Kniha, kterou posypal hvězdný prach

Kniha, kterou posypal hvězdný prach https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518497/bmid_kniha-kterou-posypal-hvezdny-prach-649713dccf7da.jpg 4 113 44

Dobrodružný, napínavý i vtipný výlet do historie nakladatelského prostředí. Praha, 1874. Dva nakladatelští rivalové uzavírají sázku o to, kdo vydá úspěšnější knihu. Souboj Maxe Alfreda a Jonatana Bartoloměje je zprvu míněn s nadsázkou, ale postupně nabírá na důležitosti, až jsou oba pro své prvenství ochotní obětovat téměř cokoli – i střechu nad hlavou. Zápolení provází drobné podvůdky, pikle a tajnosti. Ve chvíli, kdy se Alfred rozhodne využít exklusivního letu balónem ke zviditelnění své „Knihy, kterou posypal hvězdný prach“, se však honba za výhrou mění v opravdové drama... celý text

cornetka
29.11.2023 5 z 5

Je to krásný příběh, pro mě takový až pohádkový, čistý, bez nějakého násilí a se zdravou soutěživostí. Zaujala mě práce tiskaře, konkrétně kamenotisk.
Moc mi sedl styl psaní a popis - evokoval ve mě dobu, ve které se příběh odehrává. Skvěle jsou charakterizované postavy - starší, trochu konzervativní Alfred, naopak mladší a dychtivý Jonathan, který se nebojí nějaké té levárny (ale pořád v rámci možností, nic velkého, chce si prostě jen pomoct).
Je to úplně něco jiného, bavily mě autorčiny vsuvky. A taky je moc pěkný obal. Za mě je to tedy zajímavý a povedený počin. O úspěchu knihy mluví taky fakt, že probíhá dotisk a již v těchto najdete knihu na pultech.

Knižní střípky
27.11.2023 5 z 5

Hodně velkou spokojenost a hodně velkou radost mi tato kniha přinesla. Další skvělý kousek nám plave v tom našem malém českém rybníčku.

Slovo originální mě napadá opravdu v souvislosti s celým tímto příběhem, originalitu a neotřelost bych ve spojitosti s touto knihou mohla skloňovat ve všech pádech. Miluji knihomolskou tématiku v knihách. KNIHA KTEROU POSYPAL HVĚZDNÝ PRACH se v rámci tohoto žánru rozhodně řadí na příčku nejvyšší.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků.

Runinka
23.11.2023 3 z 5

Kam až dokáže člověka dovést chuť zvítězit. Konec byl nej.

bajub
20.11.2023 5 z 5

Konečně! Konečně se na české knižní scéně objevilo po delší době něco nového! A navíc velmi zdařilého! Žádná dysfunkční rodina, žádné zničené dětství, žádné temno a ponuro v pohraničí. Nýbrž Praha, rok 1874, dva konkureční nakladatelé a sázka o to, kdo z nich vydá úspěšnější knihu. A nevsadí se o nic menšího než o vlastní domy.

Tohle bylo naprosto skvělé čtení. Naprosto. Kniha nenásilně proplouvá několika žánry - je libo historický román, detektivka či verneovský odkaz? Chcete nahlédnout pod pokličku vzniku knih? Zajímají vás tipy a triky nakladatelů? Možná toužíte i po troše romantiky? Tohle a ještě mnohem víc naleznete v Knize, která byla posypána hvězdným prachem.

Příběh je výborně vystavěný a navzdory tomu, že se v něm prolíná hned několik žánrů, nic v něm nedrhne, naopak vyprávění je svižné, navíc originálně pojaté (autorka dokonce místy vstupuje do děje sama za sebe a komentuje nastálé situace) a nechybí mu vtip ani přirozeně vystupňované napětí.

