Je to i můj život

Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-6z4-613.jpg 4.6362

My sister’s keeper (2004)

Vydáno:, Ikar (ČR)
Počet stran:416
Překlad:Alexandra Fraisová
Autor obálky:Jana Šťastná
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:80-249-0623-6

Babo
včera

Jodi Picoultová se stala oblíbenou autorkou románů s neotřelými tématy. Je to i můj život není jiný.
Během čtení se můj názor , ani ne tak na styl psaní , ale hlavní hrdiny, měnil.
Chápala jsem zoufalství matky , která se dozvěděla o nevyléčitelné chorobě dvouleté dcery .Chápala jsem i rozhodnutí "vytvořit " dítě na míru ,aby mohla Kate zachránit.
S přibývajícími operacemi a dárcovstvím se pochopení začalo vytrácet.Kateini rodiče mi začali připomínat gamblery , klteří si říkají "teď už to musí vyjít "
Hlavně na matku jsem byla naštvaná . Vím , že rozhodnout se nechat trpící a umírající dítě jít
je to nejtěžší co může rodič rozhodovat .Vlastně to nemá řešení . Bolest by jistě byla nepředsravitelná .Ale každá bolest a ztráta se časem zmírní .
Proto jsem jí přestala fandit .Stala se pro mě někým kdo ze strachu před svojí bolestí nechá trpět všechny děti .Nejen Kate ,která vetšinu života strávila po nemocnicích ,ale i Annu a Jesseho ,který se zřejmě cítil tak nějak do počtu.
Konec mě zaskočil , ale jak se říká "chceš li pobavit Boha , sděl mu svoje plány."
Je to kniha , která se jen tak nevypaří ze selhávající paměti .

AkiB
předevčírem

Z této knihy mám smíšené pocity. První jsem viděla film a hodně mě zaujal, a okamžitě jsem si chtěla pořídit i knihu. Upřímně, vůbec nebyla taková, jakou jsem si ji představovala. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé (Campbell a Julia) , život Fitzgeraldových málo popsaný. Mrzelo mě, že tam místo vůbec nedostala Kate, jen na konci. Přeci i o ní byla ta kniha. Každopádně námět samozřejmě super, ale asi jsem čekala víc.
Jinak konec mě samozřejmě dostal, byl nečekaný, i slzičky byly :-)

kler1207

Knihy J. Picoultové jsem si opravdu oblíbila, proto jsem se těšila na tento starší kousek, jehož téma mě zaujalo, aniž bych tušila, že existuje i film. Kniha je fajn, čte se dobře, ale myslím, že jde poznat, že se jedná o dřívější knihu. Její styl psaní se zlepšuje, zdokonaluje a Je to i můj život není to nejlepší, co jsem od ní četla.

Peprnicka

Tak Jodi Picoult opět nezklamala...znám film a i když jsem věděla, co čekat, stejně mě kniha dostala...jen jsem úplně nebyla schopná se ztotožnit se Sárou...a i po pár dnech přemýšlení o knize musím říct, že jsem ne úplně ve všem se Sárou souhlasila...chápala jsem jí a rozuměla...ale nesouhlasila...konec mě dostal...tady mi spíš sedl ten filmový než knižní...určitě se začnu shánět po další knize od J. Picoult

alcahanca

Nádherná kniha plná bolesti, lásky a obětování....Fandila jsem všem ženským hrdinkám, rozuměla i Saře i Anně, jako matka bych sama nevěděla, jak se zachovat...Tato kniha ve mně zanechala hodně hlubokou stopu. Od Jodi Picoult druhá knížka po Vypravěčce, líbí se mi styl a témata autorky.

sabca

Kniha, která opravdu stojí za přečtení. Je sice smutná, ale takový už je život. Krásně popsaný příběh rodiny, které změní život nemoc dítěte. Konec jaký byl jsem nečekala.

dexeded

Nejdříve jsem viděla film a teď jsem četla i knihu. Byla výborně napsaná a čtivá a byla ještě větší psycho než film. Hlavně ten konec. ;)

Etvel
27.12.2016

Pro nápaditý a pro mě dosti nový námět by dílo klidně mohlo mít pět hvězd, nicméně jsou tu zase nějaká ale. Jednu hvězdu strhávám za přílišné tlačení na pilu (co se týče emocí) a druhou hvězdu za přemrštěný konec. Autorka to měla utnout po tom soudním procesu. Takhle se zařadila mezi ostatní laciné ždímačky emocí, což je škoda.

