Je to i můj život

Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-6z4-613.jpg 4.6415

My sister’s keeper (2004)

Vydáno:, Ikar (ČR)
Počet stran:416
Překlad:Alexandra Fraisová
Autor obálky:Jana Šťastná
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:80-249-0623-6

hnilda3
dnes

Nevím, co jiného napsat, než prosté Wow... Kniha se mi moc líbila, a jako skoro u každé knihy jsme si zase poplakala :D

LiaBoom
předevčírem

Tak tohle byla pecka. Konec nebudete čekat, úplně ve mně hrklo a slzy ukáply.

Klára2216

Kniha se mi četla velmi dobře, měla jsem ji rychle za sebou. Občas jsem se ztrácela v množství lékařských termínů. Ale knihy této autorky mám ve velké oblibě a přečetla jsem ji s chutí. Závěr jak je u Jodi zvykem velmi překvapivý ale i tak to ve mě nezanechalo takové emoce jako Vypravěčka nebo Čas odejít. Přesto je to kniha ke které se za čas určitě zase vrátím.

syskas

Dať si na objednávku vyrobiť dieťa zo skúmavky. Aby fungovalo ako zdroj "náhradných dielov" pre iné dieťa. Kontroverzná téma. Úžasne spracovaná. Pohľad všetkých, ktorých sa to týkalo. Nikto z nich nie je dobrý ani zlý. Život nie je čierny ani biely.
Záver prekvapil. Možno pôsobí trochu "umelo". Ale stávajú sa aj podivnejšie veci v živote. Veď ak chcete Boha rozosmiať, začnite si plánovať budúcnosť. A o tom viem svoje :-).

Richelle

Strašně smutný příběh. Přiznávám, že přesto, že jsem se snažila, slzy mi stejně tekly po tvářích. Kniha mě nutila zamyslet se. Zdraví je opravdu moc důležité. Doporučuji

kikies

Moc silný příběh (a nesrovnatelně silnější než film - tradičně). Rozporuplný, jak zřejmě každá kniha od Jodi Picoult, smutný a dojemný, téma dostatečně kontroverzní, aby vzbudilo rozporuplné reakce a protichůdné názory, pocity.... Fakt nevím, co víc říct... tohle dokáže málokterá kniha!

jajinka111

Nádherné i když hodně smutné čtení. Doporučuji.

mschmidtova

Není to jednoduché čtení. Často jsem si při čtení říkala, co bych dělala já. Mám moc ráda knihy Jodi Picoult, právě pro jejich rozpolcenost. Autorka velice dobře umí podat problém ze všech stran, z pohledů všech hlavních hrdinů, takže vůbec není jasné, co je a není správné. Mně se to ale líbí, miluju její psychologii postav, pohled do jejich nitra a pomáhá mi to pochopit, proč se tak chovají.

Kniha poukazuje na novodobý fenomén, a to rození dětí na míru, kdy se narodí dítě - lék. Není to dobrý nápad a kniha mě v tom jen utvrdila. Ne všechny vymoženosti tohoto světa jsou správné a jen těžko se napravují důsledky tímto způsobené. Jodi určitě musela nastudovat mnoho knih a skutečných případů, než tento příběh napsala. Povedlo se jí to výtečně, ode mě má plný počet hvězd.

babsi66

Příběh o lidech, kterým byly rozdány špatné karty a kteří musí činit rozhodnutí, která mají fatální následky. Několikrát jsem si během četby po myslela, jaké mám štěstí, že nemusím řešit nic podobného.

Jana283

Jedna z mála knih, která má i výborné filmové zpracování

hajrys

Moje druhá kniha od Jodi Picoult a opět super. Naprosto mně vtáhla do děje. Příběhy všech hrdinů tam prostě patří. Hluboká, psychologická sonda do života rodiny v situaci, kde je velmi těžké se rozhodnout. Upřímně, nechtěla bych se v ní ocitnout. A konec? ..... Tak to prostě v životě bohužel chodí. Za mně ještě lepší než Vypravěčka.

