Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512451/bmid_vrani-oko-kNa-512451.jpeg 5 1140 277

Josef Bergman série

< 8. díl

Vyšetřování zavede kriminalistu Josefa Bergmana do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i podezřelých.... celý text

AlbionFoxyFox
25.10.2023 5 z 5

Kniha přesně podle mého gusta. Milované jihomoravské prostředí, příroda, postav tak akorát, uvěřitelná zápletka a velmi čtivě napsáno. Ideální pro podzimní večery.

Eva398
24.10.2023 5 z 5

Pěkné čtení. Dobře napsané, čtivé. Rada čtu knihy od českých autorů. A opět jsem se nezklamala.

RafaelOrtega
20.10.2023 5 z 5

Tento styl detektivek mi naprosto vyhovuje. Tentokrát chybělo napětí, ale o to víc byl příběh uvěřitelný, stejně jako pachatel. Některé pasáže, resp. Bergmanovo rozjímání u koní i jinde, mi nejdříve nedávaly příliš smysl. Ale do celkové atmosféry nakonec zapadly. Vztah lidí k přírodě je často mnohem drsnější než nejdrsnější severská krimi, a lidské jednání motivované ziskem a chamtivostí je v knize popsáno skvěle. Charaktery uvěřitelné, aniž by autorka zacházela do podrobných psychologických rozborů, vytvořila scénu jako na divadle, kde mokřad může zastupovat jakékoliv jiné území, které se jedni snaží chránit zatímco druzí se z něho snaží těžit. Staré fotky, které na konci příběhu mnoho objasní, se možná objevily příliš náhle, resp. jejich význam coby vodítka. Ale to knize hvězdu neubírá. Dávám plný počet i za téma mokřadů a knihu doporučuji.

Allla9
19.10.2023 5 z 5

Opět výborný Bergman. I tento díl je zaměřený na přírodu - tentokrát se vyšetřuje na jižní Moravě.

BaPe895
14.10.2023 3 z 5

Musím souhlasit s předchozími komentáři. Také se mi postavy dost pletly,to se mi ale u této autorky děje již opakovaně. A vyšetřovatel Bergman na rozlousknutí případů přichází spíše intuicí než poctivou policejní prací. Tento díl byl navíc hodně rozvláčný.

SimonaP
14.10.2023 2 z 5

Hrozně se to vleklo, hodně postav, pletla se mi jména, občas jsem nevěděla, kdo je s kým příbuzný, asi jsem se nedokázala soustředit, protože mě to nebavilo.

Jana283
13.10.2023 2 z 5

Moje druhá kniha od MK a opět mne nenadchla a lehce nudila. Postavy mi připadaly ploché, předvídatelné... Tahle autorka prostě není můj šálek kávy.

kolacky
10.10.2023 5 z 5

Podle mě jedna z nejlepších ze série. Bohužel peníze až na prvním místě. Zajímavé postavy, zajímavé prostředí - a ochrana mokřadů, to se mi moc líbilo. A Bergman ve skvělé formě.

Belanna
29.09.2023 5 z 5

Paní Klevisová a Josef Bergman jsou pro mě sázkou na jistotu.
Ani u tohoto dílu tomu nebylo jinak. Příběh nás zavedl na jižní Moravu, k jejím přírodním krásám, do oblasti, která je rájem pro milovníky ptactva.
Na pozadí idylického soužití místních lidí ale panuje závist, nenávist a složité mezilidské vztahy, které vedou do minulosti.
Četlo se mi dobře, vtáhlo mě do děje. Navíc se mi moc líbí styl psaní a hraní si s češtinou.
Doufám, že další díl na sebe nenechá dlouho čekat.

Liss93
29.09.2023 5 z 5

Po delší době další Bergmanův případ. Několik vražd, společná minulost a tajemství, držená pod pokličkou z různých důvodů. A prostředí jižní Moravy je mi blízké, takže já byla s knihou velmi spokojená.

sarkafarka1900
28.09.2023 4 z 5

Líbilo se mi o něco méně než Dům na samotě. Hlavně mi připadalo, že tady je děj méně přehledný. Také od jistého bodu knihy byl pachatel odhadnutelný vylučovací metodou (ten to není, ta to není a zbyli dva potenciální pachatelé, z nichž jeden měl jasný motiv). Je samozřejmě k diskusi, zda je to vada knihy, jindy se člověku nebude líbit, že pachatel je zcela nejasný až do závěrečného odhalení :-). Takže zůstává ta horší přehlednost, ale ještě 4 hvězdičky.

mcabr
25.09.2023 4 z 5

Tento díl mi přišel nějak zdlouhavý. Ale děj jinak pěkný i zápletka.

JarkaJ.
23.09.2023 3 z 5

Tak jako ano. Nad poměry dobrá česká detektivka. Někdy zbytečně nucené otázky na závěr kapitol, takový rádoby cliffhanger, působí to na mě uměle. Spíše jsem ocenila poznatky o přírodě, dobře vylíčené povahy osob, ale že bych netrpělivostí nedýchala, kdo bude vrah, to nemůžu říct.

ropotamo
20.09.2023 5 z 5

Tak jak jsme u paní Klevisové zvyklí. Udržela standard a napsala opět dobrou českou detektivku.

Kami33
19.09.2023 5 z 5

Paní Klevisová umí... Umí rozepsat charaktery jednotlivých postav tak, že jsou snadno uvěřitelné. Umí napsat knížku tak, abyste se ani chvíli nenudili. Umí vtáhnout čtenáře do děje. Prostě paráda.

Adinlea
17.09.2023 5 z 5

Vrani oko jsem si delsi cas odkladala na sve kupicce knih. Proste az za odmenu, protoze Klevisova a jeji Bergman, tomje proste sazka na jistotu Ani tentokrat nejsme zklamana, naopak jsem dostala presne odmerenou davku dobre ceske detektivky, s prijemnym a znamym prostredim a presvedcivyma postavama :)
Je to uz 8.kniha s detektivem Bergmanem a u vsech knih se dostavi zvlastni detektivni pohlazeni duse. Pribehy se ctou na jedno nadechnuti.
Pet hvezd!

Ísačop
16.09.2023 5 z 5

Druhá kniha od téhle autorky a určitě ne poslední. Děj hezky plynul, žádná nudná výplň. Vraha jsem si netroufla ani odhadnout.
Jo, povedený kousek za 5 hvězdiček.

Fazolecek
15.09.2023 5 z 5

Stejně jako předchozí díly super. Perfektní popisy krajiny. Nemám představivost, ale Ořechovou si tedy díky autorčinu popisu představit uním =) Vraha jsem neuhodla. Za mě spokojenost =)

zuziila
12.09.2023 4 z 5

Knížka Vraní oko se mi první polovinu četla celkem těžce, prokousávala jsem se za mě trochu zbytečným dějem, ale pak mě pohltila a nemohla jsem přestat. V závěru hodnotím jako vydařenou knížku.

sibumi
11.09.2023 4 z 5

Detektivky paní Klevisové mě hodně baví a ty z českého prostředí ještě víc. Navíc mám rád přírodu, takže se v jejích popisech dokážu úplně zrelaxovat a do dané lokace alespoň ve svých představách přenést. Příběh byl zajímavě vystavěný a hlavně dotažený do konce. Vraha jsem potom viděl už skoro v každém, a tak jsem se raději nechal samotným rozuzlením překvapit.