Kirke

Kirke https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418101/bmid_kirke-zk2-418101.jpg 4 428 107

V paláci boha slunce Helia, nejmocnějšího z Titánů, se narodí dcera. Malou Kirku všichni považují za nedochůdče - nevládne na první pohled zřejmou mocí jako její otec ani zlomyslnou krásou jako její matka. Teprve když se pokusí zahnat samotu mezi smrtelníky, zjistí, že přece jen dostala do vínku jisté nadání - čarodějnou moc, jež jí dovoluje měnit sokyně v příšery a postavit se samotným bohům. Román Kirke se svými plnokrevnými postavami, podmanivým jazykem a stránkami plnými napětí nabízí mistrovsky zpracovaný příběh o rivalitě mezi příbuznými, palácových intrikách, lásce a ztrátě a přináší svědectví o nezdolné ženské síle ve světě ovládaném muži.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Slovart (ČR)

Circe , 2018

kikikrat
28.01.2020 5 z 5

Miluju řeckou mytologii a tady jsem si jí mohla opět oživit. Příběh Kirké byl zajímavý, upřímný a krásný. Kniha byla napsána tak, že jsem se s Kirké sžila a přijde mi jako bych jí znala. Myslím, že mi bude chybět...Ona, její příběhy a návštěvníci.

tomatlas
23.01.2020 5 z 5

Nádherně napsaná, barvitá a opravdu zažívá knížka.

SlečnaKnížka
20.01.2020 4 z 5

Pro mě osobně pecka! Opravdu pěkné a nenucené propojení řecké mytologie s příběhem čarodějky, bohyně Kirke. Vyprávění v první osobě propůjčuje příběhu jakousi autentičnost a zároveň čtenáře pěkně vtáhne do děje. Kniha se četla skoro sama. Rozhodně stojí za přečtení, ať už řeckou mytologii milujte nebo ne.

ReziEngli
16.01.2020 5 z 5

#audiokniha - Tak tohle mě fakt hooodně bavilo. Dřív jsem se o řeckou mytologii moc nezajímala, samozřejmě ty slavné příběhy o Trójské válce, o Oddyseovi atd jsem slyšela, ale doteď jsem nikdy neslyšela jméno Kirké. Musím říct, že kniha je opravdu skvěle napsaná. A v audiopodobě v podání Petry Špalkové to taky bylo super! Mám i Achilleovu píseň, do které se brzy taky pustím!

adorjas
13.01.2020 3 z 5

Príjmená, víkendová jednohubka ľahšieho rázu. Trošku som si zopakovala názvoslovie gréckych hrdinov a oživila spomienky na mytológiu a jej príbehy. Kirké žije ťažkým životom, jej nesmrteľná púť je viac-menej pretkávaná iba bolesťou, obavami, nešťastím, strachom. Takže, po piatok opakovaní podobných nešťastí mi to prišlo už únavné. O knihe hovoria ako o feministickej publikácii, ale popravde mi to feministické neprišlo- Kirké robila presne to, čo robí za každých okolností každá žena- za lásku a za svoje dieťa je schopná bojovať až do krvi. Ako vravím, pohodová jednohubka...

Áňa 998
03.01.2020 5 z 5

Mám moc ráda mytologii, a proto jsem si nemohla nechat ujít ani Kirké. Nejenže má krásnou obálku, ale příběh je neskutečně čtivý. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, pro mě je to jedna z nejlepších knih minulého roku :-)

vandalindakova
30.12.2019 4 z 5

Řecké báje a pověsti, a celkově mytologie, mě vždy zajímala, a bavilo mě o ní číst. Z různých mytologií mě vždy nejvíc přitahovala právě řecká a dále egyptská. Proto když vyšla Kirké, a začali na ní být velmi dobré ohlasy, hned jsem si ji přidala na svůj wishlist.
Obálka je naprosto nádherná. A to už je co říct, když to říká totální odpůrce oranžové barvy. :D Ale to provedení lesklého přebalu, a pěkného kontrastu s černou pod ním, dává dohromady fakt skvost.
Příběh byl napsán velmi příjemným stylem. Celá kniha je hodně přeplněná různými popisy. Řekla bych, že jich tu je větší část, než nějaké akce. Ve většině knihy mi to nijak nevadilo, ale v jednu chvíli už to začalo být příliš utahané, příliš zdlouhavé a natahované. Naštěstí se to po nějaké době zase rozjelo, ale i přesto jsem knihu četla celkem dlouho a nezvládala jsem ji číst v jednom kuse. Spíše jsem si jí hodně dávkovala. A tohle je ten hlavní důvod, proč dávám knize jednu hvězdu dolů.
Co se mi naopak líbilo, bylo to, jak celý ten jeden příběh propojoval všechny ty různé báje a pověsti, o kterých dříve člověk četl třeba zvlášť (jako já). Takže nakonec mělo všechno nějakou souvislost mezi sebou, alespoň co se Kirké týká.

