Je to i můj život

Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-6z4-613.jpg 4.6390

My sister’s keeper (2004)

Vydáno:, Ikar (ČR)
Počet stran:416
Překlad:Alexandra Fraisová
Autor obálky:Jana Šťastná
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:80-249-0623-6

Jana283
dnes

Jedna z mála knih, která má i výborné filmové zpracování

hajrys
včera

Moje druhá kniha od Jodi Picoult a opět super. Naprosto mně vtáhla do děje. Příběhy všech hrdinů tam prostě patří. Hluboká, psychologická sonda do života rodiny v situaci, kde je velmi těžké se rozhodnout. Upřímně, nechtěla bych se v ní ocitnout. A konec? ..... Tak to prostě v životě bohužel chodí. Za mně ještě lepší než Vypravěčka.

Mishi

Výborná knížka. Začátek byl takový pozvolnější, ale postupně příběh nabírá na obrátkách a poslední stránky vám nedovolí knihu odložit.
Život nás staví před nelehká rozhodnutí a i přes to má nakonec stejně poslední slovo ....

katy238

Stále se nemohu vzpamatovat. Dlouho se mi nestalo, aby ve mě kniha probudila tolik emocí. Jedno z nejlepších literárních děl současnosti. Jodi, to co děláte, umíte opravdu dobře.

barusak1

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Krásný příběh, který mě nutil k zamyšlení

lada4430

Je to druhá kniha, kterou jsem od Jodi Picoult četla, už mám za sebou Vypravěčku. Pokud si chcete pobrečet, přečtěte si něco od ní. Jsem tak trochu cynik a málokdy mě takovéhle příběhy dojímají k slzám, ale u tohohle jsem brečela hned několikrát.
Znáte ten pocit, když něco čtete a najednou vám připadá, že to přesně sedí i na vás? To se mi taky párkrát stalo. Nemyslím samotným motivem s nemocí, ale v knize je i hodně jiných myšlenek.
Až téměř do konce knihy jsem chtěla dát vyšší hodnocení, ale ten konec, kterým autorka zabila celý předchozí příběh, mě zklamal. Možná proto, že si myslím, že tato autorka má na víc než na takovéhle klišé. Možná proto, že to přišlo tak náhle a nečekaně a dopadlo to jinak, než mělo. Mě to tak odrovnalo, že jsem z toho po zbytek dne byla mimo a jsem za takový konec na autorku naštvaná.
Ale protože se znám a vím, že jsem duševní masochista, chci si přečíst i další její knihy. Ona to prostě umí.

Viky007

Kniha, která mě rozcupovala na kousky. Jedno vím jistě - už ji nikdy nechci vidět!
Přesto všechno dávám všech pět hvězdiček, protože Jodi Picoultová to prostě umí. Kniha byla neskutečně čtivá, plná hlubokých myšlenek o životě a dává nám možnost nahlédnout do situace z různých perspektiv. Konec mě ale strašlivě zklamal. Přišlo mi, že autorka tak odsoudila celý příběh k záhubě. Nejen, že to bylo naprosto nereálné, ale takhle to být prostě nemělo...

sonča94

Nejprve jsem viděla film několikrát, a teď jsem dočetla knihu. Srovnávat nebudu, je to zbytečné, protože vždycky vyhraje KNIHA! Je úžasná, čtivá, smutná a hlavně emocionální hlavně ten konec.

Gretka66

Úžasná knížka.Filmové zpracování se mi nelíbilo-hlavně ten závěr.S knihou je to nesrovnatelné.Ta je skvělá.

postrach

Film se mi líbil.Zkusím pro porovnání knihu.

Safienka

Věděla jsem, že mě tato kniha zasáhne. Od Jodi Picoultové už ani nic jiného neočekávám :-) Bravurně zobrazené zoufalství rodiny, když jedno dítě onemocní rakovinou. Líbilo se mi všechno, všechny příběhy, které nebyly vysloveny a všechny činy a myšlenky, které tam naopak byly. Jsem zvědavá na film, i když to bude další emoční nálož.

