Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení

Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501760/bmid_moje-pripady-z-1-oddeleni-4OH-501760.jpg 5 1305 1305

Pozor, začíná výslech! Odpovídat bude Josef Mareš, nejznámější český kriminalista, bývalý šéf pražské mordparty, autor seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení. Vyřešil stovky vražd a teď vypráví o vrazích, obětech i nejzajímavějších případech. Zároveň vás vezme do zákulisí práce vyšetřovatele. Jak se proti zločincům sbírají důkazy? Jak probíhají výslechy a co všechno se při nich může stát? Kdy mu šlo o život a jak se vyrovnával se zlem, které viděl? Mareš strávil u policie téměř třicet let a zažil i divoká devadesátá léta. Byl u vytahování sudů z Orlické přehrady, mluvil s tak otrlými lidmi, jako byli Jonák, Mrázek či Roubal, a vyšetřoval několik přestřelek, do kterých byla zapletena mafie. Mezi jeho nejznámější případy z novější doby pak patří pražský taxivrah, pátrání po zmizelé Aničce či vražda novináře Michala Velíška. Vraždí muži jinak než ženy? Kam zabijáci ukrývají mrtvoly? Kterých pachatelů mu bylo líto? Proč se k některým choval hezky, a dokonce jim vařil kafe, i když jimi pohrdal? A proč některé odsouzené i po letech navštěvuje ve vězení? Milovníci kriminálních příběhů dostávají do rukou autentickou výpověď muže, který zná pozadí zločinu jako málokdo. Otázky kladl Martin Moravec, jehož knižní rozhovory s neurochirurgem Vladimírem Benešem a pilotem Davidem Heclem se staly bestsellery.... celý text

lenny0753
09.01.2023 5 z 5

Rozhovor s panem Marešem mě natolik zaujal, že jsem knížku přečetla během jednoho víkendu. Každá odpověď byla zajímavá, často byly uváděny různé příklady z praxe a historky, člověk se zasmál i byl znechucen. Vřele doporučuji.

ZuzanaZ83
09.01.2023 5 z 5

Velmi dobře vedený a napsaný rozhovor s jedním z nejzajímavějších policistů u nás.
Kniha se v jednotlivých částech věnuje jednotlivým součástem vyšetřování, obětem, pachatelům, rodinám obou z nich, ale i novinářům, advokátům a samotným vyšetřovatelům.
Nadhled, ironie, citlivost i humor člověka, který viděl to, co my "normální" často ani nechceme.
Práce pana Moravce opět na jedničku.

Magdalenkačte
08.01.2023 4 z 5

Letošní první kniha a musím říct, že i když jsem měla její formy (psáno jako rozhovor) ze začátku obavy, byla neskutečně čtivá a moc mě bavila!
Pokud milujete seriály Případy 1. oddělení či Devadesátky, tak tato kniha je přímo pro vás!
Josef Mareš vám vylíčí, jaká byla práce v 1. oddělení, co bylo při práci nejtěžší a proč není dobré, řešit spory v kuchyni? ‍️

Ešína
08.01.2023 5 z 5

Perfektní počteníčko. Pro mě vážně zajímavá kniha psaná stylem otázky/odpovědi, ze které se dozvíte opravdu dost. Žádná omáčka okolo. Pan Mareš je nejen skvělý policista ale i skvělý vypravěč, který má zážitků na další knihu. A palec nahoru pro pana Moravce za tak přesné otázky.