Dále zde je hezky zobrazen život ve vyhnanství, kdy je člověk nejprve šťastný z toho, že si může dělat, co chce a má vše pro sebe. Nakonec vám ale tak jako tak začne chybět nějaká společnost, kort když jste nesmrtelná bohyně.

Ještě jednu věc bych ráda vypíchla, a ta se týká toho, jak Kirké Bohy a jejich život popisovala, což se mi také hrozně líbilo. Už to totiž nebylo tak, že jsou Bohové dokonalost sama, a všichni je uctívají proto, že jsou nevinní a snaží se pro lidstvo dělat to nejlepší.

Nene, bohové totiž milují nestvůry proto, že se k ním poté lidé více modlí, aby neskončili v jejich spárech. Bohové mají vrtochy a jsou vypočítaví, sebestřední a jsou to Kelišky! A všechno dělají hlavně pro svůj prospěch. Tam nikdo nezná bratra. :D

Ladygeront
22.12.2019 5 z 5

Je to skvělá kniha. Převyprávění Homérovi Odyssey nemůže být nikdy nuda. Emoce, zvraty, překvapení, to vše vyprávěné nymfou Kirke, dcerou boha slunce Hélia. Syrové podání příběhů, stejně jako u Homéra, tápání, hledání a bezradnost dcery boha mě ji přibližuje mnohem víc, než hrdinný epos. Takže za mě plný počet bodů a radost, že je na světě další kniha, kterou budu číst opakovaně a milovat.

Karcoolka2210
17.12.2019 4 z 5

Grécky bohovia, legendy a mýty, v tomto sa ja veľmi nevyznám. Pár mien som poznala, ale ináč bola táto kniha pre mňa skok do neznáma. Bolo to však veľmi zaujímavé a pútavé čítanie. AJ

Gooverka
06.12.2019 3 z 5

Kniha mě určitě obohatila o připomenutí si jmen a činů mnoha antických bohů, které už jsem dávno zapomněla. Nicméně v konečném zhodnocení mi přišla dost průměrná. Tolik nemám ráda pomalé tempo knihy, kdy se na desítkách stran nic moc neděje, ale věřím, že ostatním čtenářům bude třeba zrovna tohle vyhovovat. Autorka určitě umí psát, některé věci mě v příběhu určitě zaskočily a s postavami jsem povětšinou soucítila. Příběh o bohyni Kirké tedy rozhodně nebyl špatný, ale zároveň to asi úplně nebyl můj šálek čaje.

petaSk
04.12.2019 4 z 5

[audiokniha]
Na vyprávění mi vadily dvě věci, které možná byly dány interpretací audioknihy: Kirké mi často vyznívá jako oběť všeho a všech, hlavně mužů, kteří jsou zde až na pár výjimek vyobrazeni hlavně jako zbabělci, hlupáci nebo násilníci; a za druhé mi autorka svou protagonistku předkládá jakou světlou výjimku ve zkaženém a vyprázdněném světě bohů, přičemž sama do něj patřila a dopouštěla se stejných ošklivých věcí, jen měla štěstí, že si jí autorka vybrala jako pro svou knihu a dodala jí hloubku a lidskost.

Lehce feministické dílo pomalejšího tempa o silné nesmrtelné bytosti, která nachází sama sebe ve vyhnanství. Kniha se mi hodně líbila i přes výtky výše. Doporučuji ji číst hlavně jako příběh všemi opuštěné ženy než kvůli lásce k řeckým mýtům.

charlizee
02.12.2019 4 z 5

V antické mytologii jsem nikdy neměla úplně jasno. Listopadový výběr ČK Martinus mi proto přišel celkem vhod, motivoval mě k rozšiřování vlastních obzorů.
Román z fantastického světa, jehož příběhy si lidstvo vypráví od nepaměti, je předkládán moderní formou, přináší spoustu podnětů k zamyšlení a přesahů do dnešní doby.

