Je to i můj život

Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/61_/613/je-to-i-muj-zivot-7o0-613.png 4.6445

My sister’s keeper (2004)

Vydáno:, Ikar (ČR)
Počet stran:416
Překlad:Alexandra Fraisová
Autor obálky:Jana Šťastná
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:80-249-0623-6

Urbana

Krásná kniha, po celou dobu mně, držela v napětí ..... ten konec, ten bych nečekala !

1casper

Název knihy by klidně mohl být Ona se narodila, aby ona přežila. Doslova a do písmene. Zkrátka, pokud se ten nahoře rozhodne, že něco má být tak a tak, tak to prostě bude. Neuteče před tím nikdo nikam.....

Je zde hodně filosofických otázek...
Kde je hranice morálky?
Kde je starost sama o sebe a kde už začíná sobectví??

Dojemný příběh, a takový konec jsem nečekala, naštval mě. Obrečela jsem ho. Doufám, že v téhle roli jako matka NIKDY nebudu.

Janinka.V

Měla jsem z této knížky trochu obavy, protože jsem viděla dřív film a bála jsem se, že to budu hodně srovnávat a že budu nakonec zklamaná. No,měla jsem chuť číst dál a dál a dál a strašně mě mrzelo, že knížka skončila. Silný příběh, úžasně napsané. Konec mě opravdu překvapil.

Helenicka

Silný příběh k zamyšlení. Knihy paní Picoultové už jsou takové.

ankaras

Hodně silný příběh!

xNelly

Strašně jsem se na tuhle knížku těšila a ani v nejmenším nezklamala! Konec nečekaný a prostě taková knížka vás ani nemůže nepoznamenat.... člověk už bude jen doufat, že jeho děti budou zdravé...

LuckyZ

Zajímavé a silné téma. Styl vypravování z pohledů několika osob mě někdy rušil, protože jsem zapomínala , kdo to zrovna vypráví, i kvůli překladaelským/korektorským chybám. Byla jsem připravená na vyprávění od dívky, a bylo o jinak. A nakonec mě dostal překvapivý konec.

bábuška

Nikdy jsem nebyla v pozici matky která řeší kterému dítěti má dát přednost. Matka Sara působí hodně sobecky, otec trochu slabošsky. Tragický konec malé Anny vše vyřeší, můj dojem je ale takový, že Saře žádnou vnitřní úlevu nepřinesl. Smutná kniha.

verushka19

Krásná knížka s hlubokým příběhem. Chvilkama mi vadila máma Kate a Anny, přišla mi strašně sobecká. A překvapil mě konec, protože jsme nejprve viděla film.

postrach

Toto téma,vyvolává rozporuplné pocity a reakce u lidí.Rozhodně patří,mezi kontroverzní témata.Nutí lidi k zamyšlení,jestli je správné,pořídit si dítě,aby sloužilo k záchraně jiného,prvorozeného.Příběh,který mě dojmul k slzám.

vendy.b.

Konec, který rozhodně nečekáte. Silný a velmi kontroverzní příběh, kdy ani vy nevíte, na které straně vlastně stojíte. Téhle spisovatelce přicházím na chuť stále víc.

JustWomen

Kontroverzní téma početí dítěte na náhradní díly. Anny mi bylo strašně líto, toto by žádné dítě nemělo zažít. Kniha vyvolávají spoustu morálních otázek, rozhodně doporučuji přečíst.

hnilda3

Nevím, co jiného napsat, než prosté Wow... Kniha se mi moc líbila, a jako skoro u každé knihy jsme si zase poplakala :D

LiaBoom

Tak tohle byla pecka. Konec nebudete čekat, úplně ve mně hrklo a slzy ukáply.

Klára2216

Kniha se mi četla velmi dobře, měla jsem ji rychle za sebou. Občas jsem se ztrácela v množství lékařských termínů. Ale knihy této autorky mám ve velké oblibě a přečetla jsem ji s chutí. Závěr jak je u Jodi zvykem velmi překvapivý ale i tak to ve mě nezanechalo takové emoce jako Vypravěčka nebo Čas odejít. Přesto je to kniha ke které se za čas určitě zase vrátím.

syskas

Dať si na objednávku vyrobiť dieťa zo skúmavky. Aby fungovalo ako zdroj "náhradných dielov" pre iné dieťa. Kontroverzná téma. Úžasne spracovaná. Pohľad všetkých, ktorých sa to týkalo. Nikto z nich nie je dobrý ani zlý. Život nie je čierny ani biely.
Záver prekvapil. Možno pôsobí trochu "umelo". Ale stávajú sa aj podivnejšie veci v živote. Veď ak chcete Boha rozosmiať, začnite si plánovať budúcnosť. A o tom viem svoje :-).

