Jacobova obhajoba

Jacobova obhajoba https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181543/bmid_jacobova-obhajoba-Ns8-181543.jpg 4 182 58

Andy Barber je respektovaným žalobcem v kanceláři okresního návladního. Zvrat v jeho dvacetileté kariéře – a nejen v ní – přinese případ vraždy čtrnáctiletého chlapce, jehož vyšetřování se Andy sám ujme. Brzy po zahájení vyšetřování se totiž objeví důkazy, které s vraždou spojují jeho syna Jacoba. Dosavadní život rodiny se ze dne na den obrátí vzhůru nohama, Andy a jeho žena Laurie prožívají jednu z nejhorších nočních můr, která může rodiče potkat: jejich dítě je obžalováno z těžkého zločinu. Barberovi podřídí vše jedinému cíli – obhájit Jacoba před soudem i před veřejností. Vědí, že tak jako každý teenager i Jacob má své vrtochy a svá tajemství, o jeho nevině jsou však pevně přesvědčeni. Svého syna přece znají lépe než kdokoliv jiný. Anebo neznají?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Defending Jacob , 2012

Anne_and_books
08.07.2020 4 z 5

Tato kniha mě překvapivě vtáhla do děje a nutila mě věnovat jí pozornost, dokud nebudu vědět, jak to celé vlastně bylo. Ačkoliv mi závěr nedal takové odpovědi, jaké jsem očekávala, překvapil alespoň dalším nečekaným zvratem. Baví mě knihy, které jsou sondou do života několika lidí a zde jsme měli šanci sledovat, jak jedno obvinění pokřiví vztahy mezi blízkými.

Aterianna
30.06.2020 5 z 5

Už před delší dobou jsem se rozloučila se žánrem krimi-detektivní román. Po nějakém čase stráveným na těmito příběhy jsem totiž dospěla k názoru, že je struktura a celá atmosféra knih pořád jedno a to samé navzdory originálnosti vyšetřovaných vražd. Postavy se vám představí, a dál čekáte vlastně na rozzuzlení. Pro mě byla Jacobova obhajoba velkým překvapením. Měla jsem před začátkem čtení očekávání, a ta byla dokonce předčena. To, že byl příběh vyprávěn z perspektivy hlavní postavy, že jsme mohli být svědky jeho dilemat a uvažování, že příběh byl ozvláštněn o průběh soudního jednání a hlavně zakončení a zvraty, ve mně probudilo nadšení a zároveň husí kůži po posledních stránkách.
Určitě mám v plánu shlédnout i seriál, přes jehož recenzi jsem se o knize dozvěděla.

Eduarda
12.06.2020 4 z 5

Knihu jsem dala až po seriálu (chyba, možná i proto mě bavila o trochu míň), ale je fajn to mít kompletní - a navíc člověk teď může přemýšlet o dvou různých koncích. Irituje mě, že to autoři nerozuzlili ohledně viny, ale chápu, že cesta je v tomto případě cíl.

Karcoolka2210
08.05.2020 4 z 5

Aj ja som sa k tejto knihe dostala skrz trailer na televízne spracovanie a ak sa dá, tak kniha má vždy prednosť pred filmom či seriálom. Veľmi dobre spracovaná kniha. Páčilo sa mi ako autor cez postavu Andyho, postupne odhaľoval čo sa vlastne stalo. Ťažko ale opísať, čo by som robila na mieste Andyho a Laurie. Počas čítania som sa občas rožčuľovala nad tým aký postoj zaujal Andy ako otec, potom zasa Laurie ako matka, nuž a Jacob-veľká záhada, mňa by jeho správanie asi priviedlo do šialenstva. Každopádne, niektoré veci boli celkom predvídateľné, no musím povedať, že takýto koniec som nečakala, ale v podstate, s ním som spokojná. AJ
PS: Teraz hurá na seriál :)

Roubas
26.04.2020 5 z 5

Soudní drama a dva psychologické romány v jednom. Jeden představuje zločin jako devastující sociální událost, která vrhne na možného pachatele a jeho okolí usvědčující rozsudek dávno před tím, než začne samotný proces. Lidi jsou fascinováni neštěstím a negativními věcmi, ale zákonitě z nich mají strach a chladně se od všeho takového distancují. Jen fascinovaně roztáhnou žaluzie a s rozšířenými zorničkami to sledují, aniž by kdy byli schopni onu fascinaci přiznat a podat pomocnou ruku. Druhý psychologický směr příběhu ukazuje, jaké děsy, pochybnosti, slepou naději a běsy nese role rodiče, vliv na manželství a na osobnosti rodičů, pokud je tak samozřejmá nevinnost jejich potomka od základů ohrožena.
Vynikající román.