Babo

Jodi Picoultová se stala oblíbenou autorkou románů s neotřelými tématy. Je to i můj život není jiný.
Během čtení se můj názor , ani ne tak na styl psaní , ale hlavní hrdiny, měnil.
Chápala jsem zoufalství matky , která se dozvěděla o nevyléčitelné chorobě dvouleté dcery .Chápala jsem i rozhodnutí "vytvořit " dítě na míru ,aby mohla Kate zachránit.
S přibývajícími operacemi a dárcovstvím se pochopení začalo vytrácet.Kateini rodiče mi začali připomínat gamblery , klteří si říkají "teď už to musí vyjít "
Hlavně na matku jsem byla naštvaná . Vím , že rozhodnout se nechat trpící a umírající dítě jít
je to nejtěžší co může rodič rozhodovat .Vlastně to nemá řešení . Bolest by jistě byla nepředsravitelná .Ale každá bolest a ztráta se časem zmírní .
Proto jsem jí přestala fandit .Stala se pro mě někým kdo ze strachu před svojí bolestí nechá trpět všechny děti .Nejen Kate ,která vetšinu života strávila po nemocnicích ,ale i Annu a Jesseho ,který se zřejmě cítil tak nějak do počtu.
Konec mě zaskočil , ale jak se říká "chceš li pobavit Boha , sděl mu svoje plány."
Je to kniha , která se jen tak nevypaří ze selhávající paměti .

AkiB

Z této knihy mám smíšené pocity. První jsem viděla film a hodně mě zaujal, a okamžitě jsem si chtěla pořídit i knihu. Upřímně, vůbec nebyla taková, jakou jsem si ji představovala. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé (Campbell a Julia) , život Fitzgeraldových málo popsaný. Mrzelo mě, že tam místo vůbec nedostala Kate, jen na konci. Přeci i o ní byla ta kniha. Každopádně námět samozřejmě super, ale asi jsem čekala víc.
Jinak konec mě samozřejmě dostal, byl nečekaný, i slzičky byly :-)

kler1207

Knihy J. Picoultové jsem si opravdu oblíbila, proto jsem se těšila na tento starší kousek, jehož téma mě zaujalo, aniž bych tušila, že existuje i film. Kniha je fajn, čte se dobře, ale myslím, že jde poznat, že se jedná o dřívější knihu. Její styl psaní se zlepšuje, zdokonaluje a Je to i můj život není to nejlepší, co jsem od ní četla.

Peprnicka

Tak Jodi Picoult opět nezklamala...znám film a i když jsem věděla, co čekat, stejně mě kniha dostala...jen jsem úplně nebyla schopná se ztotožnit se Sárou...a i po pár dnech přemýšlení o knize musím říct, že jsem ne úplně ve všem se Sárou souhlasila...chápala jsem jí a rozuměla...ale nesouhlasila...konec mě dostal...tady mi spíš sedl ten filmový než knižní...určitě se začnu shánět po další knize od J. Picoult

alcahanca

Nádherná kniha plná bolesti, lásky a obětování....Fandila jsem všem ženským hrdinkám, rozuměla i Saře i Anně, jako matka bych sama nevěděla, jak se zachovat...Tato kniha ve mně zanechala hodně hlubokou stopu. Od Jodi Picoult druhá knížka po Vypravěčce, líbí se mi styl a témata autorky.

sabca

Kniha, která opravdu stojí za přečtení. Je sice smutná, ale takový už je život. Krásně popsaný příběh rodiny, které změní život nemoc dítěte. Konec jaký byl jsem nečekala.

dexeded

Nejdříve jsem viděla film a teď jsem četla i knihu. Byla výborně napsaná a čtivá a byla ještě větší psycho než film. Hlavně ten konec. ;)

Etvel
27.12.2016

Pro nápaditý a pro mě dosti nový námět by dílo klidně mohlo mít pět hvězd, nicméně jsou tu zase nějaká ale. Jednu hvězdu strhávám za přílišné tlačení na pilu (co se týče emocí) a druhou hvězdu za přemrštěný konec. Autorka to měla utnout po tom soudním procesu. Takhle se zařadila mezi ostatní laciné ždímačky emocí, což je škoda.

Princezna22
24.12.2016

Silný příběh. Nedovedu si představit být v kůži ani jedné s hlavních postav,asi bych to nezvládla.. . Opravdu silný. Knihu jsem probrecela... po přečtení mám divný pocit,kniha byla opravdu zatraceně silná na emoce... Nemám slov...

