Vraky

Vraky https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523037/bmid_vraky-650c758dbd432.jpg 4 52 46

Joseph O'Loughlin série

Bývalý policista Vincent Ruiz zachrání mladou ženu před násilnickým přítelem. Druhý den ráno ale zjistí, že ho okradla. Navlékli to na něj, celé to byl podvod. Když se vydá Holly Knightovou hledat, objeví zmučené mrtvé tělo jejího přítele a uvědomí si, že tu stejnou dívku hledá nejen on, ale i velmi mocní muži. Co ukradla tak důležitého? O čtyři tisíce kilometrů dál mezitím novinář Luca Terracini v Bagdádu hledá příčinu zmizení miliard dolarů z iráckých bank. Stopa ho zavede do Londýna, kde se spojí s Ruizem a společně vyšetřují zmizení mezinárodního bankéře a záhadnou černou díru v bankovních záznamech…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Wreckage , 2011

Mandlevest
26.07.2021 5 z 5

O letošních prázdninách se snažím dočíst rozečtene série (a že jich je:-) a tolik nových mě ještě láká anebo neodolám a začnu :-) ). Ale na tuhle jsem se těšila asi nejvíce. Souhlasím s názory níže, anotace je mírně řečeno "mimo mísu", dosti tento opět výtečný krimi román zkresluje v jeho neprospěch. Sympaťák psycholog Joseph se tu sice jen mihne, ale knize to vůbec neublíží. Ani nemůže, v popředí je totiž detektiv ve vysluzbe Ruiz, ten mě baví minimálně stejně, sympaťák z masa a kostí, kterého si musíte oblíbit. Příběh je tentokrát složitější, mně seděl, finančnictví je mi blízké, pohybuji se v něm skoro celý profesní život. Tři dějové linky, které se ve finále propojí mě udržely spolehlivě v napětí a já si je náležitě vychutnala. Tohle je vynikající série, inteligentní a prudce návyková. A já budu pokračovat knihou Řekni lituji, abych mohla navázat avizovanou novinkou.

moudivlacek
07.06.2021 4 z 5

Těšila jsem se na další příběh s Joem, ale byl to příběh jeho přítele detektiva ve výslužbě Ruize. Bylo to komplikované, hodně postav, hodně zemí. Musí se člověk hodně hlídat, s kým jste a kde, abyste pochopili děj. Každopádně velice aktuální téma. A konec? Řekla bych - dle reality, alespoň dost často.
Finance, finance a finance - má člověk vůbec ponětí, jak s nimi a kdo ve skutečnosti nakládá?

šipek
21.05.2021

Tak něco málo mi k pěti hvězdičkám u této knihy scházelo. Jinak kniha je moc pěkně napsaná, čtivá a má spád. Dvě dějové linie nejsou na škodu a nutí čtenáře stále přemýšlet. Vřele doporučuji.

Hella
17.04.2021

Za mě zklamání, asi jsem byla příliš natěšená na další pokračování s Joem. Tohle mě však opravdu nezaujalo, nechytlo a jen stěží jsem dočetla.

astra3
06.04.2021

Tak to byla pecka. Přečteno za 2 dny. Bylo to úplně něco jiného než ostatní knihy této série. Mně se líbil námět knihy i zpracování. Šíleně propletené, ale výborné.

Wabinka
25.03.2021 4 z 5

Musím přiznat, do Vraků jsem se pustila jen proto, že patří do série s psychologem Joem. Nemám ráda knihy s tématem finanční politiky a podvodů. Musím souhlasit s komentáři přede mnou, že anotace Vraků i samotný název jsou hodně nepovedené.
Hlavní slovo zde má Ruiz a šlape mu to tady parádně. Je pravda, že mě první kapitoly z Bagdádu potrápily, i později jsem se musela hodně soustředit, abych vše pochytila.
Fanouškům M. Robothama (a nejen jim) doporučuji. Konec skvělý, pro mě v určitých věcech nečekaný.

kubule
20.03.2021

Nemám ráda politiku a nemám ráda finance z té druhé strany...ale byla jsem zvědavá ... a opět perfektně napsáno, děj plynul napínavě a velmi zajímavě a konec měl spád.

ddkk
03.03.2021 5 z 5

Konečně došlo i na poslední ze všech Robothamových knih, které mám v knihovničce. Přeskočila jsem pořadí série o Joeovi O´Loughlinovi, protože se mi do Vraků - kvůli zavádějící anotaci - moc nechtělo. A jsem ráda, že jsem se do nich nakonec dala. Je to další ze skvělých autorových knih a tomu, kdo anotaci psal, by bylo vážně potřeba pořádně naplácat.

