Je nám dobře na světě

Je nám dobře na světě https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28934/bmid_je-nam-dobre-na-svete-QNz-28934.png 4 31 6

Marketplace
16.01.2021 4 z 5

Pěkné obrázky, rychle přečteno.

DádazPrahy
08.04.2020 4 z 5

Dvacet devět básniček pro děti od klasika poezie 20. století Františka Hrubína. Některé básničky si pamatuji ze školních čítanek, např. "Do školy" nebo "Matka a jabloň". Básničky jsou to bezesporu půvabné, ale už je na nich znát, že byly napsány před více než půlstoletím. Možná, že dnešním dětem už nejsou běžně srozumitelná slova jako např. rolník, strniště, pluh, obruč, řešeto, nelenit se, síci, popílit si. Také každodenní život se změnil, jako příklad si zde dovolím ocitovat básničku "Prádlo":
"Proč se prádlo, milá mámo,
nevypere jednou samo?"
"Povím ti to, poslouchej:
Jednou mámě bude hej!
Na takové košiláčky
budou všude prát jen pračky,
na mne zbude po tom praní
jenom drobné zašívání."
Nebo kouřící tovární komíny už nejsou dnes vnímány tak jednoznačně pozitivně jako v básničce "Továrna na slunci":
"Z komínů se kouří,
slunce oči mhouří.
Mhuř si oči, mhuř,
kdyby se z nich nekouřilo,
bylo by nám hůř!"
Ovšem většině básniček ani čas neubral na půvabu, zejména těm o přírodě a zvířátkách, jako např. "Sluníčko sedmitečné". "Vosy", "Hříbek" nebo "Veverka". Nejvíce se mi líbí básnička"Pořádníček", která by snad mohla vést děti k tomu, aby si uklízely hračky:
"Já jsem malý pořádníček,
když je po hře, vždycky sám
auto, koníka i míček
na místo zas pěkně dám.
Čím dřív uklizeno všude,
čím dřív hračky v pořádku,
tím víc mámě času zbude
na veselou pohádku."

Pavlnka
02.03.2020 5 z 5

Mám vydání z roku 1971. Díky čtenářské výzvě jsem si znovu přečetla mé milované dětské rýmy. Zjistila jsem, že některé stále umím nazpaměť.

Abukšákul
30.10.2019 5 z 5

Syn nám přečetl sám v rámci čtenářského deníku. Všechny básničky i ilustrace se nám líbily.

sanulllka
05.09.2017 5 z 5

Moc se mi líbila :)

kazecha
16.08.2012 4 z 5

Až na asi dvě "budovatelské" básně o továrních komínech a tom, že na sklizeň je třeba používat nové stroje (tedy traktory místo krav), obsahuje tato knížka nádherné básničky, které jsem učila syna ještě před třemi lety. Jsou krásně zapamatovatelné a rýmované. Nejvíce se mi líbí básně: sluníčko sedmitečné a kominík.

Kniha Je nám dobře na světě je v