Jedno obyčejný léto

Jedno obyčejný léto https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442948/bmid_jedno-obycejny-leto-TO4-442948.jpg 4 205 205

Dívky Rose a Windy se setkávají vždy jednou za rok, protože jejich rodiny tráví prázdniny na stejném místě u oceánu. Tohle léto vypadá jako každé jiné, ale hodně se toho během něj změní. V melancholickém komiksu vyvedeném pouze ve fialových tónech se jako příliv a odliv střídají různé linie vyprávění: Sledujeme společný bezstarostný čas Rose a Windy, manželskou krizi rodičů jedné z nich a příhody party náctiletých, která se schází kolem místní sámošky, kde si dívky půjčují nepřístupné filmy jako Texaský masakr motorovou pilou nebo Noční můra v Elm Street. Dívky tak poznávají, že součástí světa dospělých jsou složitější problémy než skákání do vln, že pubertáci mají milostné vztahy, že rodiče se můžou rozvést. Rose a Windy začínají přemýšlet o budoucnosti a uvědomují si, že se samy změní duševně i fyzicky.... celý text

Literatura světová Komiksy Dívčí romány
Vydáno: , Paseka

This One Summer , 2014

Arkagas
12.03.2021 4 z 5

Jedno obyčejný léto je další komiks, u kterého se Vám budou hlavou honit různé myšlenky. Troufám si říct, že v něm každý najde něco jiného. Nekomu sedne příběh dospívající Rose a její kamarádky, někdo se více zamyslí na hádkami rodičů a těžkostmi dospělosti. Rozhodně je to ale kniha, která Vám vykouzlí úsměv na tváři svou upřímností, laskavostí a otevřeností. Kniha, která je jak pro náctileté, tak pro dospělé. Protože jedno obyčejné léto zažil dle mě každý, i když si to vlastně neuvědomuje. Pocitová kniha, kterou prožijete, nejen díky nádherné kresbě. Kniha, ze které na Vás dýchne nostalgie prázdnin, vůně mořského vzduchu a vzrušení z dobrodružství, které Vás teprvé čeká. Protože jedno obyčejný léto jsme nejspíš zažili každý, jen jinak :)

chaera
02.03.2021 3 z 5

(čteno v originále) Čekala jsem něco trochu jiného, takže jsem nyní na rozpacích. Na jednu stranu pěkná oddechovka s krásnými ilustracemi, na druhou stranu je celý příběh docela nezáživný. Trochu mi přijde, jako by se jednalo o první díl a příběh měl nějak pokračovat, ale autorky se rozhodly to zabalit. Nebylo to špatné, ale mě ta zápletka prostě nezaujala. 3/5

stesti.s.knihou
15.02.2021 3 z 5

V komiksu sledujeme příběh dvou náctiletých dívek, které tráví prázdniny se svými rodiči na chatě mimo město. Spolu zažívají první milostné vzplanutí (avšak nic peprného, holkám je cca 12-13, je to tedy spíše taková ta první platonická zamilovanost), krom těch šťastných okamžiků jsou ovšem i svědky ne tak šťastných problémů v rodině. Vše je zde vždy velice zlehka naznačeno, doplněno poměrně přesně vystihující kresbou, ze které sálají emoce. Ostatně musím uznat, že bylo celkem zvláštní číst/prohlížet knihu, ve které jsou emoce mnohem hlouběji a přesněji vyobrazeny pomocí kresby, nikoli popisem v textu.
Kniha to je velmi lehká, pěkná, jemná, přenese vás do dětství, zároveň ale vystihuje i komplikovanost dospělosti. Přechod mezi dětským, bezproblémovým světem a náročným světem dospělých je perfektně vyobrazen na hlavní hrdince, která mezi těmito dvěma světy osciluje. Ráda si s kamarádkou kope díru v písku na pláži, zároveň se ale snaží upoutat pozornost jednoho chlapce a aby toho nebylo málo, snaží se pochopit i napjatý vztah mezi jejími rodiči.
Obsah knihy nádherně koresponduje s jejím názvem, jedná se opravdu o sondu do jednoho obyčejného léta, jeho událostí, radostí i strastí.
Komiks je pohlazením na duši, vzpomínkou na bezstarostnost dětství, doplněn o nádherné ilustrace podtrhující příběh.