Mishi

Výborná knížka. Začátek byl takový pozvolnější, ale postupně příběh nabírá na obrátkách a poslední stránky vám nedovolí knihu odložit.
Život nás staví před nelehká rozhodnutí a i přes to má nakonec stejně poslední slovo ....

katy238

Stále se nemohu vzpamatovat. Dlouho se mi nestalo, aby ve mě kniha probudila tolik emocí. Jedno z nejlepších literárních děl současnosti. Jodi, to co děláte, umíte opravdu dobře.

barusak1

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Krásný příběh, který mě nutil k zamyšlení

lada4430

Je to druhá kniha, kterou jsem od Jodi Picoult četla, už mám za sebou Vypravěčku. Pokud si chcete pobrečet, přečtěte si něco od ní. Jsem tak trochu cynik a málokdy mě takovéhle příběhy dojímají k slzám, ale u tohohle jsem brečela hned několikrát.
Znáte ten pocit, když něco čtete a najednou vám připadá, že to přesně sedí i na vás? To se mi taky párkrát stalo. Nemyslím samotným motivem s nemocí, ale v knize je i hodně jiných myšlenek.
Až téměř do konce knihy jsem chtěla dát vyšší hodnocení, ale ten konec, kterým autorka zabila celý předchozí příběh, mě zklamal. Možná proto, že si myslím, že tato autorka má na víc než na takovéhle klišé. Možná proto, že to přišlo tak náhle a nečekaně a dopadlo to jinak, než mělo. Mě to tak odrovnalo, že jsem z toho po zbytek dne byla mimo a jsem za takový konec na autorku naštvaná.
Ale protože se znám a vím, že jsem duševní masochista, chci si přečíst i další její knihy. Ona to prostě umí.

Viky007

Kniha, která mě rozcupovala na kousky. Jedno vím jistě - už ji nikdy nechci vidět!
Přesto všechno dávám všech pět hvězdiček, protože Jodi Picoultová to prostě umí. Kniha byla neskutečně čtivá, plná hlubokých myšlenek o životě a dává nám možnost nahlédnout do situace z různých perspektiv. Konec mě ale strašlivě zklamal. Přišlo mi, že autorka tak odsoudila celý příběh k záhubě. Nejen, že to bylo naprosto nereálné, ale takhle to být prostě nemělo...

sonča94

Nejprve jsem viděla film několikrát, a teď jsem dočetla knihu. Srovnávat nebudu, je to zbytečné, protože vždycky vyhraje KNIHA! Je úžasná, čtivá, smutná a hlavně emocionální hlavně ten konec.

Gretka66

Úžasná knížka.Filmové zpracování se mi nelíbilo-hlavně ten závěr.S knihou je to nesrovnatelné.Ta je skvělá.

postrach

Film se mi líbil.Zkusím pro porovnání knihu.

Safienka

Věděla jsem, že mě tato kniha zasáhne. Od Jodi Picoultové už ani nic jiného neočekávám :-) Bravurně zobrazené zoufalství rodiny, když jedno dítě onemocní rakovinou. Líbilo se mi všechno, všechny příběhy, které nebyly vysloveny a všechny činy a myšlenky, které tam naopak byly. Jsem zvědavá na film, i když to bude další emoční nálož.