TheMelorry
26.11.2019 5 z 5

Krásná kniha, která se výborně čte, navíc je skvělá i po obsahové stránce. Děj je plynulý, sem tam nějaký ten zvrat... Velmi oceňuji, že kromě života Kirké autorka dostala i několik řeckých mytologických příběhů, které s Kirké více, či méně souvisejí.
Z knihy jsem nadšená a můžu ji jedině doporučit. Navíc nádherná obálka přímo láká ke čtení.

IYv
25.11.2019 4 z 5

Měla jsem na Kirké rezervaci v knihovně a než na mě přišla řada, dostal se mi do ruky Íllion od Dana Simmonse, takže to zvláštně korespondovalo. Odysseus v Kirké a Odysseus ve sci-fi. Jsem poučený čtenář, co se řeckých bohů a bájí týká, odchovaný Zamarovským a Robertem Gravesem. Způsob, jakým to uchopila tahle americká spisovatelka, mě baví. Vůbec mi nevadilo, že kniha plyne tak pomalu, bez dramat a bombastických dobrodružství. To ke Kirké, outsiderovi mezi bohy, tak nějak patřilo. Strávila jsem moc hezkou dobu v její společnosti!

kalinkacz
24.11.2019 5 z 5

Vůbec jsem netušila, co od knihy s takto dokonalou obálkou čekat... Jen jsem věděla, že v zahraničí je tato kniha i autorka hrozně oblíbená a byla jsem zvědavá, co na ní všichni vidí... Teď už to vím a jsem ráda, že kniha s krásnou obálkou, je krásná i uvnitř... Příběh mě do sebe ihned vtáhl, pokud milujete řeckou mytologii, tak vaše srdce bude plesat... Prožívala jsem každou zápletku a užívala si každou větu, protože příběh se napsaný opravdu překrásně... Navíc je kniha plná akce a ani jednu z nich jsem neodhadla... Tohle se prostě povedlo!

antonin0999
23.11.2019 3 z 5

Ahoj Kirké, promiň, že to říkám tak napřímo, ale ty seš prostě božskej Robinson na Aiaie. Ajajaj! Škoda, že my smrtelníci nemáme tisíce let na to, abychom se vybrečeli jaký jsme bídáci, ale víš, ani ti nezávidím, že ses mohla tolikrát spálit. Toho, kdo pálí, nepálí.
Vím, že bys neocenila, kdybych se ti klaněl, ale máš mý slovo, že bych to ani nikdy neudělal. Čas, společně strávenej byla spíš nuda. Tomu věř. Ale kdyby mi měl někdo uvařit bylinkovej čaj, ukážu na tebe. Asi k tomu rozvláčnýmu dlouhýmu životu v lesklým obalu jednoduše patří.

PS: Chtěl bych ocenit ten nápad napsat o tý vaší řeckobájný době knihu. S originalitou se tvoje postava potkala. To zas jo.

ajla5
18.11.2019 5 z 5

První kniha, jejíž čtení jsem ukončila křikem. Nádhera! Jsem načichlá bylinami, oceánem, dýmem a láska (nejen milenecká) rozhodně je všude. Prostě dokonalost!

Archie
04.11.2019 3 z 5

Krasne napsana kniha, ktera me ale postupne vice a vice nudila svym konstantnim tempem.
Kirke potka vyznamnou postavu recke mytologie, cosi prozije, aby se znovu a znovu vratila k sebepoznani na svem vlastnim ostrove. Feminismus mi neprisel nikterak dotiravy, tempo me ale v druhe polovine uspavalo, byt to rozhodne melo spoustu velmi pusobivych jednotlivosti a kouzelnou atmosferu reckych ostruvku a mori.

DracoMalfoy
30.10.2019 3 z 5

Boží jazyk, skvělá hlavní hrdinka a nádherný design obálky :-). Ale já tady prostě asi čekala víc. 3,5*

Artepstrel
24.10.2019 5 z 5

Překrásná kniha. Před očima se vám zhmotní známé postavy z řeckých bájí a pověstí vpracované do příběhu plného spojitostí s uprostřed stojící Kirké. Úchvatné, poetické a bezesporu poučné.