Jablka ze stromu nepadají

Jablka ze stromu nepadají https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524899/bmid_jablka-ze-stromu-nepadaji-6533a5693781a.jpg 4 231 60

Kdyby se vaše matka ztratila, řekli byste to policii? I pokud by byl hlavním podezřelým váš otec? A právě před takovým dilematem stojí čtyři dospělí sourozenci Delayneovi. Každý ve městě je zná a jejich rodičům, Stanovi a Joy, přátelé závidí, že i po padesáti letech manželství to mezi nimi jiskří. Jenže je tomu skutečně tak? Když teď prodali proslulou tenisovou akademii, kterou celá léta společně budovali, jako by najednou – samozřejmě kromě naděje na vnoučata – nezůstalo nic, co by ty dva spojovalo. A pak jedné noci zazvoní u jejich dveří cizinka, která se představí jako Savannah a jež potřebuje pomoct, protože jí napadl její přítel. Delaneyovi neváhají a zraněně dívky se ujmou. Nedlouho nato ovšem Joy zmizí a po Savannah také jako by se slehla zem. Dvě z Delaynových dětí si myslí, že otec s tím nemá vůbec nic společného – a ty zbylé dvě si myslí přesný opak! A čím více otázek si sourozenci Delaneyovi kladou, tím více jemných prasklin se na obrázku dokonalého manželství jejich rodičů objevuje...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Apples Never Fall , 2021

hnilda3
13.12.2023 5 z 5

Naprostá pecka! Rozhodně jedna z nejlepších autorčiných knih.

Magdalenkačte
12.12.2023 3 z 5

Joy a Stan Delaneyovi jsou manželský pár již v důchodě. Mají 4 dospělé děti, Amy, Troye, Logana a Brooke. Za života se jim povedlo vybudovat velmi úspěšnou tenisovou akademii Delaneyových a následně ji prodat. Svět tenisu se prolíná celou knihou.
Jednoho dne se Joy ztratí a jediné co po ni zbylo, je velmi podivná zpráva zaslaná z jejiho mobilu dětem.
Než se ale Joy ztratí, tak se přede dveřmi Delaneyových objeví mladá dívka Savannah. Je bosá a v obličeji má tržné rány. Joy se ji ujme, ošetří ji a nechá ji nějaký čas v domě bydlet. Vlastně to Joy přijde přirozené i když je Savannah úplně cizí člověk.
Děti jsou z domu a ona má pocit, že se zase muže o někoho starat.
Má ale pak Savannah něco se zmizením Joy společného? A je opravdu manželství Joy a Stana tak skvělé, jak vypadá zvenší? Děti mají pochybnosti a Stan je podezřele v klidu, na to, že se mu ztratila láska jeho života (jeho slova).
Jak celý komplikovaný příběh dopadne se dozvíte v knize Jablka ze stromu nepadají.

Můj pocit:
tak cca 100 stran bych knize ubrala
ze začátku těžká orientace v postavách
problém se začíst a pochopit - až ke konci to odsýpalo
podtitul mi ke knize nesedí - je to spis rodinný příběh s psychologickými prvky
asi jsem od knihy (fakt mě ten podtitul zaujal hodně) a autorky měla větší očekávání

Rozhodně má ale tato kniha něco do sebe. Čtenáře rodinných dramat bude určitě bavit! Já autorce šanci rozhodně ještě dám a budu se těšit na nějaký její další příběh.

intelektuálka
12.12.2023

Zajímavě rozpracovaný rodinný příběh - o vztazích mezi rodiči a dětmi a vzájemnému vlivu na vývoj v životě ....

Protože děti jsou jablíčka, která se rodí na stromu života - a měly by dozrávat ....

Jejich případné pády by rodina měla zachytit .... a jejich vztahy by měly být napořád, protože rodičovská láska je nekonečná ....

Zde autorka vložila ještě záhadnou zápletku .... a přidala i vysvětlení ....

Kniha, která stojí za přečtení .... dávám 3,5 hvězdiček ....

kanitsuj
11.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Milovaná Liane Moriarty je znovu zpět a se vší parádou. Takovým způsobem dokáže psát jen ona a mne to neskutečně baví. Úvodní kapitola je skvělá, je to jako sledovat divadlo. Autorka vzápětí rozdá karty a potom s nimi hraje vztahový mariáš. Opět je tu rodinné tajemství, dokonce několik a opět čtenář trne hrůzou. Napsat detektivku, v níž schází zločin a přesto dát čtenáři uspokojivou pointu, to je mistrovství. Zasvěcenějším čtenářům příběh možná připomene jinou autorčinu knihu "Na co Alice zapomněla", ale to vůbec nevadí, opakovaný vtip v tomto případě rozhodně nepřestává být vtipem:-)

KačaCat
07.12.2023 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale po chvilce jsem byla zvědavá, o co tady vlastně jde.
Nakonec jsem knihu přečetla za dva dny, kdy jsem ji už potom nechtěla odložit. Stojí za přečtení!

