Dva plus pět

Dva plus pět https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51525/dva-plus-pet-51525.jpg 4 30 6

Souborné vydání dvou detektivních románů (Inspektor Kostra – Je tu Felicie) a pěti povídek – série Exotické povídky.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Práce

L’Inspecteur Cadavre / Félicie est là / Nouvelles exotiques , 1964

ZuzanaK.
13.10.2022

Dva, tedy Maigret: prostě Maigret se vším všudy, co k němu patří, tedy trochu protivný, trochu potměšilý, ale hlavně rozvýžný a lidský.
Pět, tedy povídky: trvalo mi, než jsem si zvykla na stylistický obrat, ale pak už to bylo zase příjemné, pohodové čtení.
Každopádně pro mne by bylo lepší, kdyby část s Maigretem a povídková část byly dvě samostatné knihy.

iceVS
31.08.2019 3 z 5

Maigret z let čtyřicátých je jiný než Maigret z šedesátek, tady byl dokonce trochu poťouchlý. Exotické povídky mě nenadchly právě kvůli své exotičnosti, radši se držím v Evropě :-)

kratochwilova
25.08.2016 3 z 5

První dvě věci s Maigretem super, potom už mě to tak nebavilo.

Plútarchos
19.01.2015 3 z 5

Jedná se o výběr dvou románů Georgese Simenona s komisařem Maigretem ("Inspektor Kostra" a "Je tu Felicie") a pěti povídek z exotického prostředí, kde Maigret nevystupuje a vyšetřování vede vždy jiná osoba. Všechny příběhy mají společné rysy - hlavní hrdina vede vyšetřování spíše intuicí a neopírá se o celý aparát spolupracovníků nebo technického vybavení. Detektiv se vcítí do psychologické situace oběti i pachatele, pečlivě vnímá atmosféru prostředí a přímo prožívá život lidí, kteří mají se zločinem něco společného. A ještě jeden aspekt mají všechny příběhy společný - zcela překvapivé rozuzlení a odhalení... Pěkné a rychlé čtení, žádná těžká literatura!

mgeisselreiter
14.06.2014 5 z 5

Simenon řekl bych skoro na vrcholu svých dovedností. Nejen novely, ale bravurní povídky, ve kterých je snad ještě lepší. Ukazuje, že na malém prostoru dokáže navodit atmosféru, vystihnout postavy i prostředí, přinést zajímavou zápletku. 90% a 5*, 14.6.2014.

Trautenberg
14.01.2014 3 z 5

Chvílemi se mi to zdálo trochu staromódní - hodně filozofování, málo děje, pomalejší spád. Přeci jen je to kniha ze 40. let.