Kosmonaut z Čech

Kosmonaut z Čech https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341712/bmid_kosmounaut-z-cech-d61-341712.jpg 3 726 198

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici. Osamělý v nesmírnosti kosmu pohlíží Jakub na řadu věcí jinak než dřív, až se v raketě jako jeho nepravděpodobný společník objeví (snad jen imaginární) mimozemský pavouk. Zatímco spolu vedou filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti špeku, vytvoří se mezi nimi silné emocionální pouto. Bude to ale stačit, až se Jakub dostane do střetu s utajenými ruskými rivaly ve vesmírném závodu na cestě k Venuši? Podaří se mu vrátit zpátky na Zem, aby dostal druhou šanci a zkusil si znovu získat Lenčinu lásku? Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se ani nebude chtít vracet. Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku, do Česka vrací.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Plus

Spaceman of Bohemia , 2017

ArkAngel
21.01.2022 4 z 5

Myšlenka, že by měla naše republika astronauta se někomu může zdát fantasmagorická, ale teoreticky není nemožná. Kalfař v jejím zpracování krásně pracuje s myšlením našeho národa, které se podstatně liší od toho dobyvatelsko-hrdinského, které mají USA a Rusko. Jakub Procházka není hrdina a navíc jej pronásleduje jeho minulost, jež vlastně ovlivnila i jeho cestu do vesmíru, aniž by o tom věděl. V závěru se to všechno samozřejmě spojí a ukáže nám to navíc, jak obyčejný člověk toužící po klidu vlastně Jakub je. Autor dle mého názoru představil světu jiný typ protagonisty, než na jaký jsou zvyklý a možná i proto je kniha v Americe tolik oceňována. A teď si počkat, jak dopadne její filmová adaptace.

LooneyCZ
21.01.2022 4 z 5

Bylo to dobré, ale že bych si z toho sedla na zadek, to zase ne. První část byla výrazně zajímavější, jak dějová linka z vesmíru, tak ta z minulosti. Krátkou vsuvkou to bohužel skončilo a celému vyprávění spadl řetěz. Nejdřív to bylo divné (Rusové), pak zase takové užvaněné (Lenka, Zajíc). Posledních třicet stran už jsem se těšila na konec. Autorovo filozofování tu bylo jaksi navíc a jeho podstata mě bohužel minula, naštěstí samotný závěr byl důstojný.

popelucha
17.01.2022 3 z 5

Tohle mě bohužel úplně nebralo.. Slibný začátek, pak už rozvleklé a příliš fantasmagorické.. Ale je to jistě věc vkusu. Věřím, že si tahle kniha nachází a ještě najde svoje čtenáře.

E_Lan
21.11.2021 5 z 5

Přimhouřím obě oči a dám plný počet. Výborně jsem se celou dobu bavil. Krásné prolínání sci-fi a nedaleké historie, kousek příběhu v mých rodných Varech, láska k Praze, zobrazení mužského sobectví a dalších chyb, ve kterých jsme schopni žít. Závěr trochu překvapil, ale stojí za to. Moc hezká kniha!

alishek
29.09.2021 4 z 5

Musím říci, že mě kniha velice mile překvapila, četla jsem ji v originální angličtině a smekám, jak si autor poradil s vysvětlováním typicky českých věcí v angličtině. I když třeba jitrnice a tatranky nepřekládal a nechal tam česká slova, což naprosto chápu, to by se asi přeložit nedalo. Zajímavý příběh o sebepoznání.

ddkk
20.08.2021 2 z 5

Buď jsem nějaká nedomykavá a nechápu nebo Kosmonaut z Čech prostě není pro mne. Řekla bych, že platí obé. Docela jsem se snažila nalézt v této hodně oslavované knize to cosi, co jí dodává onen šmrnc, ale, bohužel, moc se to nepodařilo. Vlastně jsem až do půlky (!) knihy tak nějak předpokládala, ba i doufala, že to vlastně je jen nějaká psychiatrická záležitost. Že se Jakub náhle probere v Bohnicích nebo Černovicích či v Opavě a vše se objasní. Byla jsem samozřejmě vedle.
Taky mě vzhledem k životopisu mladého autora trochu udivily "zasvěcené" úvahy o československé minulosti. Osobně jsem zažila za oceánem něco podobného od lidí, kteří odešli do USA a Kanady ve věku sotva dospělém v 68. ...

To však nic nemění na tom, že kniha je svým způsobem zajímavá a skutečně může najít své čtenáře.

lucie3725
08.08.2021 2 z 5

Nedočetla jsem, vůbec mě to nebavilo a nezaujalo.

DennisMoore
21.06.2021 4 z 5

Kniha od Čecha, o Čechovi a o Češích, ale paradoxně si myslím, že pro kohokoliv mimo Čechy bude ještě zajímavější než pro nás a Kalfařův úspěch v zámoří to asi dokazuje. Zatímco českým čtenářům totiž připadá exotická a lákavá hlavně vesmírná část zápletky, čtenářům odjinud může jako úplně stejně sci-fi připadat ta druhá linka z minulosti, v níž se řeší totalita i demokracie a jak ta změna jednoho v druhé proběhla a co udělala s lidmi. Trochu mě mrzelo, že se kniha po docela vtipném rozjezdu humoru postupně vzdávala, ale na druhou stranu mi dělala radost ta solidní sc-fi atmosféra jako od A. C. Clarka, která se češství nevzdávala, ale ani na něm nestála.

