Jestli chceš

Jestli chceš https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280269/bmid_jestli-chces-Pwe-280269.jpg 3 83 27

Čtyřicátník Roar narazí při kondičním běhu v lese na osmatřicetiletou ženu, která se stejně jako on ztratila. Je říjen, dvojici zaskočí brzký soumrak a oba běžci jsou nakonec nuceni strávit v lese mnohem víc času, než chtěli. Roar mezitím vyslechne ženin životní příběh. A zatímco ona vypráví o svých láskách i prohrách, oba se ve sledu tragikomických situací snaží vymotat z lesa a vlastně zachránit holý život. Čtenář nakonec překvapeně zjišťuje, že mají společného víc, než se na první pohled zdá. Nabídne jim společná cesta z lesa i východisko z osamění?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Hvis det er , 2014

kalinkacz
07.07.2016 3 z 5

No, tak tohle je opravdu naprosto nenáročné a pouze oddechové čtení... Nápad na děj zněl podle anotace celkem zajímavě, přece jen v noci v lese se může stát cokoli, zvlášť mezi dvěma naprosto cizími lidmi... Ale nic napínavého ani nečekaného se nestalo a konec mi přišel nepochopitelný a trošku i otevřený... Za mě velké zklamání, prostě nenáročné čtení s nekomplikovaným dějem...

iveta3689
16.06.2016 2 z 5

Anotace mě hodně nalákala. Také běhám a nejvíc času po lese, takže mi téma bylo blízké. Bohužel tím to také skončilo. Všechno důležité je řečeno na obálce knížky, děj se nikam nehýbe. Naštěstí je knížka útlá, dočetla jsem ji, i když jsem se nudila.

Izu
12.06.2016 4 z 5

Bloudeni v sobe samych. Osamelost, nevydarene vztahy.Oba protagoniste jsou v tom tak zabredli, ze se nejspis po nalezeni cesty rozesli.Kazdym svym smerem po pesine.......

Clara del Valle
23.05.2016 3 z 5

Mám tyto knížky "o ničem" ráda, ale ze všech knih autorky je pro mne tato nejslabší, závěr jsem jen prolistovala, už mě to nebavilo. Prostě Představa o nekomplikovaném životě... je pro mne dosud nepřekonatelným vrcholem.

Diorissimmo
27.04.2016 4 z 5

Není to moje první přečtená kniha od autorky, tak mám možnost srovnání. Helle Helle píše velice úsporným a minimalistickým stylem, o zdánlivě banálních věcech ze života, kdy spíš než ucelený příběh je to takový fragment, střípek, jedno zastavení v čase bez začátku a konce. Jestli chceš, je osamocený dílek puzzle, který nemá kam zapadnout. O hlavních postavách se toho dozvídáme málo, žena a muž se ztratí v podzimním lese a snaží se přežít dvě chladné noci. Mají hlad, žízeň, vybitý mobil, je jim zima a bloudí lesem jak Jeníček s Mařenkou.
O obou protagonistech se toho z dialogu moc nedozvíme, u ženy po celou dobu nevíme ani křestní jméno, pouze příjmení Vejmandová. Občas jsem měla pocit pocit, že se neztratili jen hlavní hrdinové, ale i něco důležitého v překladu.
Vše, s čím je čtenář konfrontován, probíhá formou monologu muže, příběh ženy je vyprávěn ve třetí osobě. Vyprávění o hlavní hrdince je ucelenější, pouze na konci, kdy se schyluje k tomu, že se dozvíme nějakou zásadní informaci...se nedozvíme nic a můžeme se jen domýšlet a spekulovat. Konec je rovněž otevřený, a i když mi otevřené konce většinou nevadí, tady jsem byla celkem zaskočena tím, že příběh dál nepokračuje. Přirovnala bych to k tomu, že sedím v dobře rozjetém vlaku a náhle vše jako když utne, protože koleje zde končí.
Ačkoli knihu považuji za nejlepší dílo Helle Helle a dala bych pět hvězdiček, přeci jen mi vadilo, že některé záležitosti zůstaly nevyřešeny.

Boboking
19.04.2016 4 z 5

Tak jsem na tom jako níže Šárka5876. Poprvé čtu tuto autorku, a přestože jsem knihu přečetl celou, a nemůžu říci, že by nebyla dobrá, co o ní říci? Jako by neměla začátek, ani konec, tedy pointu. Oslovila mne především coby nadšeného chodce a tuláka po lesích, ve dne v noci, to je jedno. Ale nakonec o to v knize nejde. Spíše o útržkovité epizody ze života obou postav, které se náhodou ztratí ve stejném lese.

Šárka5875
16.04.2016 4 z 5

Od autorky jsem prozatím nečetla žádnou jinou knihu. Možná proto mě tato trochu překvapila. Říkám si, co nám chtěla vlastně autorka prostřednictvím své knihy sdělit? Sama jsem neobjevila žádnou pointu, nějaké poselství či jak to nazvat. Mám pocit, jestli mi snad něco neuniklo, jestli jsem něco nepochopila jinak, než autorka zamýšlela.
Konec příběhu může být klidně začátkem dalšího. Však uvidíte sami, pokud si knihu přečtete. Více v recenzi v záložkách - Můj knižní ráj.

dánská literatura

Helle Helle (p)