Richelle

Strašně smutný příběh. Přiznávám, že přesto, že jsem se snažila, slzy mi stejně tekly po tvářích. Kniha mě nutila zamyslet se. Zdraví je opravdu moc důležité. Doporučuji

kikies

Moc silný příběh (a nesrovnatelně silnější než film - tradičně). Rozporuplný, jak zřejmě každá kniha od Jodi Picoult, smutný a dojemný, téma dostatečně kontroverzní, aby vzbudilo rozporuplné reakce a protichůdné názory, pocity.... Fakt nevím, co víc říct... tohle dokáže málokterá kniha!

jajinka111

Nádherné i když hodně smutné čtení. Doporučuji.

mschmidtova

Není to jednoduché čtení. Často jsem si při čtení říkala, co bych dělala já. Mám moc ráda knihy Jodi Picoult, právě pro jejich rozpolcenost. Autorka velice dobře umí podat problém ze všech stran, z pohledů všech hlavních hrdinů, takže vůbec není jasné, co je a není správné. Mně se to ale líbí, miluju její psychologii postav, pohled do jejich nitra a pomáhá mi to pochopit, proč se tak chovají.

Kniha poukazuje na novodobý fenomén, a to rození dětí na míru, kdy se narodí dítě - lék. Není to dobrý nápad a kniha mě v tom jen utvrdila. Ne všechny vymoženosti tohoto světa jsou správné a jen těžko se napravují důsledky tímto způsobené. Jodi určitě musela nastudovat mnoho knih a skutečných případů, než tento příběh napsala. Povedlo se jí to výtečně, ode mě má plný počet hvězd.

babsi66

Příběh o lidech, kterým byly rozdány špatné karty a kteří musí činit rozhodnutí, která mají fatální následky. Několikrát jsem si během četby po myslela, jaké mám štěstí, že nemusím řešit nic podobného.

Jana283

Jedna z mála knih, která má i výborné filmové zpracování

hajrys

Moje druhá kniha od Jodi Picoult a opět super. Naprosto mně vtáhla do děje. Příběhy všech hrdinů tam prostě patří. Hluboká, psychologická sonda do života rodiny v situaci, kde je velmi těžké se rozhodnout. Upřímně, nechtěla bych se v ní ocitnout. A konec? ..... Tak to prostě v životě bohužel chodí. Za mně ještě lepší než Vypravěčka.

Mishi

Výborná knížka. Začátek byl takový pozvolnější, ale postupně příběh nabírá na obrátkách a poslední stránky vám nedovolí knihu odložit.
Život nás staví před nelehká rozhodnutí a i přes to má nakonec stejně poslední slovo ....

katy238

Stále se nemohu vzpamatovat. Dlouho se mi nestalo, aby ve mě kniha probudila tolik emocí. Jedno z nejlepších literárních děl současnosti. Jodi, to co děláte, umíte opravdu dobře.

barusak1

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Krásný příběh, který mě nutil k zamyšlení

lada4430

Je to druhá kniha, kterou jsem od Jodi Picoult četla, už mám za sebou Vypravěčku. Pokud si chcete pobrečet, přečtěte si něco od ní. Jsem tak trochu cynik a málokdy mě takovéhle příběhy dojímají k slzám, ale u tohohle jsem brečela hned několikrát.
Znáte ten pocit, když něco čtete a najednou vám připadá, že to přesně sedí i na vás? To se mi taky párkrát stalo. Nemyslím samotným motivem s nemocí, ale v knize je i hodně jiných myšlenek.
Až téměř do konce knihy jsem chtěla dát vyšší hodnocení, ale ten konec, kterým autorka zabila celý předchozí příběh, mě zklamal. Možná proto, že si myslím, že tato autorka má na víc než na takovéhle klišé. Možná proto, že to přišlo tak náhle a nečekaně a dopadlo to jinak, než mělo. Mě to tak odrovnalo, že jsem z toho po zbytek dne byla mimo a jsem za takový konec na autorku naštvaná.
Ale protože se znám a vím, že jsem duševní masochista, chci si přečíst i další její knihy. Ona to prostě umí.

Viky007

Kniha, která mě rozcupovala na kousky. Jedno vím jistě - už ji nikdy nechci vidět!
Přesto všechno dávám všech pět hvězdiček, protože Jodi Picoultová to prostě umí. Kniha byla neskutečně čtivá, plná hlubokých myšlenek o životě a dává nám možnost nahlédnout do situace z různých perspektiv. Konec mě ale strašlivě zklamal. Přišlo mi, že autorka tak odsoudila celý příběh k záhubě. Nejen, že to bylo naprosto nereálné, ale takhle to být prostě nemělo...

sonča94

Nejprve jsem viděla film několikrát, a teď jsem dočetla knihu. Srovnávat nebudu, je to zbytečné, protože vždycky vyhraje KNIHA! Je úžasná, čtivá, smutná a hlavně emocionální hlavně ten konec.

Gretka66

Úžasná knížka.Filmové zpracování se mi nelíbilo-hlavně ten závěr.S knihou je to nesrovnatelné.Ta je skvělá.