Mezi postavami je to jeden sympaťák vedle druhého, byť nikdo z nich není dokonalý. Někdy mají slabší chvilku, jindy se zase pevně drží svých zásad, občas se jim něco nedaří, jindy jim přeje štěstí. Obzvlášť se mi líbily postavy žen, které na první pohled působily jako domácí puťky, ovšem za touhle maskou se skrývaly silné a (do jisté míry) nezávislé ženy.

A co opravdu musím vyzdvihnout, je nádherná čeština. Opravdu.

Jestli chcete číst něco nového (troufám si tvrdit, že něco takového u nás doposud nevyšlo), milého, něco, co si na nic nehraje, zkrátka poctivě napsaný román, sáhněte po Knize, kterou posypal hvězdný prach. Věřím, že nebudete litovat.

Hoblinka
17.11.2023 1 z 5

Zklamání. Naprostá fantasmagorie. A velice rušivé vpády autorky s jejími poznámkami.

Martule44
14.11.2023 4 z 5

Skvostně popsaná rivalita dvou nakladatelů a jejich sázka mě vtáhla do zrychleného čtení... je smutné, že ačkoliv nebyla míněna zle, přesto způsobila takové utrpení...
Dle anotace jsem očekávala trochu jiný konec, ale musím zmínit, že to bylo vskutku originálně promyšlené a překvapivě zakončené!

Kenan
11.11.2023 5 z 5

Svěží, originální, výborný jazyk a vstupy autorky přímo do příběhu pro mně dělaly příběh, odehrávající se v Praze v 19.století, ještě skutečnější. Kniha začíná jako příběh dvou nakladatelů, kteří se vsadí, kdo vydá lepší knihu. Každý z nich je úplně jiný. Alfréd je spíš mrzoutský, ale poctivý vydavatel, který dá jen na kvalitu knih, kdežto Jonatan je společenský mladý muž milující ženy a sází na své kontakty. Do boje o výhru, kterou je jejich vlastní dům, se pouští každý jinak a neváhají využít všech prostředků a to i drobných podvodů, intrik a nekalostí. Postupem se jejich honba za výhrou za každou cenu, dramatizuje, stává se z ní drama a tragédie. Nenudila jsem se ani chvilku.

Jane2016
10.11.2023 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach, krásný příběh od české autorky Nory Eckhardtové. Sama autorka mi nabídla knížku v rámci spolupráce a já, po přečtení anotace, nadšeně souhlasila. A udělala jsem moc dobře!

Podobně poutavý příběh jsem totiž dlouho nečetla. Rok 1874, jedna uzavřená sázka, dva nakladatelé, a spousty osudů převrácených naruby. Postavy, které jsou promyšlené a nevšední. A do toho všeho skvělý a neotřelý konec. Na tohle všechno se můžete v příběhu těšit.

Autorka píše skvostně, kniha má spád, je plná dobrodružství a jako čtenáři se určitě nebudete nudit. Kapitoly jsou ideálně rozdělené a nutí Vás číst stále dál a dál. Musím se Vám přiznat, že mě příběh tak nadchl, že jsem jej přečetla na jeden zátah.

Pokud vyhledáváte knihy talentovaných, českých autorů. Autorka Nora Eckhardtová by Vás rozhodně neměla minout. Věřím, že kniha by udělala spoustě čtenářům radost i jako dárek pod stromeček!

lilyjane2
10.11.2023 5 z 5

Tak tohle je ale neskutečně povedený! Je to zábavná hříčka, která neřeší žádný tragédie, je napsaná nádherným jazykem a celkově je to hrozně svěží a zajímavý. Originální námět i zpracování, a čte se to krásně, od začátku vás to vtáhne a nemůžete přestat číst. Nevím, k čemu bych to v české produkci přirovnala, je to něco úplně jinýho. Jsem moc ráda, že se mi knížka dostala do ruky! A krásný ilustrace uvnitř jako bonus.

