Jizva

Jizva https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477557/bmid_jizva-mMv-477557.jpg 4 423 125

Katarzyně je něco přes čtyřicet a za celý život nevytáhla paty z rodného Polska. Teď však má pro svou firmu otevřít novou pobočku v Ostravě. Od studenta Martina, kterého zaměstná jako tlumočníka, se dozví o tragické historii blízké vesnice Životice: v srpnu 1944 zde nacisté v odvetě za partyzánský útok na příslušníky gestapa zastřelili během jednoho nedělního rána třicet šest mužů. Katarzyna dojde k názoru, že dávný nacistický masakr může mít spojitost s její devadesátiletou tchyní. Na vlastní pěst rozjede pátrání – netuší ale, že pro vztahy v její rodině to může mít osudové následky. Upřímně vítám, že prostřednictvím románu Danuty Chlupové znovu vstupuje do veřejného prostoru téma životické tragédie, které uplynulá desetiletí odsunula do trestuhodného zapomnění. Karin Lednická, autorka románové kroniky Šikmý kostel... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Blizna , 2017

Safrika
08.10.2023 4 z 5

Kniha byla skvela, moc se mi libila, pribez zajimavy a chytlavy. Tesim se na dalsi knihu autorky.

Marika Vanova
07.10.2023 4 z 5

Přečteno jako audiokniha v podání Vandy Hybnerové, líbila se mi obzvlášť historická linka. Jsem ráda, jak to dopadlo.

Jančislava
06.10.2023 3 z 5

Od knihy jsem asi čekala něco jiného nebo trochu víc, nevím. Celkově kniha není špatná, postupně se odhalující příběh z minulosti zaujme, ale to celkové napsání mě nijak zvlášť nebralo. Za mě je to takový lepší průměr.

kockazereknizky
17.09.2023 3 z 5

Životice, dříve malá vesnička, dnes součást města Havířov v Moravskoslezském kraji, byly svědkem mnoha významných událostí. Následující knihy, které vám chci představit, a to "Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie" a "Jizva", se věnují událostem, které se zde odehrály v průběhu dvacátého století.

Karin Lednická se ve svém díle opírá o pečlivý výzkum archivních materiálů, vzpomínek pamětníků a dobových fotografií, a čtenářům tak předkládá faktický obraz událostí, které se v Životicích během druhé světové války udály.

Na druhou stranu, Danuta Chlupová, spisovatelka s občanstvím jak polským, tak českým, se v knize zaměřuje spíše na románové zpracování této tragédie. V jejím příběhu se prolíná linie přítomnosti, kdy hlavní postava pátrá po rodinném tajemství své tchýně, a linie historická. Ačkoli je tedy hlavní dějová linka a postavy smyšlené, v příběhu se objevují zmínky o některých reálných postavách a událostech. Klíčové informace o životické tragédii obsahují obě knihy.

Dáma s hrnstjm
25.08.2023 3 z 5

Nepochybuji, že za vznikem knihy stojí silný rodinný příběh autorky. Střídání minulosti a přítomnosti bývá fajn způsob, jak udržet čtenářovu pozornost. Tady mě ale bavily jen události minulé. Do kapitol ze současnosti jsem se nemohla pořádně začíst, asi mi vadily málo věrohodné postavy nebo jejich jednání, nevím. Jako celek hodnotím průměrně, navzdory závažnosti historických událostí se tu žádná "velká literatura" nekoná. Aspoň z mého pohledu.

Dovolím si poznámku, že tady na jihu Čech máme taky podobnou tragédii, možná o to smutnější, že až z 8. května 1945. Bernartice.

skalek
11.08.2023 5 z 5

Krásná kniha...na základě této knihy jsem se objednala do památníku Životické tragedie ....
Děkuji p.Chlupová

Vestička
29.07.2023 5 z 5

Pane bože, ty polský autorky. Kdybych měla jmenovat 3knihy za poslední roky. Bylo by to Svúj vůz i pluh věd přes kosti mrtvých, Pískový vrch a Jizva. Naprosto uvěřitelný příběh. Napínavý až do konce. A navíc, někdy se stane , že člověk čte knihu, která má co říct k tomu, co zrovna prožívá v reálném životě. Tak prý sex a prachy hýbou světem, a mně se spíš zdá že ukřivděnost.

Knihomura
22.07.2023 4 z 5

Není to špatné, ale Životice od Karin Lednické mi přišly lepší. Tam je tragédie popsaná podrobněji a méně "románově". Nicméně i toto připomíná něco, co jsem doteď ani netušila.

Val
01.07.2023 5 z 5

Vzhledem k tomu , že jsem četla Životice od Karin Lednické, tak jsem věděla, do čeho jdu .
Jizva není literatura faktu, nýbrž román, který přibližuje životickou tragédii velmi poutavě. Střídání dvou časových rovin a zasazení mnoho let starého rodinného tajemství sice samotnou tragédii poněkud upozadnilo , ale dle mého názoru bylo určitě osvěžením. Za mě velké doporučení .

ArwenAragorn
17.06.2023 5 z 5

81%
Opět zaslechla výstřel. Docela blízko. Takže to nebyl sen. Srdce se jí opět rozbušilo. Co se to děje? Přiblížila se k oknu a opatrně zvedla zatemnění. Venku si nevšimla ničeho nezvyklého. Pootevřela okno, pustila dovnitř čerstvý vzduch. Kolik je asi hodin? Teprve šest. Rozhodla se, že si ještě lehne a pokusí se znovu usnout.
V tom okamžiku se ozval srdceryvný ženský nářek. O chvíli později zazněl výstřel, někde blízko.
________________________________________________________________________________________________________________
Velmi dobrý román, vycházející ze skutečné tragické události. Silné a emotivní. Knížka se mi líbila ještě víc než Varhaník z mrtvé vesnice.
Doporučuji!

