, protože ne všechno se mi líbilo tak moc, ale celkový požitek mi to nedovolí. Čtení jsem si doopravdy užila, četlo se to velmi dobře a než jsem mrkla, 80 stránek za mnou.

Neskutečně se mi líbí ten svět a jak ho po celou dobu ještě musím prozkoumávat. I v poslední kapitole jsou prostě další detaily na objevování. Nevím, zatím jsem se s ničím podobným nesetkala a hrozně mě to nadchlo. Těch postav je na můj vkus možná trochu moc, těžký se v tom orientovat, když se několik postav jmenuje velmi podobně, ale každý si tu najde nejméně jednoho favorita. Jo, a má to některé scény, které nemusí být snadné na čtení, dobré zvážit.
Co už nejsem takový fanoušek, bylo snad chování některých postav na konci knihy. Nevím, přišlo mi, že tak u dvou postav jsem našla něco, nad čím jsem se pozastavila, zda to byla chyba anebo záměr, který mi snad v druhém díle dojde.
Řekla bych, že pokud vás to aspoň na chvíli zaujme, tak doporučuji dočíst.

Jirkass89
24.01.2021 5 z 5

Autorka stvořila v knize originální a vskutku neotřelý svět plný démonů / bohů a magie. Zpočátku jsem měl problém zorientovat se ve všech postavách, ale po pár stránkách už to bylo v pohodě. Navíc každá z postav mě zaujala a s každou stránkou jsem čekal, jak se budou jejich osudy dál vyvíjet. Akci střídala akce a nebyla žádný hluchá místa. Teď už jen nedočkavě vyhlížet další díl. Pro milovníky české fantasy by měla být kniha nutností. :)

Anjesis
14.01.2021 5 z 5

Velice dobře zpracovaný originálně pojatý svět, krásná provázanost vztahů a parádně propracované charaktery. Chvíli mi trvalo zorientovat se na začátku ve velkém množství postav a jejich příbězích, ukázalo se ovšem, že můj počáteční úlek byl zcela zbytečný a já se s každou další stranou mohla přesvědčit, že každá postava, každý čin a každá situace má své opodstatněné místo. Celou knihu jsem si nezvratně zamilovala. Moc doufám, že další díly budou k sehnání co nejdřív.

Valenis
03.01.2021 5 z 5

Četla jsem už předchozí knihy autorky a tak jsem sáhla i po této. Opět se mi velmi líbila. Ze začátku je tam docela hodně postav, ale rychle jsem se zorientovala. Děj i vztahy postav jsou napínavé a hltala jsem stránku za stránkou.

Turlogh
29.12.2020 4 z 5

Povedené počtení, docela se těším na další pokračování, zajímaví hlavní hrdinové a hrdinky. Vcelku originální prostředí i když ne úplně vyjasněné... Akorát moc nemusím ty atypické sexuální vztahy.

Želvik156
06.12.2020 3 z 5

Celkem zklamání. Text je sice psán velmi pěkně, ale samotný děj je hodně utahaný a vcelku nic se v něm neodehrává. Do půlky knihy čekáte, až se začne něco dít, a ono nic. Měla jsem problém dočíst.

Eslem
01.11.2020 3 z 5

Drzý a sebejistý styl psaní Z. Hartmanové se mi líbí a ráda si přečtu každou její novou knihu. Silnou stránkou jsou také dobře zpracované vztahy mezi postavami, které bohužel v prvním díle Krys přerostly až do rozměrů telenovely, zasazené v kulisách apokalyptického světa postrádajícího hloubku.
Podobně jako Accad, i Ler působí promyšleně jen do té míry, aby na nás autorka tu a tam mohla vytáhnout efektní scénu nebo pojem. A podobně jako u Perutí noci je i tady velkou slabinou nepřesvědčivost hlavního záporáka. Zatímco … v Perutích působil jako náhodně vybraná postava, jejíž konání nedávalo smysl (a autorka nás hlava nehlava tlačila k tomu, abychom ho nakonec politovali), zdejší padlý anděl je počínaje jménem vyloženě k smíchu a já mu prostě nevěřím, že by byl schopný si udržet moc. Pokud to měl být autorský záměr (jestli si dobře vzpomínám, i jeho démoni se „blonďákovi“ posmívají), nepřijde mi příliš šťastný.

whiolet
31.10.2020 4 z 5

Super!
Je vážně strašná škoda, že, aby se o české knize vědělo musí Vám ji buď doporučit kamarád anebo booktuber, a u toho posledního zmiňovaného vázne jedna věc a to, že většinou se doporučují knihy přes "tlačenku" a tak se Vám lehce stane, že všude skvěle propagovana kniha je těžký průměr a tak vy, čirou náhodou najdete něco, čemu by se pozornost věnovat měla, ale bohužel, nestalo se tomu tak. Je to smutný, protože i čeští autoři umí dělat fantasy např. Naslouchac, Poloviční král, Vladimír Šlechta a jeho Pohraničí a myslím si, že i Před bouří se k nim může směle přidat.
Svět v knize byl zajímavý, čtení utíkalo rychle o sympatické postavy tam taky není nouze, jen bych možná vysvětlila už na začátku Co se stalo, a netrousila jen drobečky "zpátky do minulosti", protože je to dost matoucí. Tak jako démon/Bůh a pro mě vlastně anděl :D Jinak knihu doporučuji a těším se na pokračování.