Princezna22
24.12.2016

Silný příběh. Nedovedu si představit být v kůži ani jedné s hlavních postav,asi bych to nezvládla.. . Opravdu silný. Knihu jsem probrecela... po přečtení mám divný pocit,kniha byla opravdu zatraceně silná na emoce... Nemám slov...

čekanka13
21.12.2016

Výborá kniha, i když smutná. Je velice těžké odhadnout, jak by se člověk choval, kdyby se dostal do situací jako postavy této knihy.

Marsí5
20.12.2016

Kniha krásná, překvapivá. Líbilo se mi, že středobodem není jen vzdor Anny, ale i osudy ostatních postav. Konec mě velice překvapil. Došla jsem do stádia, kdy jsem si myslela, že je závěr už čitelný, ale pak přišel dost prudký zvrat. Po přečtení jsem také koukla na film a musím říct, že je sice velice dojemný, ale už dlouho jsem nezažila, že by někdo předlohu takhle osekal....

DasaN
26.11.2016

Krásný a smutný příběh u kterého jsem si trochu pobrečela. Samotné dilema příběhu mě drželo napnutou až do konce a ten konec mě překvapil ..no možná i trochu zklamal, ale život je život a my ho musíme brát takový jaký je.

Klárai
26.11.2016

Báječná kniha, ale hodně se u ní brečí.

reader.007
22.11.2016

Nedivím se, že po tom Hollywood nadšeně hmátl. Už dávno jsem nečetla takovou vymývačku slzových kanálků, ovšem přiznávám bez mučení, že je to vymývačka velmi poutavá, nápaditá a že jsem ji po namátkovém otevření prostě nedokázala odložit. Ani když to znamenalo číst ji cca od 2. třetiny. Tak jsem si tu první třetinu dočetla jako poslední a musím říct, že matka hrdinek přišla o poslední zbytky pochopení které jsem k ní kdy chovala. Na film se určitě nepodívám.

mladkovazuzana
20.11.2016

Neskutečně silný příběh, který ve mě zůstane napořád....

Rade
17.11.2016

Emocionálně hodně náročné čtení, zvlášť je-li čtenář rodičem. A nejen kvůli tomu konci, ale i kvůli depresivnímu popisu těžké nemoci u dítěte. Za nastínění vážných etických problémů palec nahoru, ale zdálo se mi, že přeci jen tlačení na citovou pilu malinko přesáhlo tu pomyslnou hranici. A nejen co se týče rodiny Anny a Kate, ale i příběhu Julie a Campbella.
Toto je moje pátá Jodi, ale musím říct, že v dalších knihách pro mě už autorka tuhle hranici vybalancovala, její později napsané knihy se mi zdají prostě lepší.
Tři a půl.

melanie
23.10.2016

Pred davnem jsem videla film a uz si to ani 100% nepamatuju, jen ze jsem to obrecela.
Ted jsem se dostala ke knize a musim rict, ze by ji prospelo zkraceni tak o 100 stranek.
K sare jsem necitila nenavist, je to tak, byla matka obou.. naopak si myslim, ze to zvladla jeste zvkadla dobre.
za ten konec, ktery mi prisel trochu pritazeny za vlasy, davam pul hvezdicky nahoru, takze za me 3,5- coz tu ale oznacit nelze... ale stal za to, jinak bych byla asi zklamana, ze jsem tu knihu cetla

Majjina
10.09.2016

*fňuk* Vždy si řeknu *smmmrrrkkkrk*, že už takové knížky číst nebudu...Jenže jsme nepoučitelná *fňuk*! Je to pecka, i film se povedl *ssmmmmmrrrkkkk*. ☻

Ivulka90
12.08.2016

Je to i můj život - kniha na kontroverzní téma, která mě donutila přemýšlet. Přemýšlet nad tím, co je morální? Co je správné? Je vždy morální to, co je správné? Tohle je jen část otázek, které vyvolala.

Nenávidět Sáru bylo strašně jednoduché. Na druhou stranu, co my víme, jak bychom se ve stejné situaci zachovali? Mně osobně se příčí myšlenka na to mít dítě, které by bylo obětním beránkem ve prospěch dítěte jiného, myšlenka na dítě, které by bylo předem zrozeno jako zdroj "náhradních dílů". Co je ale člověk ochoten udělat pro vlastní dítě? Kam až je ochoten dojít?
Podle mého názoru se jedná o knihu se zajímavým námětem, kterou stojí za to si přečíst.

nenúfar
08.08.2016

Skvělý děj, skvěle napsáno a přeloženo. DOPORUČUJI!