los
08.11.2023 1 z 5

(SPOILER) nápad originální, ale ani líbivá obálka nezachrání kardinální omyl: snahu zasadit příběh jak z anglického klubu, kde gentlemani uzavírají sázku o prestiž, do prostředí rakousko-uherské monarchie, není to YA, není to pohádka, není to alternativní historie, je to historický román, zcela konkrétně situovaný do Prahy roku 1874 - a tak by měl naplňovat pravidla žánru, tzn. vyprávět fiktivní příběh v historických kulisách, rozuměj v reáliích skutečné minulosti, a to se neděje: místo aby si autorka nastudovala reálnou politickou a kulturně-společenskou situaci Rakouska-Uherska (těch pár drobností jako Národní listy a staročeši/mladočeši z Wikipedie či hodin středoškolského dějepisu to nezachrání), tak líčí své představy o viktoriánské Anglii zprostředkované jí patrně hollywoodskou filmovou tvorbou (např. česká společnost 19. století nebyla šlechtická, ale měšťanská), psychologii a jednání postav přizpůsobuje současnosti, o dobových zvycích, tradicích ani každodennosti neví vůbec nic (ne, žena - ani vdaná - se nemohla jít sama bavit do společnosti, ne, manželé nejednali se svými ženami jako se sobě rovným člověkem, ne, Češi nepili portské víno a nejedli kaviár...), zbytek je sentimentální kýč

prostě když píšu klasický historický román, tak Karel IV. nemůže obědvat bramborovou kaši, Rudolf II. jezdit automobilem a Masaryk surfovat na netu

Šárka_D
30.10.2023 4 z 5

Mělo to spád i vtip, krásný jazyk a velmi přitažlivé prostředí, postavám jsem fandila a na konci mě čekalo poměrně velké překvapení. Tuhle knihu můžu jedině doporučit.

janavan
28.10.2023 5 z 5

Po dlouhé době se mi do rukou dostala tuzemská kniha napsaná tuze krásnou češtinou, s originálním námětem a jiskrou. Soupeření dvou nakladatelů o to, kdo vydá přelomovější knihu, je jízdou plnou ironie, staré Prahy (pro kterou mám velkou slabost), tajemství a lehce i nadpřirozených prvků.

Kdyby báby kořenářky na trhu prodávaly nějaký magický lektvar, dost možná by se v něm zrcadlil horkovzdušný balon, popsané rukopisy od tajuplných autorů, veselé tváře sirotků na pikniku a ve vzduchu by voněly ulice staré Prahy.

MarBra
27.10.2023 5 z 5

Nápaditá, milá, rozverná. Pohrávání si s jazykem, možnostmi vyprávění i žánrovými přechody. V současné české literární produkci kniha velmi neotřelá. Jsem za ni moc ráda!
A postava Jonatana: nejvrstevnatější a pro mě osobně nejzajímavější. Jonatan se obzvlášť vydařil :-)
Doporučuju!

ivetdos
20.10.2023 4 z 5

Naprosto jsem se tetelila nad stylem psaní autorky, nádherná čeština, neobvyklé slovní obraty, které čtenáře vtáhnou do děje, pohladí po duši a bude vám při čtení prostě dobře. Ocenila jsem také vstupování autorky do příběhu, ještě jsem se s tím nesetkala :) Kniha je také doplněna o jemné ilustrace, které čtení doplňují a příjemně osvěžují.

Bylo to moc milé čtení, autorka dokonale dokázala vystihnout atmosféru i jazyk. Originální, chytrý námět sázky dvou nakladatelů, zasazený do reálii Prahy v 19. století mě bavil, musela jsem si ale zvyknout na tempo. Chvílemi to na mě bylo celkem zdlouhavé a pomalé, zejména první třetina knihy, i když se četla lehce. Také mi vadilo oslovování jednou jménem a jednou příjmením, docela mě to mátlo.