Vraky totiž nejsou jen o iráckých bankách (to vlastně jen minimálně) a Lucovi a Daniele. Naopak, většina děje se odehrává v Londýně a i když se zápletka týká finančních podvodů, bankéřů, politiky a tajných služeb, je to stále skvělá kniha hlavně s Vincentem a Joem. A taky s Holly, která je nápadně podobná hrdince Evie Cormacové z nové Robothamovy série Cyrus Haven. Že by se podobný typ dívčích postav se zvláštní schopností rozpoznat lež a pravdu autorovi tolik zalíbil?

Jediné, co mne docela mrzí, je množství zbytečných chyb (viz mé oblíbené kap66 a broskev28) - překladových a gramatických i obyčejných překlepů. Stejně jako broskev28 jsem málem nevydýchala na str. 233 příšernou hrubku "sýpá", na kterou jsem fakt nevěřícně doslova zůstala zírat...Škoda, MOBA je zatím mým hodně oblíbeným vydavatelem skvělých knih. Asi to občas úplně nevyjde...

Plný počet a doporučení.

P.S. Aniž bych se chtěla plést do práce překladatelů - trochu mě zarazil název této knihy. Možná bych lépe pochopila, o co autorovi šlo, kdyby byl přeložen spíš jako Trosky. Neboť vraky mám spojené spíš se ztroskotanými loděmi. A možná je to jen můj dojem.

kap66
24.02.2021 5 z 5

Konečně jsem se dočkala a svou umanutost číst série popořadě budu moct dotáhnout až k 6. dílu, tedy k „Řekni lituji“, který suším ve čtečce už nějaký ten rok. Stalo se to díky Vrakům, které jsem brala do ruky s pochybností: pročpak ho asi nevydali rovnou? A anotace mé pochybnosti nezmírnila, souhlasím s komentářem broskev28.
Přitom je to výborný díl, díky Ruizovi, akčnímu a vtipnému (trochu překvapivě), plný svěžích postřehů a poznámek, díky celé londýnské linii, která vůbec není upozaděná, jak by se mohlo vinou anotace zdát, a ve které figuruje nejen starý známý Joe, ale hlavně potvora Holly a „opravdu hodně těhotná“ Elizabeth, které dodávají příběhu sílu v ženském pojetí. Bavilo mě to.
Překlad má své mouchy, hrubky bouchnou do očí, naštěstí je jich malinko. Překladatelka by ale měla mrknout do Wikipedie, když se objeví nějaké příjmení: čtenáři si vyměňují detektivky, Connellyho (to jo) a McDermida (to ne, je to spisovatelka). A ještě - přítomný čas je v češtině prevít: „Ruiz stojí pod obloukovou kolonádou, dívá se, jak se otevírají dveře výtahu a vystoupí z něj tři muži.“ Tři slovesa v přítomném čase, poslední v budoucím (lépe by znělo „vystupují“).
Robothama mám (i ve svém období kritičnosti k thrillerům) zařazeného jako toho, kdo umí psát a drží na uzdě fantazii – v dobrém slova smyslu.

broskev28
07.02.2021

Ach ty nepovedené, nevýstižné, nedokonalé anotace!
Nevím, kde a kdo sesmolil (lepší slovo mě opravdu nenapadá) tu zdejší, ale ať to byl kdokoli, neodvedl dobrou práci. To se ovšem nedá říct o M. Robothamovi, naopak, mě tento díl oslovil ještě více než kniha s názvem Vykrvácet, kterou jsem od něj četla naposledy. Příběh samotný má totiž mnohem více vrstev, tajemství a samozřejmě postav - excelují nejen bývalý polda Vincent Ruiz a "parkinsonovský" psycholog Joe (kapitola 13, 22 - obě Londýn, prostě neskuteční suchaři), ale taky novinář Luca nebo překvapivě životaschopná Holly.
Příběh o rozsahu více než 550 stran je napsaný čtivě, tak nějak úsporně a přitom velmi výstižně. Pro mě opravdu úchvatné čtení, jsem nadšená! I když se občas vloudila tisková chybička (asi nejvíc mě dostal řádek "Teď se potí. Sýpá." - zrovna bereme s dětmi vyjmenovaná slova, takže tohle je opravdu šok), rozhodně to nebyla rušivá záplava, takže poděkování za překlad i za práci redaktora.
Jediná výtka, možná spíš nepochopení z mé strany, se týká názvu; nebýt osvědčeného autora a lákavého grafického designu celé série, Vraků bych si určitě ani nevšimla.