Viviana-Mori
29.07.2016

Teda tahle kniha mi dala zabrat. Přečetla jsem ji skoro jedním dechem, celé to bylo emotivní, ale ten konec mě úplně rozsekal a rozbrečel, i když jsem tušila, že to nějak podobně dopadne ale bylo to ještě emotivnější, než jsem si dokázala představit. Jsem ještě z knihy hodně mimo a skoro se klepu jako ratlík.

zuzina88
11.07.2016

Nejdříve jsem viděla film - který mě naprosto dostal, takže jsem ho viděla třikrát, a pak si přečetla filmu. Myslím, že se filmaři své práce zhostili na výbornou, film dost ctí předlohu, a myslím, že - celkem výjimečně - je tentokrát film lepší než předloha. V knize mi vadily kapitoly, kterou vyprávěl pokaždé někdo jiný, a já se tak občas ztrácela. Co mi přišlo ve filmu pravděpodobnější, je soudkyně, která se zhroutila po úmrtí dcery - ne soudce, a konec filmu. V knize mi přišel konec - no dost zbytečně drsný. Nemohu se nezmínit o fantastickém hereckém obsazení ve filmu - hlavně o Abigail Breslin (Anna) a Sofii Vassilievě (Kate), které jsem i při čtení knihy měla stále před očima...
Jinak téma opravdu velmi kontraverzní (trochu mi to připomnělo sci-fi film Ostrov z budoucnosti, kdy se "vyráběly" lidské klony na "součástky") - v knize i ve filmu jsem nenáviděla Anninu a Kateinu matku, ale zároveň, jako matka, jsem si říkala, kdoví, jak bych se v takové situaci zachovala já...

oskli
06.07.2016

Kniha se čte dobře, ale podle mě by stačil poloviční rozsah, je to zbytečně natažené pořád jedním a tím samým tématem.

PetK
25.06.2016

Hodně zajímavé a kontroverzní téma. Příběh mě nutil přemýšlet, co je správné a co ne, jak jedná "dobrý" rodič a jaký je rozdíl mezi právem a etikou... V jedné linii trošku limonáda, ale proč ne :-) Stále od Picoult nejvýš hodnotím Vypravěčku, ale i tohle se četlo dobře. Stejně jako Čas odejít.

Niki365
30.05.2016

Dostalo mě to.....nikdy jsem u knihy neplakala - až teď...."Jenom jedna věc zůstává. Za deset let, řekla jsem, bych ráda byla Kateina sestra." ...ach ANNO!! ..

petrzel
27.05.2016

Tak jsem si taky poplakala a pak se koukla na film a nevím který konec je vlastně lepší. Taky mi přišlo,že si to Anna nezasloužila.

IvanaB
18.05.2016

Právě jsem dočetla, a utřela slzy. Horší je snad už jen Sophiina volba. Výborná knížka, četla jsem ji jedním dechem, jen ten závěr byl divný a rychlý, po tom všem si ho Anna nezasloužila.

medvidek
08.05.2016

Nenavidim tu knihu, nenavidim autorku a presto je to za 5. Cetla jsem to v anglictine a bulela a bulelala a bulela. Totalne jsem nesnasela Anny matku, totalne fandila Anne at vyhraje svuj proces a ten konec - konec vsechny totalne rozseka. Emotional rollercoaster.

weberda
01.05.2016

Po Vypravěčce to ze začátku bylo docela zklamání, ale začetla jsem se a knížku jsem dočetla. Je to čtivé, ale celkem se to táhne zbytečně dlouho.

Alienn
23.04.2016

Kniha od mé oblíbené autorky. Je to jedna z mála knih, kdy jsem nejprve viděla film, takže jsem věděla, nebo si spíše myslela, že vím, do čeho jdu. O to více se mnou otřásl závěr, který je v knize jiný, než ve filmu. Je to rozhodně kniha, která vyvolá různé emoce a nenechá Vás v klidu. Musela jsem o ní přemýšlet, posuzovala jsem, jak jednotlivé postavy jednají, snažila se do nich vcítit a odpovídala jsem si na otázky, jak bych se zachovala já. Místy pro mě bylo, vzhledem k osobním zkušenostem, čtení opravdu těžké. A ač jednání Sary vyznívá spíše negativně, jak já jsem jí rozumněla... Opravdu silný příběh, který stojí za přečtení.