Za mě spokojenost, určitě po knize koukněte hlavně vy, co rádi čtete historické romány s detektivní zápletkou :)

hana1070
18.10.2023 4 z 5

Tak tuhle knihu provází hvězdná pověst:-)

Kniha se odehrává v roce 1874. Dva pražští knižní nakladatelé - Max Alfred a Jonatan Bartoloměj - uzavřou napůl v legraci a napůl vážně podivnou sázku: kdo z nich vydá nejúspěšnější knihu na trhu, ten získá dům toho druhého. Jonatan Bartoloměj je přesvědčený, že vydávání knih je především o marketingu, a že je důležité, aby se o knize hlavně mluvilo, to pak zajistí prodeje. Max Alfred zase sází hlavně na kvalitu díla. Podmínky sázky odpovídají nastavení obou mužů - Max bude mít na výběr knihy dva měsíce, Jonatan jen týden. Vybrat musí literární debut, zvítězí ten, kdo prodá větší náklad.

Postupně se dočítáme podrobnosti o tom, jak se dělají a prodávají knihy, děj příběhu nás zavede do Prahy konce devatenáctého století - do židovského města před asanací, do vyšších šlechtických kruhů i mezi tu největší chudinu sirotčinců a vykřičených domů. Nikde ale nesetrváme příliš dlouho, spíše se postupně dozvídáme perličky i temná tajemství osobního života hlavních hrdinů knihy a jejich blízkých. Která kniha nakonec bude úspěšnější? A je to vlastně podstatné?

Pobavil mě osobitý humor autorky, která se sama v knize objevuje, příp. kroky hrdinů vtipně glosuje - to byly asi nejlepší momenty knihy. Jinak jsem ale stále čekala na to nadšení, které se mě má zmocnit a které nad knihou projevují ostatní čtenáři - a to bohužel nepřišlo. Ano, je to milá kniha, vtipná hříčka s překvapivým koncem, ale že by to bylo tak výjimečné dílko? Autorka používá hezkou češtinu, střídají se tu žánry, samotná kniha je velmi pěkně vypravená, mně ale pořád chyběl ten moment, kdy bych si řekla - wow, tohle je opravdu bomba! Anebo je to celé záměr? :-) Více viz recenze: https://naskokjinam.blogspot.com/2023/10/nora-eckhardtova-kniha-kterou-posypal.html

Borboleta
16.10.2023 5 z 5

Obrazně i doslova je to krásná kniha. Nejen že má velice podařenou obálku posypanou hvězdným prachem a geniální název, ale obsahuje dokonce i ilustrace! Ohledně vnitřní krásy knihy musím vyzdvihnout hlavně dobře vymyšlené postavy, které jsou uvěřitelné a živoucí, žádná není protivná, každá má nějaké nepříjemné libůstky, ale i své morální hodnoty a zásady. V souboji jsem střídavě fandila jednomu a pak druhému, až jsem nakonec fandila hlavně všem přítomným ženám. Jen je mi líto, že zatímco jsme se dočkali ukázek z Dobrodružství pod mořem, tak Kniha, kterou posypal hvězdný prach zůstává značně abstraktní, ale asi to tak má být.

Ctenar1202
11.10.2023 5 z 5

Smekám! Před autorkou smekám, protože to co čtenáři naservírovala je jedním slovem dokonalost. Nejen čtivým příběhem, který nás přenese do minulosti a my se procházíme historickou Prahou a zavítáme na večírky se společenskou smetánkou, ale tou překrásnou češtinou! Přiznám se, že jsem si některé pasáže četla dvakrát i třikrát, protože autorčiny slovní obraty a líčení příběhu mě vzalo u srdce. Postavy jsou perfektně vykreslené hlavně povahově. Skvělý popis společenského života a taky možnosti žen v devatenáctém století, kdy se očekávalo, že budou sedět doma a čekat na manžela. A tak poznáme Anabelu a Beatrice, které jsou nezávislé a silné ač to zpočátku tak nemusí vypadat. Prostě moderní ženy. A muži, ač galantní, tak též si šli tvrdě za svým cílem. Konec knihy mě šokoval. Myšleno v dobrém slova smyslu. Tahle kniha mi zůstane v paměti na hodně dlouho.