trudoš
20.01.2021 5 z 5

Nádherná pocitovka, scenáristicky i kresebně, přičemž vizuální stránka u mne jednoznačně převládla. Jillian Tamakiová několika málo tahy dokáže vyjádřit emoce, napětí či sociální trable. Z toho, co na stránkách komiksu předvádí, mě až mrazilo – protože já tam s těma holkama na pláži Awago Beach byl a užíval si letní prázdniny se vší tou zábavou i nudou. Cítil jsem moře ve vzduchu, písek mezi prsty i napjatou atmosféru mezi rodiči. Už dlouho mě nic nevtáhlo do děje tak, jako právě Jedno obyčejný léto. Škoda jen, že se tu paradoxně o ději moc mluvit nedá. Jak anotace prozrazuje, Rose a Windy se každoročně setkávají o prázdninách, kdy jejich rodiny dorazí kempovat na stejné místo. A protože puberta už bouchá na dveře, není to tentokrát jen o kopání děr na pláži a sbírání kamínků. Takhle to zní sice jako nic moc, ale mě tohle nostalgické rozjímání nad končícím dětstvím bavilo mnohem víc, než nějaká hlubokomyslná polemika o krizi středního věku. Sestřenice Tamakiovy odvedly skvělou práci.

kanitsuj
28.12.2020 3 z 5

Měla jsem pocit, jako bych se vrátila do dětství a užila si "jedno léto" svého dospívání, ale ne vždy jsem s postavami souzněla a pointa mne bohužel spíše zklamala, ačkoli poslední tři stránky to na poslední chvíli ještě trochu zvedly:-))

martinakraus
02.12.2020 4 z 5

Skvělý příběh, výborný styl vyprávění, příjemná kresba i s celostránkovými panely, hluboké myšlenky a spousta velmi důležitých momentů.
Jo, vážně dobrý komiks, doporučuji!

kalinkacz
28.11.2020 4 z 5

Komiksy tolik nečtu... Ale tento jsem zaregistrovala již v zahraniční a věděla jsem, že mi zvědavost nedá a budu si ji muset pořídit.... Kresba wow, hrozně si mě získaly barvy i styl... Zároveň se mě dotknul i příběh... Uvnitř se skrývá mnohé - hledání sama sebe, pochopení sama sebe, přátelství, láska, rodinné nejasnosti i vzpomínky na minulost... Nečekala jsem, že by se mi jakožto ne velkému čtenáři komiksů bude tento tolik líbit, ale ano... Za sebe doporučuji alespoň zkusit...

Sorrow
24.11.2020 4 z 5

Jedno obyčejný léto je komiks, který rozhodně překvapí na mnoha frontách. Byť by se na první pohled mohlo zdát, že je zcela jasně určený mladším dívkám, opak je tak trochu pravdou. Skrývá v sobě mnoho vrstev zabalených do jedné z nejlepších atmosfér, s jakými jsem se setkala. Jednotlivé obrazy se odvíjejí jako smyčka pomalého letního filmu, v němž doslova cítíte žár, slanost vody a bublající problémy schované za masku poklidné letní dovolené. Jillian Tamaki mistrně zvolila nafialovělý tón i časté zařazení celostránkových obrazů, které zpomalují tempo, nutí čtenáře prohlížet pečlivě jednotlivé kresby, z nichž jakoby vystupují zvuky i vůně. Velmi výrazným aspektem příběhu je motiv vody, zpracovaný hned z několika úhlů pohledu. Voda jako možnost úniku, zrádný živel, ale i místo plné zábavy. Obě hlavní hrdinky mají zajímavě vykreslené charaktery, Mariko se podařilo věrohodně zachytit, jak velkou roli může hrát prostý rozdíl jednoho roku v takto citlivém období. Rose už si vlastní tělo a identitu začíná pomalu uvědomovat, věci kolem ní nabývají konkrétních obrysů, je všímavější ke svému okolí. Windy naproti ní zůstává stále ještě částečně dítětem, je více bezstarostná, bezprostřední a svůj zevnějšek příliš neřeší. Komiks tematizuje dívčí přátelství a přerod dívky v ženu, mimo to se jím ale jakoby „mimochodem“ míhají další, neméně důležitá témata – rodinné hádky, lásky a zklamání starších teenagerů, otázky viny, trestu, zodpovědnosti a další. Je skoro s podivem, kolik závažných námětů sestřenice Tamakiovi do komiksu vložily, aniž by jakýkoliv z nich působil nepřirozeně. Jedno obyčejné léto je přesným opakem svého názvu, rozhodně není obyčejné a plně si zaslouží pozornost jakéhokoliv čtenáře, třeba i toho trochu skeptického ke grafickým románům.