Adris
08.01.2023 4 z 5

Josef Mareš: Moje případy z 1. oddělení
Kniha pana Moravce a Mareše, zasloužilého vyšetřovatele vražd, scénaristy Devadesátek a spoluscenáristy seriálu První oddělení. Jo, a taky ilustrátora knih Navzdory dětským čtenářům :).
Kniha se mi zpočátku četla trochu hůř, než kniha s panem Heclem, protože se zde používaly více výrazy, které běžně neslýchám, takže jsem se musela občas "zastavit", přečíst si věty pomale znovu a vizualizovat si, co a jak. Později jsem si už zvykla a kniha byla opravdu zajímavá. Život vyšetřovatele není lehký, a pro osobní život není moc prostoru. Navíc to ve vás zůstavá do konce života... Zpět ale ke knize. Dozvíte se spoustu informací o postupech při vyšetřování, jsou zde zmíněny historky o známých i "bezejmených" pachatelích, občas k smíchu, občas brutus. Dále si můžete přečíst o fungování vyšetřovatele a jeho kolegy nebo spory s advokáty. Nakonec je v knize rozebrána kariéra pana Maraše jakožto scénáristy a co se mu nelíbí na krimi seriálech. Zajímavá kniha, která stojí za přečtení!

martunka
08.01.2023 5 z 5

Perfektní!

Forestwalker
07.01.2023 5 z 5

Přečteno za 2 dny. Kniha mě opravdu bavila, za šťastný považuji i zvolený formát rozhovoru. Odpovědi nejsou přehnaně dlouhé a Martin Moravec je často prokládá doplňujícími otázkami.
Jako věrný divák a čtenář true crime jsem sice řadu zmiňovaných přípdů znal, ale zase mě na druhou stranu zaujal popis policejní práce, s níž má zpovídaný mnohaleté zkušenosti a s níž se v této podobě setká naštěstí málokdo z ulice. Některé věci samozřejmě pan Mareš úmyslně zamlčel, resp. odmítl zodpovědět - třeba jak nejlépe schovat vražednou zbraň, ale člověk taky nemůže chtít všechno.
A jak říká komentující e.s.e.t., tohle přímo láká na předchozí Moravcovy knihy.

Z_a_N
06.01.2023 5 z 5

Velmi povedené, pokud máte rádi detektivky z České televize, tahle kniha vás rozhodně nezklame. Svědčí o tom i fakt, jak rychle byla vyprodaná.

PetraDD
06.01.2023 5 z 5

Skvele tema, skvely autor i perfektni pan Mares
Knihu jsem nemohla odlozit, miluju knizky formou rozhovoru, navic pan Moravec ma skvele promyslene otazky a vse dava smysl.
Uz se tesim na dalsi pocin pana Moravce!

JancaMia
06.01.2023 5 z 5

Knížka příjemně doplňuje seriál, knihu jsem koupila manželovi pod stromeček, sama jsem jí přečetla během dvou dní. Pan Moravec klade zajímavé otázky a pan Mareš ještě zajímavěji odpovídá, nicméně u některých odpovědí mi zatrnulo a byla jsem ráda že jsem nemusela být v kůži pana Mareše ... no a k panu Moravcovi brzo k nám domu přiletí knížka o panu Heclu a panu Benešovi.

e.s.e.t.
05.01.2023 5 z 5

Díky oběma pánům za tenhle obří rozhovor. Možná jsem malinko neobjektivní, protože totálně miluju true crime (poslouchám asi 5 různých podcastů, miluju Netflixovské dokumenty a nově čtu i knihy, které se u nás konečně začínají vydávat) a taky miluju seriálového Tomáše Kozáka a celé jeho 1. oddělení. A co může být lepší, než když reálný Tomáš Kozák vypráví o svém životě, práci, díle. Žádnou jinou knihu od pana Moravce jsem nečetla - jednoduše mě to moc nezajímalo. Teď ale o předchozích rozhovorech přemýšlím, protože se ptá inteligentně, rozumně a s neskutečným zaujetím.