Autorka měla odvahu a do vyprávění vstupovala a to je hodně neobvyklé nebo alespoň já jsem se s tím dosud nesetkala. Jenže ono mě to moc a moc bavilo a celý příběh dostal ještě větší náboj. Skvělé!

eva3992
08.10.2023 4 z 5

Navštivte Prahu v roce 1874 a pojďte sledovat soutěž o nejlepší knihu. Dva nakladatelští rivalové uzavřou sázku o to, kdo vydá úspěšnější knihu. Cestu k ní budou doprovázet různé pikle, tajnosti i malé podvody. Když však dojde na největší zviditelnění jedné z knih, čeká nás velké drama.

Tato kniha už svým názvem volá každého knihomola: „Pojď, mě si prostě musíš přečíst“ a já s ní souhlasím. Kniha o tom, jak vzniká kniha, a to před více jak sto lety. V mnoha ohledech je spousta činností stále stejná, ale díky době, ve které se příběh odehrává, to má nádech romantiky.

Je to milý příběh, který pohladí, místy až pohádkový, poetický, ale nenechte se zmást. Ve druhé polovině přijde zlom, který jsem nečekala, autorka opravdu překvapila vývojem událostí a poté už jsem knihu nemohla dát z ruky a potřebovala jsem vědět, jak to celé dopadne.

Moc mě bavily hrátky s českým jazykem, i to, jak autorka „vstupovala“ do děje, kdy nám řekla svůj názor k ději nebo k postavám. Na můj vkus byla první polovina pomalejší, i když na druhou stranu si příběh o toto tempo úplně říkal. Miluji ilustrace v knihách, v tomto směru jsem také spokojena.

Tím, kdy se kniha odehrává a láskou ke knihám, mi při čtení vytanula na mysl kniha Kroniky prachu. Ač je každá úplně jiná svým příběhem, něco mi ji připomínalo a pokud se vám Kroniky prachu líbily stejně jako mě, rozhodně si tuto knihu také přečtěte.

Krásná kniha, která je milá, dobrodružná, pohádková i napínavá. Vše tam patří, vše má své místo. Pusťte se do čtení a nechte se přenést do doby, která vás může okouzlit i překvapit.

mysterygirl
08.10.2023 3 z 5

Úplně nevim, jak tuto knihu hodnotit.
Něco me bavilo , něco ne .
Co mi vadilo na knize, tak to je střídání jména s příjmením.
Chvíli o osobě mluvila jménem,chvíli příjmením a trochu jsem v tom měla zmatek.
Asi úplně nejsem z knihy nadšená, jako ostatní čtenáři .

mnohoknih
04.10.2023 4 z 5

Knihomolský příběh o dvou nakladatelech, kteří jsou tak trochu přátelé, ale přeci jen rivalové. A tak se vsadí, kdo vydá lepší a lépe se prodávající knihu. Nápad je to skvělý. Tedy ten příběh, ne ta sázka. Kdo by taky chtěl prohrát střechu nad hlavou? A tak se sebestředný Jonatan a zakřiknutý Max snaží najít nejen příběh, který by vzal za srdíčko, ale i tu nejoriginálnější reklamu, která ten příběh prodá. Na knize je fajn, že se dozvíme povolání autorky a tudíž máme jistotu, kde k nápadu přišla. Příběh sám je jedním slovem rozkošný. Rozkošné popisy jídel, rozkošné slovní obraty, rozkošné zájmy manželek a snoubenek, rozkošní lidé, tedy většina. Styl příběhu se přelévá mezi historií, romantikou, managementem a detektivkou a tak nenásilně si plyne ke svému konci. Bohužel nezdárnému konci. Jsem ochotná autorům podlehnout a uvěřit jim kde co, ale nevěřím, ze by Max finální situaci řešil vodou. ( Co? Jakou vodou? Všichni přeci mluví o létajícím balonu!) Inu, čtěte. Stojí to za to.

Praha 19. století česká literatura nakladatelství a vydavatelství

Nora Eckhardtová