Básník

Básník https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36024/bmid_jack-mcevoy-basnik-zMD-36024.jpg 4 255 64

Jack McEvoy série

Novinář Jack McEvoy je zvyklý psát o smrti jiných. Pak ale smrt zasáhne jeho bratra Seana, vyšetřovatele z denverského oddělení vražd, a následné události ho vtáhnou do příběhu, jaký nikdy nechtěl psát. McEvoy na rozdíl od policie nevěří, že jeho bratr spáchal sebevraždu, a začne na vlastní pěst pátrat po dalších okolnostech. Postupem času shromáždí údaje o několika podobných úmrtích, k nimž došlo na různých místech Spojených států. Vše nasvědčuje tomu, že se ocitl na stopě sériového vraha oplývajícího bezpříkladnou krutostí a vychytralostí. Jeho oběťmi jsou vesměs vyšetřovatelé vražd, jejichž kariéru či psychiku poznamenal nějaký nevyřešený případ, a vedle zohavených těl pokaždé leží vrahovo poznávací znamení: citáty z díla Edgara Allana Poea. Bratr Jacka McEvoye je poslední obětí v řadě. Anebo možná ne. Možná se poslední Básníkovou obětí stane McEvoy sám…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The Poet , 1996

mi-380
10.01.2021 4 z 5

Asi bych se k Jacku McEvoyovi nedostal, nebýt desátého pokračování Harry Bosche, které kupodivu na „Básníka“ navazuje. A přišel bych o dost. Je tu sice už asi milióntá honička na sériového vraha, příběh je ale originální a pozadí zločinů (zvlášť když se mi tento odpudivý druh kriminality násobí sledováním druhé řady britského seriálu Marcella, kde jde o totéž) plné zoufalství a důrazných varování. Autor mi znovu potvrdil svou schopnost poutavě vyprávět a prokázal dokonalou znalost prostředí. Jako by před spisovatelským řemeslem bez problémů zvládl profese policisty, právníka, novináře i agenta FBI. Bláznivé finálové přemety mám za sebou, otevřený konec vybízí k další četbě. Doufám, že řešení najdu spolu s Boschem a agentkou Wallingovou v „Temných proudech“.
85 % (zatím 164 hodnocení s průměrem 88 %).

SilvaK
04.01.2021 5 z 5

Výborná detektívka, Connelly vtiahne do deja a nepustí až do konca

čef
02.05.2020 5 z 5

Základní zápletka, boj s pedofilií a přetížením policistů, je naprosto v pořádku a to je a bude pořád atraktivní. Odpouštím desítky stránek navíc a některé hodně krkolomné zvraty. Snad dokonce pochopím v dalším díle i např. motivaci hlavního pachatele , tady bych musel hodně spekulovat, co ho přimělo k takovým bláznivinám. Nakonec mi však stačí málo, alespoň trochu napětí a zajímavých myšlenek.

ilčidlo
18.03.2020 4 z 5

Pro mně druhá kniha od tohoto autora a jsem moc ráda že jsem jej podruhé vyzkoušela. Čtivá a napínavá kniha

kap66
15.03.2020 4 z 5

Básník je nadprůměrná detektivka a Jack McEvoy funguje jako vyšetřovatel-laik celkem rovnocenně s pravými detektivy, navíc má k pátrání silnou a uvěřitelnou motivaci. Začátek mi připomněl, proč mám Connellyho tak ráda: okamžitě mě zaujme, jsem hned v centru dění, postavy jsou výborně charakterizované, lehce od sebe rozeznatelné. Známější sérii s Harrym Boschem jsem četla téměř v jednom tahu, tak moc mě strhla. Tady se to ale ukázalo jako chyba, protože 10. díl (Temné proudy), navazující na Básníka, se mi vybavil ještě celkem dobře, čili jsem ošizená o několik překvapení. Já tohle autorům detektivek neodpouštím; hra má být dohrána do konce, žádné naznačování a nedotaženost! Navíc čtu série ráda popořadě a nemám paměť jako slon, abych udržela detaily přes devět jiných dílů. Connellyho si vážím a pořád je pro mě jedním z nejlepších, právě proto jsem na něho přísnější. Však on to zase napraví, Renée Ballardová s Harrym Boschem mají naději být pro mě nejzajímavějším vyšetřovatelským duem.

Hugomil
21.02.2020 5 z 5

Michael Connelly prostě umí. A je jedno jestli je to Harry Bosch, nebo Jack McEvoy. Knihy se prostě čtou sami. V klasickém detektivním žánru nemá v současnosti M.Connelly konkurenci.

Romanka89
13.01.2020 5 z 5

Má první kniha od tohoto autora, lépe jsem si vybrat nemohla. Skvělá napínavá detektivka, nečekané rozuzlení a otevřený konec, který není na škodu, dává nám prostor pro fantazii a můžeme si domýšlet, jak to vlastně dopadlo?

Čtenářská výzva 2020: Kniha autora, který získal cenu E. A. Poa.

Lmslaver
24.04.2019 5 z 5

Novinář Jack McEvoy svým soukromým pátráním spustí vyšetřování údajných sebevražd policistů na celém území spojených států a zúčastní se jako pozorovatel FBI štvanice na brutálního sériového vraha. Část románu se Jack nechá vést příběhem pasivně a sleduje práci agentů, ale ke konci opět přebírá otěže pátrání (nebo si s ním jen hraje vrah jako s loutkou?).
Každopádně je to další strhující thriller od Connellyho po jehož přečtení sice zůstává nevysvětleno pár otazníků, ale kdyby autor chtěl, dal by na ně odpovědi, jenže někdy kouzlo příběhu spočívá v tom, že není vyřčeno úplně všechno a o to se týká i této knihy.

konicekbily
18.12.2018 5 z 5

Byl jsem zvědavý, koho nám autor představí za hrdinu - na rozdíl od předchozí série, kde je hlavní postavou vysloužilec z vietnamské války - a tady to je cílevědomý novinář, který se zapojí do vyšetřování smrti svého bratra- dvojčete. A lavina událostí je spuštěna!