Knižní střípky
28.11.2023 3 z 5

Suma sumárum tedy sice z hlediska autorčiny tvorby a z mého úhlu pohledu spíše průměr, ale tu starou dobrou Liane tam ucítíte. Jen to prostě bylo místy moc dlouhé, ztrácelo to dech a ten správný tah na branku, bylo zde zbytečně moc postav, ve kterých se občas ztrácíte. V určitých, a ne úplně krátkých pasážích, jsem se i nudila, což je škoda. Ale konec byl zase přesně dle mého gusta, to zase jo, i když se dal celkem lehce odhadnout.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků.

Silwinka87
27.11.2023 4 z 5

Na novou Liane jsem se hodně těšila, celkově se mi knížka líbila. Mám ráda její vykreslování rodinných životů a vztahů. Nějakou dobu jsem i vydržela být v napětí a prostředek knihy jsem si užívala. Jednu hvězdičku jsem ubrala za závěr. Ten mi teda nesedl, stejně tak i celá dějová linka se Savannou, která v ději působí až překombinovaně.

zuzana2599
27.11.2023 4 z 5

Romány Liane Moriarty čtu moc ráda, ale tato novinka mne až tak nenadchla. Pozor, ne že by se mi kniha nelíbila, ale očekávání bylo krapet větší než skutečnost. Místy jsem se v románu hůře orientovala, místy mě i trošku nudil a ani tenisové prostředí mi moc nesedlo. Jablka ze stromu nepadají je rodinné psychologické drama. Manželé Joy a Stan mají čtyři dospělé děti a do jejich rodiny se najednou vetře cizí mladá žena. A když se pak Joy ztratí, objeví se spousta otázek, vzpomínek, pochybností, obav i starých křivd...
Tentokrát jednu hvězdičku ubírám, ale to neznamená, že se netěším na další autorčinu knihu. Třeba mi sedne o hvězdičku víc !

Ossinky
25.11.2023 2 z 5

Za mě zklamání, zdlouhavé, nudné, nudny dej, konec zdlouhavý, posledních par stran už jsem nedocetla. Normálně to nedelam, ale knihu jsem si koupila s nadšením a těžko jsem se prokousavala. Vůbec to nemělo spad. Za mě palec dolu.

kalinkacz
25.11.2023 4 z 5

4 roky čekání a je tu nová Liane Moriarty!
Tuto velmi populární australskou autorku zná skoro každý knihomol, její psychologické romány jsou hojně čtené po celém světě a kdo by taky neznal Sedmilhářky a stejnojmennou seriálovou adaptaci.
Já autorku sice komplet načtenou nemám (aktuálně je mou nejoblíbenější autorčinou knihou Manželovo tajemství), ale byla jsem zvědavá, jaká novinka bude.
Jablka ze stromu nepadají mají skoro 500 stran a jsou klasickou ukázkou psychologického dramatu - manželský pár, 4 dospělé děti a cizí žena. Pak někdo zmizí a podezření padne skoro na každého a vy víte, že v té rodině bude nejedno tajemství.
Jako takhle autorka tyto příběhy umí psát vážně dobře a s lehkostí. Ale... To množství postav! Já vím, v takto spletitých příbězích (detektivkách apod.) je třeba mít více postav, aby se nedalo vše hned odhadnout, ale za mě je rozdíl je dávkovat postupně a ne najednou.
V případě této knihy je čtenáři během prvních 70 stran představeno 21 postav a to na mě bylo moc. Musela jsem si nakreslit rodokmen a dopisovat všechna jména a při čtení jsem se do svých poznámek musela pořád koukat a to mi trošku kazilo celkový dojem ze čtení.
Rozhodně ale nechci, aby vše vyznělo jen negativně... Co mě moc potěšilo byl ten konec, ten jsem vůbec nečekala a povedl se!
Čtivost, námět, konec super, jen ty postavy... Ale samozřejmě je to jen můj subjektivní pohled a věřím, že mnoha lidem tohle problém dělat nebude.
Ve výsledku hodnotím Jablka ze stromu nepadají jako fajn nadprůměrné čtení.

Lalina3
23.11.2023 5 z 5

Já si knihu moc užila. Četla se krásně. :)

Katuska88
22.11.2023 5 z 5

Já si nemůžu pomoct a prostě autorku miluji. Hrozně mne všechny její knihy baví.
Postavy jsou tak skutečné. Myšlenky, které se občas honí hlavou i mně. Je to osvěžující, člověk si najednou nepřipadá "sám". Super

bigben
18.11.2023 3 z 5

Není to moje první knížka od této autorky, takže tak trochu tuším, co můžu čekat...Všichni mají tajemství a svoje problémy...v podstatě nikdo z rodiny nežil "běžný" život, přišlo mi to až trochu moc...tak aby bylo o čem psát...