Boboking
15.10.2020 4 z 5

Dějí se věci! Komiks s pubertálními holčinami, a přesto jsem se začetl, že jsem málem zapomněl vystoupit z tramvaje. Svět adolescentních představ a lásek, skvěle skombinovaný s problémy okolního světa, rodiny, přátel... Ilustrace jsou jedinečné, jak mnozí píšou, až snové.

blackoutzuzi
02.10.2020 5 z 5

Po delší době jsem si koupila komiks a nemohla jsem si snad vybrat lépe! I když stál trochu víc, rozhodně nelituju ani koruny!
Ač to byl úplně obyčejný příběh dospívající holky, něčím na mě působil až snově. Jestli to bylo tou atmosférickou kresbou s úžasnými detaily nebo tím neuvěřitelně melancholickým příběhem o těžkostech dospívání.

dagmar7365
11.09.2020 4 z 5

S hodnocením komiksu mám trochu problém. Pokud hodnotím pouze zpracování, zachycení jednotlivých postav, atmosféru jednoho léta apod., tak výborné. Ten propastný rozídl mezi již dospívající Rose a stále ještě dětsky hravou Windy byl perfektně zachycen, stejně tak si komiks vyhrál s drobnými detaily, které situace (nelze moc hovořit o příběhu) skvěle doplňují a povyšují tak komiks právě na něco víc. ALE nejsem si úplně jistá s tím určením. Já jako dospělá se všemi svými životními zkušenostmi cítím tu melancholii, ty rozpory, chápu, kam autorky směřují, co chtějí sdělit a daří se jim to. Už si tak ale nejsem úplně jistá, že by to pochopili a ocenili puberťáci 13+. Docela by mě jejich názor na tuto knihu zajímal.

čika
02.09.2020 5 z 5

Krásne spravená kniha. Citlivo podaná sonda, pocitovka, letná spomienka. Super.

theannadiaries
31.08.2020 5 z 5

Komiksová jednohubka z dílny kreslířek a sestřenic Mariko a Jillian Tamaki ukazuje, jak název napovídá, příběh jednoho léta, které dívky Rose a Windy tráví společně v přímořském a poněkud ospalém městečku. Chodí se koupat, do obchodu, kde se Rose zalíbí jeden kluk, a večery tráví sledováním jim nepřístupných hororů. Za obyčejnými letními kratochvílemi se ale skrývají bolístky, nejistoty, křivdy a tajemství. Příjemná jednoduchá kresba je chvílemi sondou do rodinných traumat a duše dítěte, které dospívá v ženu. Příběhem se nese stín melancholie, neprvoplánové, takové té, která je příznačná pro odcházející léto, akcentovaná vědomím, že to další možná bude probíhat podle podobného scénáře, a přesto bude od základu jiné. Ve mně Jedno obyčejný léto vyvolalo nostalgii a přesto, že jsem s ním strávila jen pár hodin, mi jeho otisk zůstane v mysli dlouho. Poohlédnout by se po něm podle mě měli nejen milovníci komiksů, skvělost a ozdoba každé knihovny.

Alice146
22.08.2020 1 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšila především proto, že je to komiks, takže pro mě taková malá premiéra. V knihkupectví se mi zalíbila anotace a taky to, že má kniha spousty ocenění. Po těchto faktorech jsem neváhala a knížku koupila, ale to byla velká chyba. Už název vypovídá o knize jako takové. Zkrátka to bylo nudné, pro někoho možná fajn oddechovka, ale pro mě jen nudné. Také lituji těch 400 korun, kolik knížka stála (ano jako vážně - 399,-!). Nejspíše jí někomu věnuju nebo dám do antikvariátu, protože vím že u mě by letěla rovnou do koše. Znovu číst rozhodně nehodlám.

Sabča92
13.08.2020 4 z 5

Komiks patří v zahraničí mezi nejoceňovanější komiksy a získal již řadu ocenění. Celý příběh je lenivý stejně, jako bývají teenagerské letní dny o prázdninách. U Rose a Windy ukazuje, jak se během roka dokáže dětská duše měnit a co si začíná uvědomovat. Co se týče postav, autorky se zaměřily spíše na ženské hrdinky, kterým daly větší prostor. Mužské hrdiny zde najdete, ale jsou tu jen do počtu. Rose je tichá dívka, kterou trápí napětí v rodině, které je způsobené tím, že jejím rodičům se nedaří znovu otěhotnět. Rose je v pubertě a její psychika je už tak dost napjatá, natož s tímto rodinným stínem. Windy je jejím opakem a to nejen zevnějškem. Pěkně je zpracovaná hranice mezi dětstvím a dospíváním. Odhalování tajemství dospělých a dětská rebelie, v tomto případě koukání na nepřípustné filmy a sprostá slova. Celý příběh je melancholický a pokud čekáte nějaké veselé čtivo, moc se tu nenasmějete. Většina z nás se v příběhu v něčem najde. Jednomu obyčejnému létu nejde tolik o obsah, jako o atmosféru, finální pocity a vzpomínky, která se vám bezesporu vynoří ať budete chtít nebo ne. Komiks je určen pro mladší čtenáře, ale myslím, že si z něj odnesou daleko více dospělejší čtenáři.