DiskretniBarman
22.05.2021 4 z 5

První část ve vesmíru (plus retrospektivy z dětství) mě bavila výrazně více než druhá část (kterou nechci prozrazovat), kde tomu dost spadl řetěz. Četl jsem v angličtině, takže bylo zajímavé, jak autor sem tam použil české slovo nebo frázi (to se asi v překladu nedalo zachovat) i jak představuje české dějiny a společnost americkým čtenářům.

tanuki
04.04.2021 3 z 5

Pokud se vydáte na vesmírnou misi a v kosmické lodi je místo jen pro jednoho, tak si můžete být jistí, že během té dlouhé cesty stihnete popřemýšlet nad všemi aspekty svého života. Vezmete to ze všech směrů a ze všech úhlů, které Vás jen napadnou. Vrátíte se do svého zpackaného dětství, které mohlo být vlastně celkem hezké, kdyby se nezačaly lámat řetězy starého režimu. Co pro některé bylo završením cesty ke svobodě, mohlo pro jiné znamenat katastrofu. Ale mladý člověk se dokáže vyrovnat se vším, vzpamatovat se a jít dál. Najít si lásku, užívat si života, věnovat se zajímavé práci.

Daleko od domova však i to hezké začne dostávat nepříjemné trhliny. Gravitace přestává působit nejen na statky hmotné, ale i záležitosti citové, a kde se kdysi nacházely sotva znatelné trhlinky, tam se najednou tvoří krátery a propasti. Půjde přes ně ještě někdy přejít, přeskočit je, postavit most? Jakub by chtěl. Chtěl by strašně moc. A to chtění se pro něj stává jediným smyslem života, posedlostí a svého druhu prokletím - především pro ty, co se mu snaží pomáhat.

Občas fantasmagorické, občas příliš se pitvající ve vlastních pocitech a bolestech, s krátkými výpady do české historie a filosoficky neopodstatněnými vsuvkami, které nejsou natolik originální, aby měly v knize své opodstatnění. Autor vystudoval tvůrčí psaní a jistá akademičnost je tu znát. Ale co jednoho nudí, může druhému přijít zajímavé, záleží na našem vnitřním založení...

annettka1098
14.03.2021 3 z 5

Bohužel nedokážu hodnotit na základě audioknihy knihu jako takovou, protože prostě to audio občas hodně odpustí. Když jsou nějaké nudnější popisné pasáže, tak je prostě přečkáte, což u psaného textu bývá obtížnější. Přestože jsem nebyla s některými částmi úplně spokojená, přišly mi uspěchané nebo nedotažené a z konce jsem měla pocit, že autor neví jak to vlastně ukončit, myslím si, že si i tak ráda poslechnu knihu někdy znovu. Jako nástroj k odreagování a pobavení se poslouží skvěle.
Proto kdybyste četli knihu a neseděla vám, tak audioknihu vám mohu rozhodně doporučit!

katallinka
28.02.2021 3 z 5

Dala jsem tři hvězdičky, protože se mi moc líbily pasáže z minulosti.
Jinak mi kniha připadala hrozně zvláštní a konec mě vůbec nebavil. Kniha mi bohužel nesedla.

nikollne
21.01.2021 5 z 5

Tuto knihu doprovázelo poměrně spoustu emocí. Nejprve mě nadchla - námět, úvod.. Potom jsem se chvíli nudila, ale dala jsem jí šanci a četla dál.. A nelituji toho, jelikož ve finále se mi zaryla pod kůži, bylo v ní spoustu zajímavých myšlenek. Určitě stojí za to, si ji přečíst.

Michal879
07.01.2021

Posluchal jsem audioknihu, opravdu se mi líbila. Ale velice mi vadil Petr Jeništa jako interpret.
Nejlepší interpret byl podle mého soudu Vladimír Čech, a z žijících Martin Finger,to samozřejmě neubírá obsahu knihy, nicméně je tu stále to ALE.

Uka
27.12.2020 3 z 5

Ani nevím proč, připomíná mi to český komediální seriál Kosmo. Obě věci, jak tuto knihu, tak seriál České televize mám velice rád.

Yardak
05.12.2020 4 z 5

Román ze života s historicko-filozofujícím nádechem zabalený do kosmického prachu :-). Na prvotinu opravdu dobré. Úspěchu v zámoří tleskám! Jsem zvědav, jak dopadne filmová verze.

czerwa
09.11.2020 2 z 5

První polovina knihy velmi čtivá, zajímavá, fantaskní. Druhá polovina ale zabředla do nudy, rádoby filozofie a zvláštně iritující nepravděpodobnosti. Kdyby to skončilo v kosmu, byla by kniha skvělá.

Regom
20.07.2020 1 z 5

Nezajímavé, nebláznivé a velmi nečtivé. Určitě jsem zklamán. Takovou povrchní snůšku stereotypů o českém národu (ušetřím vám čas, jíme knedlíky, pijeme pivo a děláme to na Orloji) jsem nečekal, je to vážně nuda. Navíc text působí poněkud křečovitě, jako by se snažil být románem, ale prostě mu to nejde...

ZuzaP
12.05.2020 2 z 5

Proč dočítám něco, co mě od začátku štve, nevíme.

vendulanovotna
20.04.2020 4 z 5

Nejdříve poznámka k žánru, očekávala jsem sci-fi, dostala jsem filosoficko-psychologický román s historickými vsuvkami převalující se na povrchu mělkého sci-fi. Pokud pominu očekávání, je hezké si připomenout základní smysl života při plutí vesmírem a pomíjivost okamžiků minulých i současných. Stejně tak pro mě kniha vyjadřuje hodnotu svobody, ať už v podobě volby v životě nebo té v historii omezené. Co se mi líbilo, tak ten závěrečný návrat domů - smutný, ale zároveň nadějný... Hodnotím 70 %.