Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510620/bmid_vrani-oko-tIT-510620.png 5 1154 1154

Josef Bergman série

< 8. díl

Dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová se vrací k oblíbenému kriminalistovi Josefu Bergmanovi. Vyšetřování ho tentokrát zavede do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět a podezřívat. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky a dalšími podezřelými okolnostmi. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i těch, kteří před druhými něco skrývají.... celý text

SilvieSisinka
07.05.2023 5 z 5

Opět skvěle poctenicko.Klevisova je skvělá spisovatelka,každá její kniha je úžasná.Tesim se na další knihu.

KatyM.
02.05.2023 5 z 5

Opět další úžasná kniha od paní Klevisové, každá její kniha je lepší a lepší (samozřejmě i ty dřívější jsou perfektní). Kniha je velmi čtivá, napínavá, vůbec jsem neměla tušení kdo je vrah a jaké měl důvody. Doporučuji a budu se těšit na další knihu.

Monika1717
01.05.2023 5 z 5

Příjemná detektivka z jižní Moravy, vraha jsem odhalila až skoro na konci. Rodinné vztahy, peníze, dávné provinění, to všechno semele postavy a někdo z toho nevyjde živý. Pěkný popis přírody, lužní lesy, plno komárů, vzácní ptáci, tajemství. Na nic paní spisovatelka nezapomněla. Přečetla jsem jedním dechem. Zkuste to také.

lexikon_tf
30.04.2023 5 z 5

Jsou autoři, u nichž s jistotou vím, že se mi jejich knihy budou líbit. To platí pro Michaelu Klevisovou, od které jsem zatím přečetla Prokletý kraj a moc se mi líbil. Teď se ke mně dostala tato novinka, která je už 8. dílem série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem. I bez znalosti předchozích dílů jsem byla nadšená! Ihned jsem si oblíbila kriminalistu Bergmana a jeho rozvážný a precizní styl vyšetřování.

Příběh se odehrává v odlehlé jihomoravské chatové osadě u řeky, kde se v přilehlých mokřadech začíná objevovat vzácné ptactvo. Místní nadšení ornitologové jásají a chtějí tu vybudovat ptačí rezervaci, ovšem ne každý starousedlík s tímto záměrem souhlasí.

Když jsou však v osadě, kde se obvykle nic vzrušujícího neděje, nalezeny mrtvoly, vyšetřovatel Bergman se svou kolegyní Sedlákovou musejí přijít na kloub nejedné podezřelé záhadě.

Skvělý detektivní příběh, který plyne poklidně, což mu však neubírá na napínavosti. Čtivá detektivka s pěkně propracovanými postavami a tak akorát spletitými vztahy, velmi se mi líbilo i prostředí chatové osady a sousedního statku. Autorka nám o každé stěžejní postavě odhalila i její minulost, abychom si snad lépe udělali představu o vrahovi a nakonec se přesvědčili, že všechno je samozřejmě úplně jinak. Velice doporučuji a už se těším až si přečtu celou sérii!

helenah
28.04.2023 5 z 5

Sázkou na jistotu...je začíst se do detektivky Michaely Klevisové. Stejně jako ve svých předešlých knihách dokázala do děje dokonale přenést atmosféru místa, snad i zvuky, vůně.... Jednání všech postav je uvěřitelné, jakoby logické a já jsem docela brzy nějak začala tušit, kdo by možná mohl být vrahem-abych na konci zjistila, že jsem vedle jak ta jedle:)))
Díky za dva fajn napjaté dny kdy mi všechno šlo rychleji od ruky,abych mohla číst.
A ještě, pan kriminalista Bergman a jeho mladá kolegyně Sedláková jsou fakt moc príma dvojka...

zazvorka
28.04.2023 5 z 5

Skvělé!!! S velkým sebezapřením, ale dokázala jsem nezhltnout knihu na posezení. Dávkovala jsem si ji za odměnu a motivace byla velká - pomohla mi vyžehlit kupu prádla a uklidit ve sklepě. Autorka mě mistrně vtáhla do děje, jak to ona umí. Dokáže přesvědčivě vykreslit postavy, prostředí i atmosféru. A já si vše blaženě užívám. Poklidnější plynutí děje v jejích knihách mne nehoní tryskem k závěru, ale k mému potěšení mi umožňuje vychutnávat detaily vyprávění, kvalitu stylu, nové poznatky z daného prostředí (a že tam pokaždé jsou, toho si velmi cením).
Knihu jsem si užila a s pohlazením po hřbetě ji ukládám do knihovny k jejím družkám. Těším se na další!

annettka1098
27.04.2023 5 z 5

V první polovině knihy se seznamuje s rodinou Strassových a dalších obyvatel chatové osady Slunečná. Kniha tak na mě trochu působila jako rodinné drama s detektivní zápletkou. Nicméně postavy a jejich vztahy byly tak dobře vykresleny, že mě čtení velmi bavilo.

Jediné co mě na čtení "ubíjelo" byly dlouhé kapitoly, kdy bylo 300 stran rozdělených pouze do 17 kapitol. Jsem zastánce spíše kratších kapitol, mám pak pocit, že se v ději neustále někam posouvám.