Jizi
11.08.2020 4 z 5

Příběh jednoho obyčejného léta, které je všechno, jen ne obyčejné.
Je to léto, kdy se ve vás něco zlomí, léto, kdy vám najednou dětské tělo přestane být dost velké, kdy se do něj najednou nevejdou všechny ty nové, divné, příjemně-nepříjemné, neznámé a neprobádané pocity, dojmy. Je to léto, kdy shazujete kůži a převlékáte se do nové, aniž byste o to dvakrát stáli.
Grafický román sestřenic Tamakiových si vysloveně říká o srovnání s vizuálně velice podobným "Pod dekou" Craiga Thompsona. I ten se odehrává v atmosféře určité melancholie večera na konci léta a i on se (sice jiným způsobem) točí kolem probouzející se sexuality. A i on je vizuálně prostě krásný.
Jedno obyčejný léto se však neomezuje jen na jistou míru zoufalství, která první lásky snad nevyhnutelně doprovází. Pokračuje dál a nabízí obrazy přátelství, do něhož vráží klín čas a rozdílné tempo nezastavitelného vývoje - a i když zoufale nechceme, z některých kamarádství prostě vyrosteme. Je tu i téma rodiny, vzájemného odcizování a toho, jak těžké je některé stezky, které stihly zarůst, znovu prosekat (a jak se to občas nemusí přes veškerou snahu vůbec povést). Je tu i téma nového života - na jedné straně tak zoufale nechtěného a nevítaného a na druhé straně tak zoufale chtěného (navíc očima hlavní hrdinky, pro kterou je špatné a nepochopitelné oboje).
Jen jsem byla tedy nucena přehodnotit původní záměr dát knížku osmileté dceři k svátku - na tohle čtení si, princezna, ještě chvilku počká.

vakkets
26.07.2020 4 z 5

Moc hezky udělaná kniha, ilustrace krásné. Příběh je celkem banální, ale pocity při čtení jsou silný.

a.a.candys.life
23.07.2020 3 z 5

Příjemné čtení na léto. Ilustrace jsou krásné a příběh se mi líbil moc.

Norri
17.07.2020 4 z 5

Přemýšlím, jak si mám ten komiks přebrat a jestli si z něj mám něco vzít… To téma musí být blízké snad každému, kdo měl někdy prázdniny a nemusel odmala makat jako dětský dělník v čínské továrně na hračky. I já jsem jako malý a poté i dospívající jezdil na léto na chalupu a ještě si pamatuji ty své telecí roky a nálady. První platonické lásky a hrozné prožívání úplně všeho. A taky potřebu řešit starší mládež, se kterou jsme se chtěli bavit, ale neměli jsme odvahu a oni zcela jistě ani zájem. Klasika. V připomínání této atmosféry ten komiks funguje výborně. Je zvláštní, že jako rodič to u svého syna tak moc nepozoruju, ale na druhou stranu to zas tak překvapivé není, protože rodičům po takových záležitostech může být prd. S rodičema se o tom prostě nemluví.
Černobílá kresba komiksu je fajn. Postavy a jejich obličeje jsou poměrně jednoduché, ale nakreslené pevnou ladnou linkou a není nejmenší problém se v nich od začátku orientovat. Místy je více prokreslené prostředí a povedené jsou i vlasy, které různě povlávají a vypadají fakt dobře. Celkově se na ty panely velmi příjemně dívá.
Problém jsem ale měl trošku s dějem, lépe řečeno s jeho absencí. Na těch 318 stránkách se téměř nic neděje a jak to začalo, tak to i skočí. Prostě jedno obyčejný léto. Jasně, má to být atmosférovka a ta velký děj nepotřebuje, ale já bych ho i tak ocenil. Musím to dát přečíst synovi, možná to ocení více než já. 3,5*

anet8843
10.07.2020 4 z 5

Komiksová jednohubka. Velmi krásné ilustrace, bravurně vykreslená melancholická atmosféra léta. Ideální kniha pro dívky od cca 11 let, protože je velmi vkusná, ale zároveň inteligentní. Líbí se mi opozice dvou hlavních hrdinek, jak se od sebe vývojově liší.
Příjemná záležitost.