Lenka.Vílka
24.04.2020 4 z 5

Ke knize jsem se dostala dost náhodou. Viděla jsem trailer k seriálové adaptaci. Já jak vidím náhled videa s mojim oblíbencem hned klikám. A ten trailer mě zaujal. Čili povinnost přečíst knihu. Ale co dělat, když jsou knihovny zavřené? Koupit si ebook? Když nemám jistotu, že se mi kniha bude líbit? Já moc nejsem na soudní dramata, ale jsem na Chrise Evanse. Maximálně si těch pár hodin protrpím. Koukání by za to stálo...

Jak to dopadlo je asi vidět. Píšu komentář do komentářů, ne do diskuse.
A jak se mi líbilo, je podle hodnocení taky poznat.

Tahle kniha má velkou výhodu. Že se neodehrává jenom u soudu. To by se mi asi líbila mnohem míň. Vyprávění není lineární, což je výhoda. Dobře se tam zakombinuje celé to soudní drama, rodinné drama i psychologická část příběhu. Díky tomu mě kniha nezačala nudit. Nebyl na to čas ani příležitost. Všechny postavy jsou vykresleny dostatečně věrohodně. Autor moc dobře ví, o čem psal. A zvládl to na jedničku.

A jak už zmiňovali ostatní přede mnou, přidám se k nim. Konec jsem nečekala. Neřekla bych ale, že to je kniha primárně určená pro rodiče a oni text budou vnímat jinak. Viz můj dost tvrdý názor na komentáře typu ke knihám, kde je vyšetřována smrt dítěte, čtenář to ví a stejně u knihy v komentáři napíše: "Já jako matka tomuhle musím snížit hodnocení.". Tak tady mi přijde zvláštní tvrdit: "Jako rodič to budete vnímat jinak." Pokud to autor dobře napíše, tak to budeme vnímat všichni přesně tak, jak to autor zamýšlel.

Spíš mi v knize vystupovaly ty věci, které pro mě byly nepochopitelné, protože v Americe "to maji jinak", ať už ohledně soudního systému nebo výchovy dětí. Což autor popisoval dobře, ale místy trochu zdlouhavě.

Čili bych tímto chtěla poděkovat naší knihovně, že postupně dokupuje i starší ebooky, ne jenom ty nové od té doby, co s nimi začali. Jinak bych se ke knize nedostala...

Danago
13.09.2019 5 z 5

Mám ráda příběhy z právnickou tématikou. Kniha je napínavá a nutí čtenáře k velkému zamyšlení. Konec byl pro mě šokující.

Arella
10.08.2019 4 z 5

Ač jsem vůbec netušila, do čeho "lezu", kniha mě vtáhla od prvních stránek. Výborné prázdninové čtení nutící k zamyšlení minimálně ve směru "co ty naše děti na těch internetech dělají". Hvězdu dolů dávám za pár korektorských chyb a také, že si umím představit trochu lépe vyexponovanou zápletku, hlavně co se soudního přelíčení týče. Ovšem závěr knihy byl vynikající! Děkuji!

janadibelkova
27.07.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, výborný příběh, šokující i když ne nereálný konec. Tahle kniha má vše, co má mít, budete chtít číst dál, ale najednou nebude co..Děkuji za perfektní zážitek a vřele doporučuji všem. Nevadí, jestli Vás nebaví právní prostředí, tohle se totiž může dotknout každého z nás..

Akťavs
10.04.2019

příběh mě donutil k zamyšlení nad zločiny obecně, ale mám k němu několik výhrad, nechci prozrazovat děj, který autor samozřejmě směřuje podle sebe, na což má právo, ale závěr je dost překvapivý a myslím, že hodně nereálný, alespoň z mého pohledu matky, přece jen pravděpodobnost byla tak 50 na 50, a ještě celý ten americký soudní systém, který se často o pravého viníka příliš nezajímá, spíš o toho , koho "chce" za viníka označit, no, jsou tak zvyklí, ale za mě tak 3 hvězdy

PetaZ
02.04.2019 4 z 5

Tak ten konec byl docela sila.. Na jednu stranu jsem si rikala proc? A na druhou stranu jsem se tomu svym zpusobem nedivila, protoze nikdo nikomu nevidi do hlavy.. Nemam k tomu co dal dodat...

Anténa1991
02.03.2019 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla a vyrazila mi dech!
Momentálně nevím co jiného bych k tomu napsala...

Adel153
02.03.2019 5 z 5

Knihu jsem objevila v knihkupectví úplnou nahodou ve výprodeji. Nevím proč, ale už na první pohled mě něčím zaujala a věděla jsem že si ji musím přečíst. A abych pravdu řekla vůbec nelituji. Kniha mě neskutečně bavila, teda až na nějaké složitější právnické řeči, ale byla velmi zajímavá.

