Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510620/bmid_vrani-oko-tIT-510620.png 5 1154 1154

Josef Bergman série

< 8. díl

Dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová se vrací k oblíbenému kriminalistovi Josefu Bergmanovi. Vyšetřování ho tentokrát zavede do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět a podezřívat. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky a dalšími podezřelými okolnostmi. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i těch, kteří před druhými něco skrývají.... celý text

Verrrunka
31.05.2023 4 z 5

Musím říct, že tématem se mi to hodně trefilo do noty, neboť já jsem takovej ornitolog amatér. :D
Nejvíc sympatické mi na knížkách Klevisové je, že si uvědomuje, že se její příběhy odehrávají v Čechách, nejde po žádné krvavé senzaci, umí perfektně vytěžit prostředí a českou krajinu.
Tentokrát mi to ale přišlo trochu míň napínavé, některé dějové linky mi přišly trochu zbytečné a prostě jen do počtu stránek. :)
Určitě ale jde opět o čtivou detektivku, včera jsem ji dočítala do čtvrt na 12 v noci.

mi-380
31.05.2023 5 z 5

Těšil jsem se na další příběh z venkova, z přírody, od vody, kde autorka obvykle nechává svou dvojici detektivů (Bergman a Sedláková) během pátrání po vrahovi trpělivě rozplétat staré polozapomenuté vztahy a tajemství. Rozuměli jsme si i tentokrát, výpravu do jihomoravské vesnice jsem si užil, jako bych tam byl s nimi. Za těch 16 let a 8 knih s Bergmanem spisovatelka mírně změkčila svůj kritický pohled na obě pohlaví.
Po přečtení první knihy (Kroky vraha) jsem to viděl takto: "Krásné ženy špatných charakterů a zdegenerovaní muži, hnaní primitivními pudy."
Dnes poopravuji na: "Krásné ženy, ženoucí se bezhlavě do problémů a podivínští muži, hnaní sobeckými motivy."
Zároveň jsem byl zvědavý, zda autorka dodrží svůj obvyklý počet významných postav, to znamená 18. Nedodržela, je jich 17, ale i bez té jedné za mne velká spokojenost.
90 % (zatím 357 hodnotících s průměrem 93 %).
...
Eva pokračovala udiveným tónem. "Připadá mi strašně zvláštní, že jste byli kdysi tak dobří kamarádi a pak se ta vaše parta úplně rozpadla."
"To se stává. Vždyť jsme byli děti. Kdybychom se seznámili až jako dospělí, nejspíš bychom si vůbec nerozuměli."

Danago
31.05.2023 4 z 5

Osmý díl série Josef Bergman, opět velmi zajímavé čtení. Jako vždy jedná se o rodinné drama s detektivní zápletkou. Tentokrát se děj odehrává na jižní Moravě, tím mi tento díl byl blízký. Teplo jižní Moravy z knížky přímo sálalo takže ideální čtení na léto.
Musím přiznat, že knížka měla trochu pomalejší začátek a co se týká motivu pachatele , tak mi nepřišel natolik závažný, aby vedl k vraždě. Ale to asi závisí na prchlivosti pachatele.

manteca8619
30.05.2023 3 z 5

Pepa Bergman je láska. V předchozí autorčině knize Prokletý kraj mi vážně chyběl a tak jsem se těšila na jeho nový případ. Bohužel tahle kniha mě spíše zklamala. Od začátku se ten příběh strašně divně táhl, spousta postav ve kterých jsem se začala ztrácet. Děj se začal trochu hýbat když došlo k vraždě, ale i tak mi tam chyběla nějaká jiskra...Pozitivem příběhu je jeho zasazení do krás jižní Moravy.

evelýny
28.05.2023 5 z 5

Bažiny, mokřady, tůně,
Dyje pluje tam líně, rákosí šumí ve větru.
Tajemství z dětství bukače vyplaší
a Vodouš rudonohý nic netuší.
Vraní oko zamíchá kartami a dílo své dokončí na duši skvrnami.
Rozbité vztahy a lži ornitologům ráj naruší.
Nad Slunečnou vznáší se opar smrti.
Snad komisař Bergman vše vyřeší.

Slunečná, zapomenutý kout Jižní Moravy, slepé rameno Dyje, pár chat a k tomu pár nadšených ochránců fauny i flóry, kteří se snaží zdevastované přírodě navrátit její původní krásu. A pak je klid narušen sériovými vraždami.
Popisné, laskavě poklidné, propletené osudy, minulost, co vrhá stíny do přítomnosti a jedno zamlčené tajemství zdvihne stavidla vzteku, závisti, strachu.
A prachy, prachy, prachy.

Audiokniha: Jana Stryková čte empaticky magicky.
Atmosféru přírody v audioknize umocňují trefně umístěné vokály ptáků. Krásný zážitek v této povrchní uspěchané době.