Hoshi
22.10.2020 5 z 5

Takže... Kdy že máme očekávat další díl? Já jen, že tohle byla naprostá pecka! Tedy alespoň pro mě to byla pecka.. Na knihu jsem čekala dlouho a to čekání stálo za to! Děkuji Ti, Zuzko, že jsi vytvořila a podělila ses s námi o tenhle magický, nedokonalý svět. A jsem opravdu zvědavá, co jsi pro naše hrdiny připravila dál....

Dragita
07.10.2020 5 z 5

Nechala jsem si chvíli sednout svoje pocity a víte co? Pořád si myslím, že je to naprostá bomba! Po prvních 30 stranách jsem byla chycena v síti. Garif, Serpin, Luciana, Corvus, všichni mě zajímali a hltala jsem každou stranu, abych se dozvěděla, co s nimi bude.
Líbily se mi vhledy do minulosti postav, dostali tak hloubku.
Před bouří má skvěle vykreslené charaktery, nikdo tu není dokonalý a ne vše se jim povede hned. Oceňuji i pohled z druhé strany, je vidět, že ani záporáci tady nejsou -"zlí prostě jen tak"
Každý se tady řídí svým přesvědčením a ta mají často velký dopad. Dočtete se tu o nenávisti, bolesti ze ztráty milovaného, o totalitní společnosti, která uctívá svého "zachránce" Arumiela jako jediného boha. Lidé tady přežívají ze dne na den.
Tohle se hravě vyrovná zahraniční fantastice.
Z konce mám silné dojmy - lecos se dá pokazit jedinou větou a narážkou - takže nedočkavě vyhlížím pokračování, abych mohla sledovat, jak se jim to tam sype pod rukama, a co s tím hrdinové udělají.

robin9739
24.09.2020 5 z 5

Kniha člověka hned upoutá svou obálkou, je na ní krásná ilustrace okřídleného démona chcete-li boha.
Název tohohle dílu "Před bouří", krásně vystihuje, co se v knize odehrává. Svět, který bičují magické bouře. Pro některé jsou životní energii, pro jiné zárukou mutací v lepším případě smrtí. Líbí se mi ta symbióza, bouře zabíjí i dává obyčejným lidem tolik potřebnou energii. Energii k životu, ale i k tomu, aby byly schopní porazit a zajmout okřídlené démony.
Svět je to nejlepší na téhle knize. Je naprosto originální, jak už samotnými bouřemi, které ovlivňují vlastně celý svět. Ne jenom ekosystém, cestování, lidi ale i samotné démony.
Démoni s božskou mocí, jsou hlavním postavami příběhu, jelikož jsou největší silou. I když pár lidských postav tam má také své zastoupení, hlavně Vesper.
Tahle kniha má všechno, co potřebuje… silné a propracované postavy. Záporák, který je inteligentní a bestiální najednou. Skupinu povstalců ale i jedince s osobními problémy a motivacemi. Vše se to nádherně prolíná a pomálu utahuje v jeden celek.
Je krásné i zákeřné, že tahle knížka je ukončena tak jaký název nese. Což znamená těsně před bouří, dílo nás celou dobou bičuje blesky, nabíjí nás očekáváním a provázaným příběhem, aby nakonec skončila tak, že už teďka nebudeme moc dospat do dalšího dílu. Už teď můžu říct, že budeme nadšeně vyhledávat na obloze, kdy přijde nějaká bouře a sní okřídlený démoni v své plné kráse.

Hodnocení 4,5⭐ /5⭐ tu půl hvězdu si nechávám na další díly ????????.
Opět jsem byl překvapen a říkám si česká fantasy a její autoři se můžou směle rovnat těm světovým.
________________________________________

Milka73
22.09.2020 5 z 5

Bouře v téhle knížce nemilosrdně semele. Jednoznačně a nezvratitelně. S prvními řádky nemilosrdně pohltí a nedovolí se odtrhnout. Všechny dějově linie se krásně a plynule prolínají, každá jedna postava je nádherně propracovaná a má svůj vlastní osobitý charakter. Knížka je plná emocí, překvapivých odhalení a důmyslných nepatrných narážek, které čtenáře přinutí si některé věci domýšlet, aniž by si toho byl vědomý - a celé to pozvedá knížku ještě výš. I ty sebenepatrnější střípky tvoří velkou skládačku. Před bouří je dechberoucím uvedením do světa Krys apokalypsy, který čtenáře nechá dobrovolně přísahat svou věrnost. A stejně tak důkazem, že čeští autoři jsou nejen rovní těm světovým, ale dokáží je i předčít.

martina1199
21.09.2020 5 z 5

Pokud máte rádi fantasy a světy plné magie, tak u knih Zuzany Hartmanové nesáhnete nikdy vedle. Po knihách o čarodějce Nix jsem nadšeně přivítala její novinku Před bouří - první díl série Krysy apokalypsy. A víte co? Je prostě skvělá. Je tak dobrá, že jsem ji ještě ani neměla dočtenou a už jsem se musela autorky zeptat, kdy vyjde další díl :-) A jestli vás to zajímá, tak mými favority jsou Corvus, Serpin, Sionara a Vesper. Luciana taky ujde, ale ještě se úplně nevybarvila, tak uvidíme :-) A Garif teda taky není špatný a... Prostě si to přečtěte.

česká fantasy apokalypsa česká fantastika

Zuzana Hartmanová
česká, 1990