Dresia
13.02.2019 5 z 5

Perfektní kniha, sice otec nesympatický a syn ještě horší, přesto je to velice čtivé, dlouho jsem nic tak dobrého nečetla.

Nicol594
03.12.2018 4 z 5

Na to, že nejsem obvykle čtenářem právních knih, mě kniha opravu zaujala. Byla napínavá a čtivá, ale možná až příliš zdlouhavá v některých pasážích. Konec mě dostal, vyvstává díky tomu otázka zda to opravdu udělal Jacob, pravděpodobně ano, ale vytvořilo to ve mně, pochyby jestli jeho matka neměla v tom mizení lidí okolo Jacoba prsty celou dobu a nesnažila se ho ochraňovat od ostatních dětí v rámci nadměrné nezdravé péče o dítě. Nejspíše tomu tak nebylo, ale líbí se mi ta pochybnost, kterou se tam autorovi podařilo zavést.

broskev28
26.11.2018 4 z 5

Jsem máma 14letého kluka a přiznám se, že tohle mnou otřáslo. Ani já zdaleka netuším, čím se můj syn zaobírá v době, kdy já jsem ještě v práci a on už sedí doma a "sjíždí" mobil. (U nás je to naopak: do školy syn nosí knihu a o přestávkách či o volných hodinách si čte; telefon nechává doma.) Je tichý, nenápadný, nijak zvlášť oblíbený, docela chytrý. Představa, že bych byla donucena třebas jen uvažovat na téma jeho viny či neviny, je pro mě jako pro mámu naprosto příšerná.
A to nemluvím o závěrečné scéně; při ní jsem nejprve rozhořčeně a nesouhlasně vykřikla. Potom jsem asi dva dny přemýšlela a nahlížela jamajskou historku (a pak že nemá v knize význam, pravili někteří!) ze všech úhlů. Představovala jsem si něco pro mne nepředstavitelného: naši rodinu v téhle situaci, kdo a jak by reagoval. A pomalu jsem začínala autora chápat.
Těžký kus, zvláště pro rodiče náctiletých. Kdo další si troufá?

magnolia
25.07.2018 4 z 5

Moje dojmy z románu vystihuje nejlépe předešlý komentář uživatelky Anna13. Zajímavé a děsivé téma, popisy prostředí soudu a s ním spojených procedur, pocity zúčastněných, vše psáno tak, jakoby to autor sám zažil. Po dočtení i během něho mě napadalo mnoho otázek, také ta, jak by se vše řešilo a odehrávalo v českých podmínkách. Velmi dobré byly i úvahy, doprovázející hlavní téma příběhu (dospívání, manželství, přátelství a rivalita v zaměstnání), zkrátila bych některé výslechy. Strhující drama s koncem, který jsem musela rozdýchat. Takže nemám co dodat, přečteno za 2 dny a doporučuji.

Anna 13
17.06.2018 4 z 5

Na tento příběh jen tak nezapomenete.
A není to jen extrémní čtivostí nebo originálním námětem: je to hlavně tím, jak moc vás kniha donutí přemýšlet a přehodnocovat své názory. Má v sobě náboj, který vás žene číst dál a přelouskávat kapitoly rychlostí blesku. Baví vás to a nakonec vám kniha ani nebude připadat příliš tlustá.

Je pravda, že ke konci je již dost zdlouhavá, ale poslední stránky naberou nečekaný obrat a vy jste zcela šokovaní.
Také jsem jednu hvězdu ztrhla i za to, že se v příběhu spousta věcí připomíná stále dokola a do takových detailů, které vás snad ani nezajímají.
Kniha bude bavit všechny, které zajímají soudní procesy, neboť tohle je bez diskuse nejlepší kniha se soudním řízením, kterou jsem četla.

Mě ale více oslnily emoce a složité pocity hlavních hrdinů: muže a ženy, které čelí tomu, že možná jejich syn zavraždil svého spolužáka. Mísí se tu touha své dítě chránit a hájit ho před světem s pochybnostmi, zda s nimi pod střechou nespí opravdu násilník. Tíha výčitek a hysterických scén vás bude uvádět do pošmourné nálady, ale myslím, že přesně to autor chtěl.
Ještě zajímavější bude kniha pro rodiče. Pro ně to bude emočně vypjatý příběh, který budou těžko zpracovávat.

bezprezdivky
30.04.2018 4 z 5

Skvělý justiční thriller, pěkná zápletka, vypointovaný konec, prostě spokojenost.

Fizzy
05.04.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla během 2 dnů, nemohla jsem se absolutně odtrhnout. To, jak autor popisuje byrokraci, jak prokladá příběh výslechy, mě hrozně bavilo.