LaCoccinelle
04.01.2023 5 z 5

Knížka se četla sama. Poutavé vyprávění, které si každý milovník seriálových Případů 1. oddělení ihned dokáže spojit s konkrétními příběhy vražd.

lucie.koho
04.01.2023 5 z 5

Trochu jsem se bála toho pojetí formou rozhovoru, ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Pan Mareš je úžasný vypravěč. Knihu jsem přečetla jedním dechem a určitě doporučuji.

oblakaknih
03.01.2023 5 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila, takže jsem byla moc ráda, že jsem ji našla pod stromečkem a ještě i stihla přečíst před koncem roku!
Baví mě reálné příběhy, baví mě krimi a ráda se dovídám nové věci. Takže Moje případy z 1. oddělení jsou vlastně ideálním balíčkem.
Kniha je rozhovorem, takže není tak jednoduché ji hodnotit jako u běžně zpracovaných titulů.
Nicméně mě hodně bavilo, jakým způsobem se mezi sebou autoři bavily. Cítila jsem se součástí rozhovoru a i když téma nebylo mnohdy příjemné, kniha příjemně působila.
Kniha se fantasticky četla.
Jak jsem již zmínila, ráda přijímám nové informace. V této knize jich nebylo málo, mnoho věcí mi osvětlila a velmi mile mě překvapilo, že je na konci i slovníček.
Pokud jste sledovali seriál Případy 1. oddělení, mnoho případů vám bude známo, ve spoustě najdete informace, které jste již slyšeli, ale v tomto případě samozřejmě nabírají na reálnosti.
Myslím, že tohle byla ideální kniha na zakončení roku. Moc doporučuji!

LucieT
02.01.2023 5 z 5

Wow, naprostá pecka, vůbec jsem nemohla knihu odložit.

jessie01
02.01.2023 5 z 5

Pro mě jako milovnici filmových Případů i Devadesátek byla tato knížka třešničkou na dortu k již zmiňovaným seriálům. Velmi zajímavé, poutavě napsané (převyprávěné) životní zkušenosti pana Mareše. Posílám na přečtení dále po rodině a někdy si ji s chutí zopakuji i já.

Knihomol113
02.01.2023 5 z 5

Za mě po delší době opravdu skvělá kniha z tohoto žánru! Spojení novináře a kriminalisty utvořilo velmi čtivý výsledek.

Nikola_
01.01.2023 5 z 5

Tak tohle je pecka! Naprosto neodložitelná kniha.

PlaszCZ
01.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Případy prvního oddělení miluju, takže tahle kniha nemůže chybět v mé sbírce. Přesto si myslím, že není určena jen milovníkům tohoto seriálu, ale také lidem, kteří se o práci vyšetřovatele chtějí dozvědět více. Nicméně, i když to asi nebyl záměr, jsou v knize některé příběhy z Případů popsány a divák tak může posoudit, na kolik bylo autentické např. odhalení pachatele nebo výpovědi svědků v seriálu. Martin Moravec se zajímavě ptá, Mareš zase zajímavě odpovídá, a přestože už na mordpartě nepracuje, zachovává notnou dávku profesního tajemství a některé věci musí divákovi zůstat skyty.

Skvělá práce!

katynka78
01.01.2023 5 z 5

Poslední kniha roku 2022 na mě čekala pod stromečkem a to 2 měsíce byla schovaná a já trpěla, že ji nemůžu číst. Těšila jsem se na ni jak malý Jarda.
Byl to společný dárek pro mě a manžela. A právě manžel četl první, jelikož je rychlejší. Byl rád, kniha se mu moc líbila.
A pak jsem byla na řadě já.
A užila jsem si to, opravdu.
Pana Mareše mám ráda, jeho trochu vyšší ego mi nevadí, protože je vyváženo lidskostí, rozumem a obrovskou prací a tím, co se svým týmem dokázal.
Děkuju panu Moravcovi, že dokázal knihu napsat poutavě.
Jsem ráda, že knihu mám ve své knihovně a je mi líto, že ji mám už přečtenou. Mohla bych ji číst znova. A rozhovory s panem Marešem taky můžu poslouchat pořád.
Jsem prostě fanda!

rozhovory kriminalistika vzpomínky