"Holly otevře oči a pohrdavě se na Joea podívá. Ten žasne nad tím, jak se kvůli někomu, kdo sotva dokončil základní školu, může cítit, jako by právě přijel autobusem z Debilova."

Zara
14.01.2021

Samozřejmě plný počet hvězd a palec nahoru za svěží vítr v podobě lehké změny tématu včetně hlavních hrdinů.
Pan Robotham prostě UMÍ .....

maxim248
13.01.2021

Jindy jeho knihy přečtu za pár dní jedním dechem, teď se prokousávám už asi 14 dní a jsem v půlce a ne a ne se začíst...

Melein
03.01.2021

Trochu jiné než jeho knihy, které jsem dosud četla, ale autor nezklamal.

MMacicekk
29.12.2020

Po obtížnějším začtení se jsem se ponořila do příběhu, který se odehrával hned v několika dějových linkách, jež se na konci protnuly. Zápletka byla promyšlená, vše na konci do sebe zapadlo. V tomto ohledu nemám autorovi co vytknout.
Na druhou stranu byl však příběh zdlouhavější, téma bankovnictví pro mě neatraktivní a osobně se budu těšit na to, až se autor vrátí k psychologickým thrillerům s Joem O’Loughlinem.
Knihu tedy celkově hodnotím průměrně a doporučím ji spíše mužských čtenářům, kteří si ji vychutnají mnohem více.

konicekbily
24.12.2020 4 z 5

První kniha od tohoto autora, se kterou nejsem na 100% spokojen. Vybočil z této řady úplně bokem, změnil téma. Nejsem na to připraven. Podle mne následky války v Iráku, terorismus a bankovní podvody do série nepatří. K samotnému zpracování : promyšlená zápletka, dokonalé zpracování a vše vysvětleno, ale co naplat, dojem z knihy není takový, jaký jsem očekával!

soukroma
12.11.2020 5 z 5

Skvělé, úplně jiný Robotham, ovšem vynikající: žádný psychothriller, pěkně drsná honba za mezinárodními loupežníky na nejvyšších místech "stahujících" miliardy z nejméně očekávaných míst. Špinavci v oblecích, na mocných postech, komplikovaně rozkrývaná vina jednotlivců i institucí, jejichž kroky vedly až k finanční podpoře terorismu. Poučení z psychologie ze strany Joea málo, a mohlo být klidně ještě míň, přesto se strukturou děje a hlavně kombinací postav se dosáhlo opravdu širokého záběru s různě rozehranými psychologickými vazbami a dopady. Akční konec opravdu drsně napínavý.

I když se kniha tváří hodně mezinárodně (Irák, americká CIA, auditoři OSN), nitky vedou do (spíš amorální kořeny vyrůstají ze) "staré dobré" Anglie... (ovšem za osvětu v tom, jak to v Iráku vypadalo před necelou dekádou, nezbývá než autorovi poděkovat).

Ještě kousek a mohl to být až špionážní román - možná příště bude, a to bych se vůbec nebránila, byť před Vraky bych na to vůbec autora netipovala.

putpuda
08.10.2020

Trvalo dlouho, než jsem dočetla, ale né proto, že by to nebylo čtivé, jen je málo času. Že začátku mi taky trvalo se začíst, hlavně ty části s Lucou, protože toto téma je asi spíš pro chlapy ;) ,ale jak jsem se začetla tak už to bylo fajn. Ruiz je taky fajn. Ale na předchozí díly to nemá! U mě vede Řekni lituji ;)
A už se těším na další díl...

intelektuálka
08.10.2020

Toto dílo mého oblíbeného autora mne nezaujalo tolik jako předchozí tituly ....

Není to tím, že by M. Robotham neznal své řemeslo - ale prostředí Iráku je mi vzdálené a problematika bankovnictví také ....

I když se tu objevil sympaťák Joe zase v kladné roli a detektiv Ruiz též nezklamal, v této době mě spíše zajímají problémy Evropy - a proto tentokrát jen 4 hvězdičky ....

ydnac
04.10.2020

Další skvělá kniha od Robothama :-) Napínavé, čtivé, svižné. Baví mě více dějových linek, které se ke konci propojí :-). Téma velice zajímavé a velice reálné. Za mě super a těším se na další knihu :-)

Evka27
28.09.2020 3 z 5

Kdyby to nenapsal M.R.,tak bych to asi nečetla. Napsat takový román a nastudovat prostředí muselo být hrozně náročné, ale těším se na něco jiného. O terorismu a zpronevěrách číst nechci.