čef
27.05.2023 5 z 5

Velmi dobrá detektivka. Události můžeme sledovat lineárně, zbavené balastu přílišných slov a nezajímavých událostí. Zápletka super, ornitologie jako chutný přídavek. Postav tak akorát, ve jménech se tedy můžete těžko zamotat jako někdy i jinde. Kniha mi tedy vyhovuje po všech stránkách a vidím, že nejsem sám.

Jessica007
25.05.2023 5 z 5

Výborná kniha od mojí velmi oblíbené české autorky (aktuálně asi nejoblíbenější). Čtu od ní všechny knihy, takže na tuto jsem čekala a těšila se. A zklamaná jsem tedy rozhodně nebyla. Knížka se mi moc líbila, hezky se četla, líbilo se mi i umístění děje na jižní Moravu do krásné přírody, téma ornitologie a mokřadů bylo také skvělé, v neposlední řadě fajn Josef Bergman, prostě líbilo se mi vše. Určitě doporučuji.

prochajda
24.05.2023 5 z 5

Prostě, výborná kniha, tak moc dobře napsaná, že se četla jedním dechem. Mohu jen doporučit. Těším se na další díl této série.

Ivana11
24.05.2023 5 z 5

Opět výborné.

simona g.
22.05.2023 5 z 5

Klevisová a Bergman série mě prostě baví. Pohodové a lehce napínavé čtení, jako u všech předchozích knih této série. Nemohla jsem tedy vynechat ani tuhle knihu a ještě že :). Bavila, líbila se, fajn se četla. Spokojenost, doporučuji.

lenikhor
22.05.2023 5 z 5

Opět pohodové, lehce napínavé čtení. Už je to 8. díl ze série s detektivem Bergmanem, ale pořád je to psáno uvěřitelně. Když jsem se dočetla, že se děj bude odehrávat v jihomoravských mokřadech a bude o ptačí rezervaci, tak se mi prostředí zdálo pro mě nezajímavé. Nakonec jsem se ale dozvěděla zajímavosti z ptačí i rostlinné říše a nebyla jsem z výběru prostředí zklamaná, ba naopak.

katlouc.ha
22.05.2023 5 z 5

Letos jsem vzala Svět knihy opět útokem. Na besedu s paní Klevisovou jsem se už těšila a autorka mě jako vždy nezklamala. Další Bergmanův případ, který mě velice bavil.

ArwenAragorn
21.05.2023 5 z 5

81%

Autorka opět nezklamala. Děj se tentokrát odehrává v pro mě blízké lokalitě. A je to zase o obyčejných lidech, jejich tajemstvích, trápeních, lžích, touhách. A všechno se tady točí kolem ptačí rezervace vznikající v místních mokřadech. Povídání o ní mě taky bavilo. A až ke konci zjistíte, proč má knížka takový název.
Ráda doporučím.

desert.fox
20.05.2023 5 z 5

Detektivka o lidech. Ne o postavách, nezranitelných, nesmrtelných, výjimečných, ale prostě o lidech.

Makůvka
20.05.2023 5 z 5

Je to pár let, co jsem četla jednu knížku z této série a nějak mě neoslovila, tak jsem další už nezkoušela. Jenže díky databázi jsem stále narážela na novinku Vraní oko a hodnocení bylo také vysoké, tak jsem si řekla, že to zkusím.
A byla jsem nadšená. Krásná, čtivá detektivka z českého prostředí. Vše klidně plynulo, příběh logicky vymyšlený, čtenář se v ději ani v postavách neztrácel. Detektiv praktiký a sympaťák. Prostředí děje se odehrává v pěkném moravském kraji a popis přírody a ptactva do toho krásně zapadal.
Moc se mi knížka líbila a určitě si přečtu předchozí díly a budu se těšit na další pokračování.

Lucciella_L
20.05.2023 5 z 5

Klevisová zkrátka nezklame. Děj je příjemný a čtivý, zasazený do mě blízké lokality, čímž kniha nabyla ještě více na atraktivitě. Líbí se mi, že vraha neodhalím hned. Za mě super

Pavlnka
19.05.2023 5 z 5

Miluji Klevisovou, příjemné a napínavé čtení se skvělým hlavním hrdinou.

PetK
18.05.2023 4 z 5

Opět standardně skvělá Klevisová, teď ještě navíc skoro u nás doma. :-) Její detektivky mají jakousi klidnou, konejšivou atmosféru, což je docela nezvyklé spojení. Tahle série mě baví.

jitka7326
18.05.2023 5 z 5

Neměla.jsem očekávání a knížka milé překvapila.milý bonus byly popisy přírody, hlavně ptáků

ddkk
18.05.2023 5 z 5

Výborná detektivka, kterou jsem nemohla odložit. Navíc se tentokrát odehrává v kraji, který dobře znám. Michaela Klevisová se nepopíratelně propsala do první ligy české detektivní literatury, protože - alespoň pro mne - každá její další kniha je zatím jen lepší a lepší...

Bylo to napínavé, řešení docela nečekané a bylo to navíc takové "naše" v tom nejlepším slova smyslu.

Doporučuji.