Babo

Jodi Picoultová se stala oblíbenou autorkou románů s neotřelými tématy. Je to i můj život není jiný.
Během čtení se můj názor , ani ne tak na styl psaní , ale hlavní hrdiny, měnil.
Chápala jsem zoufalství matky , která se dozvěděla o nevyléčitelné chorobě dvouleté dcery .Chápala jsem i rozhodnutí "vytvořit " dítě na míru ,aby mohla Kate zachránit.
S přibývajícími operacemi a dárcovstvím se pochopení začalo vytrácet.Kateini rodiče mi začali připomínat gamblery , klteří si říkají "teď už to musí vyjít "
Hlavně na matku jsem byla naštvaná . Vím , že rozhodnout se nechat trpící a umírající dítě jít
je to nejtěžší co může rodič rozhodovat .Vlastně to nemá řešení . Bolest by jistě byla nepředsravitelná .Ale každá bolest a ztráta se časem zmírní .
Proto jsem jí přestala fandit .Stala se pro mě někým kdo ze strachu před svojí bolestí nechá trpět všechny děti .Nejen Kate ,která vetšinu života strávila po nemocnicích ,ale i Annu a Jesseho ,který se zřejmě cítil tak nějak do počtu.
Konec mě zaskočil , ale jak se říká "chceš li pobavit Boha , sděl mu svoje plány."
Je to kniha , která se jen tak nevypaří ze selhávající paměti .

AkiB

Z této knihy mám smíšené pocity. První jsem viděla film a hodně mě zaujal, a okamžitě jsem si chtěla pořídit i knihu. Upřímně, vůbec nebyla taková, jakou jsem si ji představovala. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé (Campbell a Julia) , život Fitzgeraldových málo popsaný. Mrzelo mě, že tam místo vůbec nedostala Kate, jen na konci. Přeci i o ní byla ta kniha. Každopádně námět samozřejmě super, ale asi jsem čekala víc.
Jinak konec mě samozřejmě dostal, byl nečekaný, i slzičky byly :-)

kler1207

Knihy J. Picoultové jsem si opravdu oblíbila, proto jsem se těšila na tento starší kousek, jehož téma mě zaujalo, aniž bych tušila, že existuje i film. Kniha je fajn, čte se dobře, ale myslím, že jde poznat, že se jedná o dřívější knihu. Její styl psaní se zlepšuje, zdokonaluje a Je to i můj život není to nejlepší, co jsem od ní četla.

Peprnicka

Tak Jodi Picoult opět nezklamala...znám film a i když jsem věděla, co čekat, stejně mě kniha dostala...jen jsem úplně nebyla schopná se ztotožnit se Sárou...a i po pár dnech přemýšlení o knize musím říct, že jsem ne úplně ve všem se Sárou souhlasila...chápala jsem jí a rozuměla...ale nesouhlasila...konec mě dostal...tady mi spíš sedl ten filmový než knižní...určitě se začnu shánět po další knize od J. Picoult

alcahanca

Nádherná kniha plná bolesti, lásky a obětování....Fandila jsem všem ženským hrdinkám, rozuměla i Saře i Anně, jako matka bych sama nevěděla, jak se zachovat...Tato kniha ve mně zanechala hodně hlubokou stopu. Od Jodi Picoult druhá knížka po Vypravěčce, líbí se mi styl a témata autorky.

sabca

Kniha, která opravdu stojí za přečtení. Je sice smutná, ale takový už je život. Krásně popsaný příběh rodiny, které změní život nemoc dítěte. Konec jaký byl jsem nečekala.

dexeded

Nejdříve jsem viděla film a teď jsem četla i knihu. Byla výborně napsaná a čtivá a byla ještě větší psycho než film. Hlavně ten konec. ;)

Etvel
27.12.2016

Pro nápaditý a pro mě dosti nový námět by dílo klidně mohlo mít pět hvězd, nicméně jsou tu zase nějaká ale. Jednu hvězdu strhávám za přílišné tlačení na pilu (co se týče emocí) a druhou hvězdu za přemrštěný konec. Autorka to měla utnout po tom soudním procesu. Takhle se zařadila mezi ostatní laciné ždímačky emocí, což je škoda.

Princezna22
24.12.2016

Silný příběh. Nedovedu si představit být v kůži ani jedné s hlavních postav,asi bych to nezvládla.. . Opravdu silný. Knihu jsem probrecela... po přečtení mám divný pocit,kniha byla opravdu zatraceně silná na emoce... Nemám slov...

čekanka13
21.12.2016

Výborá kniha, i když smutná. Je velice těžké odhadnout, jak by se člověk choval, kdyby se dostal do situací jako postavy této knihy.