Gibis
04.06.2023 4 z 5

Jako děti školou povinné jsme Životický památník a náhrobní kameny v lesíku se třídou navštěvovali. Ale musím přiznat, že tehdy jsme moc nevnímali tragédii s tím spojenou a brali to spíš jako únik před školní nudou. Vůbec jsme si neuvědomovali, kolik životů v tak malé vesnici tahle událost zasáhla a změnila. Autorka nabízí zajímavě propojené pátrání po minulosti Katčiny tchyně, s retrospektivně vyprávěným příběhem obyvatel Životic pár dní kolem zmíněné tragédie. Hlavní postavy příběhu jsou sice fiktivní, ale válečné události jsou historicky podloženy.

AlbionFoxyFox
23.05.2023 4 z 5

Velmi čtivé, propojuje minulost se současností, zajímavé postavy. Kdybych nečetla nejdříve Životice Lednické, dala bych možná plný počet hvězd, takto jsem bohužel od knihy asi čekala zbytečně moc. Zároveň mi jakožto obyvatelce Těšínska trošku vadil přílišný propolský tón napříč knihou.

Eva745
15.05.2023 5 z 5

Zajímavý příběh z období 2. světové války, který se odehrává na Těšínsku, v kraji, o kterém jsem do této doby skoro nic nevěděla. O životické tragédii jsem se dozvěděla až z knihy Karin Lednické.

Iva.Iv
14.05.2023 3 z 5

Životice jsou v mém kraji, tak asi proto životickou tragédii znám. Kniha Jizva se dobře četla, děj ubíhal, ale zdálo se mi, že je to více o tragédiích rodinných, či vztahových, na pozadí války. Samotná událost z 6. srpna je na pár stránkách a třeba to byl autorčin záměr, jen mně to přišlo trochu " jalové " Ale jsem se ráda, že jsem knížku četla

iveta3689
14.05.2023 4 z 5

Dobře napsané, poutavé, čtivé.

Romča11
11.05.2023 3 z 5

Jizva je z části pojatá jako detektivní pátrání po minulosti jedné z postav a v knize se tak dobře prolíná současnost s minulostí. To mi pomáhalo se v příběhu minulosti lépe zorientovat, i když mě to zprvu trochu zmátlo.
Jizva by měla pojednávat o životické tragédii, která se stala v rove 1944. Bohužel se k těmto událostem dostáváme až skoro v závěru knihy a vlastně jen na pár kapitol. V příběhu je sice naznačeno, že se něco chystá. Avšak část knihy, která se odehrává v minulosti, spíše pojednává o životě postav před událostmi. To mi je velmi dobře přiblížilo, ale na úkor toho, že životická tragédie se zde odehrává krátce. Navíc je příběh vyprávěn z pohledu postav, které se této tragédie účastnily nepřímo a tragédii poznáváme převážně z jejích následků.
Další problém jsem měla se stylem psaní/jazykem, který autorka v knize použila. Občas jsem měla pocit, jako bych četla spíše popis událostí, než klasické vyprávění. Navíc v části knihy, která se odehrává v minulosti, jsem občas našla neadekvátní slova pro toto období (např. věta: Budeš se mnou chodit?).
Postavy byly skvělé, hned jsem si jich několik oblíbila.
Jinak je ale Jizva velmi povedená, dokázala mě vtáhnout a užila jsem si ji.

Radka1911
10.05.2023 4 z 5

Knihu jsem si přečetla hned po knize Karin Lednické mapující polozapomenutou životickou tragedii. Zatímco Karin Lednická stvořila velice čtivou literaturu faktu, příběh Jizva je román připomínající osudy oné události s fiktivními hlavními postavami. I takto podaný příběh je čtivý a zajímavý.

Petrasuvicka
09.05.2023 4 z 5

O takovém masakru na opačné straně naší dnešní republiky čtu prvně. V tomhle ohledu mě autorka i její debut obohatily. Roli hraje válka, nešťastná láska. Obojí nutí lidi dělat zoufale a šílené veci. Ale pravda je, že podobných knih, kdy obvykle vzpomíná přestárlá babička, ještě častěji těsně před svou smrtí, na minulost, je v posledni době dost a četla jsem lepší. proto nemůže být plný počet.

Terrez93
17.04.2023 5 z 5

Jizva, jak už fyzická vzpomínka, tak i ta psychická - válečné období a jedna velká tragédie. Dětství a mládí o kterém nikdy nikomu nepověděla.

Tak tohle mě hodně bavilo, střídání pohledů z minulosti a současnosti, krátké kapitoly, žádná omáčka kolem, pořád se něco dělo, mělo to spád.
Postavy se krásně prolínaly, kousky skládačky do sebe začaly postupně pasovat, krásný příběh. O Životicích jsem již knížku četla a taky přečetla jedním dechem.
U jednotlivých postav nebyly až tak popsané charaktery, ale v tomto příběhu mě to ani tolik nevadilo. Nejvíce se mi zalíbil příběh Terezky a samozřejmě Marty a její rodiny.
A navíc krásné grafické zpracování, nemohu jinak než 5/5*

hannina
02.04.2023 4 z 5

Strhující román to tedy není. Spíš příběh zhrzené mladé ženy v době životické tragédie, která pak celý svůj život zřejmě žila se stínem viny. Nečetlo se to špatně, ale navzdory neveselému tématu to byla spíš oddychovka.