Didi15
15.11.2023 4 z 5

Dobrá kniha se zajímavým příběhem, i když jsem tušila , jak to celé je a asi dopadne. Předešlé knihy byly možná o krapítek lepší , ale i tato je krásná a Moriarty dokazuje, že umí psát :)

Kekik
13.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha od úžasné paní autorky. Poutavý příběh o rodinných vztazích. Veliké plus přidávám i za prostředí, ve kterém se odehrává. Tenis mě baví, a proto jsem si příběh opravdu velmi užívala.

Liane Moriarty pro mě bude vždy ta autorka, která mně před lety přivedla k románům pro ženy. A za to ji budu navždy vděčná. I proto se pokaždé těším na její novou knihu.

Květi62
10.11.2023 5 z 5

"Vztah není účet, který bychom si mohli rozdělit napůl" Když si jednoho dne 4 sourozenci uvědomí, že poslední zpráva od jejich matky je podivná SMS, rozhodnou se, nahlásit ji jako nezvěstnou. A tak Liane Moriarty rozjíždí příběh, vlastně takovou sondu do života jedné tenisové rodiny, z různých pohledů všech zúčastněných. A my s nimi hledáme, kde je pravda.
Přestože rozjezd byl, jako u všech jejich knih, pomalý, kniha se četla velmi dobře.

PetraN17
01.11.2023 5 z 5

Naprosto dokonale vykreslená rodinná dynamika z pohledu všech zúčastněných . Jen nevíte, jestli se jedná o jednu a tu samou rodinu :))

cleopatra11
31.10.2023 3 z 5

Tak tohle mi bohužel nesedlo. Nemohla jsem se začíst, v podstatě jsem přečetla začátek až do vyšetřování a pak jsem přečetla posledních 5 kapitol...S Liane mám vždy potíž, chybí mi tam švih, nápad, napětí....

85098211
16.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Joy a Stan Delaneyovi jsou teprve krátce v důchodu poté, co prodali svou tenisovou školu. Tak trochu s tím bojují, protože práce byla největší vášní v jejich životě. Mají čtyři dospělé děti, dvě dcery a dva syny. A ti už více než týden nemají žádnou zprávu o matce, a proto si začínají dělat starosti, co se s ní asi mohlo stát. Joyinou poslední známkou života byla tajemná zpráva na mobilních telefonech dětí - a také otec se chová přinejmenším zvláštně. Má to něco společného s podivnou mladou ženou jménem Savannah, které se jejich rodiče před časem ujali a se kterou se sourozenci zrovna nesnesou? Krátce nato tedy tato čtveřice nahlásí matku jako pohřešovanou a najednou je jejich otec považován za hlavního podezřelého v probíhajícím vyšetřování...
Kniha se mi opravdu líbila, autorka totiž jednotlivé události z doby před Joyiným zmizením a po něm popisuje poutavě a také z různých úhlů pohledu. Ke slovu se proto dostane nejen rodina, ale také sousedé, vyšetřovatelé či Joyina kadeřnice. Na rozuzlení si sice musíte počkat poměrně dlouho, ale kniha i přesto nenudí, protože životy Joy, Stana a ostatních jsou velice zajímavé. No a posléze dojde k vyřešení záhady (nejen) ohledně Savannah, která - jak se postupně ukazuje - se u Delaneyových neobjevila náhodou ;-), přestože to od začátku tvrdila. A samozřejmě také hlavní zápletka, týkající se Joyina zmizení, bude vysvětlena. Kniha je čtivá, jako už autorčiny předchozí. Mně sice moc nesedlo tenisové prostředí, ale za to nikdo nemůže ;-), proto hodnotím pěti hvězdičkami a možná se zase někdy s nějakou další autorčinou knihou ještě potkám?

Dragon
21.07.2023

Jablká nepadajú ďaleko je výborne napísaný príbeh o rodinných vzťahoch, v ktorom rodičia i deti začínajú prehodnocovať svoju spoločnú rodinnú históriu...a všeličo začína vychádzať na svetlo.
Liane Moriartyová šikovne namiešala pútavý kokteil: manželská dráma, zmiznutie a potenciálna vražda, podvod a intrigy, nečakané rodinné tajomstvá. Je to šťavnaté, dramatické, Liane vdýchla postavám život a dokonale im rozumie, takže to vie prostredníctvom slov a viet preniesť aj na vás.

Štruktúrou pripomína jej slávny román Veľké malé klamstvá. Vie nadhodiť záhadu, nahryznúť tajomstvo, potom sa vráti mesiace do minulosti a postupne vám všetko odkrýva a odhaľuje. Robí to rafinovane, premyslene, pútavo a neodolateľne. Dôvtipne vystavané zvraty, šikovne popoťahuje za nitky, aby vás priviedla k poslednej mrazivej kapitole, ktorá vás prekvapí a zaskočí.

Rozhodne ďalší adept na adaptáciu do seriálu na niektorej streamovacej platforme. Málokto vie totiž písať tak zasvätene a pútavo o rodine a vzťahoch v nej, ktoré neraz vyzerajú navonok úplne inak, ako v skutočnosti sú...