čekanka13
21.12.2016

Výborá kniha, i když smutná. Je velice těžké odhadnout, jak by se člověk choval, kdyby se dostal do situací jako postavy této knihy.

Marsí5
20.12.2016

Kniha krásná, překvapivá. Líbilo se mi, že středobodem není jen vzdor Anny, ale i osudy ostatních postav. Konec mě velice překvapil. Došla jsem do stádia, kdy jsem si myslela, že je závěr už čitelný, ale pak přišel dost prudký zvrat. Po přečtení jsem také koukla na film a musím říct, že je sice velice dojemný, ale už dlouho jsem nezažila, že by někdo předlohu takhle osekal....

DasaN
26.11.2016

Krásný a smutný příběh u kterého jsem si trochu pobrečela. Samotné dilema příběhu mě drželo napnutou až do konce a ten konec mě překvapil ..no možná i trochu zklamal, ale život je život a my ho musíme brát takový jaký je.

Klárai
26.11.2016

Báječná kniha, ale hodně se u ní brečí.

reader.007
22.11.2016

Nedivím se, že po tom Hollywood nadšeně hmátl. Už dávno jsem nečetla takovou vymývačku slzových kanálků, ovšem přiznávám bez mučení, že je to vymývačka velmi poutavá, nápaditá a že jsem ji po namátkovém otevření prostě nedokázala odložit. Ani když to znamenalo číst ji cca od 2. třetiny. Tak jsem si tu první třetinu dočetla jako poslední a musím říct, že matka hrdinek přišla o poslední zbytky pochopení které jsem k ní kdy chovala. Na film se určitě nepodívám, ale přečtení knihy nelituji.

mladkovazuzana
20.11.2016

Neskutečně silný příběh, který ve mě zůstane napořád....

Rade
17.11.2016

Emocionálně hodně náročné čtení, zvlášť je-li čtenář rodičem. A nejen kvůli tomu konci, ale i kvůli depresivnímu popisu těžké nemoci u dítěte. Za nastínění vážných etických problémů palec nahoru, ale zdálo se mi, že přeci jen tlačení na citovou pilu malinko přesáhlo tu pomyslnou hranici. A nejen co se týče rodiny Anny a Kate, ale i příběhu Julie a Campbella.
Toto je moje pátá Jodi, ale musím říct, že v dalších knihách pro mě už autorka tuhle hranici vybalancovala, její později napsané knihy se mi zdají prostě lepší.
Tři a půl.

melanie
23.10.2016

Pred davnem jsem videla film a uz si to ani 100% nepamatuju, jen ze jsem to obrecela.
Ted jsem se dostala ke knize a musim rict, ze by ji prospelo zkraceni tak o 100 stranek.
K sare jsem necitila nenavist, je to tak, byla matka obou.. naopak si myslim, ze to zvladla jeste zvkadla dobre.
za ten konec, ktery mi prisel trochu pritazeny za vlasy, davam pul hvezdicky nahoru, takze za me 3,5- coz tu ale oznacit nelze... ale stal za to, jinak bych byla asi zklamana, ze jsem tu knihu cetla

Majjina
10.09.2016

*fňuk* Vždy si řeknu *smmmrrrkkkrk*, že už takové knížky číst nebudu...Jenže jsme nepoučitelná *fňuk*! Je to pecka, i film se povedl *ssmmmmmrrrkkkk*. ☻

Ivulka90
12.08.2016

Je to i můj život - kniha na kontroverzní téma, která mě donutila přemýšlet. Přemýšlet nad tím, co je morální? Co je správné? Je vždy morální to, co je správné? Tohle je jen část otázek, které vyvolala.

Nenávidět Sáru bylo strašně jednoduché. Na druhou stranu, co my víme, jak bychom se ve stejné situaci zachovali? Mně osobně se příčí myšlenka na to mít dítě, které by bylo obětním beránkem ve prospěch dítěte jiného, myšlenka na dítě, které by bylo předem zrozeno jako zdroj "náhradních dílů". Co je ale člověk ochoten udělat pro vlastní dítě? Kam až je ochoten dojít?
Podle mého názoru se jedná o knihu se zajímavým námětem, kterou stojí za to si přečíst.