Atanone
11.10.2018 4 z 5

Dobrá detektivka,můžu doporučit

Metla
26.07.2018 4 z 5

Mé první setkání s tvorbou Michaela Connollyho a hned na úvod taková pecka! Novinář Jack MacEvoy se vyrovnává po svém se sebevraždou bratra - dvojčete: začne hledat pravdu, aby o ní mohl napsat. Co spojuje sebevraždy policistů s vraždami dětí? Já vám to samozřejmě nevyžvaním a pokud máte rádi thrillery, přečtete si to sami. Román je svižný díky "ich formě" (třetí osoba je používána jen v pasážích, kdy je v hlavní roli zlo), pyšní se detailní znalostí práce a prostředí žurnalistů, neopomene ani činnost a vztahy různých bezpečnostních složek. Kniha je ve všech aspektech velmi podrobná, místy snad až příliš. Mám zřejmě načteno a nakoukáno moc kriminálek, aby mě zápletka "Básníka" něčím výrazněji překvapila, přesto mě příběh vtáhnul a udržel v napětí do samotného závěru. Bohužel nemohu pouze chválit - některé zlomy v ději byly na můj vkus poněkud uměle vykonstruované a ukončení, kdy mnoho zůstalo nevyřčeno, zapůsobilo stylem "nevím, co s tím, ať si to teda čtenář přebere, jak chce". Možná bude vše vyjasněno ve "Strašákovi", uvidíme.

AlenaF
16.06.2018 5 z 5

K této detektivce jsem se vrátila po nějaké době. Skvěle napsané, napínavé.

moudivlacek
10.06.2018 5 z 5

Skvělá detektivka, a i když jsem měla tušení, kdo je pravým básníkem, byla jsem zvědavá, jak to vše dopadne. Autor dokáže udržet napětí po celou dobu knihy, neustálé zvraty a zajímavé důkazy a objevy. Jen je mi trochu líto Jacka a Rachel, a ten podivný závěr ve mně vzbudil červíčka hlodajícího a vymýšlejícího, jestli alespoň něco z toho nebude pokračování dalšího dílu.
Každopádně - DOPORUČUJI milovníkům napětí a detektivního pátrání.

1amu
28.03.2018 5 z 5

Kdysi dávno jsem se dočetl, že jistý Michael Connelly je oblíbeným autorem tehdejšího prezidenta Billa Clintona. Jméno autora bylo tenkrát pro mne nové - no tak se podíváme jaký vkus má Bill C. Jó je to fajn.
A jsme u pana novináře Los Angeles Times, který se jmenuje Jack McEvoy
Jako správný novinář, ještě k tomu "trestní rubriky" je správným šťourou. Zabili mi bráchu - tak to tedy tak nenechám. A začíná vytáčet vraha (což znamená, že jde správnou cestou)...
Mc Evoy měl u čtenářů úspěch, stejně tak série s hrdiny jménem: Harry Bosch, Mickey Haller, Terry Mc Caleb a nyní bratři Slováci vydávají novou sérii s ženou jménem Renné Ballard. My fandové Majka C. se máme na co těšit !

Evunka1957
28.12.2017

Vynikající, chystám se číst volné pokračování této knihy a myslím si, že nebudu zklamaná, velmi mne tento spisovatel zaujal. Doporučuji

Lolila
14.10.2017 5 z 5

Skvelá detektívka. Doteraz som prečítala od tohto autora niekoľko kníh zo série H. Bosh (super knihy) a dúfala som, že knihy s inou hlavnou postavou budú tiež výborné. M. C. nesklamal. Je to naozaj skvelý autor. Kto má rád detektívky, určite nebude sklamaný.

Bar16
08.07.2017 4 z 5

Další brilantně vymyšlený příběh Michaela Connellyho. Docela často takovým autorům skáču na špek a tato kniha není výjimkou. A plusové body za ten konec - ne všechny knihy potřebují happy end.

Silmarien
26.06.2017 4 z 5

Výborná detektívka.
Jack McEvoy príde o brata, Sean spáchal sebevraždu. Jack ako reportér vrážd hľadá nielen pravdu, ale aj odpoveď prečo a spustí lavínu vyšetrovaní, ktoré odhalia oveľa viac ako len jedného detektíva, ktorého dobehla vlastná práca...
Myslela som si, že mám Connellyho "prečítaného". Odhadla som zvrat v polovici knihy a následne naň čakala do konca. V istom momente som si myslela, , že som ho dostala, ale on to zase zaonačil tak, že som si celú záhadu užívala prakticky do posledného písmenka. Výborná oddychovka vo veľkom štýle.

Abigail8
09.06.2017 4 z 5

Connelly patri medzi mojich najoblubenejsich autorov, toto bola prva kniha bez Harryho Boscha, ktoru som od neho citala. Opat nesklamal, vynikajuci namet, uplne mi vyhovuje jeho styl pisania...akurat zaver. Neviem, mne sa to zdalo uz trosku "cez". Ale to je iba moj nazor.

RSR
20.01.2017 4 z 5

Čtivé, napínavé, to zcela určitě. Ale nemůžu si pomoct, závěr mě trochu zklamal.