Ani dlouhé kapitoly ale nemohly tentokrát ubrat na zajímavosti příběhu. Přestože jsem vraha tipovala téměr od počátku, autorka mě několikrát zmátla, takže jsem pochybovala, zda je můj intuitivní odhad správný. Nakonec jsem byla moc ráda, že vše dávalo smysl.

Hodnocení: 90 %

raty
27.04.2023 5 z 5

Dlouhé čekání na tuto knihu skončilo a začalo dlouhé čekání na další díl :-)

Dostala jsem přesně to, na co jsem čekala. Celkem poklidnou českou detektivku, dobré charakteristiky zajímavých postav, krásné a atraktivní prostředí, spoustu podezřelých a nakonec jednoho překvapivého vraha. Děkuji autorce za pohodové čtení.

Měla jsem trochu strach, že mi budou při čtení naskakovat tváře herců ze seriálu natočeného podle předchozích dílů. Naštěstí moje představivost byla silnější. Moc jsem se s televizními tvůrci neshodla.

jahlina
25.04.2023 5 z 5

Na další v pořadí již osmou detektivku Michaely Klevisové s inspektorem Bergmanem v hlavní roli jsem se moc těšila. Děj je tentokrát zasazen na venkov na jižní Moravu do oblasti mokřadů, ráje pro ptactvo i ornitology.

I ve zdánlivě idylickém kraji žijí lidé, kteří si závidějí a nenávidí se. Na Bergmanovi a jeho kolezích je rozplést tyto složité vztahy a najít souvislosti mezi nevyřešenou vraždou profesorky v Praze a smrtí místního ornitologa.

Detektivky Michaely Klevisové miluju právě pro vztahové propletence, které často ukrývají tajemství sahající do již pozapomenuté minulosti. Tempo detektivek je pomalejší, rozhodně se však při čtení nenudím a užívám si spřádání vlastních teorií. Je to jako hra. Autorka nahazuje indicie, které mě občas svedou na špatnou cestu nebo naopak posunou tím správným směrem. Přiznám se, že vraha jsem úplně neodhadla. Mířila jsem těsně vedle .

Už teď se těším na deváté pokračování.

BambinoMum
25.04.2023 5 z 5

Detektivky od paní Klevisové mám moc ráda. Ani tato mě nezklamala, i když jsem se ze začátku lehce ztrácela v postavách. Dobrý příběh, zajímavé rozuzlení. Těším se na další knihu.

zdehan
25.04.2023 5 z 5

Pěkná česká detektivka spisovatelku mám moc ráda.

Knižní střípky
24.04.2023 4 z 5

Já jsem s VRANÍM OKEM spokojená. S touto sérií jsem se vydala již všude možně, dokonce i za hranice naší země a pokaždé jsem dostala velice dobře vystavěný příběh s detektivní zápletkou. Je to přesně ta paní Klevisová, na kterou jsem se těšila, a kterou jsem naštěstí i dostala. A už teď se těším na deváté setkání. Klevisovky jsou pro mě totiž důkazem toho, že pomalé tempo příběhu nemusí znamenat nudu.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

L.Helena
24.04.2023 4 z 5

Česká detektivka, české (v tomto případě spíš jihomoravské) prostředí, postavy, které nejsou černobílé, příběh tak akorát komplikovaný... To jsou pozitivní atributy knih Michaely Klevisové. Ani nemusí Bergman jezdit nikam do severských krajů. Případy, odehrávající se u nás doma, se mi v této sérii líbí nejvíc. A tento je určitě jeden z těch povedenějších.

princesse
24.04.2023 4 z 5

Čtivé to bylo, opět jsem si barvitě představovala místa dle podrobných popisů, ale nevím ... něco mi chybělo. Nebyla to taková pecka, i když jsem si četbu užila. Rozhodně ale zklamaná nejsem. Opět jsem si kriminalistu Bergmana a spol užila a určitě si přečtu i další díl. Souhrnem tedy doporučuji.

yonda
24.04.2023 5 z 5

Další bezva detektivka z pera Michaely Klevisové. Sugestivně popsaná krajina, postavy, jasná zápletka a přítomnost oblíbeného kriminalisty Josefa Bergmana. Super!

Didi15
24.04.2023 5 z 5

Díl možná pro mě zatím nejméně zajímavý , ale i tak Klevisová dokazuje, že patří mezi naše nejlepší autory. Nelze hodnotit jinak, než za plný počet .

Kája95
24.04.2023 4 z 5

Výborně, přesto jednoduše a čtivě vykreslené postavy, autorčiny detektivky mám moc ráda. I přesto, že se jedná o detektivku je to příjemné a oddechové čtení.

Čtenářka73
23.04.2023 5 z 5

Další skvělá Michaela Klevisová, pro mě česká Agatha. Výborně vykreslené postavy, krve jen tolik, kolik je nezbytně nutné, logické řešení s použitím psychologie a zase všechno zasazené v krásném prostředí. U Míšiných detektivek si vždycky úžasně odpočinu. Už se moc těším na příští.

borupet
23.04.2023 5 z 5

Další skvělá paní Klevisová. Napínavé až do konce. Není co dodat.

Havrnka
22.04.2023 5 z 5

Paní Klevisová si ceny za nejlepší české detektivky právem zaslouží!!! Skvělé čtení!